Cinematografia europeana (2)

Cinematografia europeana (2) | Autor: beshter

Link direct la acest mesaj

Deschid capitol nou cu filme evropenesti si va astept comentariile cu mare drag.

Capitolul 1 aici.
____________________________________________________
Trouve avant de chercher

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am fost ieri - prima oara - la studioul 'Horia Bernea', de la Muzeul Taranului Roman. E o sala decenta; biletul costa 10 RON; trebuie insa sa va imbracati mai gros:)

Am vazut prima parte dintr-o trilogie despre viata la tara in Turcia moderna si despre poetul modern turc. Se numeste www.imdb.com/title/tt1284591/" target="_blank">Sut/Lapte, 2008, regia Semih Kaplanoglu. A doua parte - pe care-am vazut-o asta-vara - se numeste www.imdb.com/title/tt1021004/" target="_blank">Yumurta/Oul, iar ultima - pe care n-am vazut-o inca dar puteti fi sigure ca voi da din pinteni ca s-o vad - se numeste 'Miere'.

Daca ma uit a partea 'tehnica', va pot spune ca Semih asta - un regizor tanar si foarte bun, dupa umila-mi parere - isi construieste filmul (aproape) numai din cadre fixe si luuuuuuungi. Adica isi pune camera undeva si n-o misca de-acolo intreaga scena. Personajele intra, trec si ies din cadru, camera neurmarindu-le miscarile, adica nu se misca dupa miscarile lor. Cred ca am numarat trei secvente in care camera se misca (in decursul unei scene, I mean) si atunci chiar se misca for a good reason (de exemplu, Yusuf, poetul, afla despre aventura mamei lui cu un nenea si fuge cu motocicleta, camera reflectand la propriu tumultul lui interior).
Deci, daca va hotarati sa-l vedeti, trebuie sa aveti rabdare si sa va asteptati la cadre fixe si mai ales, foarte lungi. Intr-un fel, Kaplanoglu face cu filmul asta ce face Porumboiu cu 'Politist, adjectiv', adica restituie valoare asteptarii si demoleaza conventia redarii cinematografice prin simboluri (adica, in loc sa-l vad e personaj cum se uita la ceas si-si da ochii peste cap ca sa sugereze plictisul si lungimea asteptarii, il vad asteptand si astept si eu cu el).

Daca ma uit la 'continutul de idei', povestea e despre Yusuf, un poet tanar, care locuieste cu mama lui, vinde lapte si face branza iar seara scrie poezii pe care insista sa le trimita revistelor literare. In 'Oul', Yusuf se intoarce acasa de la Istanbul pentru inmormantarea mamei. Daca acolo 'oul' e simbolul cel mai important, aici, in afara de 'lapte, mai e si 'sarpele'. Dar nu vreau sa va stric placerea de a descifra simboluri (nu-s multe si sunt bine ancorate in poveste).

Voi ce-ati mai vazut?


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ai povestit frumos Mihaelka, dar probabil ca nu am de unde sa iau filmul asta. Stiu ce zici, am vazut filmari in genul asta si-mi place si mie stilul.

Oana, n-am apucat sa-l iau pe "King of England" in timp util si l-au dus inapoi. Cred ca a fost bolnav vreunul dintre copii pe cind mi-a venit rindul sa-l iau. Trebuie sa-l cer din nou.

Ultimele filme europene pe care le-am vazut au fost O'Horten (norvegian), El Alamein (italian) si Agata and the Storm (tot italian). Foarte diferite intre ele, dar mi-au placut fiecare film in felul lui.

Mi-am amintit zilele astea despre 13 Tzameti - chiar nu l-a mai vazut nimeni? Doamne, in ce tensiune m-a tinut filmul ala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J
Mi-am amintit zilele astea despre 13 Tzameti - chiar nu l-a mai vazut nimeni? Doamne, in ce tensiune m-a tinut filmul ala!


O, ba da, l-am vazut. Unul dintre cele mai bune thrillere existentiale vazute la viata mea. Unul din filmele ale rarisime in care totul se potriveste.
Foarte misto. Ma bucur ca mi-ai amintit de el, Ramona.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu habar n-aveam despre filmul asta, cred ca din intimplare l-am luat. Merita vazut, de asta m-am gindit sa mai pomenesc despre el. Ce "nail biter"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Stiu ca m-am gandit, cand l-am vazut, la 'Ruletistul' lui Cartarescu, desi asta din '13 Tzameti' nu paria impotriva lui insusi. Oricum, un film fff misto.




Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Duminica am vazut un filmulet mai usurel, da' frantuzesc:D - www.imdb.com/title/tt0792965/" target="_blank">Ensemble, c'est tout, cu Audrey Tautou (daca am iertat-o suficient incat sa vad 'Coco avant Chanel', am zis ca merge si-asta).
E plin de cliseele genului - e comedie romantica - inclusiv intalnitul in gara cand el se pergateste sa plece definitiv si bla bla bla. E complet previzibil - de la inceput pana la sfarsit. Dar e...dragut si amuzant. Merge intr-o duminica in care n-aveti ce face. Sau ploua prea urat.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Uitasem sa spun ca am fost si noi la film in weekend. Am spus "pas" lui Coco, am avut de ales intre An Education si A Serious Man. Greu de ales, dar in final An Education rula la o ora mai convenabila pentru noi. Mi-a placut!
Carey Mulligan va cistiga sigur ceva premii pentru rolul asta, iar lui Sarsgaard i se potrivesc bine si rolurile astea de "jerk" (vezi Shattered Glass - alt film foarte bun).
Imi pare rau ca nu am vazut A Serious Man, poate ii vine si lui rindul cindva...
Tot de filme ne-europene vorbesc, nu mai caut acum subiectul celalalt.
Aseara am vazut The Band's Visit, un film absolut superb. Actorii au fost si ei toti la inaltime.
Cu niste zile in urma am vazut Revolutionary Road. Trist, trist... Nici nu m-am gindit prea mult la el ca uneori ma simt si eu ca April.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

am vazut aseara un thriller danez

nush ce facui ca trimisei mesaju' inainte de-al fi terminat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Si io am vazut asera un super film suedez: www.imdb.com/title/tt0445336/" target="_blank">Du levende (Tu, cel care traiesti!).

E o comedie inteligenta despre mama ei de viata si, chiar-s-asa, ce bine e sa o traiesti! E un filme facut din scenete (vreo 50), toate militind pentru "trenul vietii". Si ti se adreseaza tie, cel care traiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Vad ca suedezele vad filme daneze si viceversa .

Eu am vazut azi noapte un film danez cam ciudat asa...dar mi-a placut. L-a vazut cineva?
www.imdb.com/title/tt0855975/" target="_blank">Praga se numeste. Pe langa ca am revazut Praga cea frumoasa, mi-a placut subiectul.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput