Ora de sport

Ora de sport | Autor: vanessa ionescu

Link direct la acest mesaj

avem o problema la ora de sport. Baiatul meu (clasa a VI a) nu face parte din gasca copiilor cuminti si sfiosi. Este intro clasa cu aproximativ 24 de baieti la un colegiu de mate info. Sunt destepti dar ai senzatia ca toti au ADHD. E o nebunie ce pot face. Unii profesori ii strunesc altii nu.
Profesorul de spot ii pocneste si ii injura. Copilul meu care si asa nu era ahtiat dupa sport nu mai vrea sa intre la ora. Si-a luat castane, picioare, apelitive ca tampitule, idiotule....
nici ei nu sunt minunati, dar si cu o astfel de "motivatie" e greu sa iti impui respectul si sa-i faci cunminti.
A fost anuntata conducere, s-au dus parintii la scoala (eu inca nu am ajuns din respect fata de ceilalti dascali). Reactia profesorului fata de o mamica a fost, dupa ce a tipat si la ea, ca daca nu ne convine sa-i scutim de sport. El mai are un an pana la pensie si nu doreste sa-si schimbe stitul.
am inyteles ca nu e un caz izolat. Incep sa-i dau dreptate Dnei Andronescu cand vroia sa scoata sportul.
Pe fi-miu dupa ce nu a parat un coleg care a aruncat cu un pet in loc sa-l pedepseasca pe ala, l-a pedepsit si nu-l mai lasa sa vina la ora pana nu vine "tactu la scoala". e, noi nu ne-am dus inca... Sotul meu e mai mult plecat iar eu nu vreau sa ma duc ca cine stie ce iures iese... Dar ieri dupa ce nu l-a lasat sa faca ora statea pe o banca (copilul) si citea. A venit "dul profesor" i-a luat cartea si i-a dat cu ea in cap. si nu era o brosura...
Acum eu ce sa fac? Daca ma duc si incepe sa tipe la mine ca la cealalta mamica nu stiu ce iese.. ami ales ca eu nu-mi injur copilul si chiar daca o fac e al meu.....nu l-am facut cu profu se sport si nu sunt deacord nici cu "palmutele" lui (cum a afirmat) si nici cu injurile lui. Replica lui la faptul ca a fost instiintata conducerea a fost ca daca vreun parinte are ceva cu el sa vina la el ca le arat el...

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://picasaweb.google.com/cristina.avi69/GuraHumorului

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ia atitudine! Apara-ti copilul, ca de aia esti mama lui! (suna aiurea ce zic, dar nu o spun cu rautate sau malitiozitate). Vorbeste cu profesorul, spune-i ca nu tolerezi sa se poarte asa cu copilul tau. Daca tipa la tine sau nu respecta ceea ce ii spui, fa plangere la director si la inspectorat. Fa adresa catre inspectorat, ia nr, de inregistrare si ei sunt obligati sa mearga la scoala sa analizeze situatia. Nu lasa copilului impresia ca niste specimene de astea pot merge inainte in ceea ce fac, nepedepsiti.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Vanessa, fa-ti curaj si du-te la scoala sa discuti problema cu profesorul. Daca nu are un comportament civilizat nici fata de tine ca parinte, nici nu mai stai pe ganduri, il reclami la Inspectorat. E posibil sa fie cunoscut comportamentul lui si la acel nivel si sa nu se ia masuri deosebite, insa treb. incercat. Stiu ca si-n scoala noastra exista probl. cu prof. de desen, are un comportament ciudat la ore, arunca si prin clasa cu diferite obiecte, vorbeste fara sens in timp ce copiii treb. sa fie atenti la ce le-a dat de desenat, incearca sa-i provoace ca sa vada daca rad la asa zisele glume... Ma rog! Cu toate ca in anii din urma ar mai fi fost controale etc., prof. a iesit basma curata. Asa ca practic, copiii sunt indrumati de diriginta si de noi, parintii, sa-si vada de treaba, sa stea cu nasu-n foaie, sa fie cat mai cuminti posibil, sa nu raspunda la provocari samd.
Ca sa-ti faci o idee, poti eventual sa discuti intai cu dirginta copilului, cu directorul scolii. La clasa aveti consiliul de parinti, unul va reprezinta si-n consiliul pe colegiu, asa ca faci demersurile necesare ca sa se discute comportamentul prof. in sedinta si sa se ia niste masuri.
Insa pt. binele copilului va trebui sa mergi la intalnirea cu prof. Iti tin pumnii. Mult curaj! N-ai nimic de pierdut, doar de castigat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

nu e vorba ca nu stiu cum se face o reclamatie (nr de inregistrare, etc). sunt jurist, am fost 10 ani avocat si profesez si acum in domeniul juridic. Nu e vorba ca nu am curaj sa ma duc sa vb cu prof. Din start, nu fac reclamatie unui dascal indiferent de comportamentul lui. Nu ma transform in parinte problema. nu vreau sa pun scoala intro postura prpoasta (controale, etc). Au fost parinti si le-a vorbit urat. a motivat ca mai are 1 an pana la pensie si nu-i pasa. nici copii nu sunt mielusei....
daca asa s-a purtat o viata nu o sa se schimbe din cauza mea. Directiunea stia si s-a discutat cu el dar asa cum am aratat degeaba...
era doar o descarcare a mea, un of.
si o discutie despre comportamentul nedemn al unor dascali.n Despre neputinta lor de a se impune, de a se face respectati si mai ales iubiti de elevi. Sportul trebuia sa fie una dintre orele favorite si a devenit un cosmar.
Asta e tot... din pacate. Iar copilul meu stie ce mama are si stie ca e protejat si in siguranta. O solutie o sa fie. Iar copii din ziua de azi au foarte bine reprezentata diferenta dintre bun si rau, dintre drept si nedrept.

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://picasaweb.google.com/cristina.avi69/GuraHumorului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu in locul tau nu as proceda cum vrei tu sa faci, adica nimic. Am avut si eu o profesoara de istorie in liceu care vorbea oribil cu elevii, se certa/batea cu profesorii, toti o stiau de nebuna. (avea si acte ca e dusa cu capul) Pe acest considerent o lasau toti in pace si a ajuns sa nenoroceasca zeci de copii. Eu as fi dat orice sa faca ceva parintii mei. Si ei imi ziceau la fel: "taci si nu te pune cu nebuna!" Trist ... Ce iti foloseste ca ne-ai zis si atat? Eu nu am insinuat ca nu stii sa faci o adresa, ziceam doar ca in felul asta cei de la inspectorat sunt obligati sa se sesizeze, sa iti dea un raspuns. Dar ma rog, tu stii mai bine.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

ok, nu ma mai plang pe aici.... daca tot nu imi foloseste la nimic....


Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://picasaweb.google.com/cristina.avi69/GuraHumorului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui vanessa ionescu

ok, nu ma mai plang pe aici.... daca tot nu imi foloseste la nimic....


Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://picasaweb.google.com/cristina.avi69/GuraHumorului


Vanessa daca reclamatie nu vrei sa faci, sa vorbesti cu el nu, sa il reclami la director/diriginte nu , atunci singura solutie posibila este sa il scutesti pe baiat de sport.
Dacat traumatizat mai bine sta in clasa si citeste .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

Lala, nu stiu sa copiez parte din mesaje, dar la ultimul mesaj am scris ca o solutie o sa fie. Si la scutire ma gandeam. Nu imi fac probleme pentru baiatul meu. nu e traumatizat de ce se intamla. asa cum am mai spus, probabil ca nu m-am exprimat prea bine, era mai mult un subiect despre calitatea unor dascali.....

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://picasaweb.google.com/cristina.avi69/GuraHumorului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:

Buna,
Partea cea mai buna e ca iese la anul la pensie si scapa sistemul de un astfel de dascal.
Pacat ca o ora atat de indragita de copii e transformata in "chin " de catre profesor...
In general profesorii de sport sunt "invidiati " de colegi datorita faptului ca disciplina lor se afla printre cele mai indragite de toti elevii , daca nu cea mai indragita...
Sunt destepti dar ai senzatia ca toti au ADHD---pai tocmai la ara de sport ar trebui sa isi consume acea energie.
Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Nu inteleg, spui ca esti avocat si in acelasi timp pari atat de nesigura si incapabila sa-ti aperi copilul. Eu m-as duce la directorul scolii si as aranja o intalnire cu directorul, profesorul de sport si comitetul de conducere al scolii (daca exista asa ceva) si comitetul de parinti (daca exista asa ceva). Le-as spune foarte clar ca legea nu permite abuzarea fizica si psihica a copiilor in scoli, ca voi face o plangere IMEDIAT la politie si ca atat profesorul de sport dar si conducerea scolii vor fi vizate (acestia din urma din cauza ca tolereaza acest abuz). Nu ma intereseaza daca mai are 10 zile pana la pensie, ori scapa de el, ori isi indreapta comportamentul ori ii bag in rahat pe toti. Stiu ca in Romania este coruptie si probabil nu se vor lua masuri efective dar tot nu le va conveni sa fie anchetati de politie si sa se faca tam-tam pe treaba asta. Personal m-as duce la si presa sau macar i-as ameninta.

In primul rand cred ca copilul meu merita tot respectul din lume, asa cum eu nu as accepta sa fiu injurata sau lovita, nu accept nici copilul meu sa fie tratat asa, mai ales ca e in situatia in care nu se poate apara. In al 2-lea rand, luand masuri impotriva acelui profesor iti arati respectul fata de restul profesorilor (si nu invers) pentru ca nu ii pui pe toti in aceasi oala cu nemernicul ala. Nu cred ca scutirea de sport e o solutie, mai degraba o solutie lasa, o lectie gresita pe care o dai copilului tau.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

nici scandalul, reclamatiile, plangeri la politie!! nu sunt o solutie si acum vorbesc ca Om nu ca si avocat. Respectul fata de ceilalti profesori cred ca il arat tocmai prin a nu atrage scoala in asa ceva. Aici nu e vorba de coruptia din Romania. E vorba de respect fata de majoritatea iar copilul meu trebuie sa invete sa pareze nu sa loveasca si el cu pumnii si picioarele. Cand am citit mesajul tau, am ras. Ma si vedeam in holul scolii cu 2 politisti dupa mine cu comitetul, directiunea etc, smulgandu-ne parul din cap si tipand unii la altii.
Asa cum am spus, copilul meu este foarte bine aparat de mama lui dar nici nu vreau sa stie ca de cate ori are probleme o sa vina mama cu politia si o sa rezolve.
daca asi face asa ceva, copilul meu s-ar rusina de mama lui si eu ii dau dreptate.
eu il invat sa nu se coboare in astfel de situatii, nu sa se implice in ele. asa vad eu treburile si aici nu e vorba de profesia mea. Nici pentru clientii mei nu ma implic in scandaluri gen "piata".
Wow, acum am citit si de presa.... Mda, sunt cateva emisiuni de profil..Glumesc.

Oameni de genul asta sunt este tot si o sa se mai intalneasca cu ei. Consider ca cel mai bine e sa-i ocoleasca si aici nu e vorba de lasitate. Doar ca in viata ne intanim cu diferiti oameni de diferite calitati. Vrea ca Andu sa stie sa-i evite pe cei de calitate proasta. Mi se pare un consum imens de energie sa ma implic in asa ceva cand pot gasii metode elegante de a ocoli. Iar Andu asta vreau s ainvete. Sunt "fiara" cand e vorba de baietii mei dar asta e un razboi care nu e al nostru.
repet, nu ceream solutii. le stiu pe toate de la a ignora pana la a ma implica in toate modurile (dicutii, reclamatii, etc).
era un subiect inceput de la o refulare (si am inteles ca am gresit locul unde sa pot sa ma "plang") si pana la o discutie responsabila despre calitatea dascalilor (unora).
Nu mai scriu la subiect pentru ca, am senzatia ca degenereaza.
Va pup pe toate

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://picasaweb.google.com/cristina.avi69/GuraHumorului

Mergi la inceput