Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici18

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Ce slaba miscare pe aici...
Azi l-am scos pe Dennis afara pana am curatat zapada din fatza casei, saracul avea nasul asa rosu, dar numa' bine ca dupa ce am intrat a mancat o sticla de lapte pe nerasuflate
Jo, eu am fiert sfecla si cand era aproape gata am adaugat morcov si broccoli, apoi le-am mixat toate(am folosit si putina apa in care au fiert).
Nu stiu daca am procedat bine, pt ca tot pireul avea gust de sfecla, dar lui Dennis i-a placut.
Pe unde umblati fetelor? Faceti curatenie???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

multumesc de raspunsuri ,fetelor...am uitat sa precizez ,din pacate ,puiul meu s-a obisnuit din maternitate cu bibele...fiind prematur ,mi-au zis sa-i dau cu biberonul ca e prea mic si oboseste(initial neonatoloaga a zis sa il pun o data ,de doua ori ,asta la cateva zile dupa ce am nascut);intr-adevar obosea,dar daca ar fi fost cu mine in salon ,l-as fi pus la san de cate ori era nevoie...acasa (dupa aproape 3 saptamani de spital)am incercat sa il pun ,dar sugea numai cat ii venea intr-un anume debit si apoi adormea ..se trezea il puneam din nou ,dar nu mai voia sa traga ..molfaia doar..m-am muls si ii dadeam asa ,dar cum la noi o masa dura ( dureaza si acum ,de fapt) foarte mult nu-mi ramanea timp efectiv pt muls (uneori nici nu apucam sa mananc) si uite asa mi-a scazut laptele ,cu toate ceaiurile si medicamentele luate...il pun si acum la san ,dar nu trage decat la inceput cat ii vine mai bine ,dupa pauza...daca insist se agita ,plange ,dar nici vb sa mai tina sanul...as fi vrut din toata inima sa nu ii dau lapte praf ,dar ...
eu ma intrebam daca e caracteristic prematurilor sa fie asa lenesi sau pur si simplu al meu e asa?!mi-e sa nu fie altceva..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Miany, dupa ceea ce scrii cred ca e cam tarziu sa il mai inveti doar la san. El e deja obisnuit cu biberonul. Mult timp in spital am pledat si eu pentru biberon, mi se parea mai usor si credeam ca daca mananca din biberon plecam mai repede acasa. Dar medicul nostru neonatolog a refuzat cu indarjire zicandu-mi "atata timp cat ai lapte trebuie sa suga". A inceput asa una din cele mai grele lupte ale noastre - sa invatam sa sugem. Karla avea 1400 g cand a fost pusa prima data la san. Nu a apucat sa suga ca a adormit. A durat trei saptamani pana Karla a invatat ce are de facut, eu am invatat cu sa o pun corect la san, si asa mai departe. Atunci in acele trei saptamani am fost cea mai suparata. Mi se parea ca nu o sa mai plecam niciodata de acolo cand vedeam ca suge 5-10 ml si adoarme. Acum la un an si ceva de atunci ma bucur ca nu am renuntat. Bineinteles ca fiecare prematur oboseste, dar trebuie rabdare si perseverenta.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Salutare!
Pe noi ne puteti vedea aici: Luana - 10 luni+
si cateva clipuri: www.trilulilu.ro/Ayla21m/01a23557cfac88" target="_blank">unu, www.trilulilu.ro/Ayla21m/f4c82f73e4928d" target="_blank">doi, www.trilulilu.ro/Ayla21m/3b3b2876fddac9" target="_blank">trei.
Pupici


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
My baby, my joy, my heart, my gift from God
Light a candle for Alma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Miany si eu cu fetita mea am stat tot 3saptamani in spital si tot cu biberonul ii dadeam,iar cand m-am externat Dr.neonatolog mi-a zis sa o pun la san cand ajung acasa(eu din spital nu prea mai aveam lapte)iar can am ajuns am pus-o la san ,tragea,obosea,adormea dar am continuat si am inceput sa am ff.mult lapte din pacate pana la 4luni,asa ca ai rabdare,nu te enerva ca si asta cauzeaza si bea multe lichide,in privunta scaunului si noi am avut pb.ii dadeam supozitor cu glicerina si metoda termometrului.Ayla tare frumoasa e fetita ta,Doamne ce mica mai era dar uite...s-a facut mare si scumpa foc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

Joklk eu as fi vrut sa-i dau numai san ,dar mie neonatoloaga mi-a zis sa nu il pun decat o data de doua ori pe zi si in rest sa-i dau cu biberonul...iar acasa ,l-am pus la san dar dupa 5 minute adormea ,se trezea, il puneam iarasi si nu mai tragea decat o data de doua ori...il puneam in patut, se trezea si plangea ,iar il puneam ,dar nimik..asta dura in medie 40 minute ,dupa care ii dadeam lapte muls,pe care il manca tot asa chinuit...ideea e ca imi ramanea putin timp sa ma mulg si sa fac si altceva( gen mancat ,spalat ,dormit)..o luna si ceva ne-am tot chinuit ,dar laptele mi-a tot scazut ...probabil si pe fond de oboseala..si acu mai am ,dar f.putin...mi-am dorit tare mult sa alaptez,dar ...felicitari pentru lupta castigata!!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika82 spune:

Buna fetelor !
Miany ,nici eu nu am reusit sa il alaptez pe Vladut,era prea mic sa traga ,eu nu prea aveam sfarcuri si nici lapte prea mult ,cand ma mulgeam abia strangeam 10 ml plus ca in maternitate era hranit cu biberonul avea tetina aia o gauroaie (erau biberoane din alea vechi din sticla cu tetine care se bagau pe gatul sticlei)in 5 minute manca ,cum sa mai imi traga mie de la san....................
Si al meu a vut probleme cu constipatia si ii puneam supozitor cu glicerina ,este mai ok decat cu termometrul este mai usor pt el ,dar de cand am inceput sa diversificam de la 4 luni jumate s-a reglat cu cacuta si acum imi face in fiecare zi.
Vladutul meu este iar racit,are la muci..............si tuseste,de mi-a zis ca nu are nimic la plamani si nici in gat dar mi-a dat antibiotic ,nu as vrea sa il dau pt ca abia vinerea trecuta am terminat cu antibiotic plus ca nu mi-a facut nici febra.
Fetelor m-am inscris si eu la un concurs!Ma votati si pe mine
http://moscraciun.eva.ro/cadouri-pentru-ramonik82.html
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Ramonika, am votat(am gasit unul dintre cadourile pierdute de tine...e super)
pe Vladut si-i dorim multa sanatate sa se faca repede bine. Aici nu se da asa repede antibiotic, daca face febra mare(peste 39) poate, dar in general ei zic ca lasa organismul sa lupte, si mi se pare normal.
Legat de alaptat, cand am fost in spital, si i-au scos tubusorul cu care-l hranea, l-au pus direct la san. E drept ca nici eu nu prea am sfarcuri dar am folosit nipple shield, care m-a ajutat sau mai bine zis l-au ajutat pe Dennis sa traga. Pediatra nu a fost de acord cu sticla, si numai dupa ce mi-am dat acordul, i-au dat cu sticluta, pt ca nu puteam sa stau si noaptea sa-l alaptez.
Dar prostia mea a fost ca nu eram sigura cat mananca si de aceea am renuntat la alaptat, dar multumesc lui Dumnezeu ca inca mai am lapte, iar Dennis nu-l refuza deloc.
Miany, te inteleg cu masa pt ca si noi tot asa aveam programul, nu terminam bine masa ca trebuia sa pregatesc urmatoarea, si crede-ma ca la noi a tinut ceva vreme Dar asta e, este o perioada mai grea dar trece
Am mai zis mai demult ca nu e rpea indicata folosirea termometrului din motivul ca poate ajunge sa faca numai "ajutat", ceea ce nu e bine.
Nu stiu daca e ceva normal la prematuri sa fie mai lenesi , dar sotul meu zicea ca sa nu ma mai stresez ca doar Dennis e canadian. Dar i-a trecut si are si ceva de la romani
Deci Miany, nu te stresa, profita sa fiecare clipa sa-l pupacesti si sa-l alinti si ....fiti fericiti
Monica, e o scumpa Luana, ce respectuoasa e ea de pe acum, lasa papusa in locul ei pe scaun....sau poate ca se razgandeste...?? Oricum e o dulce!!
Valyyy pe unde umblii???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Jo, vazut printesa, si dintisorii ....ce scumpa e cum rade
Mirela, am vazut-o pe frumoasa Ana Maria....da' ce botosei avem!!

Toti piticii sunt niste frumuseti, sa ni-i tina Dumnezeu sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

La multe lunite Razvanel!! Azi ai ajuns la 7 lunite de viata, sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate, si sa cresti mareee.

Mergi la inceput