Diaspora injurata. De ce pina la urma?

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Cum se poate ca dupa ce timp de 15 ani de zile de asteptari inselate ,sa speri inca , este un mare mister si pentru mine.
Oricum, in privinta poporului nostru se pare ca principala problema nu este coruptia in sine (asta s-ar rezolva poate la un moment dat) ci acceptarea coruptiei .Traitorii de aici gandesc altfel decat cei care au trait cativa ani macar intr-o democratie normala si care nu mai au exercitiul acceptarii coruptiei si compromisului.Probabil, de aici conflictul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Nelia *chapeau*

Ai zis atat de frumos... si de adevarat!



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Nelia, discursul tau auto-sugestiv ca ai votat contra PSD are o singura eroare de judecata, una majora, care-l spulbera dintr-o clipita: votand cu Basescu, ai votat tot cu PSD. va puteti imbata cu apa rece si discuta la nesfarsit despre revolutie, idealuri, anti-comunism. pentru ca realitatea e prea dura si greu de acceptat. ai votat clar cu PSD aka FSN aka Partidul Criptocomunistilor si Securistilor care au supt Sangele Tarii si au Rupt-o in Bucati prin Coruptie si Furt la Drumul Mare. Basescu al tau tot din clica aia face parte, ca nu s-a nascut acum cinci ani.

adevaratul vot anti-PSD ar fi fost unul pro-independent sau pro-necomunist, ar fi fost un vot pentru un candidat care nu e notoriu inca dinainte de '89, in timpul lui '89 si dupa '89 pentru ceea sunt notorii fesenistii in frunte cu Basescu.

compunerile literare sunt ok, sunt inaltatoare, dau asa un aer de eroism unui vot absolut tragic ca asta de duminica. dar nu releva adevarul, sorry: votul pentru Basescu nu a fost un vot anti-comunist, anti-PSD, anti-coruptie, dimpotriva. singurul vot pro-democratie si anti-comunist a fost cel din 1996 cand a castigat Conventia, dar cei cu memorie scurta uita ca tocmai Basescu aici de fata, de manuta cu "incriminatii" PSD-isti plus PD-istii la vremea aia au muscat si din ciment si si-ar fi vandut-o si pe muma-sa sa distruga guvernarea CDR. asa ca, sa ma lasati, va rog cu gargara anticomunistului Basescu si odele inaltatoare unuia dintre cele mai sinistre personaje din istoria romaneasca post-revolutionara! daca ar fi fost asa democrat si anti-coruptie, AR FI COLABORAT cu Conventia, ar fi fost membru in partidul lor, la revolutie s-ar fi inscris la taranisti si liberali, n-ar fi vandut flota pe banii lui de buzunar si nu si-ar fi vandut absolut fiecare aliat ever ca sa ajunga la putere.

istoria romantata cu omisiuni si jumatati de adevar linisteste constiinte. dar constiintele nu trebuie adormite, eu asa zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
votul pentru Basescu nu a fost un vot anti-comunist, anti-PSD, anti-coruptie, dimpotriva. singurul vot pro-democratie si anti-comunist a fost cel din 1996 cand a castigat Conventia



Perfect de acord, conchita

Nelia, spune-mi sincer: ce crezi ca ar simti Coposu daca ar sti cāti romāni onesti īl cred pe Basescu anticomunist? Nu ai impresia ca s-ar rasuci īn mormānt?

Basescu, legatarul lui Coposu??
Basescu, mostenitorul atitudinii anticomuniste??

Bine ca nu are cum sa mai vada batjocura asta, bietul Coposu :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui conchita
votul pentru Basescu nu a fost un vot anti-comunist, anti-PSD, anti-coruptie, dimpotriva. singurul vot pro-democratie si anti-comunist a fost cel din 1996 cand a castigat Conventia



Perfect de acord, conchita

Nelia, spune-mi sincer: ce crezi ca ar simti Coposu daca ar sti cāti romāni onesti īl cred pe Basescu anticomunist? Nu ai impresia ca s-ar rasuci īn mormānt?

Basescu, legatarul lui Coposu??
Basescu, mostenitorul atitudinii anticomuniste??

Bine ca nu are cum sa mai vada batjocura asta, bietul Coposu :(


Putem intreba si asa: ce ar spune Coposu daca ar vedea cati romani l-au votat pe Geoana et company ?

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Hai, ca am spus ca nu mai intervin, dar mai am de spus ceva si gata... Nu-l consider pe Basescu spalat de pacatele comunismului, am spus mai sus ca am votat cu un comunist mai mic, care acum are un partid care a luat-o un pic in alta directie. Si ca sa fie clar, eu nu votez cu candidatii, niciodata. Votez cu cei care sustin candidatii, in sensul ca nu pot sa separ candidatii de cei care il scot din anonimat, il pun pe rampa, ii finanteaza campania electorala, de partidul a carui ideologie o impartaseste candidatul. Pentru unii poate e important zimbetul sau scolile inalte absolvite, pentru mine e important omul, dar, dar stiu ca, acel om nu poate ajunge singur la putere, daca a ajuns el, atunci au ajuns cei care l-au sustinut. De exemplu, as crede in Obama cu tot sufletul, dar faptul ca a ajuns la putere nu e meritul lui, el este doar imaginea celor care l-au creeat... si deja se vede ale cui interese le poarta, nu va face mare brinza nici acesta. Si daca acolo nu poate face, unde totusi presedintele are puteri mai mari decit in Romania, atunci in Romania ar fi o mare greseala sa te uiti numai la cit de frumos se imbraca, vorbeste, gesticuleaza candidatul. Deci, in primul rind, de aceea am votat cu Basescu, pentru ca in spatele lui mi se pare mai putin grav decit ce e in spatele lui Geoana. Da asta nu inseamna ca-mi place ce e in spatele lui Basescu sau Basescu personal. Nu au existat alti candidati, ca sa am de unde sa aleg. As fi votat cu ochii inchisi, si fara sa cred in el, un om cum spui tu, Conchita, care sa rupa de tot radacinile kkatului de sistem romanesc, fost-actual si viitor comunist si securist! Dar, romanii care imi spun asta, nu inteleg si se supara daca le spun ca acel om e musai sa vina din afara, cam cum a fost Ratiu, un roman care cunoaste bine realitatea romaneasca, dar care sa fie scolit, educat si format in afara tarii, intr-o tara democratica. Adica, sa fi trait in tara pina la o anumita virsta, sa fi avut de-a face cu neajunsurile comunismului, sa fi tinut legatura cu tara si sa cunoasca realitatea din 1989 pina in 2009, dar sa fie plecat de ceva vreme din tara, de dinainte de 89, la studii in afara si sa fi trait suficient ani intr-o tara democratica... deci care sa aiba in el cele doua parti ale poporului roman, in acelasi timp: trecutul comunistsi viitorul democratic pe care il asteapta toata lumea. Si care sa vina in Romania si sa nu inteleaga, nu sa nu accepte ca asa i se cere, ci pur si simplu sa nu inteleaga cum se poate sa rezolvi in Romania anului 2009 problemele cu sacosa si cu plicul, cum s-ar putea injosi cineva atit de tare incit sa-si cumpere viata cu spagi in loc sa lupte sa si-o traiasca in mod cinstit.

Asa cum spunea cineva mai sus, problema nu este coruptia in sine, ci acceptarea ei ca pe o fatalitate, ca pe ceva care este parte integranta din oamenii care traiesc pe acel pamint. Stiu, stiu... toata lumea imi spune, da, dar tu nu stii cum e aici, ca sint saraci si de aceea dau... si nu am crezut si nu voi crede niciodata. Cu riscul de a ma da exemplu personal si inca bun, va spun ca se poate si altfel, si am prieteni si rude care imi pot confirma, si sint sigura ca si printre voi sint multi care pot confirma ceea ce spun acum. Nu saracia ii impinge pe oameni de a accepta coruptia, de a fi complice la ea, ci educatia, mentalitatea... Am trait sub comunism si nu am luat si nici nu am dat niciodata, nimic, la nimeni. Nici nu am avut, am fost o familie saraca si cinstita, cuvinte mari, stiu... dar adevarate. Cine ma cunoaste, poate confirma acest lucru. Am terminat scoli, m-am angajat in Bucuresti, venita din Vaslui, nu am dat nici o sacosa nimanui, totul a fost, atit cit a fost, putin imi veti spune, da, dar a fost pe merit. Singurul loc unde am dat bani, fff rar, a fost la medici, si nu la toti, pentru ca au fost si unii care pur si simplu nu luau. Si mi-a crapat obrazul de rusine de fiecare data cind trebuia sa intind un plic sau sa i-l indes in buzunar, simteam cum ma umileam si pe mine si pe ei. De aceea, dupa 93 cind s-au infiintat clinicele particulare, am preferat sa ma duc la ele, sa-mi las un sfert din salariu, care nu era deloc mare, pe niste amarite de analize, dar sa stiu ca am platit cu chitanta oficiala, nu cu plic indesat in buzunare. Si sa stiti ca as fi avut si eu nevoie sa 'rezolv' anumite lucruri, nu numai cei care justifica spaga, de multe ori chiar si atunci cind nu o dau sau nu o primesc, dar 'inteleg' ca nu se poate altfel. A fost unul din motivele pentru care am plecat, cresteau cei tineri, devenisera adulti si mi se stringea inima cind vedeam, simteam ca accepta in continuare ceea ce parintii lor nu au fost in stare sa refuze! Ba mai mult, era deja un titlu de mindrie, o virtute, viteza cu care ai rezolvat o problema cu 'dai ceva si se rezolva'... erai prost daca nu te descurcai. Nu-mi place sa ma 'descurc', imi place sa fie clare lucrurile si sa nu fie nevoie sa ma descurc.

Ei, spunind astea, hai sa luam poporul roman, nu individul roman, ca sint sigura ca asa cum am fost eu, au fost si sint, multi, multi oameni cinstiti pe pamintul Romaniei. Dar fiti sinceri cu voi, priviti in jur si spuneti-mi ce vedeti! Faceti un portret al poporului roman si al societatii romanesti, dar sincer, la cutit, cu bune si cu rele! Nu vreau sa aud, da, exista spaga, dar eu nu dau... daca nu faci nimic inseamna ca o accepti si tot aia este. Daca la sedinta cu parintii exista propuneri ca parintii sa aduca nu stiu ce, numai pentru ca isi permit, daca in clasa a V-a, copilul vine imbracat dupa ultima moda de la Paris si cu celularul, iPodul in buzunar, coborind din Mercedesul tatalui, bugetar sau angajat la multinationala, cu atitudinea de rigoare pe care i-au pus-o parintii in pachetelul cu mincare... cei care nu sint de acord, sa ridice mina si sa spuna ca scoala e locul unde se invata si se formeaza oamenii de miine ai tarii, nu locul unde se etaleaza averea parintilor. Citi parinti fac asta? Nici unul, desi nu sint de acord, nu vor sa fie asa, dar accepta si singurul lucru pe care il pot face este sa fie atenti si ei cit pot cu profesoara/profesorii cu care are copilul lor de-a face si, eventual, sa-i cumpere si lui macar un lucru din care au colegii, desi nu sint de acord, ca sa rezolve frustarea copilului. Si asta se intimpla peste tot, absolut peste tot in Romania: de la posta unde nu vine alocatia la timp si unde ne serveste o duamna acra si aroganta de zici ca-i posta lu' ta-su, care se indulceste imediat ce vede 'atentia', de la directoarele de gradinita in care nu sint locuri pentru copii, dar aceste locuri apar ca din senin dupa ce i-ai adus zimbetul pe buze cu o atentie, profesori, medici, politisti, functionari marunti si mari, asiguratori, bancheri si oamenii care lucreaza pentru ei... aici e chiar grav de tot. Se urla ca nu sint autostrazi, dar nu se spune nimic despre banci... cum poti sa ai un sistem sanatos, in care sa faci ceva gospodareste si in siguranta, cind bancile sint cele mai corupte institutii, nesigure, falimentare desi au luat banii oamenilor si si-au indesat in buzunare, faci un credit cu o dobinda si te trezesti ca ai de platit cit nu face etc., etc. Am uitat presa, televiziunea... politicienii. Si lista continua pina in pinzele albe, pentru ca nu e loc care sa nu fie atacat de aceasta mizerie! Si cind deschizi gura sa spui, ti se inchide la loc cu 'ce vrei sa spui, ca sintem necinstiti si ca nu muncim!?!' Nu, nu vreau sa spun asta, toti romanii sint cinstiti si muncesc, dar intr-un mediu necinstit si murdar, si desi toti stiu, toti il accepta, zilnic, fara sa faca nimic, tot asteptind de undeva, de sus, salvarea.

Ei, acest Basescu pe care il huliti voi, si, din pacate, nu pot sa va contrazic nici macar cu un cuvintel ca nu e asa... este ceea ce ceialalti descendeti ai FSN-ului sint: o emanatie! Numai ca in timp ce Iliescu si clica sint emanatia revolutiei, Basescu este emanatia a poporului roman insusi! As putea merge si mai departe, si cu duritate, sa spun ca: Basescu este presedintele pe care poporul roman e in stare sa-l accepte acum. Daca nu pe el, atunci mai au doua alternative, mai rele, tinind cont de ce am spus in mesajul de mai sus, sa-i accepte pe Geoana sau pe Antonescu. Nu intimplator nu au fost decit acesti trei candidati in competitie...

In conditiile astea, in contextul romanesc descris mai sus, chiar daca ar veni candidatul despre care vorbea Conchita, tot nu ar fi votat: n-a trait in tara (calitate, dar va fi trecut ca defect), se da mare cu scolile lui (ar fi reale, nu fabricate), uite, nici limba romana nu vorbeste ca un roman, ci cu accent (desi impecabil, nu ca sus-numitii si nici nu ar mai conta ca mai stie vreo 5 pe linga), nu are nevasta romanca etc., etc. Daca nu ma credeti, sint in stare sa va dau cel putin trei nume de oameni care puteau sa faca ceva sau care, ma rog, erau clar altceva decit comunisti si securisti, daca nu erau nevoiti sa plece cu coada intre picioare... pentru ca nu erau de-ai locului.

Si sint si oameni care au trait in Romania si care au creierul deschis spre alte orizonturi, dar ori sint intelectuali ingimfati care 'sa-si vada de cartile lor, nu sa ne spuna noua cum sa traim', ori sint plini de bani (pe care nu i-a furat, i-a facut, dar altfel... nu se pune), ori pur si simplu nu se poate spune absolut nimic despre el, deci e suspect de curat, sigur e ceva la mijloc.

In final, spun ca acel candidat pe care il asteapta toata lumea, cu spatele asigurat, dar curat... va veni, dar nu oricum si nici oricind si nu fara dorinta si vointa poporului roman. Va veni atunci cind va fi destul teren defrisat ca sa o faca si atunci cind acest popor si fiecare individ care il compune, isi va fi schimbat suficient firea si naravul incit sa-l caute, sa-l primeasca, sa-l accepte si sa-l voteze. Acela va fi cu adevarat presedintele romanilor noi, doritori sa traiasca intr-o societate curata si sanatoasa din toate punctele de vedere, cu probleme, unele mai mici, altele mai mari, dar in care viata sa fie dusa de majoritatea intr-un mod liber si decent.

Eu am incredere in poporul roman, sint sigura ca va veni, intr-o zi, chiar daca nu o vad prea apropiata acea zi. Dar pina atunci, din datorie civica, trebuie sa votez si cind ma duc sa o fac, dupa informarea de rigoare, voi alege ca din 90 pina acum, intotdeauna raul cel mai mic, desi, sincer, sint satula sa o fac, as prefera de o mie de ori sa ales si eu in sfirsit binele... a doua zi as fi acasa!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Nelia, ceva de gen am scris si eu in paralel la sub deschis de Conchita, dar tie iti iesi ideea mai bine conturata. De la librealism oare ni se trage asemanarea de opinii?Si asa ca si gluma PS, pai chiar asa un Presedinte diasporez, lol pe fondul discutiilor recente! Dar pina la urma de ce nu?Poate si faptul ca votul din afara a facut diferenta o fi vreun semn;).Cine stie, o fi poate deja un tinar din cei excelenti ai romaniei respins de sociatatea romaneasca in a carui sistem nu-si gaseseste locul, tinar ce poate e deja pe undeva pe aici pe colo intr-una din tarile vestice, tinar ce invata, devine adult dar care va dori sa se intoarca cindva, cind pamintul va fi defrisat cum bine ai zis. Mda, buna tema de gindire.Vikinga 37+ cu cei mai frumosi vikingi: Aldo, Nadja si Letizia mica din burticaAMR 3saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

il si voteaza tzatza Floarea de la cucuietii din vale. Dar nimic nu va impiedica sa visati, macar voi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia
Dar, romanii care imi spun asta, nu inteleg si se supara daca le spun ca acel om e musai sa vina din afara, cam cum a fost Ratiu, un roman care cunoaste bine realitatea romaneasca, dar care sa fie scolit, educat si format in afara tarii, intr-o tara democratica. Adica, sa fi trait in tara pina la o anumita virsta, sa fi avut de-a face cu neajunsurile comunismului, sa fi tinut legatura cu tara si sa cunoasca realitatea din 1989 pina in 2009, dar sa fie plecat de ceva vreme din tara, de dinainte de 89, la studii in afara si sa fi trait suficient ani intr-o tara democratica... deci care sa aiba in el cele doua parti ale poporului roman, in acelasi timp: trecutul comunistsi viitorul democratic pe care il asteapta toata lumea. Si care sa vina in Romania si sa nu inteleaga, nu sa nu accepte ca asa i se cere, ci pur si simplu sa nu inteleaga cum se poate sa rezolvi in Romania anului 2009 problemele cu sacosa si cu plicul, cum s-ar putea injosi cineva atit de tare incit sa-si cumpere viata cu spagi in loc sa lupte sa si-o traiasca in mod cinstit.





Nelia, individul ala venit din afara, nu prea are ce face, si iata de ce: "fisa postului" la presedinte este subtire si, mai ales, vaga; chiar acum, astia se chinuie la Curtea Constitutionala sa obtina obligativitatea numirii de catre presedinte a premeriului pe care-l doreste o majoritate parlamentara oarecare. Cu alte cuvinte, orice gasca din parlament, care se formeaza cu vreun interes, propun un premier, iar presedintele e obligat sa-l numeasca. Dupa ce a rezolvat-o cu premierul, majoritatea respectiva introduce proiecte de legi, le voteaza si le trimite la promulgat, unde presedintele este obligat sa-i dea drumul. Da, este obligat, chit ca are dreptul sa intoarca legea o data catre legislativ...aia o pun in alt dosar, fara sa schimbe nimic si o retrimit. Legea este promulgata automat. Nu se stie de ce mai trece pe la presedinte...
Si, daca toate astea nu ajung, majoritatea il suspenda pe presedinte, pe orice motiv, poate sa nu fie constitutional, si daca CCR spune ca nu este...
La fel cu ministrii, au fost destule cazuri.

In acest caz, presupunand, desigur, ca romanii il vor vota, ce ar putea face, concret, un bun presedinte, ala venit cu idei sanatoase in Romania?

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Hai, ca-mi place... Vikinga, stiam eu de ce imi esti draga, desi nu prea ti-am declarat-o. Tocmai asta iti spuneam eu dincolo...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput