Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *115*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns millie spune:

La multi ani Luana si Dragos

Alma


Monica mami de Timeea Alexandra , avem 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns provista spune:

mihaelacg, dodo-pui, olishka, dyana27, novus, zsuzsu, millie

multumim ptr urari

va invit la o felie de placinta cu branza

Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)
dragos tea mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

LA MULTI ANI, jucausa noastra ghiocea cu abilitati tehnice, LUANA si flacaul ghidush azuriu la ochisori,DRAGOS!!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
7luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Mihaela, si tu ai nimerit o doctoritza cam "ficatel", nu prea-mi place ce ti-a spus. Maria se incadreaza excelent in standarde pentru varsta ei, atat ca lungime cat si ca greutate, ba eu zic ca e chiar peste medie ca lungime. Sigur ca ar trebui sa le prezentam zilnic ceva cat mai atractiv de mancare sa testeze, sa vedem ce le place si ce nu, dar nu cred ca trebuie sa ne cramponam de asta. Sa zici, ca doctoritza aia, ca un bebelus TREBUIE sa manance 200-250 sau ce zicea, mi se pare absurd, doar nu-s facuti dupa acelasi shablon toti copiii...
Si noi am fost obisnuite cu cresterile alea mai spectaculoase din primele luni, dar deja de pe la 5 luni, cand incep sa se miste, sa mai consume energie, cresterile nu mai sunt asa mari! Uite, Ayla zice cum ca, daca e dupa standarde, un copil "normal si sanatos", alaptat, trebuie sa-si dubleze greutatea la 4 luni. Ei, as fi vrut io, Sophiphi abia spre 6 luni si-a dublat greutatea de la nastere si crede-ma ca e normala si sanatoasa.
In orioce caz eu nu as lalai o masa 2 ore, vai, as avea impresia ca irosesc timpul degeaba, in timpul ala am putea sa ne jucam/distram. Nu-mi imaginez cum ar fi s-o plasez in scaunel si timp de 2 ore sa-i tot invart linguritza pe la nas sperand ca va balota ceva, cat de cat. Eu daca vad ca in 10 minute nu vrea nici sa deschida gura, incerc sa-i dau cu degetul macar sa simta gustul si daca si atunci se stramba si nu mai vrea sa deschida gura, e clar ca nu-i trebuie. Ce-ar trebui sa fac, sa-i desclestez falcile?
Ieri ne-am intalnit cu fetita unui prieten, are 8 luni, o frumusetze, foarte bine dezvoltata si am intrebat cum mananca. Bine, am intrebat si parca si auzeam raspunsul "foarte bine, atatea sute de grame, si carnitza si outz etc", chiar ma gandeam ca de ce naiba mai pun intrebari cu raspunsuri previzibile:))). Si cand colo o aud pe ma-sa:"aaa, mai nimic in afara de san, ala-i baza" si taica-so confirma mandru si fericit. Credeti-ma ca m-am simtit bine vazand ca si alte mame au atitudinea mea relaxata cu privire la inaintarea anevoioasa a diversificarii...
Apoi cu alaptarea si intzarcatul, chiar zilele trecute am vorbit (pe rand:))) cu 2 prietene: una are un copil de 2 ani jumate, a zis ca a alaptat 1 an si 2 luni, ar mai fi alaptat, avea lapte destul dar baiatul a inceput sa faca mutre,n-a mai vrut, s-a auto-intarcat. Cealalta are un baiat de 1 an si 8 luni, inca alapteaza si baiatul se trezeste noaptea tot la 2 ore sa suga, inchipuiti-va ca ma invida pe mine, ca Sophiphi macar doarme 4-5 ore! Asa ca nici nu poti prevedea in privinta asta ce-a fi, uite, unii la un moment dat refuza sa mai suga altii o tin una si buna si noaptea...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
7luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Woooow, ce liniste pe-aici!!! Ca niciodata...

Novus i-a placut Alexandrei sfecla? Eu i-am dat lui David la pranz cu vita si a fost foarte incantat O sa incerc data viitoare cu branzica.

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Cum ca niciodata, olishka? Asa-i in fiecare weekend.


mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
7luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyana27

neatza fetele

DRAGOS
LUANA

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009

mutzunel la 7 luni
cum am venit pe lume


provista ai dat click pe "DRAGOS" da???????????????? nu mi-ai zis daca ti-a placut.....

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009

mutzunel la 7 luni
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Cum ca niciodata, olishka? Asa-i in fiecare weekend.


mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
7luni


A, da?

Eu sunt iarasi mamica pentru 2. A venit Chitibus la noi si este tare vesel

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Aaaaa, am uitat sa va spun ce a mai functionat astazi la noi. Un sfat primit de la o mamica (cred ca M_monique ): i-am dat putina apa in timpul mesei. Manca 3-4 lingurite, mai bea o gurita de apa. A fost foarte incantat

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

Noi am fost la o plimbarica luungaaaaaa; a dormit mutzu 2 ore afara... de ajunsesem sa fac "manevre" sa-l trezesc ca eram lesinati de foame si eu si tac'su'; pana la urma cristi a cedat si s-a dus acasa sa-si faca cartofi pentru friptura, si eu am stat pana s-a trezit mutzu; evident ca eu n-am macat cartofi, doar carnita cu usturoi; si acuma mi s-a facut rauuuuuu.... pai m-a mancat in fund sa mananc carne de porc.... si de 2 luni nu o atinsesem... poate dau in alte belele
ne-am apucat de aranjat cartile in biblioteca noua; evident ca eu m-am apucat sa le scriu pe toate in calculator, ca sa stiu si eu ce am pe acolo; cartile sunt mostenite odata cu apartamentul vechi, de la o familie super culta, care neavand copii ne-au lasat casa exact asa cum era cand au murit; noi nu am pastrat nimic , decat un jilt sculptat pe care-l folosesc drept scaun la calculator si cartile, care sunt multe si bune; nici nu stiam ce carti am pe acolo, abia acuma luandu-le la mana sa le sterg bine de praf am vazut ce colectii superbe; am atlase imense de arta, volume de istoria literaturii (doamna a fost prof de romana)... nici nu stiu sa va mai zic ce e aici;
ma bucur ca au ajuns cartile la noi, ca stim sa le apreciem; oricum, oamenilor astora care ne-au lasat apartamentul cand au murit, fara sa ceara nici macar o lingura da apa in schimb ( si habar nu am avut ca ne dau apartamentul pana cu o luna inainte sa moara dl, de un nenorocit de cancer).. cum spuneam, nu o sa le pot multumi niciodata de ajuns pentru ce au facut, e prea putin o lumanare aprinsa... dar ma gandesc cu drag ce suflete bune au fost; Dumnezeu sa-i odihneasca

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009

mutzunel la 7 luni
cum am venit pe lume

Mergi la inceput