Burtici cu iepurasi de Mar-Apr 2010 (58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

auzi la ea , cafea cu sorici. Cu jumari nu ??
Oana- mie imi trec infectiile urinare cu Urinal , Uricol si ceai de codite de cirese. alta variata nu prea am pt ca de la antibiotice fac alergie.

Denisa, 22 + cu bebe roz Maya - Sophie
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiacovita

Andra cine sta sa numere ora de ora daca bebe misca??? Pai si el cand doarme? Sa lasam parerile.Eu stiam ca trebuie sa simti minim 10 miscari pe zi.

Da, si eu stiam la fel! In sarcina cu Luca, dupa ce citisem un astfel de articol, timp de cateva zile numaram in nebunie miscarile fetale pana cand mi-am zis ca nu-s zdravana daca eu singura caut motive de ingrijorare. Daca nu misca in decurs de cateva ore atunci e bine sa mergi la un consult... altfel nu. Citeam, deasemenea, ca in al doilea trimestru de sarcina fatul doarme 3 sferturi din zi, asadar...
Multa sanatate, Oana! Imi pare rau sa citesc ca ai din nou probleme cu infectia urinara. Bea muuuulte lichide (e o cura care face mai mult decat toate antibioticele!) si ia acel Urinal. Eu am luat plicuri de Uricol - la indicatia medicului ginecolog si am baut muuuulta apa.

Mami de Luca again ~ Eva-Ioana


I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelagrosan spune:

Oana dar cat ai hemoglobina? cat o aveai inainte de sarcina si cat pe parcurs?

Mihaela23+ si Elena Maria (9 aug 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Rebiana mersi, ma fac eu bine si data asta.

Mihaela, in trim I aveam 11.87, in trim II a scazut la 10 si dupa tratament timp de 1 luna cu fier Hausmann in loc sa creasca a scazut la 9,56.Acum iau Tardyferon si pe 16 trebuie sa repet hemoleucograma si vedem cum este.

Oana 28+ Eric Nicholas
AMR 11+
Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Bebe mic




Daca n-ar fi speranta, inima s-ar frange!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelagrosan spune:

Oana eu am acum 9,2 hemoglobina si la prima sarcina tot cam asa aveam, desi la inceputul sarcinii era 13,1. I-am spus medicului si nu s-a impacientat, mi-a zis sa iau fier si elevit, dar sa stii ca nu e asa mare tragedie, multe gravidute au asa hemoglobina in sarcina. Oricum eu iti recomand pt. linistea ta un consult hematologic inainte de chestia cu internarea, sincer mie nu mi se pare cazul de tratament cu fier i.v. Ia un bilet de trimitere de la medicul de familie si mergi la clinica de hematologie pt. un consult. Sunt medici buni acolo si cu experienta. Le spui sa te ia repede la consult ca esti gravidoasa. Unii ginecologi cam exagereaza. Sper sa nu te superi pe mine ca am intervenit.

Mihaela23+ si Elena Maria (9 aug 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Oanka La multi ani plini de fericire alaturi de familie!
Oanao sa vezi ca dupa urinal o sa te simti mult mai bine.multa sanatate
Freedeliasanatate si tie si micutei
Apropo de cafea cu sorici, ma scol eu ca lenesa azi la 9.30 si ma intreaba sotul "Ce vrei sa iti aduca mosul diseara?" Si eu inca somnoroasa ii zic" Bomboane Raffaello si jumari". Va dati seama ce ochi a facut " tu vorbesti serios??" Cred ca as fi singura persoana din lumea asta cu jumari in ghete!

www.brizamarii.sunphoto.ro/bebe/" target="_blank">poze

21+ Eric Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Mihaela, cum sa ma supar?1 Ce ma enerveaza pe mine e ca fierul din siderimie e in regula, doar hemoglobina scade si nu inteleg de ce...
O sa vb si cu dra de fam sa vad ea ce zice.
Mersi mult de sfaturi.

Oana 28+ Eric Nicholas
AMR 11+
Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Bebe mic




Daca n-ar fi speranta, inima s-ar frange!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelagrosan spune:

Oana sideremia nu prea e relevanta, dar banuiesc ca stii ca in sarcina un grad de anemie e absolut normal deoarece intervine dilutia. Hemoglobina ar trebui mentinuta in jur de 10-11, dar recunosc ca eu nu am trecut de 10. Oricum eu zic ca nu e cazul de tratament intravenos la Hb de 9,5,dar eu nu am experienta de aceea ziceam sa vezi un hematolog cu experienta, in caz ca ginecoloaga iti recomanda fier i.v. Nu e chiar asa floare la ureche fierul i.v., de multe ori apar reactii alergice, apoi trebuie sa-ti dea alte medicamente si banuiesc ca nu vrei complicatii daca nu e cazul. No asta e parerea mea, apoi vezi tu.


Mihaela23+ si Elena Maria (9 aug 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CoriMami spune:

Culmea cu numaratul celor 10 miscari pe ora...pai la servici ce facem? Eu sunt multumita daca simt ca bebelina misca de 3 -4 ori pe zi (ma refer la 3-4 reprize).

Am si eu o rugaminte, cineva amabil si bun sa modifice ziua mea de nastere, eu sunt nascuta pe 2 ianuarie si acolo apar cu 1 febr.

Multumesc si

26+ Elisa Valentina
Mami si tati o asteapta pe printesica lor cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nibi_niki spune:

OANA,gyno-tardiferon iau si eu.Cate 3 pastilute pe zi.Si analizele mele sunt in scadere.HCT-ul a ajuns la 30.Si mie ma zis daca nu creste dupa tratament ne bagam la perfuzii.dar eu sunt optimista.Pastilutele nu le lua cu apa ci cu fresh de portocale...se absoarbe mai bine fierul

25+ Adela
http://www.flickr.com/photos/44856184@N03/

Mergi la inceput