Ora de sport

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Eu nu inteleg de fapt ce doresti? Sa discuti despre proasta calitate a profesorilor? Cum sa se schimbe asta daca nimeni nu ia masuri? Daca toata lumea sta si inghite? Inseamna ca este ok sa fie asa, ca daca nu ar fi ar zice cineva ceva, ar lua cineva masuri. Eu nu imi lovesc copiii si nu le vorbesc urat dar daca cineva ar face asta cred ca greu m-as stapani sa nu ma iau de gat cu persoana respectiva. Poate e o chestie de educatie, nici parintii mei nu ne-au lovit niciodata si nici nu ne-au vorbit urat, pentru mine asa ceva este inadmisibil.

Mie mi s-a intamplat aici in Australia, un ajutor de profesor (de origine est-europeana) a facut misto de fiica-mea si a luat-o in ras in fata colegilor ca pedeapsa ca si-a uitat palaria pe terenul de sport. M-am dus la scoala si am vorbit cu directorul, i-am explicat frumos ce s-a intamplat, faptul ca fiica mea s-a simtit foarte prost sa fie luata in ras si mi-am exprimat convingerea ca scoala nu aproba umilirea ca metoda educationala si ca persoana respectiva nu actiona in conformitate cu codul scolii. Directorul mi-a spus ca va investiga. In aceasi zi tipa a venit in clasa fetei mele si si-a cerut scuze public pentru ce a facut. Apoi a fost concediata. Ce a invatat copilul este ca dreptatea nu este doar o notiune teoretica sau doar pentru adulti. Ca este o persoana si merita respect la fel ca un adult si atat timp cat este intr-o pozitie inferioara (copil) are parinti care au grija sa nu fie abuzata.

Citat:
E vorba de respect fata de majoritatea iar copilul meu trebuie sa invete sa pareze nu sa loveasca si el cu pumnii si picioarele.

Copilul tau trebuie sa invete ca merita respect. Copilul tau ARE DREPTUL sa faca sport in scoala aia. Copilul tau ARE DREPTUL sa mearga la scoala si sa se simta bine acolo, sa se simta ocrotit de adulti, nu sa fie o tinta usoara pentru frustrarile unui dezechilibrat. Copilul tau nu trebuie sa invete sa renunte la ce i se cuvine ca sa evite un abuzator. Motivul pentru care profesorul ala isi permite asta este ca nici un parinte nu a avut curaj sa-si apere copilul. Parintii au zis, las' ca il scutesc de sport pe al meu si nebunul poate sa terorizeze alti copii linistit, mie nu imi pasa, al meu o va incasa doar ocazional cand i se pune nebunului in afara orei.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greeneyesG spune:

Ceva de genul,este si profesorul fetitei mele de sport,ii pune sa se imbrace in bluze albe,ii descalta,si sterge adidasi pe bluzele lor sau pe par

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Total de acord cu Bird70!!!
Daca tot timpul ignori persoanele incomode/"nebune"/cu gura mare etc si nu iei niciodata atitudine unde am ajunge???
Eu inteleg ce spui tu cu "n-o sa-l schimb eu acum", insa chiar nici un pic de atitudine?
Probabil mai lipseste sa ii dea si un pantof in cap sau mai stiu eu ce (la carte vad ca nu a fost suficient de "dur") si poate atunci va lua cineva atitudine.
Este extrem de trist ca asemenea specimene ranesc in stanga si in dreapta niste suflete tinere si in formare. Stiu ca si copiii pot fi niste diavoli, dar pana la a-i insulta constant si a-i lovi cu ce ii pica in mana este cale lunga.

Numai bine,

Carolyne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Incep sa-i dau dreptate Dnei Andronescu cand vroia sa scoata sportul.

Asta este un motiv plauzibil???? Daca respectivul prof era de mate, de exemplu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alevin spune:

Citat:
Oameni de genul asta sunt este tot si o sa se mai intalneasca cu ei. Consider ca cel mai bine e sa-i ocoleasca si aici nu e vorba de lasitate. Doar ca in viata ne intanim cu diferiti oameni de diferite calitati.


Ba da, e lasitate. Una e sa ocolesti in viata, persoanele de proasta calitate si cu totul altceva este sa dai inapoi. Ce ai face daca in locul copilului tau, ai fi tu? Iar in locul profesorului, ar fi presedintele baroului? Ai renunta la job? Ai pleca din oras?Poate din tara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adastero spune:

Citat:
citat din mesajul lui greeneyesG

Ceva de genul,este si profesorul fetitei mele de sport,ii pune sa se imbrace in bluze albe,ii descalta,si sterge adidasi pe bluzele lor sau pe par


Si copilul tau se mai duce la orele lui...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

pe mine ma cam depaseste cum voi ca parinti puteti sta impasibili si nu luati atitudine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Vanessa Ionescu, daca-mi permiti sa spun: ESTE INCREDIBIL CA POTI AVEA ASEMENEA ATITUDINE DE NEPASARE FATA DE COPILUL TAU!!! E de neconceput ca accepti asa-ceva si sa te mai si superi ca nu suntem de acord cu tine. Si, n-ai dreptate, asta nu e ocolirea persoanelor de proasta calitate, asta e exact lasitate si dat inapoi. Wow, ce lectie invata copilul tau de la tine: mai bine sa nu faca sport, decat sa ia mama atitudine...

Mami de Denis (17.06.2006)

Mergi la inceput