Cinematografia europeana (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

Ramona, ma bucur mult ca l-ai vazut si ca ti-a placut. Mie mi se pare un film desavirsit, ca o mincare (tot la comparatii cu mincarea ajung ca sint o gurmanda, se pare) in care ingredientele se armonizeaza perfect impreuna fara a-si pierde personaliatatea. Asa si filmul asta e comic, e dramatic, e poetic are si partea de tragedie a istoriei. Nimic exagerat sau gratuit, cu masura, cu o economie perfecta. Mi-a placut cel mai mult delicatetea si umorul cu care a tratat conflictul dintre istoria lui Diti si cea nationala (razboiul, apoi comunismul).(Pentru acelasi motiv, mi-a placut si Everything is Illuminated).

Si eu am o slabiciune pentru cehi. Vreau sa citesc romanul dupa care a fost facut filmul. Am mai citit Hrabal cind eram in Romania si mi-a placut mult. Am facut cunostinta cu Hrabal, via Kundera care vorbeste asa de frumos de Hrabal. I-a fost lui Kundera un model de arta a povestirii. Ai vazut The Unbearable Lightness of Being facut dupa romanul cu acelasi titlul a lui Kundera? Regizorul e american - Philip Kaufman, insa l-a citit atit de bine pe Kundera. E iarasi unul din filmele sus-puse in topul personal.

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Pe Kundera l-am citit de la A la Z (sau aproape), dar n-am citit nici o carte de-a lui Hrabal. N-am vazut nici filmele de care spui, dar mi le pun pe lista.
Filme de-ale lor care mi-au placut: Zelary, Divided We Fall, Autumn Spring. Altele nici nu cred ca am vazut in ultimii ani, deci mi-au placut toate. Parca si Dark Blue World tot ceh este.
Edit ca vroiam sa mentionez si un film documentar care mi-a placut mult, Old Believers se numeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am vazut in we - prima oara cand vad un film la mall dupa mai mult de sase ani da' daca nu era in niciun cinema 'independent' a trebuit sa-mi calc printzipurile - ultimul film al lui Amenabar (adica ala cu 'Mar adentro' si 'Abre los ojos'): www.imdb.com/title/tt1186830/" target="_blank">Agora. E un foarte bun mainstream film (de fapt, nici nu-s foarte sigura ca nu e doar deghizat ca mainstream). L-a vazut cineva? Mor de curiozitate sa stiu ce parere aveti!


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nu l-am vazut, dar coincidenta - alaltaieri am vazut Abre Los Ojos si mi-a placut.

Eu am vazut o comedie englezeasca, dupa modelul comediilor timpite americane (sau poate astea incearca sa le imite pe alea), dar chiar a avut haz, n-am mai ris de multa vreme atita - Death at a Funeral.

Trebuie sa spun si despre Children of Heaven (iranian, dupa atitea dezamagiri in sfirsit gasesc unul care-mi place), ca a fost foarte impresionanta povestea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Mihaelka eu l-am vazut, tocmai am scris la celalalt subiect despre ce filme am mai vazut. L-am vazut ieri, am fost pentru Amenabar si Rachel Weisz...mi-a placut muuuult...Rachel a fost superba.
Pentru cei care nu l-au vazut, filmul este o ecranizarea a vietii lui Hypathia, filosoafa, matematician si astronom din Alexandria, prin preajma anului 300 d.H. in perioada in care incep sa aiba loc ciocniri sangeroase intre crestini, iudei si pagani. Asa cum scriam si dincolo, intr-o lume care se destrama sau mai bine zis se scindeaza, ea incearca sa ramana fidela convingerilor si ideilor ei.
Mi-a placut tare mult felul in care cei doi barbati se raporteaza la ea.

Mihaelka....cum ti s-a parut sclavul Davus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Davus - adica Max Minghella, fiul raposatului Anthony Minghella - mi-a placut dar si mai mult mi-a placut personajul 'Ammonius', adica Ashraf Barhom, care a fost exact atat de exaltat in rolul lui pe cat mi-am imaginat vreodata vreun parabolani monk in rolul lui de soldat al lui Christos.

Filmul mi s-a parut teribil de curajos nu numai in feminismul lui cat si in zugravirea unei altfel de categorii de crestini.

A, si m-a durut sufletul sa vad manuscrisele alea arzand.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Sper numai sa nu ajunga sa fie acuzat de "ateism"....sau ma rog incurajarea lui, pt.ca nu asta e intentia lui Amenabar zic eu. Cheia filmului este Hypathia.
Pe de alta parte se pune intrebarea: o minte religioasa este oare incompatibila cu o minte deschisa, rationala, cautatoare? Eu zic ca nu, stiinta are ateii ei, asa cum credinta are si ea ganditorii ei. Dar oare filmul lui nu inclina spre aceasta incompatibilitate?

Mie mi-a placut cum cei doi barbati se schimba pe parcursul filmului, iar ea nu...si cum se definesc in functie de ea. Nu ma asteptam ca Davus sa ajunga un fanatic, asa cum nu ma asteptam ca Orestes sa "inghita" cu atata eleganta gestul cu batista

P.S. Si mie mi-a venit sa sar de pe scaun cand au devastat biblioteca....mi-a placut tare mult cum a reconstituit Alexandria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Hm...nu stiu daca filmul vrea sa spuna ca e imposibil sa impaci ratiunea /cercetarea cu religia. Cred ca ce vrea filmul sa condamne e suficienta aia a omului simplu, care odata intrat in randul lumii, odata la fel cu ceilalti, considera ca nu mai are nevoie sa-si puna intrebari si rasufla usurat ca a scapt de 'studiu'.
Hypatia, din punctul asta de vedere, e crestina adevarata in filmul asta, desi ea e 'pagana' si ceilalti 'crestinii'. Ea intruchipeaza dragostea (de semeni, de carte, de tata) si echilibrul care vine din stiinta+credinta - deci ai dreptate ca ea e cheia.

Davus are un parcurs foarte interesant. Adera la crestinism for the wrong reasons - din egoism si razbunare - traieste in orbire si face rau celorlalti mult timp pana cand vine adevarata revelatie (iubirea ne-egoista, spre deosebire de momentul cand se roaga la Dumnezeu sa nu lase pe nimeni s-o aiba pe Hypatia) si devine un crestin autentic. Momentul marcheaza si intelegerea compasiunii si fuga de sleahta de golani analfabeti care erau parabolani.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Ai nimerit-o perfect cu sleahta de golani analfabeti...ca tot vorbeai de Ammonius...intr-adevar si-a jucat asa bine rolul, ca mi-a venit sa-i dau, asa in spiritul vremii, o piatra in cap Noroc ca m-a scutit Amenabar.

P.S. Recunosc ca la sfarsit am crezut ca va face ceva hollywoodian si ca Davus va incerca s-o salveze....scenariul clasic: sa-i puna hainele pe ea si s-o ia la fuga, sa-i prinda sleahta si sa-i omoare pe amandoi..Apoi am crezut ca va sta in dreptul ei cand vor incepe sa arunce cu pietre.Mi-au dat oricum lacrimile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am vazut sambata la Elvira Popescu un film frantuzesc din '83 - www.imdb.com/title/tt0086650/" target="_blank">A nos amours - la care barbatu-meu a cam cascat:)).

Eu vi-l recomand, totusi:) E vorba despre o adolescenta de 15 ani care sleeps around destul de mult ca sa-si implineasca o nevoie profunda de afectiune. Relatiile cu parintii si fratele sunt ciudate si violente. De fapt, cel mai mult mi-a placut contrastul dintre linistea si monotonia secventelor in care ea e prezentata in mijlocul prietenilor de tot soiul si violenta, agitatia si zgomotul din scenele de violenta domestica.

Am mai vazut un film argentinian in we asta, despre care a vorbit musetto mai demult - www.imdb.com/title/tt0089276/" target="_blank">La Historia oficial. E un film dureros despre copiii disparuti in timpul junta militar si despre putinta de impacare cu istoria. Foarte bun. Vi-l recomand si pe-acesta.

Voi ce-ati mai vazut?

Mergi la inceput