Mamici prin fiv (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

Rami eu am asezat-o pe Bianca dupa instructiunie scaunelului,parca scria ca de la 9 kg. o pot pune cu fata spre sensul de mers.Acum ce sa zic parca am pus-o un pic mai devreme,ca uitam si il puneam normal scaunelul.
Buluna o sa te trec in listuta,ma bucur ca ne citesti.Poate ne mai scri ce mai faceti si ne pui niste pozici cu flacaul..Eu faceam branzica cu un pic de lamaie ca pe aici nu aveam de unde lua calciu.
Pussi noi suntem ok deocamdata,miss parca a dormit mai bine zilele astea,noaptea bea doar apa acum,masele ioc deocamdata doar dureri,greu mai sparge gingia frate.Eu ma bucur de fiecare zi insorita cu ploaie si sper in zile mai bune.Ma bate gandul sa ma apuc de o scoala pe aici dar ma gandesc cum ma voi descurca cu Bianca.A si mai am un stres,nu repeta copila mea nimic dupa mine,tot naspa stam la capitolul vorbit.
Ciarli am vrut sa iti vad printesele si teapa,nu erau poze,te cred ca te apuca nostalgia cand vezi fetitele,parca si mie mie dor de ghemotocul meu.
Va pupacesc cu drag.



Cristina deBianca Maria 4.03.2008

Bianca
Cum cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

Mai fetelor concursul asta de la pampers e de tot rahatul zau,trimit sms imi da raspuns si cand bag codul cica invalid.De 3 ori aceeasi chestie.

Cristina deBianca Maria 4.03.2008

Bianca
Cum cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Deci sunt varza ma duc cu capu' nu mai vad nici bine, so' cu mii de scuze pt incurcatura :
La multi ani Anastasia si Radu!Mami Manumanu scuza-mi greseala

Rami eu am pus-o pe Sofia cu fata de la 9luni si jumatate, stiu ca se pun de la 9kg, noi avem tobi de la maxicosi,nu se pune si invers, daca as fi cumparat unul ca al tau sigur as fi tinut-o in continuare cu spatele la sensul de mers este muuuult mai sigur, da o cautare pe youtube gasesti o multime de filmulete despre scaune si care pozitie e mai sigura

Pussi acum vin cu o intrebarre stupida poneii sunt vi sau de jucarie?Eu o sa-i cumpar pana la urma lego duplo ferma sau zoo mare, am vazut niste carti f interesante pt vasta ei iar de mos craciun inca sunt in cautari

Ciarli ce bine imi pare sa "te vad".Ce fac tustele tale?am fetele.

Fetelor mie mi-e tare dor de Ginger, Denisa73, Cellu, IoanaCarmen si mai sunt f multe fete care nu au mai intrat de mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Deci fetelor cu pozele, chiarteapa, ca sunt tampita si nu stiu sa imi fac album, na. nu am poze la semnatura. incerc sa ma desptept si sa vad cum se face, da aveti putintica rabdare cu o babuta semi senila.

Piticele sunt super haioase, parca as trai in desene animate. Sunt vesele si fericite, se enerveaza daca le interzic ceva, gen sa nu linga peria de WC, sau sa nu mananice inante de masa al cincilea biscuite.

mai nou, trebuie sa le adorm in patul meu, de fapt pe Leia obligatoriu in brate. Maia nu adoarme in pat la mine, dar nici la ea daca nu e sora-sa. Asa ca o adorm pe Leia si dupa aceea cu Maia dupa mine, tup in patuturi. dupa care, pe la 3-4 se socala, pe rand sau impreuna si hai din nou la "mimi" (adica subsemnata) in pat, pana dimineata.
asa ca sunt supre cheauna.
Leia inca suge degetelul, motiv pt care dintisorii sunt vraise, dar ma pregatesc sa il scot, am auzit ca e o solutie speciala, desi mi-e mila de ea. asta e, incerc sa mai salvez ce se mai poate din bolta palatina.

Va pupam pe toate

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Va multumesc de raspunsuri, fetelor, noi avem aproape 10 kg, asa ca o sa o pun cu fata spre sensul de mers, ca o sa-i placa mai mult cred. In scoica nu mai statea demult, nici macar 5 min nu rezista, se frichinea, voia jos, punea mana numai pe butoanele de geam/usa etc. I-am luat de la Babyexpo si un organizer care se agata de spatele scaunului din fata, cu tot felul de buzunarase si locuri unde isi poate pune jucariile si sa le ia de acolo, iar eu mai pot tine in el un biberon, servetele etc.

Aurel, nu mai fi asa ingrijorata cu vorbitul, ca eu n-am vazut om care sa nu vorbeasca. Las-o pe ea cand vrea, ca o sa-si dea drumul singura, deocamdata inregistreaza ce ii spui. Sunt copii care vorbesc si pe la 3 ani, asta e, nu inseamna ca sunt mai putin inteligenti. Eu stiu multe cazuri. Ce sa mai spunem de poetul nostru Blaga, care a vorbit la 6 ani.
M-am tot uitat la pozele voastre, pe masura ce creste se face tot mai frumoasa Bianca. Seamana mai mult cu tati, nu ?

Ciarli, ce solutie pentru degetele stii ? Ca si Ilinca mea sta uneori cu manutele in gurita, nu foarte des, dar oricum... Am inteles ca pana la 1 an ar trebui sa o las, nu ?

Buluna, la branzica facuta in casa nu ma pricep, mie pediatra mi-a zis ca pot sa-i iau din comert, asa ca ii cumpar de obicei de la Covalact sau Prodlacta, nu are nimic artificial in ea. Dar ma gandesc ca daca la tine nu s-a inchegat cu calciu si lamaie, poate e laptele de vina.

Pussi, cand ai putin timp poate imi pui si mie reteta de tort pe PM, pliiiizzz. Dar si cu cantitati si tot, ca eu nu sunt foarte talentata la asa ceva. (ar fi primul tort pe care il fac in viata mea ) Blatul sper ca l-ai cumparat, nu ?

Pup fetele



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buluna spune:

Buna mamici!

Da Pussi, vreau reteta de branzica.
Pai sa va spun cum am facut eu branza...nici macar nu am vazut in viata mea um se face...Pusai lapte cumparat de la baba, nu din magazin (lapte buuun, bea toata scara de ani de zile...) intr-o cana, dupa ce l-am masurat (500ml) si il lasai in bucatarie...Din cand in cand mai mestecam...sa vad daca incepe sa se acreasca...apoi pusai 4 tb de Ca lactic si...asteptai...Mai mestecam din cand in cand...asta de duminica pana azi, joi. De dimineata ma gandi ca se strica laptele...sau branza...si ma hotarai sa-l rastorn cu totul intr-un tifon. Facui operatiunea si spre surprinderea mea nu cursa...adica ramasa in tifon. Deci se facuse branza...Eu asteptam sa se aleaga 2 straturi: branza si zer...dar la mine era tot un lapte acru. Dar nu am gustat deloc...nici acum nu-mi vine sa gust...cred ca s-a stricat de duminica de cand m-am apucat.
Oricum, cred ca nici de data asta nu mananca Andrei branza...dar macar am facut branza...cred...


Rami 73, o sa caut prin magazine sa vad daca la noi se gasesc. Nu am pus problema sa iau din magazin gandindu-ma ca este sarata...

Am incercat sa pun poze dar nu intra ca cica sunt prea mari. Si eu ce sa le fac??????????? Mi-ar placea sa ma invatati si pe mine.


Va pup



Nu exista lucruri marete, doar lucruri mici cu o dragoste mare.
MAMI DE MIHAI ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Buluna, eu iau branza dulce de vaci, nu are sare deloc.

Pussi, multumesc frumos pt. reteta ! Pana face pitica 1 an o sa mai exersez de 2 ori, ca nu cred ca-mi iese din prima. Promit sa fac si eu poze si sa va arat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Buluna, esti mortala cu limbajul tau oltenesc. Sa stii ca eu am o simpatie deosebita pentru zona aia, bunicii mei au fost la vreo 25 km de Turnu Severin, acolo am copilarit. Apropo, si Lorelai e tot de acolo, nu va stiti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_72 spune:

Salutare la mamici si la pitici !
Buluna......iata reteta de branzica :
eu faceam din 250 ml lapte dulce + 2 tablete calciu lactic.E suficient pentru o masa.Ii faceam in fiecare zi .
Deci : se pune laptele la fiert si cand da in clocot se aduauga cele 2 tablete de calciu pisate + cateva picaturi de zeama de lamaie.Se pune la strecurat intr-un tifon curat (eu am cumparat de la farmacie pansamente sterile de dimensiune putin mai mare decat cele obisnuite - de 10x10 cm ) .Se lasa la racit si se serveste impreuna cu fructe (banane , pere , piersici....). Doar branzica simpla nu cred ca o sa-i placa. Se poate face si in cantitate mai mare , din 500 ml lapte + 4 tablete de calciul lactic/ sau 1l lapte + 8 tablete calciu ..dar cred ca e prea mult ...Sper ca m-am facut inteleasa....nu prea stiu sa explic. Daca mai ai intrebari ...cu mare placere iti raspund. Spor la treaba !
Ciarli bine ai revenit ! Asteptam poze cu printesele...
Rami , Madalina , Aurica, Pussi si un weekend frumos !

Ella , mami de minune Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Bun gasit tuturor!

Va citesc de cand s-a nascut matza mea si-as vrea sa ma alatur voua.

Natalia mea e copil de Kovacs (Andrada), a fost al doilea fiv, primul l-am facut la Med New Life si a fost nereusit.

Am nascut-o la Elias cu dr Rotaru, la nastere a avut 3000 gr si 49 cm. Am avut ceva probleme la inceput ca nu lua in greutate, de fapt scadea, dar acum e bine, are 6 kg si 61 cm.

Mananca numai de la mami, e relativ cumintica, seara mai are ceva dureri de burtica si plange saracuta de n-o linistim nicicum.

Rami, noi ne cunoasteam, dc iti amintesti de intalnirea dela Ioana din toamna trecuta. Tu era gravidutza atunci si noi ne uitam cu pofta la burtica ta.

Va pup,

Raluca


de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput