Burtici de prunci pretiosi de Mar-Apr 2010 (41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Rammy- fericitari pt fetita. Sa fie sanoata si sa stea pana la termen in burtica
Roxana- vrei sa-l pui pe sot sa cumpare hainute, sa le spele si sa le calce in 2 zile cat stai tu in spital ?? Mare curaj !
Eram ceva de genul Scrat din ice age, numai ca eu vroiam s-o mai si mananc. culmea seara cand era sotul acasa nu aveam pofta. Ma apuca doar dimineata cand nu puteam s-o sparg singura.

Eu in lista pt bebe mai am in plus :
-perna pt alaptat - inca nu sunt sigura daca o sa iau
-niste scutece de finit de 1x1 pt pus pe umar, pus pe pat unde sta bebe, sau cand mergem in vizita.
- am vazut acoperitoare de alaptat si ma gandeam sa-mi fac una ca nu e mare chestie. Doar ca e cam cald cred pt asa ceva
- wrap pt carat bebe prin casa si sa am mainile libere.


Denisa, 17 + cu bebel-mititel Eric - Andrei
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramy77

Neata burticute,
In primul rand Ioanact si Jeni, pentru voi, si Ioanact scuze ca e cu un pic de intarziere, dar ieri n-am reusit sa intru.
Sa va dau si eu vesti, am fost ieri la doctor, totul e ok, suntem in grafic, firul de la cerclaj e tot acolo unde l-a pus, ceea ce e un lucru bun, si, cel mai important, o sa avem o FETITA. Asa ca rog si eu fetele care se pricep sa-mi adauge in listuta . Multumesc anticipat
Acum, partea mai proasta e ca si de acum incolo trebuie sa adopt acelasi regim de viata, adica, mai mult la orizontala, dar acum, ca am vazut ca e totul ok, parca mi-a mai venit si mie sufletul la loc si mi-a dat un nou impuls ca sa rezist in continuare in casa...
Va pupacesc pe toate, sa aveti o zi buna, mai intru mai incolo.



Ramona, 20+


Bravo Rammy si felicitari pentru fetita..Trebuie sa se egalizeze nr. fetitelor cu baieteii asa ca haideti cu carucioare roz

Anca
21+ cuTereza sau Codrin
si mami de Lucas
http://community.webshots.com/user/babyanca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Uitati cum arata pelerinele pt alaptat . Cel putin asta am gasit.
Poate de confirma Delia sau Castelana daca asa sunt si ce au vazut ele.
www.babybubu.co.uk/?p=1&c=breastfeeding_covers" target="_blank">http://www.babybubu.co.uk/?p=1&c=breastfeeding_covers

Si aici un tutorial pt cine vrea sa-si confectioneze una.

http://freshlypicked.blogspot.com/2009/06/breastfeeding-cover-tutorial.html


Denisa, 17 + cu bebel-mititel Eric - Andrei
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samaria spune:

Denisa:mortale bancurile!Te pup si sa o mangai pe Honey din partea mea!

Babyangel:iarta-mi neuronul "dus",stiam eu ca trebuia sa iti mai zic ceva...Multa sanatate va doresc si tie rabdare,sa rezisti eroic la atatea zile de tratament pentru cei dragi! pentru o mamicutza curajoasa!

Rebiana:foarte utila lista,dar cum sa facem sa ramana undeva unde sa avem acces mereu la ea?Bravo,esti foarte organizata!

Dayanara: si ca esti asa o draguta si scrii la toata lumea si te stresezi de toata lumea...

Deci,Ramy:numai vesti bune!Sa va traiasca fetita!

Maria 19+
Mami de Sammy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Samaria, multumesc de incurajari..vad ca tu ai reactionat binisor cat a fost Sami bolnavior ..Eu ma simt foarte vulnerabila in aceasta perioada...de ex. zilele trecute mi-au dat lacrimile , uitandu-ma la un videoclip de-al lui M. Jackson..Sunt sensibila si vulnerabila..dar va trece in curand nu?

Honey, de acord cu samaria..chiar m-am distrat citind bancurile

Dayanara, sunt convinsa ca daca as fi stiut sigura ce ascunde BB intre picioare, as fi cumparat deja mult mai multe lucruri...Stiu ca exista culori neutre, dar nu ma atrage sa ma uit la nimik atata timp cat nu stiu ce am in burtica...(asta e o alta" pasarica" cauzata de hormonii saltaretzi)..

Dar, am pus si eu cateva poze cu putinele Lucrusoare de BB care le am ...ca parca imi era asa de mila de bebe al meu ca nu are nimika afisat..
Dupa cum se vede , eram pregatiti pentru fetita, si accesoriile venite cu patutul sunt roz, dar mi-am comandat si un set de accesorii cu bleu si rosu, si gentuta , prosopel si jucarioara pe bleu

Asa ca haide bebe sanatos, ca mami se pregateste sa te primesca ca un printisor/printesa

Anca
21+ cuTereza sau Codrin
si mami de Lucas
http://community.webshots.com/user/babyanca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samaria spune:

Draga Anca...cum sa iti spun...nu am fost intr-o stare sufleteasca stralucita,simteam ca dau in depresie cand vedeam ca nu raspunde la tratament si apoi cand il vedeam cat sufera si cat plange la injectiiSi nici acum nu is prea optimista,ca de vreo doua zile si sotul a inceput cu niste dureri suspecte si aseara m-a cuprins o disperare si chiar am inceput sa plang si ma gandeam ca numai asta mai lipseste,sa se imbolnaveasca si sotul si sa o luam de la capat cu doctorii,medicamentele,tratamentele...si luni tre sa merg si eu la ginecolg si asa am o stare naspa,ma gandesc ca imi zice cine stie despre ce probleme(ca si eu am avut de multe ori contractii si burta intarit...)si atunci chiar ca nu stiu ce ar fi!OOOOOOOOOOOf,iarta-ma ca is asa de deprimanta,vroiam sa zic ca totusi,cumva(nu stiu cum,poate cu o putere de la Dumnezeu numai)o s-o scoatem la capat...
Cat despre starile astea "plangacioase" si "certarete",pai le am pe amandoua,zici ca-s dusa,dar cred ca e de la sarcina,ca ba uneori imi ies lacrimi de la te miri ce nimicuri(eu bocesc de-a binelea la anumite melodii ale lui MJ),ba zici ca-s nebuna si ma isterizez din te-miri-ce(de pe urma ma mir si eu de mine...).
No,fetelor,deci daca nu stiati ca is asa,acum ati aflat
Asta mi-s, cu tot cu neuronul din dotare!
Hai,Anca,sa facem haz de necaz,ca tot ce nu ne omoara, ne face mai puternici...(asa se zicea,nu?)
Te pup si ai grija de tine!


Maria 19+
Mami de Sammy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Am reusit sa din urma:

Citat:
citat din mesajul lui andra_s

alina inca nu este batuta in cuie varianta de nume, d-aia am pus si niste semne de intrebare. detaliaza putin te rog nemultumirea legata de diversificare inceputa cu mar si biscuite, hai invata-ne si pe noi!!!


Eu una nu sunt de acord cu inceperea diversificarii a marului si a biscuitului, ci a unui cartof cu morcov, suc de morcov, prima supa de legume..si apoi dulce. La al doilea copil, voi incepe diversificarea la 6 luni (asa cum se zice ca tb sa incepem), nu m dvm..
La Ioana am inceput la 4 luni jum, si ma gandesc ca nu tb, plus ca i-am dat si un pic de banana, si a fost constipata cateva zile..ce m-am chinuit cu ea, cu supozitoare..pana la urma si-a facut efectul termometru, bagat in fundulet (dar sa nu devina obisnuita, deci nu tot timpul procedat asa, in cazuri extreme).


Delia am vb m dvm cu prietena mea (am fost la ea la fix, ca se pregatea sa plece la socrii), si se duce si ea la Euromaterna dar la alt dr - Dr Dantes, cu care a fost pana la 5 luni si cu care a nascut prima fetita (acum tot fetita va avea).
castelanaC imi place mult felul tau de a gandi!
Da, Ioana e un pic m bine. Multumim de grija!
jesena bine-ai venit! Sarcina usoara si bb sanatos si nascut la termen!
samaria da, imi place sa actualizez albumul foto, si mai ales pozele, ca doar aceste poze vor ramane amintiri pe mai tarziu.
Sanatate multa lui Sam.
bordeancavio sa poarta sanatos bb, lucrurile achizitionate si paturica. Frumoasa burtica..
andira imi pare rau pt "incidentul" cu masina. Peste tot asa se circula, tb sa ne ferim noi, ca ei..
nemary ca veni vb de masina..v-ati luat masina? de care?
ioanaa28 Felicitari, pt !
Imi pare rau ca nu te-a insotit si sotul la cabinet, si mai ales sa-si vada al doilea fecior. Imi pare rau si pt Alex..off, injectii, antibiotic.
cenia Felicitari pt fetita! Sa stea in burtica pana la 40 de sapt si sa fie sanatoasa.
babyangel poate, totusi, e fetita!
Pana la urma tu, ai schimbat capitolul? Nu e greu..
Nu am fost pe faza cand aveai nevoie de ajutor, de fapt doar ce ne trezisem si inca m vroiam sa dorm .

Multumesc mult si celorlalte fete care m-au felicitat: samaria , michelle_sf , jeni_h , bianka1 , Delia13 , kossir , anca_iary , Rebiana27 , ellanik , sagetutza - chiar ieri ma gandeam la happymum ca ne-a deschis odiseea, s-a ocupat cu lista..etc, si apoi m-am gandit si la mine , ca si eu la randul meu m-am ocupat de lista mamicilor de la Pufuleti de Ian Febr. Ma bucur ca ti-ai adus aminte de mine..am vazut acum pe prima pag ca inca sunt trecuta, doar DN; stefimic .

Trimit mesajul si revin cu ce s-a m scris in noul capitol.


ALBUM
POZE RECENTE
Ioana creste mare

Cum creste bebe Justin(a)

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 15+ - JUSTIN/JUSTINA
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_s spune:

cenia, ramy felicitari pt fetite! hai ca avem si noi la cine veni in petit!!!

La multi ani, Jeni!!!. sa ai o nastere usoara si un copil sanatos!!!

gravidute daca punem noi listuta rebianei pe contul de gmail, ce spuneti? si sa o putem completa acolo cu tot ce consideram ca este necesar.

http://picasaweb.google.com/ruxandra.matei

22+ - Iustin Stefan ???
Viitori parinti, cei mai fericiti din lume, asteptandu-l pe micul nazdravan!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samaria spune:

Fetelor,va pup pe toate,mai intru doar luni,sa aveti un weekend frumos!
Si sa aveti grija de voi!


Maria 19+
Mami de Sammy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

honeybaby super bancurile.
Rebiana27 am uitat sa-ti zic , ca am citit si eu povestea nasterii. Sa fie la fel sau chiar m usoara si la a doua nastere!
La Buzau a fost frigg, cum este m peste tot..dar in acelas timp frumos.
Cum am ajuns in Buzau, ne-am gandit sa mergem la McDonald's (ca ni se facuse foame) unde am mancat (nu spun ce, sa nu va fac pofta , oricum total nesanatos , dar am facut o exceptie).
Vis-a-vis de McD, se afla o biserica in curtea careia se afla un parculet.
Am intrat sa ne inchinam si chiar am ajuns la sf unei Vecernii..a predicat pr dupa care ne-a miruit. Ne-am plimbat un pic prin parc..si am plecat acasa..am fi vrut sa ajungem si la Vulcanii Noroiosi, dar era deja tarziu..poate alta data .

Ramy77 nu-i nimic. Multumesc mult!
Felicitari pt ! Sa stea in burtica la mami pana la 40 de sapt.!
samaria
babyangel am vazut hainutele si accesoriile pt bebe. Nu fii suparata ca nu stii inca ce vei avea, importanta e sa fie sanatos(a). Cand mergi la eco? Poate de data asta iti va zice sigur ce e, sa stai si tu linistita.


Am primit ieri un mesaj (PM), de la oanka80 (multumesc pt urare ) si mi-a transmis sa va zic ca o per nu poate intra pe net, s-a instalat in noua casa, si acolo nu are deocamdata internet. Dar ne va da de stire cand isi va instala si netul si cablul.
Ne poarta pe fiecare in gand si se roaga pt noi.
Aa...ieri urma sa faca morfologia fetala..speram ca totul a iesit bine.


ALBUM
POZE RECENTE
Ioana creste mare

Cum creste bebe Justin(a)

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 15+ - JUSTIN/JUSTINA
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput