Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *113*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

Ayla e ff buna lista cu alergenii alimentari. E utila si chiar nu e nevoie sa-mi mai dai alte informatii pt ca eu oricum nu vreau sa-i dau Kiwi, desi nu stiam dar am avut eu un feeling ca nu e ok, acum ma pot baza si pe ceva stintific, mai sunt si alte alimente pe care le evit si acum le-am regasit in lista ta. De copii tai nu stiam ca sunt predispusi la alergii respiratorii, eu credeam ca daca ai spus ca exista potential alergenic in familie, te refereai la cel alimentar de aceea am zis ca e normal sa fi mai precauta. Acum m-am lamurit. Si apropo am vrut si eu sa-i dau sa guste masline, oare o fi ok? eu pana acum in mancarica i-am pus cativa stropi de ulei de floarea soarelui nu de masline pt ca mie nu-mi place la gust. Dar oare o fi ok sa-i dau sa guste masline? pediatra s-a uitat stramb la mine cand am intrebat-o dar nu mi-a dat o explicatie.

Mami de Gazii mica si frumoasa Avem sapte lunite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

Citat:


Fetelor, va ghidat dupa preferintele proprii in alegerea alimentelor pt bebe? adica, daca mie nu-mi place morcov, nu-i dau nici ei, etc,

mami de Silvia Ioana



nuuuu
mie de ex nu-mi place dovleacul (mi se face greata instant) bine-nteles ca i-am dat micsunicii si culmea e ca ii si place ff mult
asa ca eu ii dau orice se poate da la varsta asta chiar daca mie respectivele nu-mi plac


Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui cativ13

Citat:
citat din mesajul lui bebe_shtrumf

"Am culcat copilul, am pus mancare la foc si pt noi si pt ea, am intins niste rufe, am calcat altele si uite ca am timp si de stat pe net"
felicitari, sa-ti dam un premiu?


Ariana-Maria ="Miezul vietii s-a mutat...e chiar in bratele mele!"-25.02.2009

Si n-am nici femeie in casa

mami de Silvia Ioana


cum n-ai femeie?tu si Silvia ce sunteti?



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Si eu le dau copiilor tot ce e permis in limita lor de vasrta..chiar dc noua nu ne place....in limita bunului simt...ca ..la cat teren alergic exista...o sa o iau razna..si nu o sa le mai dau nimic. Si cand spun teren alergic...e de orice fel..respirator...medicamentos..si lista continua pentru restul membrilor familiei. Ma gandesc ca ar fi ok sa devenim ierbivori..ca aia sigur nu da alergii de niciun fel



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean
Citat:
citat din mesajul lui cativ13
Citat:
citat din mesajul lui bebe_shtrumf
"Am culcat copilul, am pus mancare la foc si pt noi si pt ea, am intins niste rufe, am calcat altele si uite ca am timp si de stat pe net"felicitari, sa-ti dam un premiu?Ariana-Maria ="Miezul vietii s-a mutat...e chiar in bratele mele!"-25.02.2009
Si n-am nici femeie in casa mami de Silvia Ioana
cum n-ai femeie?tu si Silvia ce sunteti?
Vlad si Catalin-17.03.2009 Andrei Luca -15.12.2006
Corect! Ia s-o pun la treaba sa mai stau si eu pe netmami de Silvia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

Cativ nuuu, pai mie nu-mi place morcovul, marul si dovleacul dar asta nu inseamna ca nu i-am dat Gazei, in schimb am observat ca gusturile noastre se aseamana pt ca nici ei nu-i plac merele si nu se da in vant dupa morcov sau dovleac, si cum ii spuneam Aylei cand am pus un pic de ulei de masline in legumele ei nu i-a placut si dinnou s-a potrivit cu mine pt ca mie uleiul de masline mi se pare amar. Dar asta nu inseamna ca nu o sa incerc in continuare sa-i dau si ce nu-mi place mie, gusturile ei sunt diferite de ex ii place o combinatie de la borcanel cu pui si legume care mie mi se pare groaznica.

Mami de Gazii mica si frumoasa Avem sapte lunite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

ayla multu pt raspuns si scuze daca te-am rascolit

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose


Pupici
Stai linistita, nu m-ai rascolit. Spuneam doar ca nu ma ajuta incurajarile si consolari din afara, pt ca stiu realitatea.
Sunt lucruri pe care nu le pot scrie pe forum, si oricum din cuvinte e prea putin sa intelegi, cred ca doar cine a trecut prin momente din alea intelege...restul sunt doar cuvinte. Nu ma plang, ti-am zis, incerc sa ma consolez singura. Uneori ma consolez ca am depasit momentul doar cu atat, ca am avut putere sa trec peste zilele alea, cand tot ce imi doream era ca Alex sa traiasca...restul nu conta. Probabil ca as fi pierdut laptele din cauza stresului, pt ca in ultimele zile inainte de dostinex nu mai aveam sanii plini desi nu o alaptasem ca nu eram cu ea, probabil ca oricum as fi intarcat-o ca urmare a sfaturilor de a o intarca fiind insarcinata. Si probabil ca nici laptele meu, din perioada aceea atat de tensionata, nu mai era atat de bun pt Luana. Cand o vad asa mare si maturizata fata de bebelusul ala de 1 kilogram jumate pe care incercam sa-l conving sa suga la san, imi alung gandurile, ca acum e mare si idependenta. Dar era ceva ce numai eu ii puteam oferi...mai mult decat o portie de lapte. Cred ca regretul, off-ul din suflet, are legatura mai mult cu incarcatura emotionala decat cu "laptele de mama e cel mai bun".
Si...scriind toate astea...mi-au dat lacrimile.



Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005), Luana-Emilia(28.01.2009),
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009), Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
My baby, my joy, my heart, my gift from God
You are the poem I dreamed of writing, the masterpiece I longed to paint.
You are the shining star I reached for
In my ever hopeful quest for life fulfilled. You are www.tickerclub.com/cache/7b89a83905.png" target="_blank">my child. Now with all things I am blessed.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui cativ13

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Citat:
citat din mesajul lui cativ13

Citat:
citat din mesajul lui bebe_shtrumf

"Am culcat copilul, am pus mancare la foc si pt noi si pt ea, am intins niste rufe, am calcat altele si uite ca am timp si de stat pe net"
felicitari, sa-ti dam un premiu?


Ariana-Maria ="Miezul vietii s-a mutat...e chiar in bratele mele!"-25.02.2009

Si n-am nici femeie in casa

mami de Silvia Ioana


cum n-ai femeie?tu si Silvia ce sunteti?



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006




Corect! Ia s-o pun la treaba sa mai stau si eu pe net

mami de Silvia Ioana


sa aspire..sa stearga geamurile..ca doar nu primeste mancare gratuitGLUMESC!!!!!



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebe_shtrumf

"Am culcat copilul, am pus mancare la foc si pt noi si pt ea, am intins niste rufe, am calcat altele si uite ca am timp si de stat pe net"
felicitari, sa-ti dam un premiu?


Ariana-Maria ="Miezul vietii s-a mutat...e chiar in bratele mele!"-25.02.2009

Eu i-as da premiu, ca toate astea eu nu le fac intr-o singura zi.
Ce sa fac, daca trebuie sa stau pe net.
Dar eu am menajera (nu femeie in casa...pt ca femeia in casa sunt EU )


Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005), Luana-Emilia(28.01.2009),
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009), Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
My baby, my joy, my heart, my gift from God
You are the poem I dreamed of writing, the masterpiece I longed to paint.
You are the shining star I reached for
In my ever hopeful quest for life fulfilled. You are www.tickerclub.com/cache/7b89a83905.png" target="_blank">my child. Now with all things I am blessed.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean
Si eu le dau copiilor tot ce e permis in limita lor de vasrta..chiar dc noua nu ne place....in limita bunului simt...ca ..la cat teren alergic exista...o sa o iau razna..si nu o sa le mai dau nimic. Si cand spun teren alergic...e de orice fel..respirator...medicamentos..si lista continua pentru restul membrilor familiei. Ma gandesc ca ar fi ok sa devenim ierbivori..ca aia sigur nu da alergii de niciun fel
Vlad si Catalin-17.03.2009 Andrei Luca -15.12.2006
Sa nu intelegeti ca eu nu-i dau decat ce-mi place mie....desi, pe principiul asta ar trebui sa-i dau numai legume, supa si lactate toata viata. eu intrebam pt ca mai aud in stanga, in dreapta...si chiar nu vreau sa-mi para rau peste ani...mami de Silvia Ioana

Mergi la inceput