Dieta sanatoasa

Dieta sanatoasa | Autor: sirimie

Link direct la acest mesaj

Eu incerc sa imi programez o dieta nu neaparat ca sa slabesc (ca nu ma simt in stare sa tin regim si nici nu am probleme mari) cit ca sa fie sanatoasa si sa ma simt bine. Lucrez si am pauza de masa la ora 13.

Am zis ca asa:

- mic dejun - cereale cu lapte, cornuri
- gustare - fructe
- prinz - mincare
- gustare - iaurt
- cina - salata, friptura

Aveti alte sugestii sau imbunatatiri?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Ce inseamna ´´mancare´´ la pranz?

Ai fost tare draguta


La cina e foarte bine friptura cu salata sau legume pregatite in abur.
Recomandari:Peste, fructe de mare, mai putina paine si cartofi, vita mai mult decat porc, piept de pui. Evita prajelile de orice fel.(cat poti) Imbogateste-ti dieta cu tot felul de legume: spanac, fasole verde, vinete, dovlecei...

Cel mai important, nu te infometa si mesteca mancarea bine. Nu bea apa dupa ce ai mancat, bea inainte de masa cu vreo 20 de minute. Dupa..bea vin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Eu fac cura de slabire si am calculat cu un program de pe un site ,in care introduci ce maninci intr-o zi si rezulta numarul de calorii consumate.Interesant este ca face o analiza referitor la aportul de proteine, lipide , glucide si compara cu valorile normale care ar trebui consumate ,asa incit furnizeaza date ,ca sa ajungi la un echilibru optim.Eu stiam deja ca exagerez la capitolul glucide si faza era ca procentul mare rezulta din fructe.Mincam prea multe fructe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ


Nu bea apa dupa ce ai mancat, bea inainte de masa cu vreo 20 de minute. Dupa..bea vin

Nu dilueaza sucurile gastrice daca bei apa inainte de masa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_s spune:

Eu nu reusesc in nici un chip sa mananc trei mese pe zi...tot citesc pe aici si nu inteleg cum faceti voi...Eu dimineata nu mananc, doar beau o cafea. Si pana la 6- 6:30 cand ajung acasa doar ciugulesc niste fructe, ciocolatele, biscuiti. Masa principala (si singura de altfel) este in jur de 7-8, cu garnitura (paste, cartofi, orez, legume) si carne sau ou. Nu am si nu am avut probleme de greutate si mie mi se potriveste ritmul acesta...dar tot nu ma pot impiedica sa ma intreb daca e normal cum fac eu - sau suficient pentru corp.
Dulcetica, da-ne si noua link-ul la acel program, te rugam frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

http://beautycenter.ro/calculator-nutritional/
Am calculat pentru mine si
a rezultat asta:
"Iata continutul meniului tau zilnic:

Meniu Proteine (g) Lipide (g) Glucide (g) Calorii (kCal)
Mic dejun 18.10 14.90 0.00 224
Pranz 41.10 22.20 4.60 395
Cina 7.20 1.50 62.10 249
Total: 66.40 38.60 66.70 868

Procentajele optime pentru meniul zilnic sunt: 12% proteine, 20% lipide, 68% glucide din ratia calorica.
Procentajele meniului tau zilnic sunt: 30.0% proteine, 39.0% lipide, 29.0% glucide.

Valoarea energetica a ratiei tale zilnice este 868 kCal.
Valoarea energetica recomandata a ratiei zilnice pentru o persoana cu viata sedentara este cuprinsa intre 900-2100 kCal.

Indicele tau de masa corporala este 23.63 kg/m2.
O persoana de sex feminin cu un indice de masa corporala cuprins intre 19.1 kg/m2 si 25.8 kg/m2 se incadreaza in limitele ideale de greutate."
Deci azi am avut o zi total dezechilibrata.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:


O sugestie: Ceai cat de mult(fara zahar) - inainte de culcare sau in timpul zilei.
Eu fac combinatii de plante (chimen, anason, musetel, sunatoare fructe de padure.) -rau cred ca nu poate face si de cand beau mult ceai, observ ca imi arata mai bine tenul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ


Nu bea apa dupa ce ai mancat, bea inainte de masa cu vreo 20 de minute. Dupa..bea vin

Nu dilueaza sucurile gastrice daca bei apa inainte de masa?

dulcetica



Apa bauta imediat DUPA masa duce la indigestie.(si alte neajunsuri pe care nu mi le mai amintesc)


Apa se bea cu 20-30 de minute INAINTE de masa si cu 20-30 de minute DUPA masa.

Mai citisem pe undeva ca apa bauta inainte de masa scade apetitul. Adica mancam mai putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Pe site-ul Florentinei Opris sunt sfaturi interesante despre alimentatie si viata sanatoasa:


http://florentina.ro/index.php?cat_id=59

O idee mai veche, asupra careia revin, este ca poti manca ce vrei dar sa ai grija cat si cum combini mancarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Fructele sa le mananci la minim 2 ore dupa masa anterioara iar ca si gustari poti include alune, migdale, fistic, nuci doar sa fie nesarate si neprajite. Daca la amiaza mananci carne seara ai putea sa te rezumi la o salata cu branza sau ou, in orice caz fara carne.

Spor la mancat sanatos

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Asa zboara kg mele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaMariaVV spune:

Daca vrei un stil de viata sanatos, ghideaza-te dupa principiile de asociere a alimentelor ale lui Montignac.

Mergi la inceput