Primul an de scoala :2009-2010(4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

La ecuatii d-nea ne-a zis asa:
t=termen, S=suma, D=diferenta
Sunt 3 situatii:
Situatia 1:
t1+t2=S
Daca t1 sau t2 sunt necunoscute (=a)
caz in care t1 = S-t2
sau t2=S-t1
Situatia 2:
t1-t2=D
Daca t1 este necunoscuta (=a)
t1=D+t2
Situatia3:
Daca t2 este necunoscuta (=a)
t1-t2 = D
t2=t1-D

Deci nu "trecere cu semn schimbat" cum ii explicasem eu ci invatarea pe dinafara a 3 situatii.



Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La noi se face serbare. Fiul meu e ANUL NOU . Face asta mare serbare si cel mic, la gradi -nu.

Partea ciudata e ca nu mai fac orele de sport. Cica din cauza gripei au inchis sala de sport. Aberatie mai mare nu cred ca puteau scoate. Vor iesi generatii de grasi si cocosati. Sport nu fac, pe culoar nu au voie sa alerge, in curte n-au voie sa iasa, la ore trebuie sa stea "sfinti"....zau ca nu-mi doresc sa fiu in locul lor.
Noroc ca al meu face antrenament in particular, dar ceilalti copii?

In rest - azi il fac pe "i" si scaderile la "6".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Anya-acum ma luminez si eu, cu privire la sport.Imi tot spunea Andrei ca fac sport in clasa, ba ca nu fac sport deloc.Deci tot porcina e de vina...

C+C=Andrei

"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata.Dar mereu aveam greutati de infruntat, mereu ceva de rezolvat...Dupa aceea viata ar fi inceput.In fine am inteles ca aceste obstacole sunt viata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Partial porcina. Sau mai bine zis dau vina pe porcina ca sa scuze altele.

Pana saptamana trecuta, din doua ore/saptamana de sport intr-una faceau sport in sala iar in cealalta - in clasa. Am fost foarte contrariata de chestia asta - cum sport in clasa? alearga in jurul bancilor? Invatatoarea a zis ca toate clasele fac asa pentru ca nu au spatiu suficient in sala de sport. Ok, dar de ce nu-i scot afara? Toamna a fost foarte blanda si puteau foarte bine sa faca sportul la aer. Sta si amaratul ala de profesor sa-i pazeasca in clasa.

Inainte de inscrieri chiar am intrebat la secretariat daca orele de sport/desen/abilitati/muzica se tin, pentru ca eu am amintiri neplacute legate de tranformarea acestor ore de catre invatatoare in citire, caligrafie, mate...Mi s-a spus ca sa nu-mi fac nici-o problema - sunt obligati sa le tina.

Acum au dat vina pe porcina si s-au spalat pe maini.

Cred ca ar trebui sa luam putina atitudine si sa-i facem sa-si tina orele cum trebuie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

aaa...i sofia a facut tot in clasa . da nu sport, i-a pus sa deseneze, LOl.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Sorana,wow,mi se pare foarte greu pentru un copil de 6-7 ani,sa tina minte acele reguli,explicate asa...La mine Maria le ghiceste pentru ca stie descompunerile foarte bine.Daca are ed exemplu casuta plus 4 =7,si o intreb cum gandeste,imi zice-pai 7 e descompus in 4 si 3,deci punem 3 in casuta.Au invatat si ei de suma,diferenta,scazator,descazut....Dar nu am insistat foarte mult pe terminologie,eu sunt multumita ca intelege ecuatiile si nu sta prea mult sa se gandeasca.
Azi la mate au trecut la numarul si cifra 8,au scris ,au facut multimi cu 8 elemente.Chiar nu am urmarit cate ore stau la un numar/cifra,sa vedem cat stau la 8.
La romana N mare de mana si fise cu transcrieri.Au avut de copiat propozitii cu semn de edialog,cu semnul intrebarii/exclamari,precum si cuvinte despartite in silabe,de genul ma-ma.Am inteles ca doar 3 copii au facut fisa perfect,a mea a luat -FB,dar ma multumesc cu atat,ca altii au luat si Bine.Deci incepe doamna sa ii departajeze cat de cat.Mie in continuaere mi se pare greu la 7 ani sa scrie perfect dupa model,si corect,si frumos,si semne de puntuatie...La mate i se pare in continuare mai simplu,dar si la romana scrie mai frumso decat saptamana trecuta si la fisa cu u mic a luat FB fara minus,deci poate foarte mult,daca se concentreaza.Ma stresau si aceste minusuri,dar acum m-am relaxat,atat timp cat copilul pricepe,scrie dupa dictare,socoteste,alcatuieste propozitii/probleme,e ok.
Azi mi-a zis doamna ca ei vor avea serbare si ca maine le da poeziile.Maine revin cu detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

La noi se face serbare. Fiul meu e ANUL NOU . Face asta mare serbare si cel mic, la gradi -nu.

Partea ciudata e ca nu mai fac orele de sport. Cica din cauza gripei au inchis sala de sport. Aberatie mai mare nu cred ca puteau scoate. Vor iesi generatii de grasi si cocosati. Sport nu fac, pe culoar nu au voie sa alerge, in curte n-au voie sa iasa, la ore trebuie sa stea "sfinti"....zau ca nu-mi doresc sa fiu in locul lor.
Noroc ca al meu face antrenament in particular, dar ceilalti copii?

In rest - azi il fac pe "i" si scaderile la "6".

Anya


Ce treaba o avea gripa porcina cu salile de sport? Ca doar copiii stau "alaturi" si in salile de clase, nu e nevoie sa intre in sala de sport ca sa ia contact unul cu altul. Doamne, ce aberatie! Domnii astia de la minister dispun ziua ce viseaza noaptea, zau asa!
Acum inteleg de ce ai nostri au facut saptamana trecuta si asta sportul in curte (noroc cu vremea frumoasa). Oare la iarna ce vor face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

happiness si la mine fi-mea le ghiceste cand e cu casuta.
Dar cand bagi "necunoscuta" se blocheaza. Desi acum am senzatia ca a priceput. Nu sunt 100% sigura, mai incercam si azi ca sa fiu sigura
dar asa pare ...


Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danais spune:

Noi am primit o explicatie foarte savanta pentru suspendarea orelor de sport. Cica in sala copiii alearga si ridica praful in care, dupa cum ar trebui sa stie toata lumea, colcaie virusul de porcina, ergo se imbolnavesc toti. Sublim!

Noi am ajuns la 10, dar varianta fara adunari, ecuatii si alte de-astea, numai descompuneri. Maine avem Smart la Romana si vineri test din 1-10. Au facut si niste chestii cu necunoscute de genul 4 mai mic decat a, care e mai mic decat 9, cat poate fi a (toate valorile). Initial s-a blocat la faza cu "a", cum adica "a", ca asta e la Romana nu la Matematica. I-am bagat textul cu "misteriosul" si pare sa fi inteles.

La Romana suntem la "E" mare. M-am prins ieri ca practic nu citeste lectia, ci o repeta de atatea ori pana o stie pe de rost si o recita pur si simplu. Nu stiu cum sa o dezvat de chestia asta ca baraie ca daca nu invata pe de rost nu citeste suficient de repede.
Pana la urma fac si ei un fel de serbare, dar fara parinti, numai ei intre ei. Bine si asa decat nimic.

Abia asteptam zilele libere de saptamana viitoare, e cam obosita saracuta, chiar e alert rau ritmul de cand cu zilele fara plata.

Daniela si domnisoara Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NANU spune:

Anya,si clasa I-A este inchisa ,s-a confirmat ca este un caz de gripa.
La noi nu se mai face serbare.
Noi am ajuns la I mare si numarul 10.



Sanatate tuturor.

Mergi la inceput