*Cozonaceii iubiti aniverseaza 1AN! LMA! (82)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Neata!
Ce bine ca azi avem o ora in plus.

Anca, aici am gasit doar NAN si nu-i place. Ia o gura-doua de sete si atat.
Corina, se pare ca i s-a facut foame Ariannei. Mananca bine acum, din ce spui tu o intrece pe fimea.
Voi ce le mai dati dimineata? De ceva vreme nu vrea cereale si nici fructe. In schimb vrea paine cu unt sau paine cu unt si cu gem (am luat din acela fara zahar pe care-l recomanda Mirtha, St. Dalflour)sau paine cu branzica gen Almette. Rosie, ardei, masline nu-i plac. Mie nu-mi prea vine sa-i dam mereu o felie de paine. Cred ca am ramasa cu fobie de la Ana care nu a primit fiind plinuta.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) Povestea nasterii celor doua gogosele sagetele
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Nu, Anca, ii dau lapte HUMANA. E lapte de continuare, dupa 1 an. Dar o sa incerc si cu lapte de vaca, dar mai incolo. atata timp cat inca suge, si la ce cantitate mica de lapte bea ea in rest, nu vad nici un rau.
Carmen, si Arianna e fan marca Cateodata ii pun mancarea in borcanel, ca ea cere din borcan. Cere si de prin farfuriile noatre si trebuie sa pun mancarea ei la mine in farfurie si e tare incantata ca mancam amandoua aceeasi mancare De exemplu, ieri aveam ceafa si piept de porc la gratar. Zanica evident , arata cu degetul si tipa. Asa ca a primit o minunata bucata de...carne de pui din supa ei, pusa frumos peste halca mea de carne.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

La multi ani, Sara (ancaoradea)! Sa cresti mare, cuminte, sanatoasa si voioasa!

Anca, cu laptele nu-i asa simplu pe cat pare la prima vedere.Din punct de vedere caloric si vitaminic sunt toate cam la fel, oricare e foarte bun. Cand vine vorba de preferinte ... fiecare copil are gusturile lui si fiecare papa cu placere alt lapte. Teodora a incercat, pe rand, lactana, aptamil, humana si, in final ne-am oprit la nan. Sper sa gasiti si voi lapticul preferat. Sau, cum tot o alaptezi si beneficiaza de acest lucru, poate ii dai lapte obisnuit cu orez/gris.

Ralucutza, sanzimele sunt foarte bune pentru digestie, i-am dat si eu Teodorei vreo 2 luni. Dar daca spui ca are un asa reflux mai intai da-i o saptamana de debridat si abia apoi sanzimele.

Otilia, si Teodora a avut o perioada in care a mancat paine cu unt. Acum a renuntat la unt, mananca paine goala. Bogdan a poreclit-o "taranca". Iar, mai nou, pana la 12 (cand ii dau pireul cu legume, carne/ou) nu mai mananca decat 3-4 boabe de strugure. Si apoi pe la 6 seara iaurt cu biscuiti sau lapte cu cereale, si astea in cantitati mici si cu strambaturi. M-a adus in pragul depresiei.

Mami de Teodora (1.12.2008) si Bogdan (24.05.1995)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Otilia, Arianna are zile cd manaca dimineata, zile cd nu vrea. Cd nu vrea, primeste paine goala/unt, biscuiti, pufuleti de la organix. Apoi baga pe la 12 un iaurt/budinca si mut masa de pranz de la 14 la 15. Nici ea nu vrea fructe, asa ca in zilele cd vrea sa pape dimineata ii dau iaurt bio in care pun cereale de la Milupa, sau o budinca Humana, sau cascaval cu paine. Nu prea mananca bine dmineata. Dar accepta incantata 'cafeaua' ei la cescuta ...pe care o fac cu tot ritualul. Iau cesca, o duc la expresor, ma fac ca pun cafeaua la macinat, si ii torn fara sa vada laptic. Cateodata nu vrea sa o bea cu paiul, asa ca ori ii dau direct cu ceasca, chiar dc varsa, ori imi bea eu cafeaua cu paiul si atunci vrea si ea. In unele dimineti ii sa tasu' ce mananca el, adica rosii cu mozzarela.
Sunt multumita de cat manaca acum. Chiar dc nu sunt 2 zile la fel, per total baga destula mancare pe zi, plus lapte de la mine la greu.
Eu merg pe ideile lui dolto, ca mancarea e o nevoie, nu o dorinta a mamei care trebuie satisfacuta. Arianna stie cd ii e foame si se manifesta chiar galagios. Cd am mancare pe aragaz, arata cu degetul, tipa si cd o iau in brate si ii arat polonicul si castornul ei, tresare si incepe sa mestece si sa scoata niste sunete tare dragute. Deci clar stie ce urmeaza. Am renuntat sa am fixatii cu masa, cu orele. o las sa decida singura cd, cat, ce mananca. Eu ii pun la dispozitie mai multe feluri din care sa aleaga. Sunt zile in care d edimineata pana pe la 18 mananca doar 50ml de supa, dar seara recupereaza si mananca cam 200g, apoi lapte si la culcare accepta rapid si cerealele. Evident, san la greu.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Oti, am priceput, si tati ce face cu ea pana vii tu dupa-masa? Mananca doar mancare, nu bea nimic? Gem de asta unde gasim in Ro?
Aleinad.g, deci asa, dupa preferinte... stai linistita, nu te depresa, ca si la noi painea e in topul preferintelor, si chiar daca o fac eu in casa, parca tot nu-mi vine sa-i dau fte multa. Cu unt, cu branza frecata de mine, goala, doar sa fie paine. Si eventual cateva guri de iaurt Campina baute direct din borcanas dupa. Si poate cateva guri de cereale uneori. A, da, si marul copt mai are succes, amestecat cu cereale, scortisoara, sau simplu. Fructe mai mancam intre mese, cateva guri.
Banana se poate coace oare la abur? Ce fruct se mai poate coace?
Gris cu lapte normal am mai incercat dar rareori merge, la fel orezul cu lapte, sau mamaligutza cu lapte/iaurt/smantana.
Lauramiron, cum mai sunteti?



Mami de Sara (8 dec 2008)
============
Poarta-ma, mami!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Eu vreau sa incerc spaghete cu lapte. ma gandesc ca dc le mananca cu unt si cascaval, poate le vea si cu lapte.
La noi orarul meselor e cam haotic. Am tot incercat variante, momentan avand cam asa: lapte autoservire noaptea si dimineata; in fctie de ultimul supt mananca sau nu dimineata la 9.30-10 cd mananc eu. Dc nu mananca nimic, la 12 incerc cu un iaurt, o banana (rar, ca ii ies bube), sau orice altceva imi iese in cale. La 14/15 mananca supa si felul 2. Dc cere sa suga pe la 16-17 primeste iar supa/iaurt/biscuiti. La 18-19 luam cina care fie e mancare gatita/supa de la pranz dc la 16-17 nu a mancat tot supa. La culcare (ora 20----22-23
) suge + canita cu cereale, dc vrea. Inainte luam o gustare la 18 si cinam la 20-20.30, pt ca aveam baita la 21.30. Acum avand baita la 19.30, gustarea s-a transformat in cina. Practic avem 3 mese, plus n mese de lapte. Cred ca am cam zapacit copilul cu atatea schimbari, dar cum rar sunt la fel zilele noastre, incerc si eu sa ma adaptez din mers.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Salutare!

Multumim pt urarile de bine pt analize! Din pacate, vom mai avea nevoie sa ne tineti inca o data pumnii, pt ca n-am reusit ierisa facem nimic. Am fost tot la Medlife Unirii, unde am fost si in iulie. Daca atunci totul a fost la superlativ, acum a fost fix pe dos. Doua asistente... cand am intrat, le-a cazut fata. Apoi s-au adresat Ioanei cu "ce-i, mititico, n-are mami ce face si vrea sa te chinuie?". Am explicat calm de ce facem analize. Una intre ele zice "eu nu ma bag", cealalata "baga-te, fata", "nu ma bag, fata, ca nu recoltez copiilor din principiu". Eu, deja cu capsa pusa, zic politicos "dna, daca nu recoltati din principiu, ar trebui sa se precizeze la receptie, acum eu ce fac, am stat cu copilu' la coada degeaba?!". Cealalata zice "hai ca-i recoltez eu", ailalta "eu nici nu ma uit", "pai trebuie sa ma ajuti, sa tii eprubetele" si uite asa se targuiau in fata mea de-mi venea sa le bat cap in cap. In fine, ne asezam in pozitie, una ii cauta vena, celalalta statea intoarsa, sa nu vada cum o inteapa pe galusca. Nu va spun cat a chinuit-o aia, evident ca n-a nimerit, apoi ii tot misca acul ala in manuta, ba-n stanga, ba-n dreapta, pana n-am mai suportat si i-am zis s-o lase ca ma duc in alta parte. In final, ambele au concluzionat ca a fost vina mea, ca n-am tinut-o bine. Ne-au dat banii inapoi si am plecat f dezamagiti, cu galusca chinuita fara folos. Nu m-a deranjat strict ca n-au nimerit vena, la copii se intampla de multe ori si e bine sa iei in calcul si varianta asta, dar atitudinea acelor doamne lasa mult de dorit si sifoneaza imaginea unei clinici atat de cunoscute. Si ma enerveaza ca am pierdut iar cateva zile, pt ca acum trebuie sa vad unde o duc, panel 3 nu se lucreaza la orice laborator, tre' sa caut altundeva, timp in care eu nu mai stiu ce sa-i dau sa manance, a ramas saraca numai in legume fierte, carne fiarta, mar copt, orez si banana. Aseara i-am facut dovleac fiert amestecat cu ... surpriza...orez. A mancat binisor.
Stiu ca la Budimex exista un punct de recoltare Medlife, cred ca o sa mergem acolo, pt ca se recolteaza numai copiilor si presupun ca personalul e specializat pe prichindei. Ma interesez maine.
Imi pare rau ca m-am lamentat atat, dar imi pusesem atatea sperante in analiza asta, vroiam sa stiu rezultatul, indifernt care ar fi fost ala, sa scap de starea asta de incertitudine.

Anca, daca-i place painea cu ceva pe ea, poti sa incerci sa-i faci pateu de casa, iese gustos si e hranitor. Si Ioana mananca paine la greu, imi amintesc ca pe Darius nu l-am incurajat la fainoase, dar galusca e mai silueta si merge.

Bravegirl, ma bucur ca Arianna papa mai bine.

Nu ma stiu ce vroiam sa mai scriu...a! Ioana mi-a dat cu telecomanda in gura si am buza sparta pe interior, ditamai crapatura. Si inca un amanunt, m-am tacanit sigur, am fost ieri la mall, vad un Orange Shop si zic sa platim telefoanele. Ei bine, inauntru mi s-au lipit ochii de un telefon rosu-rosu si nu m-am dat dusa de-acolo fara el, costa, la fidelizare, fabuloasa suma de 1 euro si am platit-o din puncte. Si am renuntat la telefonul meu care era mai destept pt asta rosu. Cand am vazut ca atunci cand suna, se aprind si 2 beculete, am fost in extaz. E clar ca am innebunit, mai rau e ca am innebunit si copiii, Darius l-ar butona non-stop si Ioana trage de el, mare minune de nu l-o da pe jumatate ca-i cu clapeta. Am la fel de multa minte ca ei.


Bertha, mami de frumuseti rare - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Anca, bea apa cat lipsesc eu, cam 10 ore. Suge de seara la 5 pana dimineata la 7 si in we m-a disperat, ar sta numai in brate la mine.

Faza e ca nici eu nu am pofta de mancare dimineata, pe la 12 merg la servici la cantina si mai mananc seara iaurt/fructe/cioco .
Ea azi la 8 n-a vrut nimic. A mancat la 12 niste mar dat pe razatoare si calit, umplutura de placinta. Si in general cam pe la 12 ii da sotul sa manance, pana atunci nu vrea. Si pe la 5 masa principala, ma asteapta pe mine ca sa pape.

Corina, poti incerca cus-cus cu lapte sau fidea cu lapte. Eu i-am dat si fidea de orez cu lapte si i-a placut atunci. Speghete cu lapte nu a vrut, chiar am testat-o ca-i plac spaghetele, le ia frumos cu degetele si chiar nimereste destinatia.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) Povestea nasterii celor doua gogosele sagetele
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Berthutzo, convorbiti placute. Si eu tot rosu am, rosu ca focu sa-mi traiasca norocul cu hotul ca altfel nu-l schimbam decat la cincinal .
Eu am patit-o cu Ana aici asa cum spui tu, doua asistente care se codeau. Dupa prima incercare esuata m-au trimis la 20 de km la un spital unde aveau persoane instruite pentru copii. Practic i-a pus o branula si prin furtunas i-a luat sange. Da am stat o zi intreaga pana ne-a venit randul, aveam un bon cu numarul aproape 1000 .

Carmen, disco zici, da va distrati nu gluma. Ce-as mai merge si eu.
Lauramiron ce fac fetele? Eu am patit asa cu Ana chiar inainte sa nasc si am luat-o si eu. Multa sanatate!

Edit.
Incredibil, a mancat pitica mea 350 de ml de supa crema de rosii cu carne de pui si a fost ca o pasta ce am blenduit.
Stie fata cand e ceva proaspat gatit.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) Povestea nasterii celor doua gogosele sagetele
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Azi zanica a papat asa: pe la 8.45 jumatate de budinca Humana si a 'lins' un bicuite si un covrigel mic. Apoi am binevoit eu sa apar in peisaj si a vrut tzitzi. I-am dat in loc ceasca cu lapte. a baut doar jumatate. Apoi am expediat-o afaraunde a si dormit in leagan o ora. Apoi la 14 i-am dat borcanel si a papat cam 150g si jumatate de ...ceasca de lapte cu cereale. Apoi tzitiz, ca desert

Bertha, imi pare rau d eperipetiile voastre, mai ales ca au chinuit galusca. Sa stapanesti sanatoasa telefonul.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput