Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *113*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

buna dimineata mamici

La multi ani! dragilor nostri:
Mario-Andrei,bebe de Nikoleta20
Maria Casia,bebe de Maria_K
Sarah, bebe de Ionica
Ana-Maria, bebe de Zaizak
Razvan-Mihai, bebe de Aditapop



Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsuzsu spune:

Petra.Tudor unde esti? te copiez- fiecare al 3 lea cuv e timp
si nu intentionat

deJulia Petra(29.03.2009) si de Daniel(05.03.2006)


poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Scuzati-ne ca dam buzna dar....ne dati si noua un vot?Va rugaaaammmmm si va pupaaammmmm http://luanababymall.ro/concurs/ e al treilea Rares se numeste si are si o ratusca mumoasaMultumiiiimmmmm

DANA mamica fericita de botos Denis Andrei
meu scump prelucrate www.youtube.com/watch?v=DC1HjBtwApo" target="_blank"> o maimutica in 4 labute www.youtube.com/watch?v=fF6ZUSs23bc" target="_blank"> scandalagiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsuzsu spune:

La multi ani!
Mario-Andrei,bebe de Nikoleta20
Maria Casia,bebe de Maria_K
Sarah, bebe de Ionica
Ana-Maria, bebe de Zaizak
Razvan-Mihai, bebe de Aditapop

deJulia Petra(29.03.2009) si de Daniel(05.03.2006)


poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

v-am tot auzit ca dati diverse bebelusilor sa rontaie - am urmatoarea problema si poate ma ajutati cu vre-un sfat:
am incercat si eu sa-i dau o bucatica de mar numai ca in momentul in care a reusit sa desprinda o farama mica-mica i s-a si facut greata si mai-mai sa vomite. De 2 ori am incercat si de fiecare data am patit la fel. Plus ca , daca in mancare simte vre-un gogoloi cat de mic de la cereale, de ex, in secunda 2 imi si vomita.
Nu stiu cum sa fac sa o ajut sa depaseasca starea asta.



Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

zsuzsu, io zic ca nu se cearta nimeni.. eu de ex nu stiam de kiwi, insa oricum am refuzat sa ii dau fructe de pe alte meleaguri deocamdata. Mai molfaie cite o felie de portocala, banana i-am dat abia dupa 8 luni...in rest am mers pe mere, pere, piersici, caise, gutui, suc de struguri, prune.... Am incercat cartof dulce dar nu i-a placut.



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyana27

neatza fetele!!!
suntem bineee!!!!; nu a mai facut kk azinoapte, decat azi dimineatza si fara sangeeeeee!!!! azinoapte s-a trezit de cateva ori si am vazut ca-l durea burtica... probabil pana se refece mucoasa mai dureaza, dar a trecut cu plimbat in brate lipit de mine cu burtica si muuuuuuulti pupicuti; si ce bine e sa dormim botic in botic... cred ca ma mai rasfat putin asa cu el, cateva zile
acuma e binedispus ca de obicei, calareste tona de jucarii din pat; mutzu meu e din categoria "jucatorilor" cu jucarii; cat mai multe, cu atat mai bine; acuma tot caut si nu ma hotarasc ce-i iau de mos nicolae, mos craciun,.... si mos gerila (ca daca tot am pus ochii pe mai multe, asa radeam aseara cu tac'su' ca luam si de mos gerila, nu numai de mos craciun );
a, pentru interesati, am vazut la miniblu la promotie antemergatorul de la vtech pe care-l are luana, cu 2 milioane

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009

mutzunel la 7 luni
cum am venit pe lume

Dyana, insanatorire grabnica! Pupici


Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005), Luana-Emilia(28.01.2009),
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009), Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
My baby, my joy, my heart, my gift from God
You are the poem I dreamed of writing, the masterpiece I longed to paint.
You are the shining star I reached for
In my ever hopeful quest for life fulfilled. You are www.tickerclub.com/cache/7b89a83905.png" target="_blank">my child. Now with all things I am blessed.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

Ayla, bineinteles ca sunt explicita, ma referam la mancarea normala, facuta ca pentru noi, bine fara prajeala, rantas, sau sare in exces, dar de gust, foarte putin pun, nici nu se simte.Adika sa nu zic ca n-am pus.
ce n-am dat si nici nu o sa dau in viata mea, sunt borcanelele care le lauda toata lumea ca sunt excelente, sunt adepta home made, asa ca pass mar cu caisa de 3 luni sau mai mult in borcanele.
nici pt copil de 8 luni nici de 8 ani.

Ariana-Maria ="Miezul vietii s-a mutat...e chiar in bratele mele!"-25.02.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Mai, puteti sa va suparati pe mine, dar trebuie sa imi dau si eu cu parerea un pic.

Incep cu calciul si vigantolul. Noi de ex avem calciul seric normal DAR niste semne deinceput de rahitism. Avind in vedere ca e perioada in care incep sa se ridice in picioare si sa-si solicite scheletul, dr vrea o depunere mai rapida si mai consistenta a calciului in oase. Pentru asta creste doza de vigantol. DAR depunerea accelerata a calciului deja existente duce la o scadere importanta a calciului seric, care poate produce neplaceri; prin urmare INTII am luat calciu gluconic 10 zile, apoi am crescut doza de vigantol, un cciclu de tratament dureaza in total 45 de zile, apoi mergem la control. Exista indicii ale unei insuficiente mineralizari osoase mai discrete decit "margelele pe coaste" si picioarele strimbe, pe care un pediatru cu experienta le poate aprecia. Asa ca eu personal nu as avea curaj sa ma investesc in medicul copilului meu, as cere o a doua opinie medicala daca nu-s multumita sau nu am incredere in prima.

Cu mincarea. E adevarat ca pediatria de moda noua difera destul de mult de cea de moda veche. DAR:
1. borcanelele cu mincare pt copii, pe categorii de virste, contin anumite ingrediente; macar pe alea mi se pare sigur sa le folosim si noi daca gatim in casa. Printre ele intra o ff mica cantitate de sare, care da gust mincarii. Daca sint copii care accepta diversificarea usor, f bine, iti permiti sa nu ii dai nici un strop de sare pina la 1 an; daca ai unul ca al meu, care mai bine face foame o zi intreaga decit sa haleasca o lingura de legume, devii mai putin strict la capitolul asta, ca nu vorbim de a sara mincarea ca pt noi, ci de a potenta putin gustul piureurilor.
2. Laptele de mama este dulce. Deci copilul este obisnuit de mic cu gustul dulce. Dar da, si eu sint in principiu impotriva zaharului in alimentatie. Totusi, am mai schimbat gustul grisului cu lapte cu cite o lingurita de dulceata la cit lapte cu gris iese dintr-o cana de lapte.
3. Desi schimbata de acum 20 de ani pina azi, pediatria a crescut copii sanatosi si pe atunci. Eu nu as fi asa de categorica si de drastica atunci cind e vorba de un copil sanatos, fara probleme digestive, fara fond alergic. Dar din nou, eu am un copil de ma apuca plinsul cind se apropie ora meselor. Deci sint deschisa si la metodele mai vechi, daca astea fac sa accepte copilul mincare si sa ia un pic in greutate.

Sper ca nu v-am suparat fff tare.




If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)


Mami de LENA 30.03.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

Citat:
citat din mesajul lui shasa

ALINA nu stiu daca ai primit raspuns legat de orez sau nu dar ti-l dau oricum si pe al meu. Eu ii dau atifco la punga aia vrede, ala mai ieftin de infloreste la fiert adica de se sfarma bobul. Mi se pare cel mai ok. Mi l-a recomandat dr. si a avut dreptate

IriTeoPetru
New Life Is Born


e excelent, si noi tot pe "normal" mergem, fara fitze.

Ariana-Maria ="Miezul vietii s-a mutat...e chiar in bratele mele!"-25.02.2009

Mergi la inceput