Primul an de scoala :2009-2010(4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

si noi tot cu casuta libera facem ecuatiile.stef a facut pana la 10, acum fac recapitulari si la abecedar l-au facut pe N.
noi nu facem serbare, din motivele expuse, dar doamna ne-a zis asa...ea cu copiii pot sa faca, sedinta cu parintii se poate face, dar sa ne intalnim toti nu avem voie.asta e...
pupici si o saptamana buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Noi am facut scoala azi,si inca 4 ore,desi alte scoli din oras au avut liber.La mate au lucrat exercitii la adunare pana la 7,iar la romana au trecut la U.Are de scris o pagina cu U,adica 10 randuri,dar atat,la mate nu le-a dat nimic.Sunt nemultumita de faptul ca la scoala nu scrie la fel de frumos ca acasa,dar asta este,sper sa scrie din ce in ce mai frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danais spune:

Noi am avut program scurt astazi, au terminat cu jumatate de ora mai devreme. Toate bune si frumoase, mai putin faptul ca a cam imbulinat-o ca a copiat de la colegul de banca si i-a amenintat Doamna ca ii desparte. Ma rog, copiat e mult spus. Au avut o fisa de consolidare la Romana in care lipseau liniutele acelea ajutatoare si nu a stiut cum anume sa inceapa, s-a uitat la coleg, evident au inceput gresit si el si ea si s-a suparat Doamna. Acum sper sa nu isi puna amenintarea in aplicare si sa ii desparta ca, din punctul ei de vedere, ar fi o tragedie de proportii.

Si noi tot fara serbare, fara sedinta cu parintii si tot asa. Joi au concursul Smart la Romana. Vad ca nu o streseaza deloc ideea de concurs (cum m-ar fi stresat pe mine la varsta ei). De altfel, au tot felul de concursuri ad-hoc in clasa de genul "cea mai buna dictare", "hai sa-l decompunem pe 8", "micul caligraf" si alte asemenea. Le face Doamna diplome la fiecare astfel de mini-concurs si sunt foarte mandri de ei.

Noi nu facem deloc ecuatii, vad ca Doamna noastra are alt sistem - a sarit paginile cu adunari, ecuatii, etc, a facut toate numerele si descompuneri pt fiecare numar si acum se intoarce la paginile sarite, ca sa faca toate calculele de la 1 la 10, nu pe bucatele.

O saptamana cat mai buna tuturor.
Daniela si domnisoara Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Buna seara mamici,
nu am mai intrat de foarte mult timp pe forum si nici nu stiu in ce masura imi va permite timpul sa intru periodic in viitor.
Greu, tare greu in clasa I.
Carina-Mandarina mea e la scoala 113. Au ajuns la r la Abecedar, si la cifra 10 la mate. Nu fac decat descompunere numar, vecinii si comparatii.
Problema noastra e ca nu scrie in clasa. Cica se plictiseste. Banuiala mea e ca, dimpotriva, i se pare totul prea complicat si atunci povestea cu plictiseala.
Stiti cumva exista vreun subiect despre after-school pe forum?
In prezent Mandarina sta cu bona dupa-amiaza, dar lucrurile se complica si am senzatia ca tanti a noastra in scurt timp nu va mai face fata.
Am cautat pe net si am gasit cateva after schools in sectorul 4:
Barba Cot, Prichindel, Gulliver, Eurokid, Sapte Ani, Alida Dorothy.
Oferta fiecareia pare buna spre foarte buna, dar vroiam sa ma consult si cu cineva care a avut copilul acolo.
Va multumesc,
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Buna,
Fetele sunt la 9 si R , dar nu au facut adunari si scaderi, doar descompuneri...
Altceva nimic nou, nu am fost informati nici in legatura cu vacanta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Am fost si eu la sedinta cu parintii. Cica e liber pe 30 noi si apoi vacanta din 14 dec dar nu se stie inca 100%.
La mate au facut pana la cifra 7 si evident ecuatii (pe langa adunari, scaderi, compuneri-descompuneri, siruri, etc). Ne-a explicat d-na noua cum sa le-a zis ea in clasa ca sa nu avem explicatii diferite.
La romana suntem la N. De azi au inceput dicatirle. Ne-a zis sa le mai spunem si acasa de alineat, punct la finalul propozitiei, despartit in silabe la finalul randului, nume propriu inceput cu litera mare, chestii de-astea.
In rest am aflat ca trebuie la fiecare materie ca nr de note = nr de ore pe saptamana + 1 ceea ce la romana inseamna 9 note!!! Media cica se face din ultimele note conform legii invatatamantului. De ex. un copi cu notele I, I, I, I, I, FB, FB, FB, FB va avea media FB! Idem media anuala - daca in primul semestru e media S si in ultimul FB atunci media anului e FB .
Cica se notea evolutia sau involutia copilului si nu se face medie aritmetica
Fara serbare de Craciun si om vedea cum se recupereaza orele piedute cu zilele fara plata ....
Cam atat - in rest numai de bine desi cica a inceput sa scrie mai urat ....

Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinubebe spune:

'Neata, fetele,
La noi situatia e inca incerta. Din ce am fost lasati sa intelegem de la doamna, s-ar putea sa existe ceva miscari de revolta impotriva deciziei cu acele "libere" obligatorii. Mocnesc mari framantari in scoala, cadrele didactice se tot consulta, e o tensiune enorma peste tot. Si, totusi, ma intreb eu, cat cinism trebuie sa ai sa pui in fata unui profesor o cerere de concediu fara plata, ca si cum el singur ar solicita asta, desi nu s-a gandit nici o clipa sa incheie mai repede lectiile si sa tina elevii acasa...pe langa faptul ca asta il afecteaza si la propriul buzunar...
Intre timp, insa, bobocii nostri au facut ceva recapitulare la 9, iar azi vor trece la numarul 10. Nu au participat la Smart, la ei la scoala nu s-a stiut nimic de concurs. La abecedar sunt la litera E, la care au stat vreo doua zile, probabil de azi il fac pe "r". Citesc foarte mult si fac multe exercitii ca sa deprinda corect scrierea si cititul cuvintelor, fac dictari, uneori mai facem si noi cateva randuri acasa, in special in week-end. Mie personal mi se pare ca ritmul e destul de alert, dar sunt multumita ca exerseaza mult si pot sa asimileze corect si logic informatia. Pentru azi, de exemplu, au avut, pe langa o pagina de scris cu E si trei propozitii, 3 pagini din caietul de citire "Sa dezlegam tainele abecedarului". Plus lectia din abecedar de citit de cinci ori. La noi doamna le interzice sa citeasca pe litere si permite doar cititul pe silabe. La matematica, se insista mult pe descompuneri, nu este tema fara cateva randuri de descompuneri, si ceva randuri cu semnele <, >, mai fac in clasa adunari/scaderi, dar nu am vazut sa faca ecuatii deloc. Poate or face in clasa, nu stiu, dar nu cu "a" = necunoscuta.
Despre serbare, e la fel de neclar ca si cu tot programul de sfarsit de an. Dar, sincer vorbind, prefer ceva pe gustul copiilor si mai putin pe al nostru, al parintilor. Eu mai degraba as agrea ideea unei petreceri pentru ei, ca sa mai socializeze, decat sa-i insiram in fata clasei sa ne recite aceleasi versuri despre Craciun si iarna. Nu spun ca nu-mi place si asta, dar cateodata treburile astea se lungesc asa de mult, copiii se plictisesc, obosesc, parintii isi pierd si ei interesul de la un moment dat...daca mai vine si vreun Mos, atunci sa vezi rumoare si dezordine; poze cu Mosul, poze cu doamna, poze cu parintii, cu prietenii, stai sa facem una si cu clasa, una si cu matusa, si tot asa, la nesfarsit.
Ieri am aflat ca noi nu am luat in calcul si pe celelalte doua doamne (de religie si sport) la cadourile de Craciun, asa ca vom ridica suma de la 15 la 20 lei de persoana. La voi cum e cu astea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Si noi am trecut azi la litera N mare de mana,au scris astazi si cuvinte,si propozitii.I-a invatat semnele de punctuatie,au scris o propozitie cu punct,semnul intrebarii si semnul exclamarii.La mate au lucrat adunari si scaderi pana la 10,desi ei au ajuns abia la 7,si din culegere foarte multe ecuatii.Daca e odihnita ,le face perfect,le intelege ,slava Domnului,si lucreaza si repede.Si la romana la n a scris mai frumos astazi parca,sunt multumita.Si mai multumita sunt de dictari,date acasa,de mine,ca la scoala inca nu le da.A scris ieri si cuvinte mai scurte,dar si mai lungi,ca de exemplu marinar,si aude perfect sunetele.Ramane sa vad daca a priceput cu punctuatia...
Despre serbare nu stiu nimic,astept sa vad ce decide doamna.Nu s-a pus inca in discutie sa strangem bani,o sa vad zilele care vin.Mie mi-ar placea sa faca serbare,e alt colectiv si se sudeaza mai bine cu astfel de actiuni.Mi-ar parea rau sa nu mai fie acea atmosfera speciala ,cu bradut,cu cadouri,poate chiar si cu Mos Craciun.Dar daac se ia vacanta mai repede...Cred ca nu va mai fi nicio serbare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Nici la noi nu s-a zis nimic de Smart. Dar stiu ca scoala noastra participa doar la Cangur si la Winners. Pentru cls I mi se pare suficient.
La noi nu se face nicio serbare de Craciun, cica nu mai au cum sa piarda timp cu serbarea tinand cont de orele pierdute cu liberele astea fara plata.
Suntem la i si 8 (azi l-au facut pe 8). La mate se sta o saptamana la o cifra, adica 4 ore.
In prima ora scriu cifra si sirul numereleor, vecini. Ora 2 compuneri, descompuneri, multimi. Ora 3 adunari, scaderi, ecuatii, ora 4 recapitulare cu toate numerele invatate.
Am inteles ca in alte manuale (alternative evident) se fac intai cifrele pana la 10 doar cu compuneri-descompuneri si >, < si abia apoi operatii cu numerele pana la 10.

Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Sorana,se pare ca noi am ramas in urma cu o ora.Stiu ca au stat mai mult decat trebuia la romana,la primele doua litere,dar vad ca recupereaza.Luni au facut u mare,azi n mic si maine fac sigur N mare,apoi i,I...Cred ca vor trece si ei la 8,maine,deocamdata muuuulte adunari/scaderi,ecuatii,atat in manual,caiet ,cat si culegere/fise.Mie mi se pare ca fac chestii cam grele pentru primele ore,dar cred ca sunt copiii buni si are doamna cu cine.Nu stiu ce sa zic.Oare se descurca toti la ecuatii?Nu sunt asa de simple.Cum v-a zis doamna sa le explicati,ca sunt curioasa.Maria cand le face se gandeste tot la descompunere,mai foloseste si degetelele..Pana la urma ies,si atat conteaza.Revin,cica au dat azi dictare totusi,astept sa vad maine ce a facut,ea zice ca foarte bine.

Mergi la inceput