Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici17

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Crislo o dragalasenie Alex murdarici.

Valy noi am mers pe schema cu Infarix. Am facut si noi la un an si ROR-ul. Nu a avut niciodata reactii adverse dar acum cu doua vaccinuri o data a fost mai agitata vreo doua zile.

Mihaela, eu in afara de vaccinurile care trebuie sa i le fac nu sunt de acord sa ii mai fac nimic. Cu vaccinurile astea noi pentru N1H1 si contra cancerului de col uterin nu sunt de acord deloc. Nu vreau experiente pe copilul meu.
Referitor la branzica eu i-am dat de la opt luni branza de vaci atat cuparata de pe piata cat si facuta de mine. Tot de atunci i-am introdus incet si laptele de vaca.

Mirela, ma bag si eu ca musca-n lapte la intrebarea ta. Eu am inceput divesificarea de la 6 luni cu mar ras, dar sunt de parere ca e mai bine sa incepi cu cereale. Schema cereale, legume, carnita, ou, fructe mi se pare mai logica decat fructe, legume, carnita, ou, cereale.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Mikaela in legatura cu scaunelul in asta stam de-ocamdata avem 2 in celalalt vechi nu ne place sa vedem si in asta cat om sta de stam macar la masa este ok,cu vaccinul nu te pot ajuta,iar cu laptele de vaca noi nu consumam,branzica ,,aia proaspata,,de la tarani am consumat de pe la 8 luni cred dar nu a fost un succes asa ca am renuntat,o perioda i-am facut brazica calcica dar nici aia prea mare succes asa ca am ajuns la almete pe care il adora,noi am inceput sa amestecam laptele praf cu cel pasteorizat din comert 120 lp si 60-90 din celalat si asa il bea tot nu stiu de ii place mai mult asa sau ia revenit iar pofta de mancare...

povestea mea Slideshow asa sunt eu
va deranjam cu un vot se poate?
www.trilulilu.ro/deluca/3889b8d4759823/" target="_blank">prematuri esente tari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Crislovazut o bucata murdarici

Mirela am inceputo la 6 luni(necorectate)la inceput suculet,morcov,mar apoi incet incet si alte fructe(nu portocala,nectarine acide...ne iritam de la ele)am inceput cu cate o lingurita pe zi pana am ajuns la 30ml cu biberonul(nu acceptam lingurita),apoi si fructele le dadeam prin razatoare de sticla apoi printr-o sita de plastic ca sa iasa ce era mai marunt asta la inceput apoi i le faceam cu robotul,odata cu fructele am inceput si cu legumele dar a fost un esec lui nu i-au placut si nici acum nui plac legumele fierte(in mancare le accepta),apoi incet incet de toate,asta depinde si de gusturile copilului si de ceea ce vrei tu ca tot zicea Jo de cereale si noi am consumat si inca consumam tot (de pe la 7 luni) dar numai in biberonul de lapte
fug ca plange poate mai intru de nu va si noapte buna

povestea mea Slideshow asa sunt eu
va deranjam cu un vot se poate?
www.trilulilu.ro/deluca/3889b8d4759823/" target="_blank">prematuri esente tari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crislo spune:

Mikaela,
Alex nu accepta lingurita inca. Am incercat cu pireu de legume si daca am vazut ca nu vrea, incerc acum cu dulce. Marul este la cuptor, deci este f bun. De la 4 luni tot incerc la cateva zile lingurita dar Alex este incapatanat. Doctorita mi-a spus sa nu-l fortez. Deci tb sa perseverez ca sa stie ca exista si asa ceva inafara de laptic.

Sorilea
de unde ai cumparat colacelul cu care face bebe tau baita? Cred ca ai sters poza ca linkul nu mai merge ptr vizualizare acum.

Ref la amniocenteza, am facut si eu bineinteles, a f simplu, emotii la inceput, dar dr mi-a spus ca in experienta lui de doctor nu a auzit ca cineva sa piarda sarcina din aceasta cauza. Drept urmare am facut-o si rezultatul a fost bun.

Fug sa citesc si subiectul cu evolutia motrica, chiar ma intereseaza asa ceva. Mai exista unul dar deja nu mai erau prea multe exemple edificatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Doresc sa ma adaugati si pe mine pe prima pagina cu urmatoarele date:
AdiS - Alex 11 septembrie 2005, 34s, 2400g, 47cm, Apgar 1

Multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Buna si tie AdiS bine ai venit pe la noi,vad ca deja ai un cavaler mare sa-ti traeasca

o sa ne fii de mare ajutor voi fiind mai mari macar cu sfaturi
asteptam poze cu Alex si sa ne povestesti mai multe despre evolutia lui,am vazut ca sa nascut cu o nota ff mica,a recuperat bine?
sper sa te simti bine alaturi de noi si de esentele noastre si sa intri des ca sa putem discuta

povestea mea Slideshow asa sunt eu
www.trilulilu.ro/deluca/3889b8d4759823/" target="_blank">prematuri esente tari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

De SoriLea,Dalma,Pepina mai stiti ceva fetele?sper sa fie bine si ele cat si prichindeii

noi am avut o noapte cu treziri din ora in ora sa-l fi vazut cum dormea in fund se vedea ca este obosit dar il si deranjau vaccinurile ca se trezea mai mult,,plangand,,spre dimineata i-am dat putin nurofen poate se mai linisteste nu stiu de a mers ca la 7.30 era in picioare,nici mancarea nu prea a vruto,ce este bine este ca nu mi-a facut temperatura pana acuma sper sa nici nu imi faca
acuma doarme sper sa se poata odihni macar o ora

povestea mea Slideshow asa sunt eu
www.trilulilu.ro/deluca/3889b8d4759823/" target="_blank">prematuri esente tari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Bine ai venit Adis sa-ti traiasca micutul sa fie sanatos si sa va bucure de tot ce e mai frumos.Multumesc pentru raspuns Valy,si tie Joklk si oricum voua o sa va cer sfaturi ca sunteti mai mari si deja ati trcut prin mai multe etape decat noi.Ana-Maria s-a facut o rea plange de mama focului cand i se face somn si nu vrea sa stea decat in brate si sa ma plimb cu ea prin camera,azi-dimineata s-a trezit la 5.30 si a mai adormit la 7.30 s-a jucat,a gangurit ,apoiplans pana a adormit,si culmea ca nu tace decat la mine,nu la tati,nu la buni,la mine cred ca s-a facut o alintata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Jo mie un medic pediatru pe net mi-a zis asa:
"La 1 an se face gratuit vaccinarea cu trivaccin (antidifteric,
antitetanic, antipertusis) si antipoliomielita (daca nu mai este la
dispensar vaccin injectabil care sa aiba si trivaccinul si antipolio e mai bine de cumparat) si tot gratuit se face ROR (antirujeola, anti rubeola si anti oreon). Dupa 1 luna se poate face vaccinul antivaricela dar acesta trebuie cumparat.

dar eu cum suntnu stiu care sunt alea denumirea comerciala daca pot spune asa (intr-un cuvant)ma poti ajuta?
noi nu am facut infanrix nici pentaxim (sunt acelasi medicament cred) acuma la 1 an am facut doar ROR pe care l-ai facut si tu iar in plus l-am facut pe ala regulat Tetraxim pe care l-am facut si la 2,4,6 luni(scuze ca m-am repetat)la 2 luni am mai facut Euvax si la 6 luni Hepavax cum ramana cu vaccinurile alea de care zice toata lumea,ca ar trebui cumparat gata inchei subiect ca oricum sunt varza si ma incurc in denumiri,cu dr mea nu poti discuta
a am intrebato de galma de dupa ureche,sa uitat la mine,la controlot si a zis ca nu este nimik doar poate fi o anomalie de-a lui,so cred,sa nu o cred nici nu stiu,trebuie neaparat sa ajung la un pediatru bun(particular)poate asa se uita la tine cu alti ochi daca vad banii...
fug sa mananc ceva va

povestea mea Slideshow asa sunt eu
www.trilulilu.ro/deluca/3889b8d4759823/" target="_blank">prematuri esente tari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iocrista spune:

Suntem pe lista!!!!
Noi ne pregatim sa mergem la munte. Am spart gheata sapt trecuta si cum i-a placut lui bebe (a dormit afara non stop) mergem si we asta.
Va pupam

Mergi la inceput