Fulgusori(165)Bravo Dienutze&Smaranditza&Rgagapie!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
am uitat sa zic de ionela ca are laptic pt. bebe, n-a avut nici o problema cu sanii, nici furia laptelui, e totul ok.



Ramonika si Vladutz


ma bucur mult ,bravo ca are laptic ,iar Mihnea precis e mancacios daca a crescut asa de bine la mami in burtica.
Auzi dar n-a precizat daca e negru/mulatru sau e blondut???
profit acum ca nu poate sa ma alerge pe aici


Ramona , mamica Stefaniei(20nov2006) si 37+Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:



FELICITARI MAMY SMARANDITA SI BUN VENIT PE LUME BEBE TIMOTEI



ma hotarasem sa nu scriu povestea nasterii Sabinei ca sa nu provoc sentimente de teama printre burticile care vor sa nasca natural, dar pana la urma asta e experienta prin care am trecut si cred ca pt asta suntem noi toate aici sa ne sustinem reciproc si sa ne spunem trairile, emotiile, greutatile din timpul sarcinii si in cele din urma marea bucurie

travaliul meu a durat 12 ore... de la 8 jumatate dimineata cand au inceput contractii dureroase dar suportabile din 5 in 5 minute pana la 8:30 seara cand s-a nascut comoara mea frumoasa...

dimineata m-am apucat de numarat contractiile, am vazut ca-s regulate m-am spalat, frezat, imbracat, luat bagajul si la spital.

m-am internat pe la 10 si ceva, m-au dus in sala de travaliu, colul scurtat si cam atat, mi-au spus sa ma mai plimb pt ca ajuta la coborarea copilului...pana la 15:20 m-am tot plimbat...contractiile la fel, 4-5 min, la 15:30 a sunat doctorita mea si i-a spus asistentei sa imi rupa membranele...ma asteptam sa doara dar nu am simtit nimic, doar putina apa calduta cum se scurgea de la "duamna" ... nu am avut mult lichid.

de la 15:45 pana la 20:30 am avut contractii din 2 in 2 minute si niste dureri de am urlat de m-a auzit tot spitalul si am strans din dinti si mi s-a uscat gura si gatul, nu aveam timp nici sa ma intind pana la sticla de apa ca ma luau iar...am ragusit bine de nu mai puteam sa vorbesc...a aparut si doctorita mea pe la 17:30 si tot imi spunea sa imi pastrez fortele pt nastere...vreau sa va spun ca in momentele alea uiti toate tehnicile de respiratie si cursuri Lamaze si tot...asistentele imi spuneau sa respir dar nu puteam...

pe la 19:30 aveam dilatatie maxima dar copilul nu era angajat cum trebuie si nu cobora...eram pe masa si o aud pe doctorita "anca, trebuie sa operam"...am crezut ca imi cade cerul in cap...era cat pe ce sa ii spun sa imi faca ce vrea ea numai sa ma scape de dureri... atunci asistenta imi zice la urmatoarea contractie sa incerc sa imping...asa fac si parca parca Sabina dadea semne ca vine..incet si sigur...m-au mutat iar in pat

am vazut eu ca nu-i de gluma, deja eram extenuata, vroiam sa nasc odata, m-am apucat de impins singura la fiecare contractie...doctorita era pe langa mine....dupa vreo 45 de min de impins la greu imi zice "hai pe masa"... si incep sa imping pe fiecare contractie de 3 ori, greu dar reuseam sa ma adun ...vreo 6-7 contractii au trebuit...o asistenta imi dadea apa in gura cu o fiola, una ma uda pe fata...puteri nu mai aveam, simteam ca lesin, si totusi am nascut...mi-a facut o injectie pe care nu am simtit-o, apoi m-a taiat...a durut cand a iesit capul...mi s-a spus sa nu mai imping...i-a taiat cordonul pt ca era in jurul gatului, apoi corpul a alunecat usor...

au sters-o putin, au infasat-o si mi-au dat-o in brate pt 2-3 minute...am uitat instantaneu toate durerile prin care am trecut.
iubita mea era asa curata si frumoasa...a mai durat 20 de min cusutul ...dupa 2 ore de la nastere m-am dat jos din pat sa ma duc la baie...mare prostie...nici nu am putut sa fac nimic si m-am ales si cu un hematom de toata frumusetea care nici azi nu s-a vindecat complet ...am stat apoi cu sonda si cu bazinet sub fund 40 de min...of

am aflat apoi ca Sabina s-a adaptat greu la mediul extrauterin, a respirat greu... au tinut-o 2 zile la terapie intensiva si 2 zile in incubator pt icter...cand am vazut-o prima data avea semn pe gat de la cordon ...mi s-a rupt sufletul...am chinuit-o eu cu travaliul...5 ore de chin si pt mine si pt ea...

eu data viitoare fac sigur cezariana...nu as mai vrea sa risc sanatatea si viata bebelusului...m-am lungit...sorry...cam asta e "my story"...

ps: in ziua in care s-a nascut Sabina a nins pt prima oara in Piatra si s-a asternut zapada ca-n povesti...sentimentul a fost unul tare frumos cand m-am uitat pe geam in noaptea aia si am vazut ca totul in jur era alb...Sabina este cu adevarat un fulgusor


Anca HAPPY MUMMY de SABINA IOANA

MI-AM DESCOPERIT

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Ancutza, imi pare rau ca te-ai chinuit atat, bine ca a avut final fericit povestea si ca Sabinutza ta este un adevarat fulgusor

FELICITARI SMARANDITZA!!!
BUN VENIT PE LUME TIMOTEI!!!

Lili 40+ cu Alexandru
AMR ........ nu se stie cat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Lumi Sabina e colicoasa dar nu plange ...se agita si se strange toata mititica si s-a invatat sa adoarma in brate ... asta e prostia noastra dar nu o puteam lasa sa se chinuie.

ma bucur ca voi sunteti bine si ca Annabelle e mancacioasa...alintata nu are cum sa nu fie

pupici si noapte buna la toate fetele


Anca HAPPY MUMMY de SABINA IOANA

MI-AM DESCOPERIT

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mussica spune:

Citat:
citat din mesajul lui shtephy

Mussica ma bucur tare mult ca ne-ai scris,m-am intrebat adesea ce mai faceti.Cum mai sunteti?Situatia voastra e la fel?
Scuze,imi raspunzi doar daca vrei



Buna Shtephy
Suntem bine. si cand spun asta ma gandesc la o sarcina pe care am dus-o fooarte bine, un bebe care pana acum dragul de el a fost un cuminte si creste grasut si da din coate prin burta dragalas. Si asta ma bucura si ma face sa incerc sa cuantific doar lucrurile bune. Celelalte... :( din pacate nu-s la fel de frumoase. Dar incerc sa le iau si eu asa cum vin, sa fiu puternica pentru perioada ce va urma..si ma rog sa fim amandoi sanatosu.

Se pare ca luna decembrie va fi una deosebita pt mine: si nastere si prima infatisare la divort . Am un pic de ghinion deoarece m-am programat cu infatisarea pe 17 dec, iar eu am DPN pe 16 dec. Aparitia lui bebi schimba toata tarasenia cu divortul si nu o vom putea termina asa repede cum mi-am propus eu cel putin. dar asta-i viata...a cui e vina ca au stat astia asta vara in greva si le-a trebuit 3 luni sa ma programeze.

Dupa nastere voi pleca la parintii mei si cu ajutorul lui Dumnezeu, 2010 ne va aduce si noua mai multa liniste.

Pana atunci sa-mi tineti pumnii ca mi-e o frica de nastere de nu mai pot. Sper sa fac fata. SI eu si Bebi.

Pupi

36 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

lylyana tot la schimbul 3?


Anca HAPPY MUMMY de SABINA IOANA

MI-AM DESCOPERIT

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

Buna ,fetele! Finally ,reusesc si eu sa arunc un ochi in zona...vb "cuscrei"reusesc sa citesc ,dar nu mai ajung sa postez..

FELICITARI DIENUTZE! BINE AI VENIT NATALIA OANA ! SA FITI SANATOASE!

FELICITARI SMARANDITZA!SA CRESTETI MARI SI SA FITI SANATOSI!!

Ramona C. bine ati venit acasa si felicitari pt.cresterea in greutate...

Ramonikaeu zic sa nu iti faci probleme cu greutatea bb-nei ..tinem pumnii saptamana viitoare..

Mihamora..mai e un pic..tinem pumnii

Simina frumoasa sesiune foto si frumos model..sa iti traiasca!!
monis ce mai face bebe Iulian? tu?

Andre pe unde bantui? cum mai esti?

Shtephy am uitat sa iti multumesc de incurajari (privind alaptarea)..mi-as dori din toata inima sa il alaptez exclusiv ..nu stiu daca o sa si reusesc...e cam lenes la tzitzi (s-a obisnuit cu tetina,fir-ar sa fie de politici spitalicesti),cat timp ii vine bine trage ,dupa care pauza .Daca il pun din nou se enerveaza sau sta si molfaie ..la noi o masa dureaza in medie cam o ora...

miany
fericita mami de DAVID ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

So...hello,din nou

Fiindca azi am scris doar pe fuga asa, dupa ce am absentat atat,acum vreau sa felicit si eu toate proaspetele mamici si sa urez bun venit fulgusorilor minunati
Lacramioara,imi pare rau pt ca treci prin asa ceva si esti atat de incercata!Iti doresc putere sa depasesti toate astea si incredere in viitor
RamonaC, ma bucur ca sunteti acasa si grasunelul e bine

Eu mai am fix 2 saptamani,de astazi si abia astept,din care o saptamana mai stresanta pana se intoarce dr.Cel mai greu in ultima vreme imi e sa respir si am dureri mari de coloana;am fost si racita si a luat si copilu' de la mine,dar acum ne-am revenit.In general sunt pregatita,astept cu nerabdare sa treaca timpul,fiindca mi-e tot mai greu in postura asta,cu un copil care ma solicita 100%(ajutor ioc)
Va citesc constant,chiar daca sunt lenesa la scris...sunt mai active mamicile decat mine...Monis, chiar ma uimeste cat de descurcareata e si pe forum mereuBravo!

Va pup pe toate.

_
Laura35+ Raluca Magdalena si Radu Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Mussica iti doresc sa ai parte de un 2010 exact asa cum iti doresti...cu multa liniste si multe bucurii de la copilasul tau...despre nastere...stai linistita...dureaza o zi si apoi trece si poate ai noroc sa scapi repede si usor


Anca HAPPY MUMMY de SABINA IOANA

MI-AM DESCOPERIT

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ancutza_Bro

lylyana tot la schimbul 3?



tot...credeam ca de azi scap de el dar n-a fost sa fie. poate de joi...

Lili 40+ cu Alexandru
AMR ........ nu se stie cat

Mergi la inceput