Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici18

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Valy.Abia astept si eu astfel de trasnai.Felicitari Luca ai facut treba

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze luta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Incerc sa adaug ceva la semnatura si nu mergeasa ca ma las pabubasa...Luca Daniel

aici cu mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Valy ce ai incercat sa faci?(scuze ca ma bag ca musca da de curiozitatea asta e de vina).Sa vezi ce-i fac eu

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze luta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Felicitari Ana-Maria, tine-o tot asa cu papa!!!
Iulia, imi pare rau ca a trebuit sa treceti prin asta, dar lasa ca deja papusa Stefania a uitat deja. Sa fi atenta sa nu atingi pipeta de la picaturi de ochi, pt ca daca are vreo infectie la un ochi il transmiti si la celalalt(banuiesc ca ti-a zis oftalmologul)
Sa stiti fetelor ca noi ultima data cand am fost la control nu a fost deloc rau. L-am tinut eu in brate, iar dr isi facea treaba, i-a aratat niste jucarii cu luminite, pt campul vizual, apoi s-a uitat in interiorul ochilor. Dar nu a fost la fel ca si celelate dati cand am trecut prin ce a trecut si Iulia.
Bravo Karla, ce ma bucur ca totul e bine si intelege deja; abia astept sa-l vad si pe dinozaurul meu mergand si intelegand ce vorbesc cu el. Chiar, copiii de la cate luni incep sa priceapa ce le zici? Dennis acum cand vorbesc cu el incepe sa rada, nu stiu ce i se pare amuzant dar el rade
Ei, Valy, lasa-l in pace pe baiat, vei vedea ca-si va da drumul, ai zis si tu ca stie, ca doar arata cu capul, numai ca e mai comod ...asa-i Luca?
A vrut copilul sa manance si el ce ai gatit si s-a intamplat sa dea pe jos...asta e..data viitoare sa-i pui in farfurie
Asaaa, si acum sa va zic de noi: Dennis ieri a mancat 250 g solid, ceea ce e un progres mareee. Oricum vreau sa-i fac niste analize de coprocultura si la urina, deoarece am vazut ca se cam prinde de nas, ca si cum l-ar manca.
Ieri am fost la cumparaturi numai noi 2 dar ne-a luat tata de pe drum cand ne-am intors I-am cumparat un laptop, un catelus care vorbeste, se pune la calculator si copiezi in memoria lui ce vrei , inclusiv iti zice numele.....interesant. Si i-am mai luat o minge care se roteste, vorbeste, canta, pt a-l stimula la tarare, niste botosei cu Pooh, o jucarie care se pune pe mana e ca un fel de manusa,tot cu Pooh
Fetelor, revin la branza, nu am gasit calciu lactic, altceva nu pot folosi? Si in loc de lapte de vaca sa folosesc formula. Stiu ca laptele de vaca nu e indicat pana mai incolo, de aceea ma gandesc ca sa folosesc formula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Nu mai e nimeni pe aici?Se vede ca vine weekendul sau de fapt la voi a venit deja.
Atunci va doresc un weekend cat mai placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika82 spune:

Buna fetelor!
Scuze de absenta dar am avut-o pe mama in spital ,i-a venit rau la serviciu ,nu mai putea sa vb ,am inteles ca a fost ceva cu un vas de sange la cap ,pe 14 mergem in Buc pt RMN si Doppler .....sper sa fie ok.

Eu branzica o mai faceam cu zeama de lamaie dar foloseam lapte la cutie nu formula.
Cui i-au spart 2 dintisori????????????????????????????Lui Vladut ,la 9 luni si 9 zile.,in rest a fost racit a luat antibiotic,acum vad ca este mai bine.
Stiti ca va spuneam de fetita de 8 luni care are cancer pulmonar ?A reiesit ca mama (daca intr-adevar are copil)ne-a mintit ,am ramas ca trasnita cum poate cineva sa inventeze asa o poveste.
Va pupacim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika82 spune:

Eeeeeeeeeeeeehhh, Luca a vrut sa vada daca mai era buna ciorbita.
Si al meu a tipat la oftalmolog dar noroc ca nu a durat mult consultatia ,am cunoscut o tipa in spital care a nascut tot prematur si i-a pus ochelari de la 9 lunite,o sa o sun sa vad cum se descurca cel mic cu ochelarii.
Vreau sa ii iau si eu olita pt ca nu l-am pus pana acum si cred ca ar trebui macar sa se acomodeze cu ea,in rest imi darama tot ce gaseste in calea lui ,sticle ,imi deschide sertarele,arunca suzetele si jucariile dupa pat .......este un nebunatic..pupa mami pe el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Ramonik, sper sa fie totul bine cu mama ta, sa-i dea Dumnezeu multa sanatate.
Pupici multi lui Vladut sa-i treaca raceala. I-au iesit amandoi deodata, dintisorii?
Dennis a fost marait saptamana trecuta si credeam ca-i vor iesi dintisori dar ...nimik, pana acum.
Nu pot sa cred ce a putut-o duce capul pe tipa respectiva sa zica asa ceva. Ma uimeste..a avut ceva de castigat? poate mila altora..habar n-am...dar e strigator la cer.
Trebuie sa caut calciu lactic, dar intrebarea mea este, daca nu are carente de calciu si eu ii dau, nu-l afecteaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Mikaela retete sper sa-ti fie de ajutor le-am cersit si eu pe ici colo


2 linguri de iaurt simplu si una de smantana mai grasa dupa care amesteci cu lingura in el si lasi laptele sa fiarba la foc mic pana se separa branzica si zerul se inverzeste
cam 200-250 lapte pasteorizat 8-10 picaturi lamaie (nu Hellas sau sare de lamaie) dupa care amesteci cu lingura in el si lasi laptele sa fiarba la foc mic pana se separa branzica si zerul se inverzeste
La 200 ml lapte - o lingura de iaurt? Eu pun din ochi pana se branzeste.
Branza se poate face si fara pastile de calciu; in loc de pastile pui in lapte cateva picaturi de lamaie, branza se strange si apoi o aduni si o strangi.
Eu fac branzica din formula 240 ml la 40-50 grade si o lingurita de zeama de lamaie (daca nu se branzeste mai adaug lamaie). Cantitatea ne ajunge pt o masa in amestec cu mar sau para si o lingura de cereale din orez de la milupa.
nu sunt ale mele nu le-am incercat dar m-am interesat si asta am gasit,sper sa-ti fie de ajutor

Luca Daniel
aici cu mine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Valy, multumesc foarte mult, am sa incerc daca nu azi, maine sigur
Fetelor ce v-a adus mos Nicolae? Ati fost cuminti?
La noi, sa vedem diseara cat de cuminti am fost

Mergi la inceput