Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (16)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlinaBu spune:

fetelor acelas rezultat !!! ma duc la 16 la maternitate pentru inca un control si daca tot acelash rezultat imi da raman la chiuretaj !!! Asta este fetelor viata merge inainte !!! Sarcina usoara bebei sanatosi LA TERMEN si frumosi sa nu mai zic pupaciosi!
-ricele si -ici pentru toate -dutele!
Va multumesc ca mi-ati dat sfaturi si m-ati ascultat, incurajat si v-ati rugat pentru mine !


Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

andra, eu zic sa te calmezi, sa stii ca si mie la prima sarcina mi-au zis ca e oprita din evolutie, erau 2 doctorite care se holbau in monitorul ecografului si se intrebau una pe alta daca se vede ceva. Si nu te grabi cu chiuretajul, si pe mine ma programasera atunci si uite acum am o fetita sanatoasa
Eu una nu stiu ce sa mai fac caci am in permannta senzatie de gust metalic in gura, am incercat guma de mestecat, dar nu pot mesteca toata ziua, face rau la stomac. Acest gust metalic imi da o senzatie permanenta de stare de voma... e tare groaznic. Mai am 3 zile pana cand voi merge si eu la eco.
Va pup pe toate

mamica de fetita si 11s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana81 spune:

Buna burtici!!!
La mine au inceput si sunt fff somnoroasa...daca tot ma plangeam ca nu am simptome
Bun venit noilor gravidute, felicitari si sarcini usoare!!!
Cris e normal sa fii ingrijorata, na acum si cunosti mai multe ai mai multa experienta.Dar ai sa vezi ca totul va fi bine si bb2 va fi sanatos tunCu ridicatul in bratze, off si la mine e greu ca "marmotica" e mamodependenta si cere "bazte" foarte des, cand e tati acasa i-o pasez cand nu...
Andra imi pare rau, dar sper sa mai fie o speranta dupa amiaza
Nicoleta sa vii si tu cu vesti bune, da?

6+ CLARA ANDREEA 06.08.08

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_26

AM fost la dr, cu rezultatele de la eco..sunt ok, dar se pare ca mi s-a scurtat outin colul, asta din cauza ca il ridic pe Mihaita. Deci, fetele cu bebei mai mari, aveti grija.
Pe cuvantul meu, ca mi se pare ca sarcina precedenta eram mai calma decat acum..Poate unde stiu ce se poate intampla, ca pericolele pot fi la tot pasul??!!! Adica stiu de cazuri in care bebei au fost ok la toate eco, dar cand s-au nascut au aparut tot felul de probleme... TREBUIE SA MA CALMEZ NEAPARAT!...

OanaMar, felciiatri pentru eco! LA mine va fi diferenta de 1n si 9 luni intre cezariene.

Amalia, restul paginilor sunt in capitolul trecut...nr 15..

Moni, multumesc mult Poate maine aflati si voi ce se ascunde in burtica..

Nicoleta, Doamne ajuta sa nu fie nevoie de Clexane. La ce dr te-ai hotarat sa mergi???

Beluistef, in primul rand bine ai venit!! felicitari pentru bebe 3, sa fie sanatos!!

Laurita, multumesc mult..chiar am nevoie uneori de incurajari, fac bine la psihic.

Ayla, ai grija de tine !

Andra, ai fost la eco?? Doamne ajuta sa fie totul bine

Andrada, multumesc mult Asa e, trebuie sa ma gandesc la lucruri frumoase, dar nu stiu ce am patit de ma stresez asa din orice.. Eu NU as face vaccinul..Cum se mai simte Antonio?

Cris, bine ai venit! Sarcina usoara si bebe sanatos si la termen..sunt importante si analizle pe care zici ca nu le-ai facut...o eventuala infectie cu toxoplasma, CMV, pot produce eventuale malformatii fetale ..

Sabina, bafta multa la eco..te asteptam cu vetsi bune.


Cristina,mami de Mihaita (30 iulie 2008) si 12+ cu

Bazar pentru Bogdan
Bazar pentru Sebi
Bazar pentru Mihaita
Bazar pentru Ema



Mersi mult pentru raspuns Cristina(tiza mea).Acum imi pare rau ca nu le-am facut,dar e prima sarcina,am 22 de ani si nici nu sunt o fire indrazneata ca sa intreb in stanga si in dreapta,abia mi-am luat inima in dinti sa scriu pe forum.Probabil daca Doamne fereste sunt probleme voi afla maine,cand sunt programata la morfologie ecografica.Sper sa fie totul bine,ca altfel imi pun capatzana la tocator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaBu spune:

A zis doctorul ca daca nu ma grabesc pot face speticemie nu stiu ce e aia dar eu vroiam sa mai astept pana miercuri insa doctorul azi la ecograf mi-a spus ca mai bine am duc la maternitate si sa mai imi fac un control si in functie de ala sa iau o decizie azi pana nu e prea tarziu nu stiu ce vrea sa zica cu "pana nu e prea tarziu" nici nu m-am chinuit sa intreb pentru ca nu prea ma intereseaza .. eu simt ca bebe e bine , dar poate sunt eu nebuna si inca nu realizez ca inima lui nu mai bate
Ce mult imi doream acest Rugaciunile mele nu au fost ascultate aseara! Simt ca inebunesc nu mai stiu ce sa fac incotro sa ma duc sa imi spuna ca bebe e bine si ca totul a fost o gresala

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Cris_09, bine ai venit la odisee. Sa ai parte de o sarcina usoara si bebe sanatos la termen! (deja am facut un cliseu din urarea asta). Cat despre analize, fara sa para ironic/ rautacios raspunsul meu, trebuie sa-ti spun ca NICIUNA dintre analize nu este OBLIGATORIE. Diferenta de care aminteai mai sus intre analize cred ca se face intre cele suportate de casa si cele pe care le platesti din buzunarul propriu. Anumite analize “optionale” sunt cele care pot decela infectiile cu diversi microie/paraziti/ virusi ce pot declansa un avort spontan sau chiar malformatii fetale. E bines a fie facute pt. a putea trata din timp si deci pt a inlatura astfel aceste urme de risc. In ceea ce priveste hemoleucograma si restul e bines a le faci sip e ele ca sa stii de unde pleci. Sa vezi daca nu cumva ai nevoie din start de anumite suplimente. Nu e niciodata prea tarziu sa iti faci analizlele, macar cele uzuale. Vorbeste mai multe cu medical dupa ecografie si vezi ce zice referitor la analize.

Sabina, mai ai asa putin si intri sa-ti vezi minunile… Ce bine ca ai doi… asa stai mai mult sit e bucuri mai mult timp de imaginile cu bebeloii din burtica. Asteptam vestile dupa masa.

Madamar, este vorba de virus mort in acest vaccin… Daca era vorba de un virus viu atenuat imi faceam mai multe griji legate de malformatii, dar asa… sunt ceva mai linistita. Singurul lucru este ca mi se pare ciudata aceasta “reclama” fortata. Parca cineva vrea musai sa ne inoculam cu acest vaccin. Ori am citit prea multe carti ori am o imaginatie prea bogata cand vine vorba de “TEORIA CONSPIRATIEI”. .. de-aia nici nu sunt convinsa 100% ca voi vrea sa fac acest vaccin. Dar mai am timp de gandire vreo 3 sapt…

Cris, si eu aveam mare stres legat de col… pt ca si eu il car pe cel mare in brate. Parca mai nou, numai la mine vrea. Dupa baita de seara, numai eu sa-l duc in pat. Cand urcam scarile (2 etaje) numai eu vrea sa-l duc… Si tot asa… Mai mereu cedez (mai ales acum in perioada asta de convalescenta) si il car. De aceea cand mi-a zis ca am colul de 42 mm la eco de 12 sapt am rasuflat usurata. Dar, niciodata nu-i prea tarziu sa se scurteze… stiu ca risc mult, dar nu pot mereu sa-l refuz. Si… deci am avut dreptate cu stresul mai mare la al doilea. Incepusem sa cred ca doar eu simt asa…

AlinaBu, de regula nu-mi place sa alimentez sperante desarte, dare u zic sa astepti si rezultatetel de la betaHCG in dinamica. Sa observi sum se modifica. Tinem pumnii!


Mami de ANTONIO (12.05.2007) si 13+ www.pregnology.com/preggoticker2/777777/000000/My%20pregnancy/05/11/2010.png" target="_blank">ANDREAS

Dumnezeu a vrut ca el sa existe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

nana tratamentul e ok cu mentiunea ca daca va trebui la un moment dat sa nu mai iei utrogestan (eu am luat toata sarcina) sa nu il lasi brusc ci sa scazi dozele treptat. statul la pat a contribuit intr-o foarte mare masura sa ajung la termen. am stat din saptamana 8 pana am nascut numai in pat. ieseam o data pe saptamana la dr la echo, la Biserica si apoi la cafea fara cofeina si gata iesirea am citit mult, am stat cu laptopul langa mine, mai un tv si au trecut cele 9 luni. eu am avut insuficienta progesteronica cu sangerari de prin saptamana 6 pana prin 14 si apoi au reinceput prin saptamana 32 dar s-au oprit, uter infantil, boala abortiva si contractii - in unele zile nu aveam deloc, in altele aveam de dimineata pana seara. ii multumesc zilnic Domnului, Maicutei Domnului si Sfintilor pt minunea din viata noastra!
nu stiu de ce ar fi controversat statul in pat...sincer nu am auzit de asta. cred ca iti poti lua concediu de risc maternal si cu ajutor din partea celor din jurul tau stai cat mai mult la orizontala.

andra ti-ai facut si a doua dozare de hcg?

-------


mamica fericita de Alexandra


-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaBu spune:

nu.. maine trebuia sa o fac si i-am spus medicului si a zis sa fac cum cred dar sa nu fie prea tarziu


A[pink]ndra[/pink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

alina tot ecografie abdominala ti-a facut?
i-ai spus ca e posibil sa aiba doar 6 saptamani?
si ai fost la acelasi doctor?

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlinaBu

A zis doctorul ca daca nu ma grabesc pot face speticemie nu stiu ce e aia dar eu vroiam sa mai astept pana miercuri insa doctorul azi la ecograf mi-a spus ca mai bine am duc la maternitate si sa mai imi fac un control si in functie de ala sa iau o decizie azi pana nu e prea tarziu nu stiu ce vrea sa zica cu "pana nu e prea tarziu" nici nu m-am chinuit sa intreb pentru ca nu prea ma intereseaza .. eu simt ca bebe e bine , dar poate sunt eu nebuna si inca nu realizez ca inima lui nu mai bate
Ce mult imi doream acest Rugaciunile mele nu au fost ascultate aseara! Simt ca inebunesc nu mai stiu ce sa fac incotro sa ma duc sa imi spuna ca bebe e bine si ca totul a fost o gresala

Andra
Nu dispera,incearca sa ai credinta si sa nu-ti pierzi incredere

Mergi la inceput