Cinematografia europeana (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

In ultimul timp am incercat sa ma uit la filme finlandeze ca sa tin cat de cat pasul cu sotul...
Am vazut " Copii si adulti" (Lapsia ja aikuisia )un film cu intorsaturi neasteptate despre un cuplu in care ea isi dorea copii, iar el era cam speriat de responsabilitati. Ea ramane gravida, iar el ii pune pe ascuns in bautura de ziua ei, pastila de a doua zi. Pe undeva, se forteaza nota (dupa parerea mea) si el se duce sa-si faca vasectomie tot pe ascuns, in timp ce ea, dezamagita ca nu mai ramane gravida, merge cu proba de sperma la prietena care lucra in domeniu si, stupoare... La un moment dat tipa ii cere prietenei sa o insemineze artificial sa-i faca o "surpriza" lui. In fine, desi a luat premii la festivalul national, jocul actorilor este mult mai bun decat subiectul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Io am vazut saptamina trecuta un film aprooooape european, www.imdb.com/title/tt0478744/" target="_blank">WWW: What a Wonderful World, un fel de comedie neagra high-tech, inteligent construita si cu niste cadre de o frumusete care te uimeste. Arta vizuala minimalista, nu altceva, plus muzica inspirat aleasa. Si umor. Mi-a placut.

Am mai vazut si un flm frantuzesc, www.imdb.com/title/tt0490234/" target="_blank">Un secret (cu Mathieu Almaric din "Scafandrul si fluturele"), o poveste trista de iubire dintre doi evrei, in timpul celui de-al doilea razboi mondial. Sincer, jocul actorilor mi s-a parut neconvingator si cred ca tocmai lucrul acesta face ca povestea sa para fortata si pretentioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Io am vazut o comedioara nepretentioasa, franco-englezeasca, regizata de Ken Loach, care m-a binedispus - www.imdb.com/title/tt1242545/" target="_blank">In cautarea lui Eric, despre un postas iubitor de fobal, cu o viata de familie data peste cap si care incepe durerosul proces de regasire de sine odata cu descoperirea ca marijuana dosita de fiu-sau i-l aduce in preajma pe Eric Cantona:). Marele fotbalist-filosof ii devine antrenor personal de viata reusita.

Mai tineti minte cand va povesteam cate ceva despre Semih Kaplanoglu si cele doua filme ale lui pe care le-am vazut si le-am iubit - Yumurta/Oul si Sut/Lapte? Ei bine, al treilea film din seria asta (o trilogie despre om, natura, dragoste si moarte) - Miere - a castigat Ursul de aur la Berlin. De-acum incepe panda:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Am inteles ca si "Eu cind vreau sa fluier, fluier" a luat Ursul de argint. A vazut cinvea filmul? Cum e? :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Lilanda, l-a vazut mama. Singurul comentariu a fost 'e cam static'. Nu stiu ce vrea sa insemne, mai ales ca 'Politist, adjectiv' i-a placut:)). Sau asa zice ca sa nu ma supar eu.

Orshcat, eu aia astept sa-l vad ca sa-mi pot da cu presupusu'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

Mai demult am vazut Since Otar Left. Un film frumos despre plecat de acasa/din tara. Batrinica din rolul principal este irezistibila - are o naturalete si o inteligenta de invidiat. Am citit ca si-a facut debutul la virsta de 85 de ani. Si chiar acum am citit ca a murit in ianuarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

Inca un film deosebit - Caramel. E libanez si e un film cu si despre femei. E un film fara avinturi false - e despre locul femeii de diferite virste. E facut cu umor si mult realism.

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Uitasem despre Since Otar Left, l-am vazut mai demult. Mi-a placut tare mult!
Am vazut si Caramel nu demult, l-am gasit interesant.

Am vazut un documentar al lui Werner Herzog. E de genul "viata bate filmul" si se numeste Little Dieter Needs to Fly.
Dieter este un tip carismatic si povestea vietii lui e suficient de interesanta incit ar putea inspira citeva filme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am vazut ieri un film foarte tare, frate! de la tatal lui Amelie, Jean-Pierre Jeunet, si vreau sa vi-l recomand. Se cheama www.imdb.com/title/tt1149361/" target="_blank">Micmacs a tire-larigot si e un fel de 'Amelie' pe o tema mai grava dar si mult mai amuzanta.

Very refreshing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am reusit sa vad - la cinema Europa, cu 5 (cinci) lei - singurul film cu si despre mafia (la camorra, in particoler) care mi-a placut vreodata. E vorba despre un film din 2008, care se cheama www.imdb.com/title/tt0929425/" target="_blank">Gomorra - cred ca a mai fost vorba despre el prin capitolul 1 dar nu mai stiu cine a povestit despre el.

Filmul e extrem de documentaristic si, evident, violent; n-are nici urma de romantare sau de imbrizbrizare. E un film foarte bun, bine filmat, bine jucat, cu un scenariu beton armat. Il recomand din inima si iubitorilor genului si celor care fug de el.

P.S. Si-l mai recomand si celor care au vreun interes lingvistic in chestiune, filmul fiind vorbit in dialect napoletan.

Mergi la inceput