Burtici de prunci pretiosi de Mar-Apr 2010 (50)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Eu sunt destul de calma din fire, dar acuma am zile in care simt ca iau foc si ma controlez la maxim. Apoi, stau si parca as cobi, ma gandesc la toate prostiile si fricile din lume. Dupa care imi revin, dar daca cineva aduce in discutie ceva negativ, iar o iau de la capat.

In plus, am o stare de oboseala care ma face sa n-am chef de nimic, iar daca ma apuc de ceva in final gafai sau ma doare spatele.

Acuma, spre exemplu, ma gandesc ce are bebe de nu-l simt. Cand aveam 15-16 saptamani il simteam, acuma ca ma apropii de 17 nu-l mai simt foarte bine. O fi normal?

Abia astept ecografia de la inceputul lunii decembrie!!

Cred ca mi-as face cate una pe zi daca ar fi dupa mine.


Cristina +16 si Maria Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Vorbeati pe undeva de lucrusoare. Eu nu cumpar acuma, desi nu mai am nimic din ce luasem pentru Damiana inclusic obiectele mari, gen carut, patut, scaunel de masa...decat in primavara. Nici nu as avea unde sa le pun, trebuie sa ma gandesc unde la fac loc.

Desi, am o casa destul de mare am reusit sa strang o gramada de lucruri in ea, sa vad ce mutari voi face.



Cristina +16 si Maria Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui dayanara

ioanact , cand ai urmatoarea eco? sunt curioasa de culoarea definitiva la carucior pt ioana :)

roxana 21 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE


Pe 7 Decembrie. Sunt si eu curioasa ce este pana la urma..chiar daca e fata sau baiat numai sa-mi spuna, sigur %la%.

ALBUM
POZE RECENTE
Ioana creste mare

Cum creste bebe Justin(a)

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 18+ -posibil tot - Justina
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Roxana- ai grija la ce-ti doresti.
Aveam mama in bucatarie un dulap din acela cu vitrina si geamuri unde stateau paharele cu gura in jos. Eu, prindeam diferite insecte si le puneam cate una sub pahar ( paienjeni nu , pe aia ii lasam pe plasa, doar ii hraneam cu muste ). La 3 cand venea tata de la munca le dadea drumul si de aici circul, ca unde sunt insectele mele.
Miria - eu cred ca e de vina oboseala.

Denisa, 20 + cu bebe roz Maya - Sophie
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Nu stiu daca este de la oboseala sau de la hormoni, dar este nasol sa rabzi o senzatie urata!

Cica gandurile negre vin deseori in sarcina, datorita tuturor interdictiilor care sunt acuma afisate peste tot si datorita multitudinii de analize pe care esti indemnata sa le faci. Toate iti creeaza un sentiment de panica. Daca am mancat asta nu e bine ca nu scrie la carte asa!! sau Daca am facut cutare lucru care au zis ca-i interzis sigur va fi rau, ca asa mi s-a spus, ca poate da cutare anomalie!! si tot asa pana intri in depresie.

Maica-mea, spre exemplu cu mine a mancat si maioneza si branza de la tarani si imi povestea ca ii era o sete cumplita de lapte. Asa ca, in drum spre servici se oprea la lactate, isi lua a sticla de lapte si o bea acolo, apoi pleca mai departe ori laptele ala era nefiert.

Eu, insa, citesc, vorbesc cu lumea si ascult sfaturi de la medici numai despre: listerioze, toxoplasmoze, hepatite, gripe porcine, inhalatii cu noxe, citomegalovirusuri, herpesuri, sindroame fele de fel....de am dat-o in BeriBeri.

Dupa ce iti faci toate temele si ai bagajul "de cunostinte pus la punct" mai dormi linistita si nu-ti face ganduri negre daca poti!

Cristina +16 si Maria Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Citat:
citat din mesajul lui vladimirescu
La popa m-as fi dus (fara sa fiu habotnica, totusi cred in beneficiile binecuvintarii unui preot cu har), dar am auzit ca nu ne primeste fara "starea civila"... asadar ne-am lasat.
Culmea e ca s- aintimplat cev aciudat cu timpul: cuplurile cam de-o virsta cu noi, casatoriti toti, au divortat intre timp, cu sau fara copii, si am ramas doar noi si inca 2 cupluri impreuna - din vreo 10 la care ma gindesc acum...

mami de vladimir (4 ani, bun si dragastos)


Puteti merge la preot sa va logodeasca.



Mari de Daria Maria(29.01.2008) 20+
Povestea Darului plangacios


sunt tot mai mare
Daria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

samaria, ce mai face sam? e totul bine la scoala?

roxana 22 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Inteleg ca sunt fete necununate religios? sau nelegal? Ca stau mai slab acuma la deductii.
Eu nu vroiam sa ma casatoresc deloc nici civil, nici religios. As fi vrut sa incheiem un act de consensualitate si, eventual, sa facem o logodna. Dar lumea care ne stia impreuna de ani de zile, cand am ramas gravida cu fata au tabarat pe noi. La inceput am facut logodna religioasa, apoi peste cateva luni cununia civila si pentru ca nu vroiam sa fiu o mireasa cu burtica am amant nunta peste un an. Ma gandeam sa facem nunta si botezul impreuna, dar n-a fost sa fie, asa ca, am facut cununia religioasa abia dupa 4 ani de la cea civila. Si asta la indemnul mai multor preoti care ne-au explicat cum ritualul si slujba in sine face si desface anumite socoteli intre soti care altfel nu-s soti binevazuti de biserica si Dumnezeu, dacat prin savarsirea Sf. Taine a Cununiei, ca nu degeaba este una dintre cele 7 mari Taine ale bisericii ortodoxe, la fel ca si Botezul. Adica, daca mi se pune pata nu-mi mai botez copilul? Nu! Ca asa trebuie. La fel e si cu cununia religioasa.

Cristina +16 si Maria Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lindal spune:

Honeybabay si Dayanara multumesc pt sfaturi, voi incerca terapia cu lapte, insa daca as ajunge la puls 120 cred ca m-as sui pe pereti.
Miria mama ta poate avea imunitate la listeria, toxo, etc... Eu cand am facut analizele mi-a iesit ca nu am bolile respective si nici nu le-am facut vreodata. Si m-am gandit asa: daca nu le-am facut in 30 de ani cand am mancat tot ce-am "prins", le mai fac acum in cateva luni? Mai ales ca acum manac destul de sanatos, adica respect indicatiile si restrictiile, insa chiar daca as mai "calca si pe alaturi" nu ma panichez. Riscurile sunt f.mici. Cred eu!
Cat despre starea de deprimare, ai sa vezi ca ti-o va inlatura bebe cand va incepe sa se miste mai ca lumea. Eu am simtit ceva la 17s, apoi de la 18 la 19 sapt (cat am acum) am simtit zilnic chiar daca f.usor uneori. Insa de fiecare data ma inveselesc. Hai, te pup.
PS: Si mai este o vorba: totul de la cap se trage, deci trebuie sa avem grija cum gandim.

19+ cu Eliza
Pictura pe sticla
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Miria- eu cred ca inainte tinea de noroc, ca si acum .Si acum sunt gravide care mananca de toate si copii nu au nimic. Dar macar acum o poti face in cunostinta de cauza.
Cu botezul nu te obliga nimeni si nici cu cununia, ar fi culmea sa te oblige. Fiecare face cum vrea.

Eu am o prietena nebotezata pt ca parintii nu au crezut in asta.


Denisa, 20 + cu bebe roz Maya - Sophie
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

POZE

Mergi la inceput