Bobocei de sept-oct 2008 -IN SARBATOARE !!! (212)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

baby boy le poti dizolva in apa, doar sa folosesti numai sticla si plastic nu si metal. Apoi cu lingurita de plastic ii dai sa bea.

E link-ul gresit la ultimul capitol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

'neatza!

imi cer scuze de intarziere dar vreau musai sa fac vreo 2 urari

LA MULTI ANI CIPRI PUI DE ALINUTZA!!!SA CRESTI MARE SI SA FII SANATOS!!!
alinutzoscuze de intarziere,ma ierti da?

de asemenea,

LA MULTI ANI ANAMONA!!!SA FII SANATOASA SI SA AI PARTE DE O VIATA FRUMOASA ALATURI DE FAMILIA TA SI DE FRUMOASA THEA!!!

am citit tot dar credeti-ma ca nu mai tin minte nimic as raspunde asa frumos la fiecare in parte dar nu ma ajuta neam neuronu'

stiu clar ca am vazut o pisicutza dansatoare care m-a distrat f tare,am vazut-o pe nor-mea gospodina vedeti ca am stiut sa aleg pt fii-miu,nu?

la capitolul imbracat eu ce sa zic la iasi sunt 2-3 grade de o saptamana ma apuca pandaliile cand trebuie sa scot copilul afara ca alerg dupa el cate un sfert de ora sa-l imbrac ne enervam,transpiram si apoi ne plimbam 5 min pe langa casa si asta a fost tot,o luam de la capat cu dezbracatul

eu ii pun strampi grosi flausati pe dedesubt ghete fara blanitza body maneca lunga helanca sa aiba ceva si la gat vestutza de lanica subtirica si apoi geaca dublata cu polar caciula groasa tot cu polar si fular musai...duminica era fff frig si i-am pus manusiin secunda 2 au aterizat pe jos deci nush ce ma fac la iarna

david a facut diaree alaltaieri noapte si ieri a fost tare iritat la fundulet dar deja de azi incepe sa-i treaca l-am dat cu bepanthen si galbenele si spalat la fiecare schimbat de scutec cu apa calduta...plange si noapteaaaa oooffff poate ii iese vreun dintisor pana la urma

claudina multa sanatate lui razvanel!!!imi pare rau ca ati ajuns la spital...de ce iau dat fenobarbital??



de David
Poveste




HAIDETI LA BAZAR SA O AJUTAM PE EMA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Citat:
citat din mesajul lui baby_boy

HELP!
Cum pot sa administrez Chamomila? Adica nu sta sa-i pun in gurita..stiu ca nu trebuie atinse..pana la urma i-am bagat o bobita in gura insa o scoate afara
Merge in mancare? nu cred..ufff

Deci doar a lins pastiluta..vad ca e mai linistit...oare si-a facut efectul?



Eu le iau din cutiuta cu spatula de plastic de la cutiuta de lapte praf.

Babytza si puiiValentina David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

aaah daca cumva se intreaba cineva ,cand vede cate boarfe pun eu pe copil acum ,ce-i mai pun la iarna,ei aflati ca pt la iarna avem overall cu polar si unul cu blanitza de ursulet si coditza de la kiabideci suntem pregatiti

aaa ca zicea nikolici de apreskiuri...eu de alea intentionez sa-i iau direct nu radeti dar eu parca-l vad la iarna cum se va tavali in gradina prin mormanul de zapada si consider ca niste cizmulite imblanite nu ar face fata asa ca direct apreskiuri



de David
Poveste




HAIDETI LA BAZAR SA O AJUTAM PE EMA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Va zic eu de unde vine chestia cu PPC-ul (cel putin asa stiu eu). Asta era denumirea data pungii eterne (o mai tineti minte? aia uzata, subtiata, cu desenul sters - daca aveai o punga cu Kent sau cu Aldi erai superstar in cartier) impaturite frumos in geanta/servieta oricarui crestin care se ducea la servici sau wherever. PPC. Poate pica ceva. Punga pregatita. Niciodata nu se stie cind iti iese in cale o coada la ceva bun.

Cit despre prevenirea gripei porcine (citeam ieri intr-un articol amplu ca "best treatment is prevention" - hai nu zau?), eu am primit pe mail materialul de mai jos si vi-l redau (mi-am permis sa scot din el niste referiri la yoga), 70% mi se par observatii de bun simt, restul par argumentate bine.

"The only portals of entry are the nostrils and mouth/throat. In a
global epidemic of this nature, it's almost impossible to avoid coming
into contact with H1N1 in spite of all precautions. Contact with H1N1
is not so much of a problem as proliferation is.

While you are still healthy and not showing any symptoms of H1N1
infection, in order to prevent proliferation, aggravation of symptoms
and development of secondary infections, some very simple steps, not
fully highlighted in most official communications, can be practiced
(instead of focusing on how to stock N95 or Tamiflu):

1. Frequent hand-washing (well highlighted in all official communications).

2. "Hands-off-the-face" approach. Resist all temptations to touch any
part of face (unless you want to eat, bathe or slap).

3. *Gargle twice a day with warm salt water (use Listerine if you
don't trust salt). *H1N1 takes 2-3 days after initial infection in the
throat/ nasal cavity to proliferate and show characteristic symptoms.
Simple gargling prevents proliferation. In a way, gargling with salt
water has the same effect on a healthy individual that Tamiflu has on
aninfected one.Don't underestimate this simple, inexpensive and
powerful preventative method.

4. Similar to 3 above, *clean your nostrils at least once every day
with warm salt water. Blowing the nose hard once a day and swabbing both nostrils with cotton buds dipped in warm salt water is very effective in bringing down viral population.*

5. *Boost your natural immunity with foods that are rich in Vitamin C
(Amla and other citrus fruits). *If you have to supplement with
Vitamin C tablets, make sure that it also has Zinc to boost
absorption.

6. *Drink as much of warm liquids (tea, coffee, etc) as you can.
*Drinking warm liquids has the same effect as gargling, but in the
reverse direction. They wash off proliferating viruses from the throat
into the stomach where they cannot survive, proliferate or do any
harm.

I suggest you pass this on to your entire e-list. You never know who
might pay attention to it - and STAY ALIVE because of it.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

citesc din urma (cap precedent) si parca vad ca pana ajung eu la zi nu mai apuc sa raspund.
Deci, pt ca ma simt ff vinovata si pt ca am gandit despre mine insami exact ce a spus Lumi (m-am regasit intocmai in vorbele ei) vreau sa va cer iertare ca de cele mai multe ori intru doar sa cer ajutor.
Tot timpul spun ca nu am timp (doamne chiar stau f prost la cap organizare timp ). Dar cum imi arde fundul, cum nu stiu de unda iata apare timp de intrebat/ cerut pareri. Deci?

Va multumesc din suflet ca imi raspundeti ca va uitati la pozele si filmuletele noastre, ca le apreciati (deschid imediat lista cu numar de ordine pt curatenie-deci fiti pe faza- saptamana asta preturi promotionale)

Mai am asa de multe de spus.... Un lan de pt voi toate si
Dar ma duc sa mai citesc din urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

baby_boy pe noi dr ne-a invatat asa: pui pastilutele intr-un capac de la biberon sau o cescuta mica de cafea, pui cu seringa de nurofen 0.5 ml apa, amesteci in sensul invers acelor de ceasornic pana se dizolva, apoi tragi totul in aceeasi seringa si il dai in gurita picatura cu picatura...

Sper sa-ti fie de folos!!!


mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei Tudor (11.07.2004)

viitoare sirena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Citat:
citat din mesajul lui iepurila

Va multumesc din suflet ca imi raspundeti ca va uitati la pozele si filmuletele noastre, ca le apreciati (deschid imediat lista cu numar de ordine pt curatenie-deci fiti pe faza- saptamana asta preturi promotionale)



Oki doki , tinand cont ca am fost printre primii pe faza , care au dorit serviciile oferite de don'soara mica, asteptam sa profitam de aspiratorul minune pe saptamana viitoare , ok ???

Nocom eu asa ii dau oscillococinum. Pun bobitele in canuta speciala de l amedicamente ( capacelul ala transparent gradat ) si pun 5 ml apa plata. Apoi amestec cu seringa de la nurofen si ii dau cu aia cand s-au topit. Dar cu amestecatul nu am fost atenta in ce sens fac. Are vreo importanta ?

Babytza si puiiValentina David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

adjudecat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Salutare!

Am mai scris aseara un mesaj dar, din motive de forum defect, s-a pierdut
Ii uram mult spor lui Nocom in cura de slabire , inca sunt si eu pe baricade! Cum a fost prima zi? Tine-ne la curent cum merge

Ii mai spuneam Luminitei ca as vrea si n-as vrea sa fiu in pielea ei, cu doi robotei alergand haotic prin casa, carand lucruri dintr-o parte in alta, incercand sa deschida usi, sertare, etc, sa se catere, sa arunce, sa tranteasca .. mami, tu mai respiri acolo? Tati a fost de pomina, cum sa nu ii recunoasca acum? E drept ca intotdeauna m-am mirat cum reusesc parintii de gemeni identici sa nu-i incurce, stiind foarte exact care e unul si care e celalalt

Felicic, am inteles ca vitamina D ar ajuta impotriva gripei, insa despre dozaj ar trebui sa vorbesti cu medicul de familie ...Mailul primit de Nausica l-am primit si eu, varianta in Ro, mi se pare sfaturi de bun simt (la mine nu era nimic cu yoga). Ma tot gandesc ca cica femeile insarcinate sunt foarte vulnerabile ... oare as vrea sa mai fiu insarcinata pe vremurile astea? Si sa mai aduc un copil pe lume? Ma trec astfel de ganduri destul de des ...

MonycaC, ai grija de voi, de Eva grasunica si de samburel. Sper ca jobul tau nu presupune contact cu publicul prea mult.

Oana, ma bucur ca ai reinceput serviciul cu succes! Lasa, e mai bine ca David nu pare sa sufere asa mult in lipsa ... eu cand il las la mama trebuie sa plec pe furis, iar cand ma intorc, indiferent ce face, lasa tot si vine si se catara pe mine. Asa cum zicea si Babymom, a invatat acum unde stau ascunse tzitzili si trage de mine chiar daca am geaca incheiata pana sus. Asa si el, pana acum, cand voia sa suga se matzaia pe langa mine, se culcusea in brate in pozitia de supt, acum vine si trage de tricou ... astfel ca ziua suge si mai des ca nah, acum stie sa obtina ce vrea
Cat despre apetit, dimineata a papat 150gr de piure de mere si capsuni Hamamek , adevarul ca era chiar yummy, ultima lingurita nu a mai vrut-o si am savurat-o eu

Gruia, farama de steluta

Mergi la inceput