Proteine

Proteine | Autor: Emeralde

Link direct la acest mesaj


De grasimi,carbohidrati s-a tot discutat dar despre proteine mai putin.
Cate grame ar trebui sa consumam zilnic si intrebarea imediat urmatoare cum se poate calcula procentul de proteine din oua/carne/peste.
Am inteles ca si anumite nuci/seminte sunt importante surse de proteine insa pe ambalaj nu se mentioneaza nimic

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Un site gratuit pe care il recomand: http://fitday.com/
Introduci ce mananci si la finalul zilei vei avea un grafic elaborat (inclusiv calorii, vitamine, minerale, etc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Citisem undeva, nu mai stiu pe care site, ca am avea nevoie de 1g proteina pe kg de greutate corporala, deci daca o persoana cintareste 60 kg sa zicem, de atitea grame de proteine/zi are nevoie. Ca o fi buna informatia sau nu...eu categoric maninc mai mult.

Revin cu o completare: nucile si semintele se maninca in cantitati moderate, intr-o zi nu mai mult de cit iti intra in causul palmei - sint foarte bune pentru organism dar calorice rau.

www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emeralde spune:


multumesc pt.pag.web - sper sa reusesc sa imi fac un grafic cu consumul meu mediu

Delidana - poate mai raspunde cineva la subiect si aflam exact cam cate grame ar tebui sa consumam zilnic - un gram la kg.mi se pare cam mult



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

http://www.healthcalculators.org/calculators/protein.asp

nu stiu cit e de adevarat...sint multe teorii care circula.
nu e bine sa maninci nici prea multe proteine ca e risc de cancer (tumorile tot cu proteine se hranesc)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.


www.youtube.com/watch?v=fbwO7RAfwS4&feature=related/" target="_blank">my target :)

www.flickr.com/photos/42726167@N06/sets/72157622754103816/" target="_blank">halfway there

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Allure, interesant calculul. Se pare ca eu ar trebui sa consum zilnic 86g de proteine, adica mai mult de cit ziceam eu initial. Cred ca pina la urma nutritionistul stie cel mai bine.

www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emeralde spune:


Delidana - se pare ca aveai dreptate - mie mi se parea mult deoarece fetitei mele de 19 kg dr.i-a recomandat 10 g.de proteine pe zi

la mine au iesit 87 de grame -deci trebuie sa ma apuc serios de mancat proteine caci la mine abia ies la sfarstitul zilei in jur de 30/40 g.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Emeralde, cum de maninci atit de putine proteine? Esti vegetariana?
Eu de exemplu maninc aproape zilnic brinza si carne; oua si lapte de soia la 2-3 zile. Nu-mi lipsesc din camara nucile, imi plac foarte mult combinate cu cereale si lapte de soia dimineata sau chiar si goale.
La o cautare pe google am gasit un articol referitor la proteinele din seminte/nuci: http://www.weightlossforall.com/protein-nuts.htm si proteine din alte surse: http://www.weightlossforall.com/protein_content_from_good_source.htm

www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melany72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Delidana

Allure, interesant calculul. Se pare ca eu ar trebui sa consum zilnic 86g de proteine, adica mai mult de cit ziceam eu initial. Cred ca pina la urma nutritionistul stie cel mai bine.



Ma bag in discutie ca am mai citit si eu cate ceva.
Proteina trebuie calculata la greutatea normala pt inaltimea fiecaruia, nu la cate kg ai.Deci daca ai 86 kg acum nu inseamna ca trebuie sa mananci 86g ci sa zicem 70 sau 75..
De asemenea trebuie tinut cont de sportul pe care il faci, daca il faci.In cazul acesta trebuie crescuta proportia la 1.5/kilocorp.Muschii se hranesc cu proteina ca sa creasca.Culturistii consuma mult mai mult 2-2.5g proteina /kilocorp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melany72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Emeralde


Delidana - se pare ca aveai dreptate - mie mi se parea mult deoarece fetitei mele de 19 kg dr.i-a recomandat 10 g.de proteine pe zi

la mine au iesit 87 de grame -deci trebuie sa ma apuc serios de mancat proteine caci la mine abia ies la sfarstitul zilei in jur de 30/40 g.


La copii nu se aplica aceleasi reguli si e mai bine sa stai linistita deocamdata.Cati ani are copilul tau?
Ei sunt in crestere oricum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Citat:
citat din mesajul lui melany72

Citat:
citat din mesajul lui Delidana

Allure, interesant calculul. Se pare ca eu ar trebui sa consum zilnic 86g de proteine, adica mai mult de cit ziceam eu initial. Cred ca pina la urma nutritionistul stie cel mai bine.



Ma bag in discutie ca am mai citit si eu cate ceva.
Proteina trebuie calculata la greutatea normala pt inaltimea fiecaruia, nu la cate kg ai.Deci daca ai 86 kg acum nu inseamna ca trebuie sa mananci 86g ci sa zicem 70 sau 75..
De asemenea trebuie tinut cont de sportul pe care il faci, daca il faci.In cazul acesta trebuie crescuta proportia la 1.5/kilocorp.Muschii se hranesc cu proteina ca sa creasca.Culturistii consuma mult mai mult 2-2.5g proteina /kilocorp.




Foarte corecta observatia. Trebuie sa mananci cat ai nevoie ca sa te mentii sanatos, nu raportat la greutate. Asta inseamna ca daca esti obez si mananci raportat la greutate, te mentii. Daca esti obez si mananci cat ar avea nevoie corpul tau la o greutate normala, vei slabi, dar vei ramane sanatos.

Cu aproximatie, putem zice ca o femeie matura de dimensiuni medii are nevoie de 60-70 grame de proteine pe zi (se pot calcula relativ usor pe site-uri de specialitate, au dat fetele exemple mai sus).

Daca tii un regim de slabire drastic si ratia zilnica de proteine e mai mica decat necesarul minim, corpul va folosi preferential proteinele proprii ca sa se hraneasca, si nu lipidele (grasimea se "disloca" din tesuturi mai greu). Acest fenomen este foarte grav pentru organism, duce la reducerea masei musculare, in vreme ce masa adipoasa ramane la fel. Deci slabesti din muschi, nu din grasime .

Ratia normala de proteine scade in anumite cazuri, de exemplu la cei care au boli grave renale.

Daca sunteti vegetariene, tineti regimuri de slabit drastice sau suferiti de boli grave (Doamne fereste!), trebuie sa intrebati un medic care este cantitatea corecta de proteine pe care trebuie s-o mancati zilnic. In anumite situatii sunt chiar indicate suplimentele proteice (cum iau culturistii).

Bedrosmart

Mergi la inceput