Cinematografia europeana (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

pai mihaela, la noi a fost saptamana daneza, la lilutz nush ce fu :)

am vazut doar secvente din Praga, ca avui alta treaba, ma uitai fata culta ce is la un documentar :)
musai sa va povestesc ce-am patzit aseara, ca-s de rasu' curcilor :))
ma pui io la televizor, nu am obiceiul sa ma uit in program, rasfoiesc cu telecomanda. si ajung la un film, danez bineinteles :) in care-i vad fatza lu' Rasmussen. pe parcurs imi dau seama ca e un documentar, devin din ce in ce mai interesata, mi se dezvaluie noi fete ale lu' Anders, printre altele ca a iubit un tanar de stanga inainte de a deveni primministru. o vad si pe nevasta-sa, pe fiica-sa care vorbesc foarte frumos despre el, vad diversi politicieni danezi. asist la schimbarea lui Rasmussen vrand sa schimbe fatza lumii, ajutand Africa ... ce mai ... is captivata total de documentar si de Rasmussen si ma gandesc cum doamne n-am stiut io nimic din toate astea. se termina filmu', io raman muta, Rasmussen e asasinat!
ma zvarlu' pe pc, bag un google, nu domne, Anders traieste bine merci si nici gand sa salveze mapamondu' :) ... hmmm ... mai bag un google - nici de data asta nu-mi trece prin cap sa consult programu' tv, sa aflu macar titlu' documentarului - si aflu c-am vazut un www.imdb.com/title/tt0369878/" target="_blank"> mockumentary
asta imi aminti de fosta soacra, la care am innoptat o data cand barbatumiu' era in delegatie. ma trezeste cu zmucituri, panicata ca ... vine sfarsitu' lumii, ca uite arata la stiri din toate capitalele lumii, ca navalesc asteroizi, meteorizi peste noi si numai e nimic de facut. io, ba da, sa dormim! cum, vrei sa te prinda sfarsitu' lumii dormind? ii doar un film, incerc io s-o conving. da ea, nu si nu. no bine, zic. trezeste-ma cand vezi distributia de la sfarsitu' lumii. asha si io cu AFR-u' meu :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Haha, la mine fu saptamina norvegiana (mi-am facut-o io, de fapt) . Am vazut, in sfirsit, www.imdb.com/title/tt0808185/" target="_blank">Den brysomme mannen (chiar de ce folosesc norvegienii doua articole o data??) si mi-a placuuut . As putea spune ca e aceeasi atmosfera ca-n Du levende, cenusie, lipsita de culoare, aparent deprimanta, dar subtil si definitiv optimista!!

Aseara vazui cel de-al doilea film al trilogiei Oslo, a lui Erik Poppe, "www.imdb.com/title/tt0427339/" target="_blank">Hawaii, Oslo". Filmul e facut in stilul "21 grams", cu personaje si povesti care doar in final se conecteaza. O distributie de nota 10, cu actori carora rolurile li se potrivesc manusa (inclusiv copiii), cu un oras lovit de canicula (situatie exceptionala, nu??), cu o muzica discreta, dar relevanta, si doar cu citeva simboluri finute :)) pe care, daca vrei, poti sa le treci cu vederea. Il recomand!!

In seara asta, vreau sa vad ultimul film al trilogiei, www.imdb.com/title/tt0948544/" target="_blank">DeUnsynglie (Invizibilii sau, in engleza, Troubled Water). In norvegiana/daneza imi place mai mult titlul ca-l contine vizibil si pe Deus. Am sa revin cu impresii, da` nu stiu cind, fiindca plec 10 zile la Londra - cu internet limitat :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

adela, asa deci? Io habar n-am avut! Am dat intamplator peste film exact cand incepea. Nu am timp de tv decat foarte limitat si nici eu nu ma uit in program, poate asa mi-as face timp sa mai vad cate un film. Eu am vazut in primavara/vara un serial danez care mi-a placut la nebunie, pe ala nu-l pierdeam indiferent ce era in casa . Sommer se numea. Rulau doua seriale deodata in pimavara si multi dintre actori erau aceiasi in ambele seriale. Nu le-am putut urmari in paralel, mereu confundam serialele si nu mai pricepeam nimic .

lil' drum bun si petrecere frumoasa in capitala mea preferata .

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am vazut unul dintre cele mai frumoase filme din viata mea: www.imdb.com/title/tt1320082/" target="_blank">Le Concert, 2009, regia Radu Mihaileanu, cunoscut pentru 'Trahir', 'Train de vie' si 'Va, vis et deviens'.

Filmul e naucitor. Pur si simplu. Te leagana, te ameteste, te amuza, te pacaleste - ai senzatia la un moment dat ca se inscrie pe un drum previzibil - si iti da una in moalele capului cand ti-e lumea mai draga. Finalul - concertul propriu-zis - te lichefiaza in scaun. Eu nu am mare sensibilitate muzicala, dar concertul lui Ceaikovski (Concert pentru vioara in D Major, Op. 35) si mai ales, felul in care se tese povestea in concert m-au dat gata.

N-am intalnit niciodata pana acum privire atat de lipsita de ura aruncata unor evenimente tragice si nici o imbinare atat de desavarsita intre umorul cel mai cras si durerea cea mai grea.

O bucata din concert aici (nu se aude prea bine dar tot e ceva):



Trailerul aici:



Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Pai Mihaelka, la sfirsitul capitolului trecut ziceam si eu ceva de filmul asta...si nimeni nu m-a bagat in seama. Oricum, ma bucur tare mult ca ti-a placut, ma asteptam dealtfel. Unde l-ai vazut in Bucuresti? I-am spus si mamei de el, dar acum 2 saptamini mi-a zis ca nu l-a vazut nicaieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Marox, ai dreptate. Desi am citit mesajul tau la vremea respectiva, am uitat... Asa e, tu ai spus prima despre filmul asta.

L-am vazut la cinema Studio.
Uite www.sapteseri.ro/ro/detalii-eveniment/concertul/bucuresti/" target="_blank">unde poate fi gasit incepand de vineri.

Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Multumesc mult, Mihaelka !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Vreau sa-l vad si eu, dar l-am ratat la cinema, a fost saptamana trecuta in Iasi... Sor-mea l-a vazut si m-a innebunit cu el :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Eu zilele trecute am vazut La vie en rose (La Mome), cu Marion Cotillard, dupa mult timp... Cred ca s-a mai vorbit despre el, dar nu pot sa nu imi exprim reactia. E un film coplesitor... despre o fiinta extraordinara... Edith Piaf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Mie nu mi-a placut La Môme. Da, recunosc ca machiajul a fost excelent si asemanarea cu Piaf tulburatoare, insa interpretarea lui Cotillard mi s-a parut fortata. Prea stridenta, vulgara, prea forta sa-i iasa 'rrrrr'-urile la fel. Am gasit ca e un film european facut sa placa americanilor (vezi copilaria mizerabila, dragostea nefericita pt Marcel Cerdan, boala, drogurile...).

Mergi la inceput