Oradea (48)

Oradea (48) | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Lista oradenilor DC :

aandradaa
adana (Sebastian)
AdelaP (Tudor)
adi2003
alinaalex (Marc)
AllyMcBeal (Alexia si Medeea)
andy.p
BlagaNadia (Rares 02.08.2004)
Carla28
Cristina22 (01.10.1976) (Andrei 22.11.2002)
cylyche (Edy 16.08.2007)
daraban (Delia (11.03.2007.))
FlorideCires (Andrei si Maria)
Hobi (28.03.1973) (Bogdan 09.06.1993)
gabi_j (04.12.1977)
gabi_k (07.05.1967) (Robert 20.05.1997 si Lili 17.05.2002)
goodmommy24 (Cati)
laurahadade (Diana)
lilach
lz_cecilia
mamagiuliei (24.07.1978) (Giulia 16.08.2004)
marius (03.12.1967) (Daria 26.04. si Ioana 24.04.)
moni_or (24.06.1980)(Luca 17.07.2008)
monyka314(David)
oradeanca
ramonzca79
sileriki (Erik)
Trixi


Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Io prima

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Multumim si la multi ani si din partea noastra!dau eu de baut si mancat acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oradeanca spune:

buna seara tuturor !

Eu imi cer scuze ca sunt o aparitie fantomatica pe aici - imi cer scuze - dar uneori apuc sa citesc ce se scrie si vreau sa va multumesc.

in al 2-lea rand o prietena organizeaza in 21 noiembrie, ora 16.00 in Oraselul copiilor un atelier pentru copii si parinti, cu titlul ZANA NORILOR - este vorba de proiectia unui filmuletz cu si pentru copii si de o mini-lansare de carte. Daca sunteti interesati va asteptam cu placere - INTRAREA LIBERA

- pentru moderatori - sper sa nu se considere reclama, eu o consider doar o invitatie la un eveniment public - daca nu considerati asa va rog sa stergeti randurile de mai sus. Multumesc

http://1.bp.blogspot.com/_UobIcZ4J_9k/SviZLArS8FI/AAAAAAAAA84/nEklBB-aj4g/s1600-h/AFIS+ZN+ORADEA.jpg
acesta e afisul

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu cred ca vom merge ... asta in cazul in care nu suntem la o zi de nastere. Inca nu stim detaliile tehnice.
Multumim de invitatie.


-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

SIMI, pleease, ajuta o biata gravida cu un singur neuron ramas... Stiu ca mai demult mi-ai facut tu o clasificare foarte faina a tipurilor de ingrasamant pentru plante: ingrasamant pentru plante cu flori, pentru plante decorative prin frunze si cum mai era? Am intrat putin pe egradini dar acolo n-am gasit o clasificare clara si nici nu prea am timp sa fac sapaturi, ca Luca doarme tare putin si in rest n-am timp de calculator, ca mi-l inchide. Din cate am citit inainte de primul inghet ar fi momentul prielnic de pus ingrasamant la plante. Eu inteleg ca imi iau asa: un tip de ingrasamant pt. gazon, un tip pt. plante cu flori, un tip pt. plante decorative prin frunze, iar pentru arbusti, conifere etc. oare este altceva? Si exista vreo firma buna de ingrasaminte (cum e Gardena la unelte de gradina) sau nu are importanta? Mi-ai recomanda sa imi iau ingrasamant din pet-shopuri sau din magazine gen Obi, Praktiker?

Scuze de off-topic, dar am si eu o framantare acum

Monica, mami de Luca Andrei si 11+
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Moni, iti raspund de indata ce pot, adica peste vreo 2 ore, caci sunt cu Maria in brate si nu prea pot scrie.
Ceea ce vreau sa-ti spun de pe-acum e ca in petshop nu vei gasi ingrasamant pt flori, doar in supermarketuri, florarii sau farmacii fitosanitare.


Album 1 + Album 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

SIMI, nu e nicio graba, imi trebuie informatia pentru zilele urmatoare, cand mai merg in oras. Intrebam si de pet shopuri pentru ca de acolo am luat ceva insecticid pt. trandafiri, ma gandeam ca poate au si alte substante pt. plante. Farmacii fitosanitare unde gasesc in oradea?

Monica, mami de Luca Andrei si 11+
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Moni, am scotocit 40 min dupa clasificarea care am facut-o atunci si tot n-am gasit-o.
Reiau, dar pe scurt:
Ingrasamant pentru:
-plante verzi,
-plante cu flori
-plante acidofile
-trandafiri
-conifere
-cactusi
-muscate
-arbusti fructiferi
-gazon
Astea le poti afla spre exemplu in Gama "Substral", "Vitaflora", "Compo", "Osmocote".

Exista si ingrasamant universal, ingrasamant foliar (unde recomand Atonik, care e si stimulator de crestere)-valabil pentru toate plantele.
Farmacii fitosanitare stiu 4 in oras: una in piata Rogerius, 2 in piata Mare, una in P-ta Independentei nr.49, parter.
Ingrasamant pentru flori vei gasii la Obi, BricoStore, Selgros, Praktiker, dar nu chiar toate tipurile.
Atonik, numai in Piata mare sau P-ta independentei, insa numai la anul, cand reincepe sezonul. M-am interesat acu o luna si jumatate.
TRebuie sa fii atenta la instructiunile de pe ambalaj, pentru ca daca nu le respecti cu strictete, poti arde plantele.
De obicei ud plantele bine si apoi la vreo 10 min aplic ingrasamantul diluat in apa si dozat corespunzator.
Vezi ca sunt ingrasaminte lichide, ingrasaminte sub forma de pulbere, sub forma de betisoare, granule sau tablete (acesta din urma folosit indeosebi la plantarea pomilor fructiferi, un ingrasamant complex, de lunga durata)
Eu n-am folosit decat ingrasaminte lichide.
---------------------------------------------
Nu stiu unde ai auzit ca acum e recomandat sa folosesti ingrasamant la plante.
E sezonul in care multe intra in repaos.
Toamna tarziu si iarna nu prea se da cu ingrasamant la flori.
Vorbesc din perspectiva plantelor de apartament sau balcon, pe care le cresc.
Nu ma pricep la conifere, pomi fructiferi, intretinerea gazonului - pentru ca nu m-am ocupat de asa ceva.

De fapt tu ce ingrasamant cauti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Acum am o intrebare pentru Marius:
Pe timpul curei cu oua de prepelita se poate consuma cafea? (in alt moment al zilei decat dimineata cand se consuma ouale crude.)
M-a intrebat cineva si n-am stiut ce sa-i raspund.
Eu oricum nu beau deloc cafea, pentru ca nu suport gustul si mirosul cafelei.

Mergi la inceput