Bucurii de sept - oct 2006 asteptand Mosul (176)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Lexi, pe langa cele enumerate de Roxana mie imi place gropita din obraji . Si ce frumos om de zapada ati facut voi ...

Gety, s-au mai impotmolit unii, altii vorbeau asa incet ca abia auzeai, altii nu au mai vrut sa spuna nimic, de aia am fost eu asa mandra ca al meu a spus pt ca avea deja 2 saptamani de pauza de gradi si nu mai spusese de fata cu atatia oameni. Plus ca de la intoarcerea din spital e tare mamos si plangacios.
E inaltuta Maria bine. Noi avem abia 97 cm.

Roxana, poze nu ai facut cu Pre-Craciunul? Ma bucur ca v-ati simtit bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Multumim de complimente.
Roxana, stai linistita ca si Maria murdareste la greu cand picteaza. Trebuie s-o spal de 4-5 ori pe maini si pe fata. Masuta pe care pictreaza se curata usor, din fericire, pentru ca are faianta pe blat si si canapeaua se spala destul de usor. Ce frumos ca ati petrecut asa bine, ma bucur mult de tot! Parca o si vad pe Daria mangaind bombonelele.
Flavia, a fost primul nostru om de zapada, si dupa cum ai vazut, domnisoara era tare mandra de el. Apropo de inaltime, Maria mea are 95 de cm si nu cred sa sara prea curand de 1 m.

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

AMR 3 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Sara buna!!
Si eu p'aici. Nu in toane prea bune. Am o stare...
Lexi, ma bucur ca a decurs asa cum ti-ai dorit ziua de nasit.
Gety, vazut poze cu dulcica, dar nu am mai precizat, tare bine arata Mariuca ta, ai mei cam pispirei.
Vazut si poze cu Maria de Lexi si Dudu cel talentat (nici Rares nu prea pot sa spun ca are vreun talent, m-as multumi sa fie descurcaret dar nici cu asta nu ma pot mandri).
Roxana, ce curaj ai tu sa pleci cu doi copii si pe tren, nu mai spun si pe vremea si vremurile astea. Eu nu am curaj sa plec pana la fina mea la tara 50 de km ca imi mananca astia urechile, nu mai sun ca am merge cu masina, deci alt confort). Vineri fi-mea era cam obosita si in masina de la servici de la mine pana acasa a facut show, a urlat continuu in masina si am fost nevoiti sa oprim de 2 ori, desi drumul nu era mai lung de 10-15 min in mod normal, dar se crizase atat de tare domnisoara...
Itzi, eu pe Rares l-am dat la cresa la 1 an si 10 luni si tot greu a fost, ce este drept mai mult ptr mine, plangeam pe strazi, mergeam pe starzi laturalnice si plangeam cu lacrimi de crocodil si toti imi ziceau ca sunt nebuna si ca nu am de ce sa jelesc atat, dar despartirea a fost tare grea. Acum imi vine sa urlu cand trebuie sa il tin acasa sau in vacanta, nu ca nu imi face placere, dar este tare obositor cu ei amandoi acasa.
Azi mi-a luat 40 de minute interminabile sa ii imbrac pe amandoi sa ii scot afara, eu deja eram obosita, transpirata si plina de nervi si afara am stat tot cam atat, dar parca as fi stat 10 minute, asa de repede a trecut timpul.
Nu mai stiu ce vroiam sa scriu. Am o stare naspa asa ca ma duc la culcare. Am tras o cearta cu sotul, Rares m-a tot suparat toata ziua, eu ma simt sleita de puteri, vin sarbatorile si in afara de copii simt ca nu am nimic, nu voi pregati nimic, nu fac curatenie, abia am facut bradul, cadouri nu o sa ma stresez prea tare, la mine nu va veni mosul cum de altfel nu a mai venit de ceva ani buni....Ptiu, iar ma intristez, asa ca fug pana nu spun prea multe prostii.
Noapte buna tuturor.

Mami de doi ingerasi Rares (15 oct 2006) am 2 ani si Miruna (1 febr 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna dimineata tuturor.
Cred ca sunteti toate in focul pregatirilor de Sarbatori, de aceea o fi linistea asta pe aici.
Azi e ultima mea zi de munca si cum acasa nu am net inca, va urez de pe acum Craciun fericit, un An Nou cat mai bun, cu sanatate, bucurii si realizari pe toate planurile! LA MULTI ANI!

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

AMR 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Buna dimineata!

Tanima, iti urez si tie si tuturor mamicilor ca anul 2010 sa fie unul mai bun si mai linistit pentru noi!

Lexi, drum bun spre Romania si sarbatori fericite alaturi de familia din tara.


Asa creste Maria Diana

www.phenforum.com/ticker/img,47,76,0,kg,76.5,69.1,65,/weight.png" target="_blank">Vreau sa slabesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana01 spune:

buna fetelor,

tocmai am venit de la budimex. nu vroiam sa va spun de asta ca iar imi suna a lauda de sine. am fost la o fetita bolnava de leucemie cu niste jucarii din partea mea si a unei alte mamici inimoase de pe forum. nu am dat nici multi bani si nu mi-a luat nici mult timp, asa ca nu am facut mare efort. dar altceva vroiam sa va spun: sunt inmarmurita cat de multi copilasi superbi, nevinovati, sufera. erau saloanele pline de copii care nu mai aveau par, slabi de abia se vedea, cu privirea chinuita de suferinta. fetita la care am fost are 4 ani si la 3 ani si 6 luni a inceput sa schioapete. 5 luni i-au facut toate analizele posibile, la toti medicii si toate spitalele si in final s-a descoperit cumplitul diagnostic: leucemie. de atunci a inceput citostaticele, care trebuie facute 9 luni. a fost intrerupt tratam fiind suspecta de hepatita, dar se pare ca analizele au iesit proaste din cauza citostaticelor. i s-a trasfuzat sange si s-a reinceput tratamentul. este povestea ei si a tuturor celorlati. alaturi era o fetita de 2 ani si 6 luni, o dulceata incredibil de frumoasa, cu o gurita superba si ochii mari. acum o luna de zile facuse febra mare 4 zile la rand. cand i-au facut analizele, direct diagnosticul de leucemie. cum este sa ai un copil vesel, superb, de aproape 16 kg la 2 ani jumate si in catvea zile sa cada nenorocirea asta pe tine????????? acum, normal, fetita slabise 3 kg in o luna.

sunt intoarsa pe dos de ce-am vazut. ma bucur ca am 2 copii minunati si cat de cat sanatosi si ma rog la Dumnezeu sa ne fereasca de astfel de nenorociri. iubiti-va copiii si bucurati-va de fiecare clipa cu ei, fie ei cuminti, nazbatiosi, alintati...

Tanima, imi inchipui ca esti foarte obosita si ca esti la capatul puterilor. e greu pentru tine, dar incearca sa lasi deoparte toate ce te supara si incearca sa te bucuri de copiii tai.

nu mai pot scrie ca am treaba, sper sa revin mai tarziu


Roxana, mamica de Victor Andrei (23.06.2008) si Daria Elena (06.09.2006)
Dariutza si VictorashulPovestea unui licurici[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana01

buna fetelor,

tocmai am venit de la budimex. nu vroiam sa va spun de asta ca iar imi suna a lauda de sine. am fost la o fetita bolnava de leucemie cu niste jucarii din partea mea si a unei alte mamici inimoase de pe forum. nu am dat nici multi bani si nu mi-a luat nici mult timp, asa ca nu am facut mare efort. dar altceva vroiam sa va spun: sunt inmarmurita cat de multi copilasi superbi, nevinovati, sufera. erau saloanele pline de copii care nu mai aveau par, slabi de abia se vedea, cu privirea chinuita de suferinta. fetita la care am fost are 4 ani si la 3 ani si 6 luni a inceput sa schioapete. 5 luni i-au facut toate analizele posibile, la toti medicii si toate spitalele si in final s-a descoperit cumplitul diagnostic: leucemie. de atunci a inceput citostaticele, care trebuie facute 9 luni. a fost intrerupt tratam fiind suspecta de hepatita, dar se pare ca analizele au iesit proaste din cauza citostaticelor. i s-a trasfuzat sange si s-a reinceput tratamentul. este povestea ei si a tuturor celorlati. alaturi era o fetita de 2 ani si 6 luni, o dulceata incredibil de frumoasa, cu o gurita superba si ochii mari. acum o luna de zile facuse febra mare 4 zile la rand. cand i-au facut analizele, direct diagnosticul de leucemie. cum este sa ai un copil vesel, superb, de aproape 16 kg la 2 ani jumate si in catvea zile sa cada nenorocirea asta pe tine????????? acum, normal, fetita slabise 3 kg in o luna.

sunt intoarsa pe dos de ce-am vazut. ma bucur ca am 2 copiii minunati si cat de cat sanatosi si ma rog la Dumnezeu sa ne fereasca de astfel de nenorociri. iubiti-va copiii si bucurati-va de fiecare clipa cu ei, fie ei cuminti, nazbatiosi, alintati...

Tanima, imi inchipui ca esti foarte obosita si ca esti la capatul puterilor. e greu pentru tine, dar incearca sa lasi deoparte toate ce te supara si incearca sa te bucuri de copiii tai.

nu mai pot scrie ca am treaba, sper sa revin mai tarziu


Roxana, mamica de Victor Andrei (23.06.2008) si Daria Elena (06.09.2006)
Dariutza si VictorashulPovestea unui licurici[/url]



In pragul Sfintei Sarbatori a Nasterii Domnului, fa Doamne o minune pentru toti copiii bolnavi si daruieste-le cel mai de pret lucru: sanatatea!
Roxana
Nu ma simt in stare sa scriu nimic altceva.

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

AMR 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Roxana01, ai dreptate. Eu totusi nu-mi explic de ce se imbolnavesc copiii astia asa mici? E din alimentatie? E ceva din aer? Sau din viata intrauterina s-a intamplat ceva?

Eu evit sa-i dau chimicale Mariei, nu-mi reuseste in proportie de 100%, dar incerc. Nu pot sa-i refuz dulciurile, care contin E-uri, iar dimineata incerc sa-i fac ou cu mamaliguta, iaurt, lapte cu miere, zacusca facuta de mine, unt, dar nu branza topita...
Nu-i dau suc facut in comert, ci compot facut de mine.

O sa incerc sa nu-i mai dau carne de pui din comert. Am luat acum de sarbatori niste carne de vitel crescut la tara, tataia o sa ne asigure carnita de pui, chiar ma gandesc serios la asta...

M-ai pus pe ganduri...


Asa creste Maria Diana

www.phenforum.com/ticker/img,47,76,0,kg,76.5,69.1,65,/weight.png" target="_blank">Vreau sa slabesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Roxana, cutremurator ceea ce povestesti tu. Intr-adevar, sanatatea este cea mai de pret, dar din pacate uitam atat de des acest lucru.

Rugaciunea lui Dudu inainte de culcare suna cam asa: "Da Doamne sa cresc mare si sanatos, alaturi de mami si de tati, si de toti bunicii mei!" Noi asta ne dorim pt anul care vine.

Eu nu voi avea acces la net la Vatra Dornei. De aceea, am intrat acum sa va va fac o urare. Sa va bucurati de magia sarbatorilor alaturi de cei dragi, iar anul care vine sa va aduca multa sanatate si liniste sufleteasca.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana01 spune:

fetelor, stiu ca traiti aceleasi sentimente cand cititi despre ce am vazut eu ca si mine. v-am scris ce am vazut pentru ca, intr-adevar, uneori ne ia valul si uitam ce e mai important: sanatatea noastra si a copiilor. si uitam sa ne bucuram de lucruri simple. o astfel de realitate pe care eu am vazut-o azi ne aduce putin cu picioarele pe pamant si ne aminteste sa pretuim momentele din viata noastra, bune sau rele, atata timp cat avem copiii sanatosi alaturi de noi putem trece peste orice.

cat timp am fost acolo venise un preot cu niste copii sa colinde. cand a auzit Miruna (fetita la care am fost) a vrut sa iasa pe hol. mama ei a vrut s-o ia in brate, dar ea a vrut la mine in brate. are trupul atat de firav, victor al meu este clar mai mare si mai greu decat ea, intre ei fiind o diferenta de 3 ani. s-a lipit de mine si imi venea sa fac ceva sa-i transmit din forta mea. si ma simteam neputincioasa nestiind cum sa fac sa incurajez mamicile greu incercate. ma simteam mica si incredibil de norocoasa, parca mi-era rusine de norocul meu de a avea copiii sanatosi (partial, sa zic).

Gety, habar n-am ce declanseaza aceste cumplite boli la copii asa mici. Eu nu am fumat niciodata in viata mea, am mancat mai intotdeauna sanatos, in sarcina nici macar ciocolata nu am mancat sa nu o agit pe daria, ascultam muzica linistitoare, aveam numai ganduri pozitive, nu am baut alcool, iar dupa ce daria s-a nascut i-am dat tot ce am crezut eu ca-i mai sanatos (cine ma cunoaste, Itzy in special, poate confirma cat am fost de stricta). Plus ca i-am dat san pana la 6 luni. si, cu toate astea, ne-a palit boala asta autoimuna de nicaieri. mamica mirunei mi-a spus ca dupa ce s-a internat ea in spital 2 saptamani nu s-a mai internat nici un copil si ea se ruga sa fie ultima care se va interna cu diagnosticul ala. Dupa care in cateva zile au venit 8 copii cu leucemie...

va spun sincer ca eu cred ca si radiatiile la care am fost supusi noi cand am fost mici, Cernobalul, poluarea, situatii pe care nu le putem neaparat controla, toate duc la un nr atat de mare de copii bolnavi.

imi pare rau ca v-am intristat, dar m-am gandit ca vom pretui toate mai mult poate Craciunul alaturi de copiii nostri sanatosi, indiferent de problemele financiare, de cele de cuplu sau orice alte probleme de zi cu zi.

Roxana, mamica de Victor Andrei (23.06.2008) si Daria Elena (06.09.2006)
Dariutza si Victorashul

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput