Sotul meu????

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Omul tau nu prea te respecta. Si nu respecta nici alte femei, din moment ce a ajuns sa patroneze o astfel de afacere. El e un "peste" cu acte, care nu da doi bani pe femeile est-europene. Cred ca nu e cazul sa te autoamagesti in continuare. Fiecare merita o a doua sansa, e adevarat. Dar i-ai pus vreodata problema: inchide afacerea si fa altceva pt. binele familiei, ca daca mergem asa, ma pierzi? Sau stii deja raspunsul? Oare ce e mai important pt. sotul tau: tu, copilul, familia voastra sau banii, viata de noapte si femeile usoare? Daca ti-ar da raspuns pt intrebarea asta, probabil si tu ti-ai vedea mai clar viitorul.
Iti doresc mult succes si multa intelepciune

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_ellia25 spune:

puputi eu nu sunt in masura sa dau sfaturi..dar gandestete e e mai bn pt tine????caci daca tie iti va fi bine atunci automt si puiului tau ii va fi bn..scucces..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

De ce nu iei o pauza, inainte de a lua o hotarare definitiva? e clar ca esti foarte nefericita si cac sotul tau nu se comporta cu tine asa cum o meriti. In locul tau i-as da un ultimatum- sa spun 2-3 luni si-as pleca in timpul asta in Romania cu copilul. Vezi cum iti este in perioada asta, aduna-te, si intreaba-te in adancul sufletului daca vrei sa ramai cu el. Daca da, poate o terapie de cuplu ar ajuta. Daca nu, atunci tu stii mai bine ce-ai de facut. Insa eu daca as fi in locul tau i-as spune- ori clubul de fetite, ori eu! Da ma rog, nu cunosc toate circumstantele, asa ca tu stii mai bine ce si cum. Multa putere si intelepciune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Da te lasa sa pleci cu copilul in Ro in caz ca incepi razboiul cu el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puputi spune:

Multumesc de raspunsuri si incurajari.

Elizaj- varsta nu am considerat-o nici odata bariera dintre noi. Bariera este comunicarea. Nu ma supar pt ca nu am de ce. Este mai mare cu 15 ani, nu mi se pare ACUM un capat de tara. NU se crede mai destept, ci din potriva este foarte complexat de mine. Eu sunt ceea care vorbeste 4 limbi, eu sunt cea care la inceput aveam un salariu mai mare decat al lui, eu sunt cea care poate discuta de la politica la cele mai stupide subiecte fara sa ma pierd, eu pot sa fac mult mai multe decat el, si el se simnte mic, chiar mi-a reprosat la inceput acum cativa ani cand incercam sa-i explic diferenta dintre o adresa de email si un url, mi-a spus ca daca ma cred asa desteapta de ce nu sunt profesoara! Si chiar incercam sa ii explic pe intelesul lui, fara termeni tehnici sau alte minunatii, deci nu, nu se crede mai destept decat mine.
Asa cum Hannen a specificat nu este din cauza ca se crede samurai, cand sa casatorit cu mine ma placea pt ca eram altfel. Si aici intervine chinuiala mea, in timp m-am schimbat, nu stiu cat de japonica am devenit, dar sunt constienta ca nu mai sunt 100% romanca. Am apucaturi de japonica, nu stiu cum sa dezvolt, dar cred ca de aici a intervenit ruptura. Daca inainte nu puteam concepe sa ma incalt in pantofi fara tocuri, acum gasesc mai confortabil sa port la munca ceva fara toc, daca inainte nu ma interesa bucataria, acum bucataresc, daca inainte lasam totul pentru el, de un timp incoace eu sunt pe primul loc (exceptie face bebe). Deci sunt mai multe puncte unde m-am schimbat si cred ca asta este vina mea.
Guetus copilul nu il va lua. Am avut mai multe tentative de plecat acasa in Romania, chiar si cu copilul. Cand eram eu singura incepea sa planga, sa isi ceara scuze, si sa promita ca se va schimba. Alta greseala l-am iertat mereu. Dupa ce s-a nascut bebe si la ultima noastra cearta l-am intrebat ce facem ib pricinta lui bebe, prima alternativa a fost "daca eu tin mortis ca nu mai pot sta cu el sa imi gaseasca alta locuinta si sa avem grija impreuna de bebe". Am raspuns ca el chiar daca m-ar ajuta eu nu pot locui in Japonia cu bebe. Daca e sa il cresc singura, il vreau romanizat, si plus de asta nu ma descurc asa bine la Kanji ca sa-i pot oferi o educatie adecvata.
NU a avut nimic impotriva sa plec in Romania si el sa-l viziteze cand vrea!
Acum am raspuns la cateva intrebari, am sa va spun ce am hotarat.
Saptamana viitoare sora mea vine sa ma ajute la impachetat. Nu l-am pus sa aleaga intre mine si bussinesul lui, pt ca nu are rost.
Plec in Romania, dar fara sa divortez, voi depune la primarie aici, un act care ii interzice divortul fara mine personal acolo. Am banii mei, si imi voi deschide ceva japonizat in Romania. Nu m-am gandit inca ce, dar am timp. Imi iau 1 an pauza de casatorie, dupa care il invit sa aleaga intre mine/copil si bussinesul lui. Nu pot sa-l pun sa aleaga acum pt ca nu va putea, este singurul lui venit constant. Si nu , nu este peste, are clubul ala dar este decent.
Inca il iubesc, dar numai il divinizez ca la inceput, daca intr-un an nu imi trece nici mie si nici lui inseamna ca mai avem o sansa. Asta este ce am crezut eu mai bine. Astept sa va dati si voi cu parera sau sa imi aratati unde credeti voi ca nu fac bine. O parere din afara este intotdeauna binevenita.
Va multumesc.

Inainte aveam 6 teorii despre cresterea copiilor, acum am 6 copii si nici o teorie!!
de samurai Shintaro Daniel http://www.kodakgallery.com/MyGallery.jsp?UV=453205449095_45008758713
http://picasaweb.google.com/maiiunie2008/Puputi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana28 spune:

Draga Puputi, am citit subiectul tau si imi pare rau pentru ceea prin ce treci. Eu am cunoscut o japoneza care mi-a povestit ca in tara ei sotia trebuie sa fie total obedienta fata de sot, fata de parintii acestuia, si ca barbatul are mereu ultimul cuvant. Sper ca sotul tau sa fie mai occidentalizat pentru a nu se incadra in acest tipar. Poate aceasta e si o sursa a neintelegerilor voastre...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Puputi, problemele sint grave. vad insa ca esti fata educata si desteapta. Analizeaza-ti bine sentimentele si pune in ecuatie cum ai sa te descurci daca te desparti de el. Viata e grea si meseria de parinte e cea mai grea din lume.

mai bine rupi pisica in doua acum cit bebele tau e mic si tu aia timp sa iti refaci viata 9si personal si profesional), decit sa te lalai cu un tip care nu te respecta si care in final nici nu te ajuta nici pe tine nici pe bebe in nici un fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Yo zic ca trebuie parasit dar trebuie pus si sa plateasca daune...ca asa el o sa fie mai mult decit happy sa ramina singur cu cele 20 domnisoare. Si basca ca la 6 luni ii vin altele noi si tot asa. Mai se insoara de 5 ori in urmatorii 3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dry_votka spune:

Eu imi si imaginez cam ce "soc" o fi avut sotul tau cand dintr-un japonez amarat/adica oarecare s-a trezit ca e privit frumos si cu respect de atatea fete tinere dragute si europence
In orice caz, parerea mea ca solutia pe care ai ales-o e cea mai buna, si imi dau seama ca este o decizie chibzuita. Mult noroc!

http://verze.ro
Site-ul verzelor, fff.simpatic

Mergi la inceput