Sotul meu????

Sotul meu???? | Autor: puputi

Link direct la acest mesaj

Buna la toata lumea.

Nu am mai scris de mult pe aici... Din motiv ... ca nu am timp... de mine.
Sa incep cu inceputul, cu toate ca sunt confuza am sa incerc sa fiu coerenta.
Dupa cateva iubiri pierdute sau imposibile am crezut ca nu mai exista iubire, de la bun inceput am fost o "burlaca" convinsa. Familia in care am crescut nu a fost una asa cum am dorit intodeauna. In loc de iubire parintii, divortati, ma pasau de la unul la celalalt, in functie de nevoile fiecaruia, de aceea cu timpul nu mai credeam in valorile familiei. Am crescut si aveam aceasi opinie... pana l-am intalnit pe sotul meu. A fost prima persoana in care am crezut, primul barbat cu care am crezut ca pot face o familie, nu doar semna niste hartii si purta numele lui.
De aici incepe povestea. Chiar daca este japonez sa nu isi inchipuie nimeni ca avea bani, ba chiar avea salariul mai mic decat al meu. A fost multa dragoste si multe artificii la inceput, asa trebuie sas fie, nu? Era atent la nevoile mele, incerca sa treaca bariere culturala care ne despartea, eu chiar eram aeriana, nu intelegeam diferentele si felul japonezilor. Oricum a fost un sat bun ma iubit si ma inteles asa cum sunt. Cu timpul am invatat mai multe despre Japonia si am incercat sa mai las de la mine, sa fiu in tandem cu japonezii. Si poate asta a fost gresala mea. Putina lume stie difernta uriasa de cultura. La japonezi, sotia este un bun, trebuie sa gateasca, sa faca treburile casnice, sa aibe grija de copii si sa vorbeasca cat mai putin. Sotul trebuie sa munceasca si sa aduca bani in casa si atat!
Asa cum am mai spus satul meu nu era asa, dupa vreo 4 ani a imprumutat niste bani si sa apucat de bussinesul lui. Ce? Un "minunat" club de noapte unde lucrau fete romance si rusoaice.
Cum sa-i spun ca nu imi place ideea, ca am incredere in el dar nu si in celelate persoane. Am incercat sa fie bine, sa ii dau sansa de a face ceva ce crede el ca ii place.
Bun, de aici incepe dandanaua. Asa cum se intampla de cele mai multe ori, banii si succesul in afaceri l-au schimbat intr-o persoana urata si fara inima si mai ales care nu are timp de famalia lui.Au inceput certurile tot mai dese.
Imi reproseaza ca sunt geloasa. Oare nu am de ce? Am vreo 34 de motive puse pe hartieNu le enumar pe toate, dar printre altele se enumara mesaje pe telefon de la el pentru anumite persoane de sex feminin de genul "nu te enerva. te iubesc". Cand l-am intrebat ce este cu acel mesaj a spus mai intai ca nu stie ce este cu el, dupa care ca a fost o gluma, dupa care ca a fost in interes de serviciu. Nu era la prima abatere.
Am vrut sa divortez, dar la scurt timp am aflat ca sunt insarcitata. El isi dorea de mult timp copii, dar eu eram cea care amana momentul mereu. I-am spus. A fost foarte bucuros, a plans (acum nu stiu daca de fericire sau de necaz). I-am spus ca vreau un copil cu persoana cu care m-am casatorit nu cu cine (cum) este el acum. A promis ca nu va mai fi asa. Nu l-am crezut pe cuvant dar cred in a doua sansa. Iar am facut o mare prostie.
Cat am fost gravida nu a facut altceva decat sa incerce sa ma faca mica si iar mica, prin expresii de genul "moaaaama cat te-ai facut!" "mai cresti?" etc. Nu a vrut sa faca dragoste cu mine pe baza ca ii este foarte frica sa nu pateasca bebele ceva, asta in momentul cand l-am intrebat pe doctor prin luna a 4 a daca este in regula sa facem prostioare si doc. a dat un big OKKK!
Dar nu doc este idiot si lui ii este frica. In fine am nascut, am descoperit ca sotul meu este de un egoism fantastic. de ex. l-am rugat sa fumeze la geam si nu in sufragerie unde tot fumul se raspandeste in casa, nu poateee, sa il duc eu pe bebe si sa ma inchid cu el in dormitor ca sa poata fume si uita la tv in liniste, 3 luni nu l-a atins pe bebe pe scuza ca este atat de mic si ii este frica... BUn si asta am incercat sa inteleg. Am plecar in Romania cu bebe 6 luni sa mai ma ajute si pe mine sora mea ca nu mai faceam fata. Ma avut un bebe dificil din punct de vedere al somnului. Dormea o ora maxim doua, dupa care statea treaz iar o ora, eram cheauna de cap.
In timpul asta el ne-a trimis bani si ne suna odata la 4 zile. Eu zic ca bine si normal, m-am intors in Japonia si am gasit un tati iubitor dar un sot pierdut, rece, distant.
Ne-am certat de multe ori de atunci si pana acum, incerc sa nu mai fie egoist. Si eu lucrez 9 pe zi, ca asa este la japonezi, vrei sa iti pastrezi postul, trebuie sa lucrezi program normal. Bebe merge la cresa unde are conditii formidabile, si a progresat foarte bine ca, copil. Eu ma trezesc dimineata duc bebe la cresa, eu la servici, seara iau bebe de la cresa, venim acasa, mancam, facem baita ne jucam putin si dormim. Unde este tati in ecuatia asta? Nicaieri pt. ca lucreaza de noapte. Duminica sta cate 2-3 ore cu el, pana fac curat si ce mai trebuie prin casa si gata. Eu lucrez si sambata cateodata de 2 ori pe luna.
Dar in acest context el este cel obosit si neinteles. NU am mai facut sex, dragoste ce-o fi de 3 luni si daca nu am sa chitai eu nimic inca 3 luni nu osa fie nimic.
Cireasa de pe tort o reprezinta cuvintele prin care incearca sa ma descrediteze in fata tuturar dar ca un las doar cand nu sunt si eu ca sa pot raspunde.
Ex. Am luat masa in oras cu o prietena si proaspatul ei logodnic, pe care il intalneam pt. prima oara. La un moment dat bebe s-a plictisit si il plimbat pe rand, eu si sotul , pe afara pana cand terminam masa. La un moment dat, cand eram eu afara cu bebe i-a spus baiatului ca sa aiba grija ca romancele sun guralive si geloase, dar el este norocos ca eu lucrez toata ziua si nu am timp sa-l bat la cap sau sa-l controlez. Hai mai fetelor chiar era cazul de remarci dastea????
Acum cateva colega mea rusoaica, la o vb cu prietena ei a intrebat-o ceva de genul ce face saraca Patricia?
Colega mea, mai tata din fire, a raspuns ca bine dar de ce "saraca"?
Pentru ca al meu sot spune la toata lumea ca nu ma mai iubeste, ca il enervez, dar ca sta cu mine pt. copil. S-au format 2 tabere la el in club: fetele care ma compatimesc pt ca ma cunosc cumva, si cele care il compatimesc pe sotul meu.
Va dati seama ca dimineata la cafea de fata cu inca vreo 3 colegi am fost anuntata de calomniile sotului meu, de nu stiam cum sa-mi inghit lacrimile de rusine si umilinta.
(Ca o paranteza, acasa e numai lapte si miere)
In fine sunt mult mai multe detalii si discutii si gesturi, dar ma opresc aici, si cei care nu sunt lamuriti pot intreba ce doresc, am sa raspund cu draga inima.
Acum intrebarea sau intrebarile mele:
Chiar mai il pot numi sot pe acest om????
Tot imi spun ca nu poate fi adevarat, dar prea multe persoane care nici macar nu se cunosc spun ca este un gunoi.
Chiar vreau sa mai fiu impreuna cu acest individ.
Undeva in adancul inimii mele inca il mai iubesc, dar parca pe mine ma iubesc mai mult.
Nu imi este frica sa imi fac bagajul si sa plec pt. ca am bani, am casa, am tot ce vreau, nu imi este friica de viitor.
De ce nu plec???
De ce inca mai ma agat ca o disperata de o relatie care nu mai exista de mult?De ce sa schimbat sotul meu asa.
Poate si eu am parte mea de vina, dar niciodata nu imi reproseaza ceva, pt ca noi nu mai comunicam de mult.
Unde am gresit?
Se mai poate face ceva?
Vreau sa se mai poata?
NU stiu daca vreau, dar ma uit la bebe mic si este tot topit cand apare tati in preisaj.
Nu vreau ca bebe sa creasca intr-o asemenea ambianta (mincioni, nervi, lacrimi).
Stiu ca nu imi puteti spune divorteza sau nu, dar macar ajutati-ma sa vad clar ce se intampla cu mine si sotul meu.

Multumesc pentru ca ati avut rabdare sa cititi pana la capat.

Inainte aveam 6 teorii despre cresterea copiilor, acum am 6 copii si nici o teorie!!
de samurai Shintaro Daniel http://www.kodakgallery.com/MyGallery.jsp?UV=453205449095_45008758713
http://picasaweb.google.com/maiiunie2008/Puputi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu iti pot spune ce sa faci , singura care poate alege esti tu .
Nu este normal prin ce treci si nu este normala relatia voastra.
Omul asta nu te respecta nici cat negru sub unghie .
Cred ca esti naiva...daca mai stai cu el sperand la ceva nu se va realiza nimic , dupa cum vezi nu s-a realizat nici de cand i-ai spus ca nu-ti place noul stil.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puputi spune:

Da, sunt naiva, si inca mai cred ca acea persoana cu care m-am casatorit inca mai exista....Oare???
Da, nu ma respecta si simnt asta, dar in inocenta mea intreb de ce?
Unde am gresit, pt ca undeva am gresit si eu. Si ma omoara ca il intreb si imi spune in japoneza motamo "pe aici, pe acolo"... Il rog sa dezvolte, si daca din empatie pt mine o face, imi spune numai chestii care ma lasa cu gura cascata de nici eu nu mai stiu ce sa cred despre mine. Si asta pentru ca tot ce imi spune el ca am gresit sunt repercursiunile faptelor lui.
EX. Un foarte lung timp orice faceam trantea si bufnea si bombanea, daca se trezea se trezea cu o fata de zici ca a mancat lamaie toata noaptea. IL intrebam daca ii este bine si imi spunea ca este obosit dupa 7,8,9 ore de somn. Atunci ma enervam si eu si luam aceiasi fata ca a lui si nu ii mai vb, pt ca nici el nu incerca sa vb cu mine. Dar a rezultat ca eu sunt de vina pt ca am o fata nezambitoare dimineata, si il prost dispun.

Inainte aveam 6 teorii despre cresterea copiilor, acum am 6 copii si nici o teorie!!
de samurai Shintaro Daniel http://www.kodakgallery.com/MyGallery.jsp?UV=453205449095_45008758713
http://picasaweb.google.com/maiiunie2008/Puputi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Din pacate, sotul tau are propria lui viata, in afara caminului conjugal. Si, ca toti barbatii cu viata dubla, isi invinuiesc sotia pt toate relele din lume.
Iti amarasti sufletul pt un om care nu te mai iubeste si care iti cauta vesnic nod in papura.
Probabil ca inca nu ai ajuns la fundul sacului, daca ii cauti circumstante atenuante. Ex : " Oare unde am gresit eu ? "
Tot binele din lume sa fie cu tine si cu copilasul tau.


allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

nici eu nu dau sfaturi.

spun doar ca nu as accepta lipsa de respect, sub orice forma consider eu ca se manifesta - mai ales cand ii spun un lucru care ma deranjeaza si continua sa faca acel lucru (discutiile despre tine cu altii, in acest caz - le consider inacceptabile, fara nici o circumstanta atenuanta, asa ceva nu se face).

iar chestia cu "eu sunt vinovata" - sper ca glumesti, s-au scris carti intregi pe tema asta clasica, si pe aici cateva subiecte lungi si triste.

iti doresc numai bine!


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Ceea ce traiesti tu se cheama oricum numai casnicie nu !Din pacate majoritatea barbatilor asiatici considera sotia un obiect ,o sluga !Daca tu crezi ca te-ai simti mai bine cu familia ta,in Romania , eu in locul tau as divorta si as pleca de acolo !Adu-ti aminte ca inainte de a fi sotie si mama esti in primul rand femeie !

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Puputi, imi pare rau ca treci prn asa ceva. Nici o femeie nu merita asta, nici pt ea si nici pt puiul mic. Cred ca incepi sa-ti dai seama si tu ce ar trebui sa faci dar iti este teama sa te hotarasti.

Mult curaj in a lua cea mai buna decizie pt tine si bebe mic.

Acum 27+ cu bb mic si scumpic Arthur


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Puputi,nu mai ai de ce sa te agati.Numai exista nici o speranta.Ce om este acela care-si face sotia in toate felurile?
Daca as fi in persoana ta,mi-as face frumos bagajul si m-as cara.Nu i-as spune ca am de cand sa plec.Pur si simplu incep prin a-mi face bagajele...sigur va vedea.Te-ai gandit vreo clipa ca poate el se comporta asa tocmai ca sa scape de tine?
Copilul tau merita asta?Inca esti tanara si barbati pe lumea asta mai sunt...
Cu el,nu vei mai ajunge niciodata la ceea ce a fost candva...Respectul s-a pierdut de mult ...incet ,incet s-a pierdut cate ceva in relatia voastra.Nu te mai chinui.Nu-i mai da sanse...


Irina mamica sefului mic Pierre-Sebastien





www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
*Miracolul nostru*




"If you wanna make the world a better place, take a look at yourself and make a change!"
Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Nu, tu nu ai gresit absolut cu nimic! Te-ai intrebat vreodata ca "sotul" tau te-a mintit de la inceput pt ca el asa a fost educat, ca sa te considere un bun, o avea in sange!
Iti doresc o hotarare inteleapta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elizaj spune:

am si eu o intrebare...sper ca nu te superi si ca o sa ma scuzi dupa...mi-am permis sa ma uit la pozele tale, pe langa faptul ca ai un copil superb,care merita cea mai frumoasa viata de aici inainte,am observat ca e o oarecare diferenta de varsta intre voi...daca ma insel inca 1 data imi cer scuze!!! crezi ca asta ar putea sa fie piedica? sa nu ma intelegi gresit si intre mine si sotul meu sunt 8 ani,deci nu ma deranjeaza absolut deloc si oricum nu e treaba mea))) dar se poate ca el sa creada ca,daca e mai in varsta,e si mai destept si cu mai multa experienta si mai asa si mai altfel...iar tu,mai tanara fiind,continua singura,ca nu vreau sa spun nimic ce nu e ...
in locul tau as alege ce e mai bine pentru copilasul vostru ! chiar daca este mic,el simte tot si nu vreau sa te descurajez,dar problemele o sa devina din ce in ce mai mari...si e pacat !
de dragul lui,trebuie sa fii curajoasa si sa alegi ce crezi tu ca ar fi in avantajul lui...nu intotdeauna 2 parinti impreuna pot oferi siguranta si linistea necesare unui copil !
inca 1 data imi cer scuze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Hai sa-ti zic si eu vreo doo vorbe!
Cu mentiunea,n-am sot japonez,n^am avut nici iubit asadar nu-i cunosc in intimitate dar am destule prietene casatorite cu japonezi ca sa am deja o impresie formata.
Doua ar fi motivele pt. care sotul tau este asa .
Primul (si pt. mine cel mai sigur) este faptul ca el lucreaza /patroneaza un bar de noapte plin de "cotzoharle"(ca ma uit lately mult,la Leana si Costel
Eu sunt convinsa ca el are pe altcineva,nu neaparat pe cineva stabil,mai degraba face proba la fiecare prospatura care ajunge in barul lui.
Al doilea motiv,sa fie el asa mai "traditionalist" cu mentalitati de pe timpul samurailor.dar nu cred!!!
Eu cred ca barbatul japonez este "familist",munceste intr-adevar mult,dar mai sunt putini care considera femeia un bun.Ca sa nu mai zic de cei casatoriti cu straine.Astia de mult s-au "sters pe bot " de sotia=femeia in casa.
De obicei cei care se casatoresc cu straine ,nu gindesc asa.sunt cumva deschisi,pregatiti pt. o alta cultura,mentalitate etc.
Ca sa nu mai zic ca japonezii au o asa,o "teama" de sotii(cred ca stii vorba cu sotia,dumnezeul casei)
In plus,sotia japoneza e "banca" casei,salariul lui ajunge in buzunarul ei si ea ii da lui bani de buzunar lunar.cind nu faci bani cit vrea doamna casei,valiza si la gara.Nu e o regula,dar se intimpla si asa.

Nu vreau sa te supar,dar eu sunt convinsa ca sotul tau nu are gind de familie cum n-am eu de gind sa ma inscriu la 100km marathon.
Si nu e asa din cauza ta,sau din cauza mentalitatilor de samurai,ci din cauza vietii de noapte!
Stiu N cazuri care au sfirsit cu divortul,bine pt. sotii(fete destepte) si rau pt. ei.Ramasi si fara ibovnice si fara lovele si fara familie.
I-ati inima in dinti si apuca friele vietii tale.cunoaste-ti drepturile si o sa gasesti alte posibilitati,nebagind in calcul plecatul in Ro.
Succes!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

Mergi la inceput