Un baietel rasfatat

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui accept92


Cand de fapt categoria copiilor care mai folosesc pampersul la 3 ani este clar minoritara si pentru parintii lor imi pare rau daca au incercat si nu au reusit



De ce? De ce iti pare rau pt parintii copiilor de 3 care care inca au pampers?



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Am spus imi pare rau daca au incercat si nu au reusit. De obicei cand un om incearca ceva ii urezi succes si ii doresti sa reuseasca, daca nu a reusit iti pare rau. Nu e vorba de o tragedie, ci de un minim de empatie.




www.youtube.com/watch?v=mKsUlf20DF0" target="_blank">yada yada yada

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:




In stilul acesta vei avea o semnatura kilometrica nu vezi ca zilnic mai apare cate o perla .

PS : trece undeva mai sus in semnatura ca nu iti apartin absurditatile ca nu toata lumea clik-uieste linkurile

Semneaza,
lenesea ce nu isi ridica posteriorul de la calculator pentru a alerga cu olita dupa copilul de aproape 2 ani ca sa il oblige sa o foloseasca in locul neigenicului pampers

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_a

Accept9595, corinadani & friends...stiti unde vad eu lenea?

- la parintii care-si altoiesc cu nesimtire copiii peste fund (ca de scutec am inteles ca tre' scapat repede) in loc sa-si stoarca creierii cu explicatii pe intelesul lor

- la parintii atat de ingusti si suficienti incat isi cresc copiii prost dar se ataca imediat ce pomenesti de-o carte de psihologie

- la parintii care-i dreseaza fara mila sa doarma si sa manance la ore fixe ca sa le fie lor comod inspre binele copilului

- la parintii care ii lasa cu bonele fara nicio remuscare ca sa se poata relaxa nestingheriti in concedii

- la parintii care-i fac sau lasa sa planga cu orele ca sa-i educe ca se doarme unde si cand vrem noi

- la parintii care refuza sa-i ia in brate si-i uita cu orele in carucior

- la parintii care inteleg sa-i invete nelipsita lectie despre frustrare ignorandu-le constant si orbeste nevoile

- la parintii care-i manipuleaza fara jena amenintandu-i cu ochi grotesti in ceafa, cucuvele de metal sau alte asemenea minunatii

- la parintii care-si uita copiii la bunici cu lunile (ca doar asa am crescut si noi, n-a murit nimeni din asta)

- la parintii divortati care-si neglijeaza copiii si-si amintesc de ei doar atunci cand i-au scapat de sub control

...si as putea s-o tin asa pana dimineata dar ma intorc la crosetat.



2: "cei care nu respecta legile merita orice li se intampla."
3: "legile ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta."




eeeu ? dar nici n-am postat la acest subiect ...poate corinadana...
ma rog, chiar n-are importanta , am inceput sa citesc subiectul doar cand am vazut ca a aterizat la ZZ, eram curioasa sa vad de ce/unde au inceput conflictele...si mi-a stat inima in loc vazand raspunsul tau care ma includea in lista dedicatiilor...se mai intampla, e doar o litera diferenta intre userul meu si al ei..
ma scuzati, ma retrag, va las sa discutati in continuare.
o zi buna tuturor !



Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Semneaza,
lenesea ce nu isi ridica posteriorul de la calculator pentru a alerga cu olita dupa copilul de aproape 2 ani ca sa il oblige sa o foloseasca in locul neigenicului pampers


Acorda putin credit copilului tau, ai spus ca nu stie cum arata o olita...poate nu ar fi nevoie sa il alergi, poate ar accepta din prima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Semneaza,
lenesea ce nu isi ridica posteriorul de la calculator pentru a alerga cu olita dupa copilul de aproape 2 ani ca sa il oblige sa o foloseasca in locul neigenicului pampers


Acorda putin credit copilului tau, ai spus ca nu stie cum arata o olita...poate nu ar fi nevoie sa il alergi, poate ar accepta din prima.


Tu vrei musai sa ai ultimul cuvant sau sa dregi busuiocul dupa ce m-ai facut cu nonsalanta lenesa ?

Nu stie ce e aia o olita deoarece nu accepta sa stea pe ea dezbracat. Drept pentru care obiectul sta in baie si daca va fi interesat de ea in drumurile noastre zilnice impreuna in odaia respectiva o va folosi. Momentan singura activitate cu ea e sa si-o puna in cap.
Nu este pregatit pentru obiect si nu am de gand sa ii impun eu lucrul asta pana nu va arata minimul de interes pentru ea.

Asa incat, da, consider ca nu stie ce este aceea o olita.
Si nu ma stresez deloc. Si nici nu ma ingretosez sa schimb un pampers.
Si nici nu ma crizez ca este copilul rasfatat deoarece nu stie sa foloseasca o olita.

Si una este sa accepte copilul olita si cu totul altceva sa o foloseasca in mod constient si voluntar. La cerere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

dati-mi voie o mica traducere de termeni:

a nu face nimic referitor la olita....inseamna...doua puncte :)....a nu face absolut nimic pana cand copilul nu da semne de deranj la pampers, nu da semnal cand face pisu/caca, inca nu spune/transmite mesajul: "mami, am facut pisu/caca"..in general, pana nu da un mic semn, de orice natura, ca a constientizat deja ceea ce se intampla in pampersii lui(al meu de exemplu tragea de pampersi dupa fiecare pisu, sa-i desfaca, sau punea mana acolo si imi comunica astfel non-verbal ca a facut pisu)

cand ai captat aceste semnale, iarasi nu faci nimic......:)...ii PREZINTI pur si simplu olita,ii spui la ce foloseste, cu lux de detalii, pe intelesul fiecarui copil...ii spui ca daca vrea sa faca acolo, are toata sustinerea ta...si cam atat :)....adica tot un fel de "nu faci nimic"


cand s-a pus pe olita..iar nu faci nimic...decat sa-i reamintesti, daca face pisu pe el/sau in pampers.... discutia despre olita :)..si cam atat.....il astepti sa "digere" noile informatii si sa decida...cand si cum si de cate ori vrea sa faca la olita (3 pisu din 7 si aprox 2 caca din 5)....


cand face deja la olita cam 100%...si mai sunt accidente ocazionale..iar nu faci nimic..decat te faci ca nu observi,cureti si gata.... fiindca copilul tau deja stie ce e aia olita, are experienta cu ea, o prefera...doar ca uneori e prea preocupat cu joaca lui ca sa mai dea importanta unui detaliu atat de nesemnificativ ca pisu/caca....

deci chiar nu trebuie sa faci nimic ca un copil sa faca la olita..nici alergat cu olita, nici pus la ore fixe (asta e cea mai mare aberatie ever)..nici macar manipulat,laudat,aplaudat, recompensat (asta cu laudele e o prostie pe care am facut-o eu si am regretat-o).....ci privit totul ca un proces firesc, care are timpul lui pt fiecare copil...unii dau semne la un an jumate, altii la 2 altii la 2 ani si 3 luni, altii la 3 ani (cand le dispar bulanasele rozalii dintre picioare).......deci ideea e ca un copil poate sa cante, vorbeasca, faca ecuatii de gradul doi :)...la nici 3 ani..dar cu pampers intre picioare..nu e nici o rusine, scarba, neglijenta sau lene..este vorba ca anumite capacitati s-au dezvoltat mai repede, altele fizice in alt ritm..in final toti o sa cante, vorbeasca, faca la olita..diferenta e ca un copil nepregatit manipulat/dresat (fortat e mult spus) sa faca la olita poate fi afectat psihic de asteptarile parintilor lui mai sus decat ceea ce poate el sa ofere la un moment dat.


Alina,mami de Mihnea-Octavian,doi anisori si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

AnaMaria, cu spalatul pe dinti cum stati?
Dar dormitul cu bunica?
Sau laptele? Continua sa planga din orice?
Poate reusim sa depasim subiectl "olita"...

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92


conchita asa cum ai subliniat si tu eu nu te cunosc. In consecinta judec strict ceea ce scrii. Ai scris ca nu faci nimic, si eu am spus ca asta este neglijenta. Ca ai revenit mai tarziu cu detalii ca de fapt faci dar nu reusesti asta e altceva. Pentru mine un parinte care nu face nimic sa-si ajute copilul cu olita se face vinovat de neglijenta. Si tocmai contextul m-a facut sa inteleg lucrurile asa cum le-am inteles, pentru ca deja venisera inaintea ta alte mame care nu au facut nimic si mai mult decat atat considera ca e gresit sa faci. Vezi afirmatiile de genul 'copilul meu la 2 ani nu stie ce e aia o olita..asa si?'...nici o problema din punctul meu de vedere, fiecare dintre noi raspunde doar in fata copilului sau.

Nu suntem aici sa ne judecam unii pe altii, copiii nostrii sunt singurii in masura sa o faca si in mod sigur o vor face. Tocmai de aceea ma deranjeaza felul in care a fost condamnata AnaMaria, si cum la subiectul ei s-a ajuns la a se discuta despre copii abuzati, batuti, dresati cand eu nu am observat la ea nici o pretentie absurda. Se puteau da sfaturi constructive, si exista aici pe forum o gramada de mamici care si-au invatat copiii sa faca la olita, problema e ca din cauza atitudinii generale acestea nu se simt incurajate sa ne impartaseasca experienta lor, in schimb se scriu pagini despre ce grozav e sa nu faci nimic. Cand de fapt categoria copiilor care mai folosesc pampersul la 3 ani este clar minoritara si pentru parintii lor imi pare rau daca au incercat si nu au reusit iar daca nu au facut nimic mi se pare condamnabil.


accept, tu si AnaMaria va puneti copiii la olita-> eu nu fac NIMIC in sensul asta. nu mi-am pus niciodata copilul pe olita. NICIODATA. tu cum te-ai simti sa te ia sotul tau pe sus si sa te aseze pe toaleta dupa ce ti-ai baut cafeaua de dimineata?

o fi minoritara in Romania. aici, asa cum remarcase si altcineva, e o chestie absolut normala sa vezi copii de 3 ani cu scutec, sunt in program cu totii, nu e niciunul intarziat. dresajul e fortare si e abuz, aici e diferenta de nuanta.

deci, sa rectificam: eu am reusit. tine-ti parerile de rau pentru tine in ce ma priveste, caci nu consider ca am ratat olita, dimpotriva.

si mai simplu de-atat chiar nu mai stiu sa explic.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

desiree, excelent explicat, poate de la tine se intelege mai bine. nu stiu de ce e de blamat atitudinea parinteasca de a educa un copil prin imitatie si model, nu prin fortare (nu e mult spus:-)). eu am probleme de genul asta cu tatal soniei - cand sonia se straduie sa descopere o jucarie, sa-i caute butoanele, s-o demonteze, etc., el isi pierde rabdarea si ii arata care pe unde. chestie care mi se pare deplorabila si lipsita de respect. eu nu i-am "aratat" niciodata soniei ce sa faca sau cum sa faca, in sensul sa-i pun creionul sau pensula in manuta si sa i-o ghidez eu sau sa-i arat direct cum functioneaza o jucarie. dar stie ca sunt langa ea sa o ajut, in caz ca "nu reuseste", vorba lu' accept92. isi pune hainutele in masina de spalat nu pentru ca asa am educat-o, ci ca asa a vazut la mine ca fac. si exemplele pot continua. in sensul asta zic ca nu fac nimic. ca nu fac direct. de aceea sonia mea nu are nici o jena sa imi ceara ajutorul cand vede ca si-a atins o limita, ceea ce mi se pare mare lucru.

Sabina si Kay, scrisesem niste mesaje si pentru voi si cautand in urma vad ca nu s-au publicat. creca au fost probleme cu forumul ieri, ma logam si imi tot cerea sa ma loghez, au disparut, vad. Sabina, iti imbratisam puiutii talentati si scumpi, iar tie, Kay, iti aduceam ofrande de admiratie legat de Sonia care deschide usa frigiderului singura. al meu are un magnet puternic, ca abia il deschid io. :-))

Mergi la inceput