Mamici de fulgusori de nov-dec 2009 (164)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katyuscha21 spune:

salutareeeeeeeeeeeee am aparut si eu va pot spune asa rapid ca suntem bine amandoua am sa intru alta data cand voi avea timp mai mult sa va scriu acum am dat de veste ca suntem bine papacioasa si cu ft putiti colici dormim bine si in rest ne place mult in brate imi cer scuze ca fac o corectie la numele fetitei se numeste ELISABETH va multumesc mult pt toate incurajarile si felicitarile


Alexandra 38 + si lumina ochilor mei Andriusik 3 ani (26.09.2006)
Povestea nasterii lui Andrei
Asa creste Andrei New
Burtica
Bebica din Burtica
www.youtube.com/watch?v=D9FkTd7Yt2k" target="_blank">Melodie speciala pt indragostiti
www.baby2see.com/small_babies.html" target="_blank">Copii Nascuti prematur
Un copil este o Binecuvantare de La Dumnezeu
Nu da cu piciorul la sansa de a deveni mama.
Avortul Este o Crima !!!!

AMR 3 ZILE SI VOI FI DE 2 ORI MAMICA FERICITA SI IMPLINITA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katyuscha21 spune:

Felicitarile mele pt toate mamicile care si-au intalnit minunea si nasteri usoare la celelalte fete care urmeaza a o intalnicel mai fericit moment atunci cand iti tii pruncul in brate e ceva care nu poti sune in cuvinte eu una cand mi-am vazut copilasul si mai ales cand am auzi ca e si fetita am plans ca nu ma puteam opri

ELISABETH sa nascut pe data de 9.11.09 la ora 17:01 de 3330 gr 53 cm apgar 9 prin cezariana sanatoasa tun.acum ma duc la orizontala ca ma doare operatia am sa mai revin si am sa pun si ceva foto dar mai tarziu ca sunt obosita va pup pe toate si aveti grija de voi


JAY MULTUMESC MULT

LAURA G ai nascut in aceeasi zi cu mine felicitari

SUNT O MAMICA FERICITA SI IMPLINITA CU ADEVARAT!!!!! Povestea nasterii lui Andrei
Asa creste Andrei New
Burtica
Bebica din Burtica
www.youtube.com/watch?v=D9FkTd7Yt2k" target="_blank">Melodie speciala pt indragostiti
www.baby2see.com/small_babies.html" target="_blank">Copii Nascuti prematur
Un copil este o Binecuvantare de La Dumnezeu
Nu da cu piciorul la sansa de a deveni mama.
Avortul Este o Crima !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Pana la 34 de saptamani am fost lunar la clinica..., iar la el la spital am fost doar de 2 ori. Este perfect adevarat ca se poarta extrem si frumos si la clinica si la spital (desi la spital erau valuri de oameni asteptand pe la usi, nebunie prin cabinete, nu puteai vorbi ca lumea…). Este de asemenea perfect adevarat ca poate mi s-a potrivit mie ca stil... am incercat, si de multe ori am si reusit, sa fiu optimista, sa nu pun intrebari despre subiecte irelevante sau intrebari la care stiam deja raspunsul sau cu raspuns evident. Asta pentru a nu ma incarca pe mine cu lucruri inutile. Oricum, orice am intrebat, am primit raspuns detaliat si documentat si de multe ori foarte sincer.
Am fost intrebata de felul in care vreau sa nasc si am avut senzatia ca a fost oarecum usurat cand am spus ca vreau natural, daca nu apar alte probleme la mijloc. Stiu ca politica maternitatii Filantropia este de a nu face cezariene la cerere... n-am reusit sa-mi fac o parere despre Doctor, ce spune daca vrei cezariana doar asa... fara nici un motiv. Eu singurul motiv pe care i l-am expus, a fost miopia din dotare la care mi-a replicat ca pana acuma nu s-a gasit nici o legatura intre cele 2 ... si ca a fost folosita doar ca scuza pentru cezariana. A bon, mergem pe naturala deci. Trebuie sa spun multumesc internetului pentru ca la inceputul sarcinii credeam ca vreau cezariana, din motive pe care nu le mai dezvolt aici. Noroc ca am tot citit si am gasit oameni minunati pe DC care au citit si au impartasit informatia si am ales calea naturala. Nu sunt obtuza si cred ca cezariana isi are rolul / rostul ei in foarte multe cazuri, insa a o alege de buna voie, doar de frica “vai, o sa ma doara” mi se pare eronata. Na ca am trecut la judecati de valoare . Nu ca m-ar fi durut vreo cezariana la viata mea , dar am vazut fetze de cezariene cat am stat in spital... well cred ca doare infinit mai mult decat o nastere naturala. Dar, desigur, depinde extrem de mult de la caz la caz. Oricum, am incercat sa ma asigur, discutand cu Doctorul, ca in caz de... se trece rapid la cezariana (nu ma vedeam stand 12 ore in travaliu si mai si nascand dupa aia...).
Bun, revenind cat de cat la firul povestii, ca sa ajungem si in prezent (care deja e trecut acum ), am mai fost la spital la 2 controale saptamanale, analizele de final (streptococi si alte “vietuitoare”) si apoi dupa saptamana 38 am fost de 2 ori la interval de 3 zile. Doctorul a stabilit ca daca nu se intampla nimic, miercuri 4 noiembrie (pe 6 noiembrie se faceau fix 40 sapt de la UM), incercam “cu manevre minime” sa inducem nasterea, pentru ca totul pare la termen. La nelamurirea mea de ce nu am astepta sa se intample natural, explicatia a venit, ca de fiecare data din partea lui – calm, ferm, assuring - si acceptata fara rezerve din partea mea: copilul este la termen, nu mai ia in greutate (cu 2 zile inainte de nastere fusese aproximat la 2.900 gr) si desi placenta este inca functionala si lichidul este suficient, mediul intrauterin se poate transforma (la varsta asta a sarcinii) foarte rapid intr-unul nefavorabil copilului. Ok, mai aveam 3 zile de leneveala cu puiul in marsupiu... Cumva parca toate temerile din timpul sarcinii au disparut. Urma clipa adevarului. Si parca acum nimic rau nu mai putea interveni. Si nici macar la declansare nu ma gandeam, de parca as fi stiut... Luni s-a rupt apa. Si acum inapoi in poveste, la spital.

A aparut Doc la spital... in timpul in care a spus ca vine. Urmeaza ceva smalltalk, facem un control si dispare prin zona. Intr-una din salile vecine se intampla alta nastere. Biata fata cerea de la moase ceva sa n-o mai doara... eu in timpul asta “citeam” (de fapt cred ca dadeam paginile aiurea) si ma gandeam ce bine ca nu ma doare. Numai sa ma rog de cineva sa-mi dea ceva contra durerii nu aveam chef. Si sa mai fiu si refuzata cum fusese ea. Urmeaza in vreo doua reprize aceeasi conversatie si cu doctorul : vreti epidurala ? nu, ca-s voinica. Dar totusi, ce parere aveti, o sa rezist, ca eu sunt mai mult curajoasa, insa nu si rezistenta. El : cred ca da. Cu toate astea cred ca m-a intrebat de cateva ori, nu-mi amintesc f exact. Am primit un cocktail in vena, pentru ca tot nu apareau contractii regulate si Doc a apreciat ca e timpul sa intram intr-un ritm cat de cat. Cred ca se facuse spre 8 seara cand a venit CONTRACTIA. La inceput mi-am zis, ei, e tot de aia. Nu era. Parea ca nu se mai termina. Estimez ca dupa cele scurte pe care le avusesem pana atunci, nici asta nu a fost prea lunga. Insa pentru mine nu se mai termina. Si atunci nu a mai contat nimic din ce sperasem eu cu nasterea f naturala, am strigat dupa doctor : vreau anestezie !!!!!!!!! ca eu sigur nu rezist la asa ceva. Gata! Viteza toata lumea, doctor, moase, se striga dupa anestezist. Stai asa, ca nu-i asa. Sa vedem dilatatia, daca nu cumva e prea tarziu. Opaaa, e 6, e ultimul moment in care se poate pune, viteza maxima iar. Apare anestezista cu asistenta din dotare, intind masuta cu o mie de chestii pe ea... cred ca puteau sa-mi faca orice, nu cred ca mai vedeam bine la propriu cand eram in contractie. (Contractia cum o stim din sarcina, adica fara senzatia de push, doar ca dureroasa, nene). Mica conversatie despre alergii samd si urmeaza inteparea. N-a fost foarte dureroasa anestezia in sine pe cat a fost procedura de administrare. Cu umerii drepti si spatele arcuit ca la pisica, in timp ce cu mare bucurie m-as fi zvarcolit putin sau m-as fi urcat nitel pe pereti... ma rog, orice numai sa stau nemiscata nu . In fine, se termina si asta, “beneficiez” de intinsul inapoi pe pat care devenise intre timp masa si de multe paturi pe mine, in jurul meu, pe cap... numai nasul mi se mai vedea; a aparut si Doctorul la um moment dat si a inceput sa rada, cica daca ma ascund de el... Clar asta faceam . A durat putin pana a “luat-o” anestezia... si am cazut intr-o stare din care mi-e greu sa mai povestesc foarte coerent. Adica timpul si-a pierdut instantaneu sensul si simtul realitatii era usor deformat. Cred ca am mai primit ceva in vena, nu mi-e clar, dar parca a mai umblat cineva la branula mea... mi-a si spus ce-mi da... nu mai stiu. Stiu ca as fi acceptat orice numai sa se termine bine. La un moment dat totusi m-am mobilizat si am sunat-o pe Lore – cea de la care ulterior am cumparat kitul de epidurala pe care l-am “inapoiat“ spitalului ca auzeam ceva discutie in jurul meu despre kitul ala… nu mai reusesc acum sa-mi amintesc clar. Cert e ca aveam de unde sa iau rapid kitul. O rezolvasem si pe asta. Acum sa nastem. Zic ca timpul o luase razna pentru ca moasele mi-au tot spus sa incerc sa dorm putin. Sa dorm?!?! Pai nu avem de nascut? Pai da, dar ca sa am putere cand o fi sa se intample. Bun, na, sa dorm atunci, ca parca ar fi mers asa... un pic de somn, mai ales la confuzia care ma prinsese... Insa mai tot timpul aparea cate una din moase care ma intreba de ce nu dorm si impresia era ca vin tot din 3 in 3 minute. Pai cum sa dorm daca ma tot ia lumea la vorba?!? . De fapt posibil ca ele sa fi venit de fapt mult mai rar, dar eram eu . Contractiile se simteau in continuare dar mai mult in partea de sus a burtii si erau nedureroase. Uf ce usurare! Nici nu ma gandeam ca o sa fie altfel. De fapt, mai corect ar fi sa spun ca nu gandeam. Deloc. Ar fi foarte adevarat. Ei bine, din indemnurile la somn am ajuns cumva la trainingurile de respirat / impins. Cum contractiile devenisera tot mai dese, am fost dezgropata din paturi si iata ca incepea nasterea. Chiar ea ! Moasele imi explicasera si ceva mai devreme cum e cu respiratul pe contractie, evident am retinut nimic. Puteam sa citesc 100 de carti si sa vad 100 de filme, eventual sa fac repetitii, in momentele de contractie singurul punct al realitatii era senzatia de impins si vocea moasei din urechea mea. Bine ca nu m-am stresat inainte sa invat cine stie ce, ca oricum nu mi-as fi amintit nika . Primele din contractiile puternice au fost fara impins, desi senzatia de push incepea sa se arate la fata. Cica pe alea sa nu imping, asteptam dilatarea completa si abia dupa aia push.


monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov 2009) poze de azi de ieri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

na ca am postat ce aveam scris.... nu mai e f mult, dar din motive de...piticeala nu am reusit sa finalizez.

Dankutz - patul cu pricina are suportii de picioare si in dreptul lor are o sectiune care se desprinde. Aia se scoate cand incepe nasterea si ramane ca o masa clasica ginecologica. Scriu greu cu un deget de la stanga acum, dar oricum la restul de intrebari nu ar tb sa te mai gandesti. oricum, vei ajunge acolo si nu-ti vei mai aminti nimic, crede-ma .

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov 2009) poze de azi de ieri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

Multumesc pentru raspunsuri... pt inceput voi recurge si eu la ceaiuri pt ca mi-e mila sa dau cu geluri pe pielicita aia fina.

Va pup! NASTERE USOARA SI BEBEI SANATOSI!

34+ cu Doamne, ajuta-ne sa trecem peste toate incercarile!
primele poze
Haine pui
poze burtica
toate pozele
ecografie 32 sapt 4D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Monis, tare descrierea!
Pt cezariana vad ca nimeni nu a indraznit sa faca un rezumat, sper ca nu a fost asa de horor, sper doar ca din lipsa de timp! Poate voi face eu, la randul meu, sa fie de folos viitoarelor mamici.

Laura, maine fac si pozute cu burtik lasata Mai am facute poze luni, deci destul de aproape, le voi pune maine sa vedeti diferenta!

Dankutza, burtica mea era exact de sub sani, bombata, iar cand dadea picioruse simteam un pic mai jos de sani. De azi balonasul e mult mai jos! Spunea, la vremea ei si Monis ca ar putea baga o palma intre sani si burta. Poate nu e chiar un lat de palma, dar aproape. Iar cand loveste se simte mai jos, acum chiar nu stiu cu ce da domnisoara.
Plus ca atunci cand se joaca putin musai trebuie sa ajung ATUNCI la baie , caci riscurile sunt mari
Si, da, emotii cat casa! Cred ca si de asta ma simt mai mult decat coplesita, incerc sa imi spal neuronul cu un House MD, cred ca am vazut azi 5 episoade.

37+ cu Natalia Maria AMR 3 zile sa fim sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:


Roxyaly, Ionelamaria, Andrutza felicitari mamicutelor! Refacere rapida!

Matei, Mihnea, Daniel bine ati venit!

37+ cu Natalia Maria AMR 3 zile sa fim sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DORIS_71 spune:

BINE AI VENIT PE LUME MATEI, FELICITARI ROXYALY.

BINE AI VENT PE LUME DANIEL-STEFAN, FELICITARI ANDRUTZA.

BINE AI VENIT PE LUME MIHNEA, FELICITARI IONELA.

BINE AI VENIT PE LUME INGRID-MARIA, FELICITARI GEEA.


HAI DANIELA

Doris 38+ Matteo ......

poze

AMR 2 SAPTAMANI




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DORIS_71 spune:

Eu nu as vrea sa supar pe nimeni, dar as propune sa dedicam acest capitol pentru ingerasul Lacramioarei. Nu stiu daca se cade dar ar fi un mod de ai fi alaturi, nici nu vreau sa-mi inchipui cei in sufletul ei. Daca gresesc scuze.

Doris 38+ Matteo ......

poze

AMR 2 SAPTAMANI




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Katy si ! Bine ati revenit!

_
Magda saptamana 36 cu Liviu-Rares si Iarina 31.01.2006
AMR-ul in scadere

Mergi la inceput