Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *115*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Aaaaa, am uitat sa va spun ce a mai functionat astazi la noi. Un sfat primit de la o mamica (cred ca M_monique ): i-am dat putina apa in timpul mesei. Manca 3-4 lingurite, mai bea o gurita de apa. A fost foarte incantat

Olga, mamica lui David iepurasul


Da, si la noi functioneaza !!!

Alexandra nu a mai mancat sfecla ca i-am dat carne de pui + legume si a fost incantata si apoi ca desert un iaurt simplu pe care l-a mancat aproape tot, nesperat !!

Vad ca la noi fructele sunt pe ultimul loc mai nou, in rest ii cam plac toate (mancaruri de bebe, da ?!)


Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/4027271780/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
In orioce caz eu nu as lalai o masa 2 ore, vai, as avea impresia ca irosesc timpul degeaba, in timpul ala am putea sa ne jucam/distram. Nu-mi imaginez cum ar fi s-o plasez in scaunel si timp de 2 ore sa-i tot invart linguritza pe la nas sperand ca va balota ceva, cat de cat. Eu daca vad ca in 10 minute nu vrea nici sa deschida gura, incerc sa-i dau cu degetul macar sa simta gustul si daca si atunci se stramba si nu mai vrea sa deschida gura, e clar ca nu-i trebuie. Ce-ar trebui sa fac, sa-i desclestez falcile?
Ieri ne-am intalnit cu fetita unui prieten, are 8 luni, o frumusetze, foarte bine dezvoltata si am intrebat cum mananca. Bine, am intrebat si parca si auzeam raspunsul "foarte bine, atatea sute de grame, si carnitza si outz etc", chiar ma gandeam ca de ce naiba mai pun intrebari cu raspunsuri previzibile:))). Si cand colo o aud pe ma-sa:"aaa, mai nimic in afara de san, ala-i baza" si taica-so confirma mandru si fericit. Credeti-ma ca m-am simtit bine vazand ca si alte mame au atitudinea mea relaxata cu privire la inaintarea anevoioasa a diversificarii...
Apoi cu alaptarea si intzarcatul, chiar zilele trecute am vorbit (pe rand:))) cu 2 prietene: una are un copil de 2 ani jumate, a zis ca a alaptat 1 an si 2 luni, ar mai fi alaptat, avea lapte destul dar baiatul a inceput sa faca mutre,n-a mai vrut, s-a auto-intarcat. Cealalta are un baiat de 1 an si 8 luni, inca alapteaza si baiatul se trezeste noaptea tot la 2 ore sa suga, inchipuiti-va ca ma invida pe mine, ca Sophiphi macar doarme 4-5 ore! Asa ca nici nu poti prevedea in privinta asta ce-a fi, uite, unii la un moment dat refuza sa mai suga altii o tin una si buna si noaptea...



Ilinca, exact pe pricipiile astea m-am bazat si eu de cand am inceput diversificarea adica nu oblig copilul sa manance daca nu vrea,adica daca nu a vrut sa manance i-am dat tziti si gata, nu nu jucam cand mancam asa ca masa la noi dureaza maxim 20 de minute timp in care Alexandra deschide gurita frumos dupa papa apoi cand nu mai vrea face botic si gata , sa ne fie de bine !!
Si acum ma declar multumita de cat mananca si mai ales ca se dezvolta bine, asta m-a preocupat de la inceput, daca ea ia in greutate si e sanatoasa, zau ca nu conteaza ce mananca !

Cu fierul stam bine adica la limita chiar daca eu nu i-am dat carne decat tarziu si galbenus deasemenea, sper ca si cu calciul pt ca mai nou mancam doar iaurt pe langa tziti.

Cat despre alaptat,planul meu este sa alaptez sigur pana pe la 1 an si apoi mai vedem cu stam in functie si de preferintele d-soarei . Ma gandesc sa alaptez maxim pana la 1 an si vreo 7-8 luni, asta gandesc acum , o sa vedem ce ne rezerva viitorul

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/4027271780/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

Seara bunaLa multi ani pt Dragos si LuanaAm o serie de intrebari, daca aveti timp si de mine si promit ca nu mai fac1. Trebuie sa luam fier si vit C, 5 pic/zi plus vigantolul. e ok? adica nu se anuleaza unele pe altele, nu?2. Putem sa dam citrice la bebei? mandarine sau portocale?3. Cum pregatiti spanacul? stiu ca au mai pregatit fete-Olga si Anca, parca- dar n-am fost inspirata sa si notez atunciMultumeeescmami de Silvia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui cativ13

Seara buna

La multi ani pt Dragos si Luana

Am o serie de intrebari, daca aveti timp si de mine si promit ca nu mai fac
1. Trebuie sa luam fier si vit C, 5 pic/zi plus vigantolul. e ok? adica nu se anuleaza unele pe altele, nu?
2. Putem sa dam citrice la bebei? mandarine sau portocale?
3. Cum pregatiti spanacul? stiu ca au mai pregatit fete-Olga si Anca, parca- dar n-am fost inspirata sa si notez atunci

Multumeeesc

mami de Silvia Ioana





1. Eu cand ii dau vit C, ii dau si vigantolul. Nu mi-am pus problema daca este ok sau nu, dar cred ca este ok.

2. Poti sa-i dai linistita citrice, chiar sunt indicate pt acst anotimp.

3. Eu i-am facut o sg data spanac si nu i-a placut deloc..dar nici nu ma mir, caci eu doar i-am fiert frunzele si le-am blenduit. Acum daca as face as pune si un pic de lapte (prag eventual), caci altfel este Gaza parca zicea ca i-a dat la gazuta mica si i-a placut.

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Ilinca cand ne pui si noua poze cu modelul Sophiphi si caciulite made in Deva?

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Ilinca cand ne pui si noua poze cu modelul Sophiphi si caciulite made in Deva?

Olga, mamica lui David iepurasul


Da, vrem sa vedem pe Sophihi cea frumoasa si caciulita calduroasa !!

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/4027271780/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Daca va era dor de zambarici priviti aici :

http://www.flickr.com/photos/31088780@N05/4140756343/in/photostream/






Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/4027271780/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Daca va era dor de zambarici priviti aici :

http://www.flickr.com/photos/31088780@N05/4140756343/in/photostream/






Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/4027271780/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)





Woooow ce faina este Scufita Rosie Mie imi este dor, dar ne vedem curand



Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Am un mare semn de intrebare: asa de repede este procesul de eliminare la bebelusi? La pranz i-am dat sfecla rosie, iar acum a facut kk ce i-am dat acum cateva ore(arata la fel ca in farfurie - ma scuzati ). Nu ma asteptam

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Citat:
citat din mesajul lui novus

Daca va era dor de zambarici priviti aici :

http://www.flickr.com/photos/31088780@N05/4140756343/in/photostream/

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/4027271780/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)




Woooow ce faina este Scufita Rosie Mie imi este dor, dar ne vedem curand

Olga, mamica lui David iepurasul


Si noi abia asteptam sa va vedem !!!

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/4027271780/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput