Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici18

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Buna dimineata,

Ma scuzati ca dau buzna asa...
Am o fina care este in spital, insarcinata in 33 sapt. si 4 zile.
Are contractii de doua zile insa este pe perfuzii cu Gynipral.
Ieri a pierdut dopul gelatinos. A avut cerclaj pe la 24 sapt si in urma ecografiei de ieri s-a constatat ca, colul s-a scurtat si a ajuns la 1.4cm!!
Am si eu niste intrebari:
1. Credeti ca va naste curand sau va mai dura?
2. Daca se naste acum, bebe va sta mult la incubator?
3. Mama sta cu bebe in spital cat bebe e la incubator sau pleaca acasa?
4. Ce sa faca sa nu-si piarda laptele? bebe va fi hranit artificial sau cum?

Va rog sa-mi dati si mie niste raspunsuri!!
Va multumesc.


SABINA-MARIA (29 decembrie 2008)
ANA-ISABELA (9 octombrie 2006)
"http://lb4f.lilypie.com/qhF1p3.png" Asa creste Anutza noastra
"http://lb1f.lilypie.com/lHCCp3.png" Asa creste Sabinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Alina, bine ai venit si finei tale multa putere si rabdare. Cred ca e greu sa spunem noi daca va naste acum sau nu, asta pot cel mai bine spune medicii.
Cat va sta bebe in incubator depinde de bebe, de cat de dezvoltate ii sunt toate functiile vitale. Deci fina ta nu trebuie sa se sperie, bebe are 33 de saptamani ceea ce e important si fiecare ora care mai sta in burtica la mamica conteaza.
Eu am stat in spital cu Karla tot timpul, si cat a fost in incubator si cat a stat in patut incalzit. In mod normal mama sta pentru ca bebe trebuie hranit de preferinta cu lapte de mama. Ca sa nu piarda laptele dupa nastere sa bea multe lichide, ceai de stimulare a lactatie (este la plafar, cel de la Fares este bun si la gust), exista si pastile pentru stimularea lactatiei (eu am luat Galafor) si cel mai important muls cat de des se poate (eu ma mulgeam la trei ore). Bebe daca nu e destul de puternic sa suga va fi hranit prin gavaj un timp apoi va fi pus la san. Oricum va lua ceva timp pana se va obisnui cu laptele, va incepe cu 2 ml de lapte si i se va creste progresiv cantitatea in functie de cat de buna ii e toleranta digestiva.
Mai asteptam vesti despre esenta tare care sta sa vina pe lume.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Alina, cel mai important acum este ca mama sa faca injectii cu dexametazona pt maturizarea plamanilor lui bebe. Plamanii bebelusului sunt complet dezvoltati abia din saptamana 34.
Daca bebe va avea nevoie sa stea la incubator, nu este o tragedie. Acest lucru este pt binele lui bebe. Stiu ca multi parinti sunt speriati de incubator. Am avut risc de nastere prematura, si dr m-a pregatit, ma rog, a incercat sa ma pregateasca psihic. Bebe va sta la incubator daca va fi nevoie pana isi va mentine singur temperatura corpului si pana va respira singur, daca va avea nevoie de ajutor. Dar este posibil dupa 33 de saptamani sa nu aibe nevoie. Daca nu va suge inca singur va fi alaptat prin gavaj, desi la aceasta varsta este posibil sa-i dea doar cu siringa pana va putea fi pus la san. Este bine, cum spunea si Jolk, sa aiba lapte, pt ca laptele mamei care a nascut prematur are alta concetratie fata de orice alt lapte si este mult mai usor de tolerat pt bebe. Sa-i duceti galactogil sau galactofor, se gaseste in farmacii, Alina, tu fiind mama de 2 copii cred ca stii toate astea ce tin de alaptare. Daca puteti sa o sustineti pe mamica, sa nu cada in depresie (exista depresia parintilor de prematuri), si sa nu aiba lapte, pt ca acum este cel mai important aliment. Bebe este posibil sa fie tot timpul somnolent, sunt parintii care sunt speriati ca prematurii dorm mult, ca nu plang. Este ceva normal, ei inca ar trebui sa fie in burtica mamei. Johanna, tu spuneai ca inca se viseaza in uter? Pana capata destula putere, va dormi tot timpul, va fi mereu somnolent. Este bine pt ca astfel nu-si consuma caloriile, pt prematuri orice efort inseamna consuma de calorii. Legat de asta sa nu uit, prematurii scad mai mult in greutate fata de un bebe normal, sa nu se sperie. La ei efort inseamna si supt, si plans, si incercarea de a-si mentine temperatura corpului. Dupa cateva zile va incepe sa ia incet in greutate si nu va mai fi nici o problema.
Va sta in spital, in functie de politica spitalului, ori pana ar fi ajuns la termen, deci pana in saptamana 37. Calculul merge mai departe, chiar daca bebe s-a nascut. Ori pana la 2,5 kg, cele mai multe spitale asa fac, dar sigur pana bebe va putea singur: sa respire, sa-si regleze temperatura corpului, sa suga, si pana va incepe sa ia inapoi in greutate.
Bunul Dumnezeu sa fie cu mama si cu bebe, nastere usoara si un bebelus fara probleme!


Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005), Luana-Emilia(28.01.2009),
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009), Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
My baby, my joy, my heart, my gift from God
You are the poem I dreamed of writing, the masterpiece I longed to paint.
You are the shining star I reached for
In my ever hopeful quest for life fulfilled. You are www.tickerclub.com/cache/7b89a83905.png" target="_blank">my child. Now with all things I am blessed.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Buna dimineata puiuta mea este cam maraita cam de la 03 00 nu plange dar se screme asa de rau si kk a facut singura si aseara si dimineata

Alina ma sa fie bine atat bebe cat si mama
Ayla foarte frumoasa printesa ta Luana
Fetele stiti cat ar trebui sa aibe pulsul si batai pe minut ale inimii un copil de 2 luni jumatateDe aseara mi se pare ca-i bate cam repede inima.(eu si piticii mei)

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze luta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Alina asa cum au zis si fetele depinde de la bebe la bebe, si greutatea la nastere cu cat mai mare cu atata mai bine,inportant e sa fie sanatos eu am stat cu el in spital toata perioada trebuia sa-i asigur mancarea,la inceput gavaj apoi seringa si abia la 2kg si...l-am pus la piept si in incubator am stat pana in ultima zi...dc?asa au vrut doctorii ei decid...

Luca Daniel

aici cu mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Iulia chiar nu stiu care trebuie sa fie valorile pulsului sau batailor inimii la un bebe de doua luni, dar au si ei ca si noi zile si zile. Uneori e mai morocanos, alteori mai vesel. Pentru linistea ta ntreaba medicul, dar eu te-as ruga sa nu te mai stresez asa de mult, pentru ca starea ta de agitatie o trasmiti si bebelusei.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Alina, nasterea prematura oricum va fi un soc pentru mamica. Incercati si incurajati-o cat mai mult, pregatiti-o pentru un bebe prematur. Eu desi stiam cum e un bebe prematur de la mama (eu insami am fost un prematur) prima intalnire cu fiica mea a fost un soc. E o imagine pe care cu greu o sa o uit. Sustinerea, incurajarea, cred ca pentru mama sunt cele mai importante acum. Dupa ce va fi si bebe va trebui mamica sprijinita sa fie optimista si increzatoare caci bebe simte orice stare de a ei.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui joklk
prima intalnire cu fiica mea a fost un soc. E o imagine pe care cu greu o sa o uit.

Johanna, imi era frica sa le ating. Cu Luana am avut sansa sa ma obisnuiesc, sa o vad crescand, am avut a doua sansa sa o descopar.
Pe Alma insa...am ratat aceasta sansa tocmai din cauza socului. Si era atat de mica si de frumoasa!
Desi fusese mai mica decat Luana, pt ca dupa iminenta de avort nu prea a mai luat in greutate (pana atunci ea era cea mai mare), avea trasaturi bine conturate, avea mai mult par, si era...asa senina.
Si mi-o amintesc atat de putin in acele zile. Tot ce-mi amintesc este imaginea ei din poza (care o am si la semnatura), imaginea aia mi s-a intiparit in minte. Altceva imi amintesc atat de vag, oricat mi-as stoarce creierul sa-mi aduc aminte. Stiu doar ca atunci cand mergeam la ele la terapie intesiva eram atat de coplesita, si nu pt ca erau mici, nici ca aratau ca niste alieni, ci pt ca erau atatea fire. Neputinta aia...
Peste 2 zile sunt 10 luni, si eu inca plang numai cand imi amintesc, cand scriu sau cand incerc sa vorbesc despre asta. Simt ca numai voi ma intelegeti.
Cu Alma am stat atat de putin pt ca aveam in suflet o apasare de fiecare data cand mergeam la ea. Ulterior am numit-o presimtire. Si plangeam, si nu ma lasau sa stau cu ea. In schimb a stat tati ei, a atins-o, a tinut-o de manuta ei mica, si...surprinzator, desi Alma niciodata nu a respirat singura, a deschis ochii, o singura data. A deschis ochii si s-a uitat la tati ei. Ca un ramas bun.
Off, Doamne, sunt deja 10 luni. Nu stiu cum o sa treaca si luna asta.


Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005), Luana-Emilia(28.01.2009),
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009), Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
My baby, my joy, my heart, my gift from God
You are the poem I dreamed of writing, the masterpiece I longed to paint.
You are the shining star I reached for
In my ever hopeful quest for life fulfilled. You are www.tickerclub.com/cache/7b89a83905.png" target="_blank">my child. Now with all things I am blessed.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Buna seara,

Va multumesc mult de tot fetelor pentru toate sfaturile voastre! Nici nu stiti cat de mult conteaza acum orice informatie in plus pe care o primim....Doctorii iti spun dar stiti cum e...iti spun si nu-ti spun.
Azi era mai bine, a avut doar 2 contractii toata ziua. Face in continuare perfuzii cu Gynipral si dexa pt plamanii lui BB.
Ii mai face si injectii cu un cocktail interesant...Agocalmin+Scobutil+No-spa+Diazepam.
Va mai tin la curent!
VA PUUUUUP dulce!!


SABINA-MARIA (29 decembrie 2008)
ANA-ISABELA (9 octombrie 2006)
"http://lb4f.lilypie.com/qhF1p3.png" Asa creste Anutza noastra
"http://lb1f.lilypie.com/lHCCp3.png" Asa creste Sabinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Monica draga, mesajul tau mi-a scaldat ochii in lacrimi azi si mi-a ravasit o parte de suflet....particica aceea in care e doar Karla. Si eu cred ca doar noi vorbind aici ne putem intelege cel mai bine. Fiecare dintre noi stie sentimentul acela din fata incubatorului cand aveai un nos in gat, iti tineai lacrimile si ajungeai la un moment dat sa mangai sticla incubatorului gandindu-te ca mogaldeata care lupta pentru viata ei te simte.
La tine exista insa o particica pe care niciuna dintre noi nu o sa o putem intelege....Alma. Chiar daca nu ai atins-o Alma e cu tine mereu... e o particica din Luana pe care o vezi zilnic. Alma e darul vostru pentru Dumnezeu si Luana e darul lui Dumnezeu pentru voi.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput