Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici17

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

Dalma, ti-am admirat printesa,Dariuta este mare...sper ca nu te superi dar ti-am pus linkul la noi la burtici de ian-feb,toate fetele sunt incantate sa o vada pe dariuta asa de mare si frumoasa. va dorim tot binele din lume si mai hai si pe la noi la o poveste.

fetelor,eu va mai citesc,suneti extraordinare!!!

Votati-o pe ANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Va spun si voua, cititi prima data aici si daca doriti ceva imi spuneti, da?

Pepina, ii poti da si cereale cu gris, sau ce spune Johana, dar nu gris din ala simplu din maket. Eu de ala spuneam ca am auzit ca nu e bun. Sper ca nu te-am suparat. Si noua ne dadea mama gris, eu la baietii mei cei mari le fac gris, tot ceva special care nu se fierbe se pune doar in laptele in clocot, dar tot nu-i nu stiu ce, cu calciu, vitamine, etc. Dar pt astia nostri mici, asa am auzit si citit si eu ca ar duce la anemie.
Mirela, eu supica i-am dat tarziu, si in general supica in care am pasat legumele, acum i le pasez cu furculita doar si-i pun miez de paine fara gluten. Uneori si un pic de lapte de care bea ea pt gust.
Deci pana la supica in care pui de toate, ea trebuie sa incerce prima data fiecare leguma in parte. Stiu ca multi spun sa incepi cu supica, stiu de la ghiocei, eu nu am inceput cu supica.

_
Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005), Luana-Emilia(28.01.2009),
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009), Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
You are the poem I dreamed of writing, the masterpiece I longed to paint.
You are the shining star I reached for
In my ever hopeful quest for life fulfilled. You are www.tickerclub.com/cache/7b89a83905.png" target="_blank">my child. Now with all things I am blessed.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Monicafoarte frumoase pozele,ramele de unde cum ce fel...de se poate

Mirelafelicitari tine-o tot asa
iar cu grisul eu am vazut la reality o emisiune cu un copil de 2 ani care nu manca alceva decat gris(si nu il fortau...sa pape alceva)zicea ca nu vreea si la 2 ani le cadea din picioare rezultat anemie...ffff mare,asa cum ziceai si tu Monica,de atunci si noi am mai redus din el o data la 2 saptamani cu un lapte,sau la o galusca merge...
Jo nu stiam o sa caut si eu poate gasesc si la noi

Luca Daniel
aici cu mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Noi suntem iar in greva foamei deja m-am invatat,nu mai vrem papa neam,ne-au mai iesit si maselele jos in total 4mai avem putin si gata ma asteptam sa iasa si sa revenim la mancare dar de unde e mai rau azi nu a vrut nici fructele nici ciorbita

apropo pot sai dau vitamine ceva pentru pofta de mancare daca da cum ar fi....ca nu ma pricep deloc,oare sunt bune isi fac efectul?l-as vrea si eu mai mancacios(ca tati)dar de unde de ce mi-a fost frica de aia nu am scapat e sclifosit ca mine

Luca Daniel
aici cu mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepina70 spune:

i mi palc mult ramele iar Luana e scumpa tare acoloei cum asa ,,ma uitai acum pe cutie,,sunt cereale fara gluten de la Milupacum zici tu Monica?vrei sa faci ptr puiutzi felicitari de craciun? daca da,
Vali?ce vrei tu cu vitamine?puiu tau e un flacau sanatos si voiniclasa baiatu in pace ,,poate no fi avut si el chef de papa prea mult aziil dor si dintzii.Eu dau la corcodusa visoldanke JO!

Pepina,mama de Carla,,corcosusa mami´ draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Va multumim pentru gandurile bune.

Din pacate primul anisor din viata Dariei a fost sarbatorit prin prima ei viroza, una chiar violenta

A inceput cu nas infundat dar fara febra, si dr a zis sa nu intervin cu nimic decat sa aspir si sa ii dau in nas cu apa de mare.
Vineri noaptea spre sambata, la ora 2,30 imi face febra 39,3.
Ii pun paracetamol si dimineata scazuse un pic. Continuu cu Nurofen dar crestea dupa 3-4 ore de la administarre. Hai la urgente!!!! Rosu in gat si continuam cu antiinflamator, macar pana duminica iar daca nu scade trecem pe antibiotic.
Duminica dimineata era 37,5 dar la ora 5 seara in timpul petrecerii imi face 38,7.
Luni am luat antibiotic dar noaptea mi-a facut 39,7!!!! am crezut ca-mi pierd mintile.
Marti iar la urgenta. Schimbam antibioticul, mergem la dermatolog (facuse o eruptie de la viroza), la ORL, totul era ok, mai putin acel rosu in gat si..febra.
Acum e sub antibiotic Amoksiklav si pare sa se fi ameliorat febra (nu mai are de 12 ore) dar nu mananca nimic, nici nu bea.
Aseara a facut o perfuzie pt hidratare dar azi nu a baut decat 200 ml lichid si a mancat 1 mar cu 4 biscuitei.

Dr mi-a zis ca treb sa bea macar 750 ml lichid, dar ea nu a baut niciodata atat. ea nu bea ceai, nu apa, nu suc de fructe.

Acum imi dau seama ce uriasa greseala am facut dandu-i numai lapte de la mine si fara a-i da ceai....
L-a refuzat si eu nu am insistat

Pur si simplu simt ca-mi pierd mintile, nu mai stiu ce sa fac cu ea , cum sa o fac sa bea sau sa manance ca tine gurita inchisa, imi impinge mana, plange

Nu am mai citit de mult si nici nu pot recupera tot ce ati scris, dar daca cineva a mai trecut prin asta va rog sa-mi spuneti si mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sima1 spune:

Buna seara
Multa sanatate si multi pupici voua si puiutilor vostri.Eu va citesc toate postarile si invat din sfaturile si experientele voastre. De scris nu am timp sa va scriu .Dupa cum stiti eu am grija singura de fetitele mele,fac si mancare si curatenie si seara am si sotior.......deci sunt o mama si o sotie eroina...
Fetitele mele sunt bine dar mici.Mara nu se omoara cu mancatul.La 7 luni Mara are 5 300 si 60 cm, iar Giorgia 6 400 si 66 cm.Sunt foarte energice.Dau toata ziua din maini si din picioare.Se intorc de pe fata pe burta si invers de la 6 luni.Giorgia sta si in sezut cate un pic ,dar nu-i place ea vrea direct in picioare.Sunt foarte cuminti.Dorm singure fara leganare sau altele.Mara inca mai papa si titi.


pt toate mamicile si puiutii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Dalma, si prima aniversare a Karlei s-a sarbatorit prin prima ei raceala. E drept ca nu asa de violenta cum o descrii tu a Dariei dar tot cu febra si nas infundat. A mancat mai putin in aceea perioada si mai usor dar a mancat. Nici Karla nu e mare bautoare de lichide, ceea ce si pe mine ma ingrijoraeza dar adora fructele si acum vad ca ii place mult scul de portocale. Eu ii mai fac sirop de coacaze pe care il bea si un sirop dintr-o combinatie de lamaie cu miere.

Monica superbe pozele si toate chestiile create pe acel site. Luana e pur si simplu fermecatoare.

Valy, eu iam dat o perioada Karlei Visol, si a avut efect, manca mai bine in aceea perioada plus ca e un produs bun la gust si nu a facut mofturi cand il lua. Acum pentru intarirea imunitatii in perioada de iarna luam Septilin (produs natural) 10 zile pe luna, o lingurita pe zi.

Pepina, cu placere (gern geschen) pentru orice sfat.

Mirela, asa cum a spus si Monica orice aliment trebuie testat, deci nu din start supica. Azi morcov, maine patrunjel, poimaine telina....etc...etc pana vezi ce si cum.

Mi-am facut si eu un cont pe wenshot si sper sa reusesc sa pun ceva poze cu prichinduta mea.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

joklk, siropul de coacaze pe care il bea Carla e facut de tine? sau e ceva din comert (naturist) si un sirop dintr-o combinatie de lamaie cu miere - poti sa detailezi un pic "reteta"?
Multumesc mult

Visol si Septilin (produs natural) ti-au fost recomandate de pediatru?
L-am intrebat si eu pe al nostru daca nu putem lua ceva vitamine. A zis ca o sa ne recomande ceva dupa ce trece raceala.
Apropo, mi-a zis ca atata timp cat copilul este racit se intrerupe orice administrare de vitamine (inclusiv Fe) deoarece aceste vitam. sunt practic "hrana" microbilor...Asta nu am stiut, sincer, poate va ajuta si pe voi in viitor desi sper sa nu fie nevoie.

A trebuit saeditez raspunsul deoarece am reusit sa vad cateva poze cu Luana
Ayla, tu nu ai un copil prematur ci unil precoce!!!!!!!!
Nepotelul meu e nascut la termen si in 24 are 9 luni. Abia sta in picioare sprijinindu-se de pat nicidecum sa paseasca singur.

Daria inca nu se ridica singurica. Adica s-a ridicat de 3-4 ori dar de cand s-a imbolnavit nu mai are forta necesara.
Felicitarile noastre



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Dalma am vazut pozele noi, sunt absolut superbe. Daria arata tot mai matura, incep sa dispara trasaturile de prematur (si cu ele era superba). Cu atata drag ma uit la pozele ei...daca ai stii.
Imi pare rau ca aveti atatea problema. Multa sanatate ii doresc!
Nu iti fa complexe de constiinta, daca alaptai, si aveai lapte, si eu stiu ca la bebe prematur nu se da ceai sau apa, pt ca nu are calorii, si ii umpli burtica degeaba, iar prematurii au nevoie de orice calorie in plus. Nici Luana nu bea ceai, si in ultimul timp cam refuza mancarea, dar bea lapte.
Iar febra crescuta la orice viroza, mi-au spus in pediatrie la szeged ca e prima reactie specifica prematurilor, asa reactioneaza corpul lor. Treaba cu vitaminele nici eu nu am stiut-o, e bine de tinut minte.
Nu stiu de ce a zis sa nu intervi cu nimic, dar ii dai antibiotic. Acum, stie medicul probabil. Noua ne-a dat sa facem inhalatii cu ser+picaturi de ventolin, pt ca tusea i-a dat flexotide si bromhexim sirop, si a trecut destul de usor peste viroza, fata de cat de speriata eram.
Am vazut cat de bune sunt turele de aerosoli, mai ales la debutul bolii. Am luat pt amandoi aparat de aerosoli, si ne-a stabilit dr doza si ce sa le pun la fiecare.
Insanatosire grabnica Dariei!
Multumim de aprecieri. Nu suntem precoce, pt ca din ce am citit, e normal la varsta ei, si a fost mereu in grafic la dezvoltarea psiho-motorie. Si la greutate este bine, avem 7.200 si 68 cm la aproape 10 luni.

Pepina, Johanna, Vali, da, cine vrea pt Craciun, sa-mi spuneti.

_
Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005), Luana-Emilia(28.01.2009),
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009), Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
You are the poem I dreamed of writing, the masterpiece I longed to paint.
You are the shining star I reached for
In my ever hopeful quest for life fulfilled. You are www.tickerclub.com/cache/7b89a83905.png" target="_blank">my child. Now with all things I am blessed.

Mergi la inceput