ajutor!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Copilul meu este micut inca, dar stiu ca orice varsta ar avea, copilul prinde aripi cand simte iubirea parintilor si ca acestia sunt alaturi de el, mai ales la greu.
Inca o pedeapsa, pe langa cele existente, nu-l vor face mai fericit, dimpotriva.
Eu as vorbi deschis cu el despre cat de mult il iubesc si ca sunt alaturi de el pt a-l sfatui si ajuta sa inteleaga mai bine viata si relatiile cu ceilalti.
Parintii isi iubesc si isi protejeaza copiii. Asta trebuie tu sa-l faci pe el sa inteleaga; ca poate avea incredere deplina in tine ca il vei sfatui atunci cand ii va fi greu, nu il vei certa.
Te inteleg ca esti speriata, dar cu pedeapsa nu vei rezolva nimic. Doar cu vorba buna.
Indiferent de cat de grea i se pare lui viata, trebuie sa stie ca dragostea ta pt el este neconditionata.


allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana.t spune:

Citat:
citat din mesajul lui tonikana25

afara iese..problema e ca afara are un vecin care ii este si coleg de scoala cu care se c am cearta.Este si o fire mai...cuminte nebataios,iar celalalt foarte rau...am vazut ca ii zicea fetitei pe mess in afara de mine nu l place nimeni ca e prost:(...
inca nu am vorbit cu el..este la scoala.Astept...


poate ar trebuii de fapt si drept sa incerci sa vazi ce anume ii face placere.
incearca sa il determini sa se inscrie la diverse activitati sportive, sa il detemrini sa isi spuna parerea atunci cand are una, sau daca nu are incurajeaza-l sa isi faca o parerea.
o modalitate prin care adolescentii se cred prosti este aceea ca in cazul unei discutii el nu are nici un cuvant de spus, iar ceilalti il ignora complet, dandu-i atentie celui care are gura mai mare, indiferent daca spune ceva chiar interesant sau debiteaza prostii.
incurajeaza-l sa isi faca prieteni cu care sa aiba ce sa comunice, indiferent daca pentru a-si face prieteni folosestemess-ul sau facebook, sau mai stiu eu ce retea de socializare.
incearca impreuna cu el sa stabilit un program de urmat pentru a avea cat mai multe activitati(scolare si extera scolare - cercuri de tot genul cum era in vremea noastra - poate isi descopera un talent-sah, etc.), care il pot distrage de la ganduri de genul.
incurajeza-l sa mearga la diverse evenimente sociale: zile onomastice, intalniri pentru a invata cu cineva.
incurajeaza-l sa isi aduca prietenii acasa, pentru a putea sa ii supraveghezi chiar tu.

apropo chiar daca ii tai accesul de la net, nu rezolvi mare lucru - poate merge la in netcafe si poate itnra de acolo, si nu ai arhiva de acolo!



"dragostea e zarea libera si larga unde sufletul isi intinde aripile" Ch. Wagner
Te īnaltii cu adevarat nu cānd urci, ci cānd privesti drumul parcurs.

Claudia, mami de Daciana - 13.01.2008 o galushca mititica

Mergi la inceput