Burtici de prunci pretiosi de Mar-Apr 2010 (45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanaa28

Salutare mamici cu burtici !!!
Am revenit si eu in peisaj...am fost plecati la parintii mei , langa Zalau, de joi pana duminica. De cand am venit ma tot agit prin casa, da printre trebusoare am reusit si sa recuperez tot ce s-a scris.... Acum e drept ca nu tin mnte chiar tot, asa ca transmit LA MULTI ANI !!! tuturor sarbatoritelor.. , felicitari pentru noile carucioare !!!

A fost tare frumos acasa, in ciuda vremii mohorate. Cred ca am avut eu o stare de spirit deosebita, pentru ca m-am simtit tare bine cu toti gramada.
Copii fratelui meu erau acolo de o sapt. fetita are 8 ani iar baietelul 4 ani.Sambata a venit si fratele meu de la Oradea (acolo locuiesc ei) si cumnatica de la Cluj, ea era la un simpozion legat de doctorat.
In fine, ideea e ca ne-am adunat toti, bunici, parinti si copilasi, 9 suflete, cu bebe din burtica 10 !! Iar nepotelul e Mihai asa ca sambata seara am fact gratare in curte, iar duminica am continuat cu tort si sampanie...pt copii !! Se intampla destul de rar sa ne strangem chiar toti, stii cum e, fiecare angrenat in sistem...

Asa ca fiind si sarbatoare a fost o atmosfera tare frumoasa...ma gandeam ce bucurie pe parinti sa ne aiba pe toti in jur...mai ales ca ii stiu pe ai mei, oameni modesti care au pus intotdeauna pret pe copii inainte de toate. Sunt cadre didactice, mama pensionata de un an a predat romana, rusa si engleza..tata mai are cativa ani de stat la catedra, e invatator. Locuiesc intr-un sat alipit orasului asa ca pe langa scoala se mai ocupa si de ceva agricultura, e drept tot mai putin caci nu le permite sanatatea. Au fost amnandoi in pensie vreo doi ani, pe caz de boala, dar au facut tot posibilul sa revina la catedra..nu are rost sa detaliez, in orice caz au fost si vremuri grele pentru toti. Cu toate astea s-au straduit atat de mult sa ne ofere noua, mie si lui frate-meu, libertatea de a face ce vrem, inclusiv de a ne educa. Niciodata nu ne-au impus lucrul asta, dar ne-au creat conditiile necesare si au avut incredere in noi. Va dati seama ca eu la 14 ani am plecat la Cluj la liceu, in internat ...cu tot ce implica asta. Abia acum realizez ce greu trebuie sa le fi fost parintilor, in special mamei. Apoi facultate, tot la Cluj, iar fratele meu la Oradea...
DAR, tot acum imi dau seama ce mare multumire si bucurie le aducem prin faptul ca ne-am intemeiat familii, avem profesii pe care le indragim si mai ales ca le-am adus minunile de nepotei !!! Chiar daca, la plecare, tatalui meu, care nu e o fire sentimentala, i se umezesc ochii..si raman doar ei doi intr-o casa ce parea neincapatoare pentru toti, iar acum e mult, mult prea mare...

Si cred acum ca stiti ce-mi doresc....sa ajungem si noi bunici , alaturi de copii impliniti si nepotei jucausi, sanatosi cu totii !!! De asemeni sa-i tina DD cat mai mult pe parintii nostrii sanatosi, ca prea frumos e sa fim impreuna ...

Asta va doresc si voua dragele mele...si scuzati ca m-am intins dar tare vroiam sa va impartasesc ce am simtit..

Ioana, 22+ , si Alexandru ,07.04.2006.

noi...
Alexandru
icoane pe lemn
BEBE



Mami de Luca si cu


I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_iary spune:

Fetelor am fost azi la eco suntem bine, bebele e sanatos Doamne ajuta, baietel 100%. Asa ca sunt foarte fericita ca voi avea pereche. Acum sunt foarte obosita, o sa intru maine sa recuperez cateva pagini, ca tare vorbarete sunteti(gluma(.
Va poop pe toate

anca19+Deyan si Karla Maria 20.08.2003

http://picasaweb.google.com/teokarla03

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


ioanaa28 foarte frumos!

ALBUM
POZE RECENTE
Ioana creste mare

Cum creste bebe Justin(a)

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 17+ -posibil tot - Justina
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_s spune:

anca yary ma bucur ca e bb sanatos si ca ai pereche, ce poate fi mai frumos???

yaia nu ne dai vesti de la eco?

ioana28 ce frumos ai scris, m-ai emotionat vezi ce bine ti-a fcut vizita la parinti? daca iti mai aduci tu aminte, cand ai venit la odisee, si erai tare supi cu sotul, chiar am fost cateva fete care ti-am recomandat o terapie printr-o vizita la parinti. ma bucur ca ai simtit caldura din casa parintilor si bucuria reintregirii familiei

rebiana nu vrei tu sa iti mai faci inca o data meseria si sa strigi iar catalogul, ca vad ca-s destule fete care trag chiulul. sper ca au absentat nemotivat, ca nu vreau sa mai aud de scutiri medicale.

poop fetele pe burtica si va urez somnic pufos

POZE

23+ - Iustin Stefan ???
Viitori parinti, cei mai fericiti din lume, asteptandu-l pe micul nazdravan!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

Ioana28, frumos ai povestit

Andira, si eu am fost saptamina trecuta la dra mea tot pt ca mi-era teama de cold scurtat, deschis etc :) Am de vreo 2 saptamini o senzatie f nasoala: cum merg chiar putin sau stau un pic in picioare, simt ca ma deschid jos si ca scap copilul... De fapt, simt ca se contracta uterul ca piatra, dar se contracta si vulva si labiile (scuzati detaliile, dar mi se par necesare descrierile exacte... pt un topic de gravide, la urma urmelor :)) Si cel mai adesea merg foarte usor, leganindu-ma ca o rata, si ma asez pe cel mai apropiat scaun, pervaz sau ce-mi iese in cale... Am fost joi la doctorita si i-am zis ca am niste senzatii de om nebun, iar ea m-a consultat mai intii pe masa, a zis ca e ferm colul si inchis, apoi la eco transvaginal a masurat 3,7 cm "col lung, inchis". Asadar deschiderea de col era doar in capul meu :) Mi-a dat si o posibila explicatie: ca ligamentele care sustin uterul in cavitatea abdominala au ramas mai laxe dupa prima nastere si, acum, cind ma ridic in picioare, uterul "atirna" in ligamente mai jos, si probabil preseaza la mine vreo artera ceva de ma simt asa brusc cu labiile amortite si vulva congestionata... (iar la tine poate ca preseaza pe vezica :) Si daca asta e, probabil ca marindu-se sarcina sa se imbunatateasca situatia, ca un uter mai mare si mai "plin" umple mai bine abdomenul si nu mai atirna ca un saculet in corzi... Sper ca am fost cit se poate de plastica
Evident, m-am linistit, dar totusi o sa am grija sa trec mai des pe la control, ca sa fiu eu sigura ca e ok colul (am mai zis ca la sarcina tecuta am stat ultimele 2 luni in pat, 1 luna cu col moale si scurt si ultima luna cu col partial deschis - cam 1,5 cm...)
Eu lucrez destul de mult din pozitia intinsa pe pat sau canapea, pun laptopul peste operna pe burta si gata... iar pe fotoliu la birou stau foarte pe spate, cu picoarele ridicate pe birou... asadar chiar am de gind sa-mi pastrez fortele pina la capat :)
Uite, azi de exemplu, desi am stat mai mult in picioare, am avut mai putin senzatia aia de mare presiune in jos, chiar daca burta a fost tare ca piatra aproape 1/2 dintimp toata dupa-amiaza si seara... Deci nu e musai sa devina mai rau, se poate si mai bine!
hai sanatate ca m-am intins rau, si ai grija de tine, draga mea !

Fetele, eu citesc totul, sa stiti, dar pina sa fiu la pagina curenta uit cine ce a zis si mi-e rusine sa gresec, de aia nu prea scriu nominal si nu raspund decit la chestiuni mai "medicale" :)) Va rog sa ma iertati, nu va suparati pe mine, ca-mi sinteti tare dragi!

Iaat schimb si eu azi semnatura :)
21+ cu

mami de vladimir (4 ani, bun si dragastos)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Vladi ce faci tu la ora asta pe net?Eu inteleg...ca sunt insomniaca ...dar tu?Intr-adevar foarte manuntita si "plastica" descrierea.Hihihi!Sunt curioasa daca un medic ar fi fost in stare sa faca descrierea asta asa de bine.Tzuc!
Ioana frumoasa descriere.Sa va ajute Dumnezeu sa vi se implineasca visul.
Ioanact felicitari pt fetitzuca.Bietul tati!Va fi in minoritate!Si mai mare ca deja e intr-un mica!
Happyjoy felicitari si tie pt fetitzuca.Dom'ne se pare ca fetele,rusinoase din fire, arata cam greu ce au intre picioare.Foarte frumos!Era si cazul ca generatiile astea de acum prea desfac repede picioarele(si baietii si fetele)

cuGeorge-Theodor

AMR 16 saptamani !!!

Eu si bebe il iubim pe tati !

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atb spune:

Am fost si eu azi la eco morfofetala, toate bune si frumoase, col lung de 4 cm, bebe creste frumos si e un mare neastamparat, se juca cucu-bau cu noi, tot cu manutele pe fata era cand voiam sa-i vedem fatuca. Din pacate mi-am uitat stick-ul acasa, n-am nici filmulet, iar pozele care mi le-a dat nu sunt f reusite, asa ca n-am ce sa va arat.

Eventual, daca vreti sa-l vedeti pe Nicholas mergaretul la primii lui pasi filmati... Scuze de calitatea filmuletului, nu stiu ce are camera mea de tot scade in intensitatea luminii, se vede ba mai inchis, ba mai deschis...



Adriana 21+ Denis Alin si mamy de Nicholas Cristian 19.07.2008 (povestea nasterii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atb spune:

Dayanara, Nemary nu pot sa-l urc scarile mai intai pe Nicholas si apoi caruciorul fiindca el e cam neastamparat si parca vad ca pana cobor dupa carucior el e deja in 4 labe inapoi, are o placere deosebita de a urca si cobori scarile, dar inca singur nu poate. Si de ridicat caruciorul pe rotile din spate am incercat dar mi se pare mai greu decat luat cu totul pe sus.

Ggabriela, bun venit printre noi! Sarcina usoara si un bebe sanatos sa ai! Sa stii ca suntem cateva mamicute din Cluj pe-aici, oanaiacovita, mihaelagrosan si subsemnata. Sper ca n-am uitat pe nimeni.

Happyjoy, felicitari pt !!!

Fetelor, voi patiti sa vi se delogheze userul? Ca eu patesc tot mai des in ultimul timp, si daca trec de la o pagina la alta mi se intampla se mi se delogheze. Si apoi patesc ca imi introduc userul si parola, imi scrie ca m-am logat cu succes dar apoi, cand sa se deschida pagina unde voiam sa citesc imi apare iar casuta goala de la user si parola! Trebuie sa inchid de tot DC-ul ca sa ma pot reloga. Offf...

Adriana 21+ Denis Alin si mamy de Nicholas Cristian 19.07.2008 (povestea nasterii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia13 spune:

Neata fetele.va invit la o cafeluta, ceiut , fresh de portocale ce vrea fiecare.ANCA SI ATB ma bucu ca ati venit cu vesti bune de la morfo si eu am vineri si sunt tare nerabdatoare.Am o stare melancolica tocmai da la radio melodia care ii placea maestrului Dinica ff mult " sunt vagabondul vietii mele" .E trist ca nu mai e printre noi. D-zeu sa-l odihneasca ! Ne-au ramas filmele cu el.A fost un mare om, pacat ca pe zi ce trece dispare generatia de aur, dar asta e viata ,cu bune cu rele merge mai departe unii mor, altii se nasc. Gata, nu vreau sa va intristez. ma uit la ceas si vad ca e tarziu. Tre sa plec. va pup pe toate.

Delia13 22+ David Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lindal spune:

Citat:
citat din mesajul lui andra_s
lindal iti dam nana, bine ca s--a terminat cu bine.

Dar ce-am facut draga mea? Cu ce am gresit? Cu siguranta m-ai confundat, ca eu am fost cuminte.

Atb, super filmuletul cu Nicholas!
Si nu, la mine nu se delogheaza, sta saptamani intregi logat, pana dau eu delogare. Incearca sa-ti schimbi parola, poate ajuta.

Acuma raportez si eu primele cumparaturi pt bebe, si anume scutece absorbante de 2 feluri: Happy de la Bella de 2-5 kg (42buc / 1pachet) si Pampers de 3-6 kg (376 buc / 4pachete). Sper sa ajunga 1 luna - 1 luna jumate. Cate consuma un bebe in 24h? Si nu stiu care din ele sunt mai bune. Voi, cele care ati mai folosit, ce parere aveti?
Urmatoarea achizitie va fi probabil patutul, insa trebuie sa cautam, cel mai probabil il vom lua de pe net.

17+
Pictura pe sticla
Poze

Mergi la inceput