Scandinavii au murit!Traiasca Scandinavia!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anja spune:

merci Mihaela. Poate fi diferit de la comuna la comuna? Am sunat la comuna si mi-a raspuns o doamna ff tafnoasa poloneza, care imi inchipui ca nu prea are o parere buna despre romani:) Tare mi-ar placea sa mearga copiii si la ore de romana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

is total de acord cu lilanda, am fost si eu in noiembrie o saptamina la Londra si ce bine am mincat ... pfii ... incredibil.
fishi si chipshi numai o data (insa clar cea mai proasta alegere) in rest bun-bun.
da-mi amintesc si eu ce socata am fost prima data in uk cind am vazut la micul dejun fasole si piine prajita in unt ... brrr


www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

hahaha, mai io mancai trei dimineti fasolica aia a lor cu carnaciori si cu paine prajita, cu ou ochi deasupra de si acum mi-i pofta de ea .

lil' si io vrui sa te intreb care bucatarie londoneza iti placu mai mult? Cea thai, cea indiana sau cea japoneza? Noi nu incercaram mai multe. Am stat prea putin ca sa mai intram si la bunataurile locale ca prea ne ploua in gura cand piata abunda de restaurante asiatice...

speed e mama ta! Pe bune! Soacra nu.... Palinca e de baza, ea nu stie?

anja, nu stiu daca sunt diferente de la comuna la comuna...eu mai stiu pe cineva, o romanca din Växjö care are un baietel. Ea nu primeste profesoara/profesor pentru ca nu au asa ceva. A fost una care a iesit in pensie si nu e altcineva...
Fetele mele au cate o ora pe saptamana(Diana, pentru ca e cea mai avansata si nu are nevoie de atata ajutor, face deja si literatura si se descurca OK. Ea a facut 4 ani in Ro, deci stie...) si 3 ore impartite in 2 zile Silvia. Profa a impartit intre copii dupa cum a considerat ea orele primite. Face separat cu copiii pentru ca nivelele lor sunt atat de diferite incat nu are cum sa-i cupleze...Unii au nevoie de ceva, altii de altceva si i-ar fi tare greu sa ii aiba pe toti in acelasi timp...

Hai ca revin, sa va spui de ce am io timp, dar de fapt n-am!

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anja spune:

Lilanda, da sunt in Suedia, la Lund. Si eu tot de 5 stiam, de aia m-am cam suparat de cum mi-a raspuns doamna de la comuna.

Am sa incerc sa adun eu toate cererile si sa le depunem odata. Poate asa om avea mai mult succes.

Si ca sa fiu si eu in ton cu ghici ce aduce mama in bagaje, eu am primit Craciunul trecut 2 oale de sarmale si un curcan. Nu mai pun, vin, cozonac, palinca si alte maruntisuri de porc.
Era sa faca sotul infarct cand am desfacut bagajele:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Inseamna ca noi suntem norocosi ca avem profa la 4 copii. Adica ea a fost la inceput la cei doi...sunt situatii speciale cand se impune asta si uite ca aici s-a facut asa.

anja, dar ce ti-a spus poloneza uracioasa mai exact? Care e numarul minim de copii?

Noa sa va spui ca am primit diploma de bacalaureat(recunoasuta de suedezi) in care nu imi este recunoscuta engleza...sa pic jos cand am vazut. Nu imi dadeau nici o explicatie si datorita acestui fapt nu am intrat la prima tura de alegeri(urval) la cursurile la care m-am inscris. Azi am fost la tipa tare de treaba de la Komvux care m-a ajutat cu hartiile(indrumatoarea de acolo) si aceasta a sunat la cei care se ocupa de diplomele romanesti, pentru ca nici ea nu intelegea ce si cum...ei bine, absolventilor de liceu dinainte de 2004 din Ro, nu li se recunoaste engleza facuta in tara...asa ca trebuie sa fac inca un semestru(poate chiar doua...) de engleza la nivel de liceu de aici ca sa am si calificativul cerut la engleza.... Cam asta e cu timpul meu...am timp pana la pensie sa tot invat, nu?

In alta ordine de idei, mama nici macar o sticlutza miiiiica de palinca nu vru sa ne aduca...io o rugasem si niste varza murata . Da' acu' nu-mi mai trebuie, ca am pus eu! Poate mai fac si o distilarie si gata, m-am scos! Ca tot is in domeniu, macar sa imi folosesc meseria la ceva, nu?

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Ce aglomeratie frate in poiana,asa ceva...!!!
Nici nu stiu cu ce sa incep.Bancurile lu doruletzu,criminale,mai ales ala scurt:))
Articolul lui Plesu,delicios ca intotdeauna.Il iubesc neconditionat pe omul asta.Il iubeam si pe Dinescu,mai tineti minte cind v-am arata ca m-am pozat cu el aici la tirgu de carte??Ahhaha,ce ma umflam in pene.....Acu nu-l mai iubesc.Am zis!
Mihaela mami,daca te duci la engleza ,sa te tii bine.Engleza care se face in Romania e foarte slabutza,comparativ cu nivelul de aici.Sa vezi cind ti-or da casti sa asculti stiri spuse in engleza americana,scotiana,irlandeza,ma rog toate variatiile globului!Sa vezi acolo!!Si sa raspunzi dupa la intrebari,adicatalea ce au zis aia in casti!Eu stiu ca am intrat in panica,mai ales un dialect,nu mai stiu exact care,cumplit!Nu am priceput o iota!
Despre limba ramana in scoli:si eu stiu ca trebuie sa ai minim 5 copii,dar depinde de fiecare comuna,citi bani au pentru hemspråkundervisning.Cind eram in Stockholm aveam si grupe de...un copil:)
speed,mortala faza cu mama ta,cunosc situatiunea!Ai mei sint de groaza,la fel.Cind le-am dat drumu prima oara singuri prin oras a fost de coma.Tatal meu,vadit impresionat,zice :Domle,ce IKea...ce Volvo...am descoperit ca e o firma peste tot aici,trebuie sa fie MAREEEE domnule...peste tot am vazut-o.Se scrie REA.Ce firma e asta,fata mea?(pentru nescandinavi,REA inseamna solduri,"Sales",reduceri:))D'aia a vazut tata peste tot marea firma REA.Eu am ris atunci cu lacrimi si chiar si acum mai fac misto de el cind imi aduc aminte:)
Lilutzo,te bag la pilates daca mai vaz vreun mesaj despre mincaruri:))
Pe restul va pup tare ca n-am apucat sa citesc asa,pe indelete.
Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Rayu, ce ma incurajezi tu pe mine! Chestia e ca stiu cum e engleza aici...pentru ca nivelul meu de engleza e slab de tot(nici nu ma mir ca nu recunosc astia engleza facuta in Ro), m-am dus si terminul trecut si asta la engleza la komvux dar la nivel grund. Si acolo e tot asa...cu dialect englez, american, australian si...indian. Bine, la grund e OK, adica "ma stiu"...dar profu' de la nivel A de liceu cica e dur de tot...nu stiu cum oi termina eu intr-un termin...dar cum ziceam(cred ca o sa devina deviza mea pana termin scolile pe aici )...timp am!

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

lilanda, daca mi-ar veni si mie mama cu o jumate de porc in bagaje nu m-as supara prea tare :)))
rayuela, super faza cu REA , ha ha, cred si eu ca nu i-ai iertat-o :))
mihaela, nasol cu engleza ... daca ai nevoie sa recunosti accente irlandeze da-mi de veste :))

mda, imi taie astia salariul cu 7%. in schimb au taiat preturile la bauturi cu 20%, tipic irish ce sa zic...adica sa-mi inec amarul in bautura si sa uit ca m-au lasat fara bani...asta imi aminteste de faza cu casuta noastra, am cumparat casa nou-nouta, proaspat construita si goala-goluta,mai rau ca o casa bintuita, macar in aia mai salasluieste un spirit ceva...pe jos la parter am avut doar ciment iar sus in dormitoare niste scinduri doar, ce mai,arata ca o pestera.in schimb,in bucatarie pe perete ne-au pus un dulapior pentru vinuri!!! ca urmare prima achizitie pentru casa noua a trebuit sa fie o sticla de vin ca sa nu piara dulapiorul de singuratate :))

ps: si aici se maninca "full irish breakfast" ce consta in toast, fasole, cirnaciori (dezgustatori), ochiuri (sau papara) si "rashers"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

daca va mai aud cu mancare va pun la alpinsim extrem:D, io n-am voie nimic, nici sarat, nici dulce, nici fainoase, puscarieeeeeeeeeeeee
n-am inteles daca interfereaza insa cortizonu cu vinisoru :D si mi-e rusine sa intreb, ca o sa zica aia ca sunt vro betiva si-au gresit diagnosticu:))

Io am venit fara nimic interesat de zis, decat ca e prefigureaza Paris in Februarie (tineti toti pumnii) si ca azi mi-am cumparat tone de cd-uri cu Bach:D



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

ah speed, pai tu ar trebui sa te bucuri pentru cei 7% ca uite www.hotnews.ro/stiri-international-6704553-salariul-premierului-scade-20-bugetarii-intre-5-15-din-1-ianuarie-2010-intampla-irlanda-nu-romania.htm" target="_blank">capra vecinului...

sabina, tin pumnii...sa ne scrii din Paris!

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput