Diaspora injurata. De ce pina la urma?

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui cl
Hmmm, limbajul domnului UnPacatos nu te-a mai socat de loc, nu dai nici un citat din el? Nu, deoarece impartasiti acealeasi teluri politice, nu-i asa?


ha-haaaa... ce gāndire de procuror ai ... dar din ala, mai de pe vremuri ... astept sa ma somezi sa recunosc ca am fost azi-noapte la vreu Mogul! .



Ma faci sa zambesc. Stii, nu cataloga pe altii dupa cum gandesti si faci tu. Si nici nu mai pune ganduri care iti trec tie prin minte altora! Si nici etichete!
De somat... vorbesti ca sa te aflii intreaba. Nu ai argumente si ataci. Iar daca tu somezi si ataci, nu inseamna ca o face toata lumea. Nu generaliza dupa tine!
Inca ceva, chiar nu ma intereseaza unde te duci si ce faci tu noptile, te rog sa ma crezi.


Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
...
N-am vazut postarile pacatosului de care zici ca erau urāte. recunosc. si nici nu le-am cautat.
...


Nu era nevoie sa le cauti, era suficient sa citesti cu atentie.


Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
unPacatos nu mi-e simpatic, ca nici nu pre il cunosc, si nu stiu de unde ai dedus tu asta?? daca vrei sa stii, aia de-i simpatizez io pe DC sunt Xenocid so Capcaunul (ma refer la baietzi, ca la fete am mai multe preferinte si nu ma apuc sa le enumar acuma , cu care nu īmpartasesc "teluri politice" (mi-a placut asta!... )

...


Nu ma intereseaza cine ti-e simpatic sau nu. Mi-e complet indiferent. Si nici telurile tale politice nu intra in sfera mea de interes absolut de loc, te asigur!

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
...
Cāt despre Julie, ti se pare ca iritarea provocata de cineva justifica un astfel de raspuns din partea ei? . Pe bune?...

...


Vad ca ai facut o obsesie pentru Julie!!! Am dat un simplu raspuns si te-ai apucat sa o diseci pana n-ai mai putut! LOL!!!!
Sa inteleg ca niciodata nu ai fost iritata/suparata si n-ai scos un singur cuvintel urat???!!!! WOW!
Inca o data, vad ca de cei care sunt pro Geoana nu te-ai mai legat si am vazut vorbe mult mai dure. De fapt nu le-ai cautat(a se citi, va rog,vazut), scuze!!!



Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
...
Daca da, atunci nu ma mir ca derapajele decomportament ale lui Base nu te deranjeaza nicicum!
...


Spre deosebire de cei care vad perfectiunea in celebra alianta si o vad imaculata precum crinul, sunt constienta de toate defectele marinarului. Dar decat o marioneta etichetata foarte bine de catre chiar seful ei si manevrata de nu stiu cati din urma, prefer defectele marinarului!

Un ultim lucru, nu te obosi (ma astept sa-mi diseci postarile in continuare) sa-mi mai raspunzi, pentru ca o sa-ti ignor complet postarile. Nu raspund celor agresivi si care cauta sa se certe mereu.
O seara minunata sa ai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CampariSoda spune:

Sirimie - eu cred ca nu e asha. Sa iti explic cum e treaba aici la "Djibouti" : eu nu ma pot duce la vot la scoala 4 de la mine din cartier ci trebuie sa ma carabanesc cu trenu fo 3 ore bune (dus intors), tren care nu e gratis si asta in sfanta zi de duminica si mos neculai (ca se sarbatoreste si aici). Si sunt sigura ca situatia a fost asemanatoare si pentru cei din Franta, si pentru cei din Italia.

Nu cred ca cineva a stat cu okiu pe ProTV international sa vada exit-pollurile si dup-aia si-a incarcat familia in mashina si da-i tata si conduce neshte zeci-sute de km ca sa ii dam votu lu Basescu. Aici in "diaspora" e nevoie de umpic de logistica pentru a merge la vot si cred io, chiar trebuie sa vrei. Eu am vrut si am lasat casa si juma de week-end si inca la mine e aproape. Cred ca pentru cei din State e mai complicat, pentru ca distantele sunt mai mari.

Cat despre "lipsa de informare" si "ne-conectarea la realitate" : recunosc ca eu nu trebuie sa platesc "impozitul forfetar" si nu ma stupeshte nimeni nici la spital nici la poshta si cum ar veni "traiesc bine". Pe langa asta nu vine nici cucu sa ma cumpere cu parizer, brichete, shepci si alte bunatazuri. Faptul ca am acest comfort (eu dand cu matura la McDonalds sau culegand capshuni, dupa cum e sezonul :D) imi permite o oarecare detashare. Si intelegerea faptului ca nu presedintele tarii e responsabil cu treburile astea ci oamenii mai mult sau mai putin simpli, poporul cum ar veni. Poa' sa vina si mama lu Geoana si a lu Basescu sa fie presedinte, pana cand oamenii n-or sa priceapa ca soarta lor depinde doar de ei si ca fara munca nu se castiga nik, nicaieri nu se va schimba mare lucru. Lucrurile astea se invata mai bine intr-un loc in care nu e coruptie, unde rezultatele muncii si ale efortului depus se vad imediat si nu sunt ingropate de pile (desi ma rog, se gasesc de astea si pe aici, se keama "networking").

Eu mi-am dorit deci un presedinte care sa faca in primul si in primul rand ceva impotriva coruptiei. Nu un presedinte care sa dea salarii mai mari, case mai luminoase si impozite mai mici. Platesc si aici de imi vine sa plang la impozite, dar stiu ca se folosesc pentru ceva. Cand situatia ...cum sa ii spun -sociala? se va linisti, in sensul in care no more mita la judecatori, no more bani la doctori, no more cadouri de sfarshit de ani si meditatii fara masura la profesori, atunci ne putem permite sa facem un plan, o strategie, ne putem permite sa ne plangem de starea drumurilor si o sa pricepem again, ca nu preshedintele ne face strada in sat. Nici macar partidul nu ne face strada in sat. Si ca nu putem da vina la nesfarshit pe "aia". Si ca data viitoare, in loc sa luam galeata, mai bine le-o facem guler.

Cum Geoana&co au avut ocazia fo 15 ani - daca imi ies mie bine la socoteala, sa faca ceva in sensul asta si nu au facut nici o laie nu pot vota cu ei. Ca Basescu are bube in cap si o gura foarte foarte mare - rekunosc. Nu stiu daca a invatzat ceva din alegerile astea sau i-a mai crescut o pereche de oua si o sa isi piarda si bruma de tact (literal vorbind bruma) pe care o avea pana acum. Pentru binele parintilor mei si al meu (care ma voi intoarce cand se termina cu capshunile) sper sincer ca da. Si tot pentru binele lor sper ca toti aia de au dus tzara de rapa cu mishmashurile si peshcheshurile si ce se mai da prin vremurile astea tulburi sa ajunga unde merita. Daca nu o sa imi fac spashit autocritica. Dar tot nu voi vota cu PSD-ul atat timp cat in randurile lor se afla Iliescu si Nastase si atat timp cat nu au nici o urma de coloana vertebrala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Legat de diaspora si Goana, am ceva de adaugat. Ceea ce se intampla acum este efectul bumerang. Probabil ca Goana nu prea stie ce inseamna asta, e un fel de Karma. Acum vreo 5 sau mai multi ani in urma eram in vacanta in Romania si ma uitam la TV. La nu stiu ce program, poate la stiri, nu mai stiu exact, a venit acest tanar Goana in imagine, in functie de Ministru de Externe...cred..sorry nu mai stiu exact. Tanarul (pe atunci) acesta ii spunea reporterului respectiv ca Romania se afla in ascendenta economica datorita Romanilor care au plecat, pleaca si vor pleca in strainatati. El spunea ca acesti mii de Romani, cu banii lor, vor aduce Romania la nivel de tara Occidentala, a la Germania, Olanda samd. Pe la sfarsit a mai spus ca in momentul in care Romania dpdv de dezvolate economica va fi atat de avansata incat sa ne permitem sa strambam nasul la anumite munci, vor veni Asiaticii la noi sa munceasca cand facem noi mofturi, adica ce se intampla cu Romanii ("capsunarii")acum la occidentali. Pt muncile pt care occidentalul nu se da jos din pat e bun Romanul si altul ca el. E..Goana spunea ceva in sensul asta. Pe vremea aceea mi se parea o imagine plauzibila, stiind ca Romania deocamdata nu se va ridica pe propriile ei picioare prin industrie, agricultura sau economie de servicii.Eu acum stau si ma intreb, de unde pana unde "intorsul" de viziune a lui Goana? Atunci a spus un adevar....si nu m-am suparat. Acum..a spus baliverne...si asta e rezultatul. Bumerangul vine oricum de la faptul ca cei 15 ani de PSD a incurajat plecatul Romanului la munci grele, la plecatul de nevoie din cauza vietii grele. Ei chiar nu vad ca sunt in mare parte cauza plecarii in masa a Romanilor? Chiar nu au habar de strategie?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Amonar, domnu' Geoana avea dreptate, dar a gresit intr-un singur punct in prezicerea lui: asiaticii, mai ales chinezii, ca ei erau cei vizati, nu vor mai veni, pentru ca intre timp, chinezii s-au trezit si au pus osul la treaba... in mai putin de zece ani au ajuns unde nici mama lor nu visa. Si vor ajunge, pentru tara mi-e frica sa nu invatam in curind limba rusa (altfel, o limba superba!), iar la nivel mondial mi-e cam teama ca o vom da, de nevoie, la greu pe chinezeste. Si daca mai asteptam mult sa trecem la moneda europeana, poate vom trece direct la yen... Glumesc eu, dar adevarul este ca intre chinezi si rusi, nu stiu de care mi-e frica mai tare.

De fapt, eu intrasem sa va spun ca nu inteleg pe ce se bazeaza majoritatea romanilor care au votat impotriva lui Basescu, dar cu PSD-ul. Nu inteleg si pace. Pe cei care au votat cu Crin ii inteleg un pic, eu nu am votat cu el pentru ca mi-am pierdut increderea in el acum citiva ani si il consider slab din punct de vedere politic, mai slab decit ceilalti doi. Dar daca imi recapat increderea, il votez, pentru ca e liberal si pentru ca e tinar... dar a facut deja atitea greseli si s-a dovedit pupincurist si asta, incit nu cred ca mai exista vreo sansa in privinta lui, asteptam altul.

Dar PSD-ul!?! Fratilor! Nu-l votati pe Basescu pentru ca e comunist, pentru ca e securist, pentru ca e mitocan, pentru ca in ultimii 5 ani fura si el si ai lui si pentru nepotismul de care a dat dovada... Si pentru ca nu facut nimic, aici nu mai spun, ca au explicat mai sus unele fete mai bine cum e cu facutul asta... In schimb, votati PSD-ul! Aici nu va inteleg eu: sinteti suparati pe Basescu pentru cei 5 ani in care spuneti ca nu a facut nimic, dar nu pe cei 15 ani ai PSD-ului! Nu sinteti suparati pe faptul ca tara se afla unde este din cauza lor si nu a lui Basescu, nu sinteti suparati ca oamenii si-au lasat familiile si au plecat sa munceasca in afara din cauza mizeriilor lor facute timp de 15 ani, nu din cauza lui Basescu, in ultimii ani s-au intors oameni acasa, de plecat se pleaca mai putin - nu e meritul lui Basescu, categoric, dar e in timpul mandatului lui...

Eu inteleg ca nu sint autostrazi sau strazi pur si simplu, nici aici nu sint toate bune si va inteleg, dar acestea si multe altele nu se pot face inaintea unori masuri sociale reale, care sa puna o data pentru totdeauna o baza buna si sanatoasa pentru viitor. Si, inainte de toate, trebuie multa, multa munca. Eu nu spun ca nu se munceste in Romania, si aici ma refer la oamenii seriosi, si sint multi, foarte multi romani care isi vad de munca lor, si eu am muncit in Romania si am muncit mult si bine. Dar nu exista un cadru sanatos si in care sa se respecte drepturile omului, ale salariatului, care sa valorifice si sa eficientizeze aceasta munca. Deci, eu nici nu ma asteptam sa se faca peste noapte autostrazi si altele, dar ma asteptam si ma astept sa se faca aici ceva, sa se construiasca un sistem, sa se dea legi bune... iar indivizii sa incerce sa-si schimbe un pic mentalitatile si sa-si deschida creierul spre valori adevarate sau sa se intoarca la ele. Ori toate acestea se incep in 5 ani, se continua in 10 si se vor temina in 50... si eu cred ca s-au inceput in Romania, dar nu ma astept sa vad imediat rezultate spectaculoase.

Uite de ce nu-i votez eu pe PSD-isti, nu am cum sa-i votez si nici nu inteleg cum ii poate vota cineva. Bineinteles ca votul e liber, exprimarea opiniilor la fel, dar totusi, a-i vota din nou pe PSD-isti intr-o tara care sufera de 20 de ani din cauza lor (nu mai mergem mai departe, desi ei vin de mult mai incolo de acestia...) L-au rasturnat pe Ceausescu printr-o lovitura de stat, au tras cenusa mortilor revoltei populare sub turta lor... pentru ca nu cred ca se asteptau la o asemenea revolta populara, la un asemenea curaj. Nu v-ati intrebat niciodata cum de au ajuns Iliescu si altii ca el, vechi si temuti comunisti imediat la televizor si cum de au luat imediat puterea in miini!?! Cum de a inceput imediat armata sa asculte de el, de Iliescu!?! Asta nu se poate explica decit prin faptul ca lovitura de stat contra lui Ceausescu a fost de mult timp gindita, pregatita, nu poti sa rastorni un regim si un dictator peste noapte, numai pentru ca o mina de sufletisti timisoreni s-au saturat! Numai ca ei se asteptau ca oamenii sa reactioneze si luasera in calcul sprijinul multimii in planul lor, dar nu se asteptau la atita curaj! Dar daca tot a fost, au calcat peste morti si si-au insusit toate meritele - si pe ale lor, pentru lovitura de stat gindita, dar si pe ale poporului, care, de fapt, a fost singurul erou in aceasta revolutie.

Poate ca s-a uitat, dar momentul adevarat al Revolutiei romane, dupa cel din Timisoara, a fost acesta: http://www.youtube.com/watch?v=PlDVWj0ddfw&feature=related , de la secunda 44, acolo a fost eroismul, acolo a fost oporul roman care s-a scuturat de jegul comunist! Din pacate, nu pentru mult timp, din pacate! Acel moment unic a fost uitat, in schimb cei pe care i-am vazut in scurt timp la televizor, ii vedem si astazi, si nu numai ca ii vedem, dar ii si mai votam... din suflet. Pentru ca cei care, incurajati de caderea zidului german si de schimbarile din lume de la acea ora, pregateau rasturnarea lui Ceausescu, au venit imediat si s-au erijat in conducatorii nostri! Au fost si citiva oameni sinceri acolo, in primele ore la TV, in fata natiunii, dar cei mai multi, toti cei care au ramas apoi, prin vointa poporului 15 ani in fruntea tarii si au dus-o unde e astazi, toti ceilalti ar trebui judecati si condamnati, pentru ca pe linga crimele comise, reale, eu le aduc si una morala: aceea de a ne fura in continuare dreptul la o viata mai buna!!! Pentru asta nu pot sa-i iert si nu-l voi ierta nici pe Basescu si nici pe urmasii lui daca nu voi avea de ce...

Asa ca, acei ilustri conducatori, de ieri si de astazi... au ajuns atunci, in 90, la putere! Cautati primele momente in care a vorbit Iliescu! Credeti ca a spus ceva de jos comunismul? Nu, era vorba de Ceausescu care a stricat prin dictatura lui un regim bun. Pe care el, comunistul cu fata umana, vrea sa-l instaleze si sa-l duca acolo unde trebuie, iar poporul trebuie sa plateasca pretul respectiv. Pe mine m-au infiorat cuvintele alea, de atunci, din momentul ala, nu l-am votat pe Iliescu, am votat cu cine a fost, desi nu din suflet, cu Ratiu... cu oricine, numai sa-i taie din avint lui Iliescu. Am inteles ce voia sa faca, cam ceea ce a facut Putin in Rusia lui si acolitii lui in Moldova. De aceea Croatia si Ungaria sint unde sint, si Romania unde este, pentru ca noi am vrut si am avut PSD, ei nu! Apoi, dupa ce s-a vazut la putere, a facut ceea ce a stiut cel mai bine, adica a inlaturat tot ce i-a stat in cale, a calcat orice in picioare, nimic nu a contat... Of, mi se rupe sufletul mai ales pentru cei care au pierdut oameni apropiati si dragi in inchisorile comuniste, in Revolutia din '89, pentru cei care au simtit mineriadele pe pielea lor! Mi se rupe sufletul pentru sperantele noastre, pentru visele noastre, distruse una cite una, unul cite unul... Cind poporul meu a votat din nou PSD in 2000, am plecat din tara.

Si dupa alti 20 ani, dupa 5 ani de ruptura, la intrebarea de ce nu am votat cu PSD-ul cind vad cine e Basescu va intreb si eu la rindul meu: cum puteti sa votati PSD-ul cind stiti cine sint Iliescu, Nastase, Hrebengiuc si aliatii ca Vadim & comp!?!

Nu ma leg de Geoana, ci de partidul care il sustine. Iar Antonescu, desi liberal dupa zicere, din punctul meu de vedere nu era decit o a doua varianta a PSD-ului, fapt dovedit ca imediat dupa ce a pierdut in turul I, si-a adaugat si el rinjetul alaturi de cel al lui Geoana, Iliescu & comp., iar dupa infringerea acestora in turul II si refuzul categoric de a guverna cu dusmanii tarii, se vede treaba ca s-a razgindit si daca tot e de-un ciolan, apoi sa fie...

Si, in final, ca sa vedeti cine e PSD-ul iubit de atita romani, spre stupefactia si tristetea mea, in loc sa lase totul la o parte si sa puna osul la treaba, sa-l ajute pe cel ales sa formeze un guvern, sa spele impreuna un pic fata Romaniei in ochii celor de la care asteptam ajutoarele sa se iasa din criza... ei fac circ, in continuare circ comunist, cu care sintem atit de obisnuiti... si dau vina pe diaspora romana. Pai sa dati, domnilor PSD-isti, pentru ca aceasta diaspora nu uita si nu veti avea votul ei nici daca vor veni 5 Basesti, pentru ca voi nu meritati votul poporului roman decit daca ar fi sa votam daca sa fiti in libertate sau dupa gratii! Si acela va fi unul singur: ! Si de acolo sa va cereti de la noi si de la toti romanii, pentru ca multe, prea multe pacate mai aveti!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Nelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Nelia,toata stima si admiratia mea Cata dreptate ai numai ca sant multi orbiti si nu vor sa vada unde este adevarul,ne luptam cu morile de vant.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nelia - in sfarsit citesc si eu intre mii de cuvinte scrise esenta celor 20 de ani. Tot respectul meu.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra.C spune:

Cornelia. Ai o putere de sinteza extraordinara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Nelia,


.. or sa zica ca pe ei nu-i intereseaza toate aceste realitati.. ca locul lor este in paginile prafuite ale cartilor de istorie..

Probabil ca pe multi nu intereaza decat papica in burtica.. nu conteaza cum si de unde... cel mai bine sa pice.

Si ca urmare a anilor de comunism, romanii au un talent fantastic sa se planga, dar sa nu faca mai nimic ca sa schimbe in bine realitatea lor.

Vazui aseara o emisiune la tvr1, "Ochiul magic". Era vorba de un copil ce-a suferit un accident si acum nu se poate deplasa decat cu scaunul cu rotile. Scaun primit, care nu are si un dispozitiv atasat, sa stea cu piciorul intins. Si parintii lui se plangeau ca "Vai! Ia uite cum ii sta piciorul!"

In loc sa puna mana sa-i ataseze scaunului o placa, ceva, sa stea copilul comod.

Stiu despre ce vorbesc ca si noi a tb sa modificam de curand un scaun cu rotile. A mesterit tati un dispozitiv ca sa se poata sta cu piciorul intins.


Eu fui socata in 1990.. cand vazui ce usor este sa prostesti (aproape) o tara intreaga.. si ce arma redutabila este tembelizorul.. Si nu intelegeam cum poti sa NU VEZI..


.. acum am mai imbatranit.. dar tristetea n-a disparut..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Citat:
citat din mesajul lui CampariSoda

Eu mi-am dorit deci un presedinte care sa faca in primul si in primul rand ceva impotriva coruptiei. Nu un presedinte care sa dea salarii mai mari, case mai luminoase si impozite mai mici. Platesc si aici de imi vine sa plang la impozite, dar stiu ca se folosesc pentru ceva. Cand situatia ...cum sa ii spun -sociala? se va linisti, in sensul in care no more mita la judecatori, no more bani la doctori, no more cadouri de sfarshit de ani si meditatii fara masura la profesori, atunci ne putem permite sa facem un plan, o strategie, ne putem permite sa ne plangem de starea drumurilor si o sa pricepem again, ca nu preshedintele ne face strada in sat. Nici macar partidul nu ne face strada in sat. Si ca nu putem da vina la nesfarshit pe "aia". Si ca data viitoare, in loc sa luam galeata, mai bine le-o facem guler.

.



Asta am gandit si eu.Nimic nu se va misca vreodata cu adevarat in mocirla coruptiei.

Mergi la inceput