Piticodrom Festiv de Sept - Oct 2005 (224)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Multumesc pentru urari!!!

A fost frumos, Dinu a primit o gramada de cadouri, ca atare nu l-am dus azi la gradi ca sa se joace. Si Sa a primit multe.
Dinu ii face in necaz lui Sa ca toamna sunt 2 ani diferenta intre ei, el are 4, Sa are tot 2, saracul Sa e cam disperat ca a crescut diferenta.

Dinu deseneaza dar nu are asa talent, e foarte tehnic, adica...se uita indelung la ce-ar vrea sa deseneze si nu se apuca pana cand nu identifica niste repere: deci fac un oval orizontal, un triunghi, pun ochi. Asa ca ies cam geometrice ca sa zic asa. Dar te prinzi ce face.Parca sunt de la lego. Oricum, fetele sunt de departe muuult mai pricepute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

FETELE AJUTATI-O PE ALINA SA TRAIASCA !!! ARE NEVOIE URGENTA DE O OPERATIE PE CREIER LA HANNOVRA IN GERMANIA !!!

ACUM PUTETI FACE SI DONATII ONLINE ACCESAND LINK-UL DE PE BLOGUL DE MAI JOS! VA ROG OFERITI O MANA DE AJUTOR ACESTOR TINERI CARE MERITA SA ISI TRAIASCA VIATA !!!

http://alinadonescuumanitar.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Da, Tonnia, si Anca ii spunea anul trecut lui Victor:
"Attends-moi, de grandir comme toi" (Asteapta-ma sa cresc cat tine).

Acum la noi Anca e in avantaj, e diferenta de 5 ani intre ei, pana in ianuarie.

S-a prins ea, ca orice ar face / manca, tot Victor e mai mare.

Si m-a amuzat ca o data Anca i-a zis unei dr. ce o intreba cat de mare este fratele ei, ca este cel mai mare de pe Pamant.

"La Multi Ani" ptr toti aniversatii din ultimele zile.
Sa creasca mari, sanatosi, cuminti si sa aduca numai bucurii parintilor.

Carmi, admirat poze cu baiat mare si frumos.
Asa copii mari avem ?

Nici Anca nu deseneaza f. corect, oricum a facut progrese anul asta, si fiecare linie o trage cu un anume scop: ba e ptr. drum, ba e ptr. ptr o mana etc.

Si stie literelele importante: A(nca), M(ama), V(ictor) etc.
Si citesce 10 drept IO, nu ma crede ca e numar.

Casiana, si noi bucatarim in 3 (si cu Victor) la greu.
Bine Victor merge si la cursuri de bucatarie sambata, asa ca avem o multime de retete de incercat.

Antoanela, sanatate multa.
Si eu am tot tusit sapt. asta.

Weekend placut,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Asa deci cu desenatul...si eu am concluzionat ca fetele sunt mai dibace, am vazut eu la gradi. Mai e un baietel, de varsta cu Fabi, deseneaza asa de frumos, incredibil. Azi iar a venit al meu cu foaia acasa (eu cred ca educatoarea ii pune zilnic desenul in rucsac ca sa ma enerveze), il intreb ce reprezinta desenul si imi spune foarte mirat ca e o masina. In schimb, a inceput sa decupeze corect, ca si aici era o problema, tinea foarfeca pe dos si taia aiurea.
Anto, sanatate....nu stiam eu de ce nu raspunzi la emailuri, iti bag un tel.
Cristina, ce simpatica Anca cu IO si 10 !
Irina, de ce il duci pe Vlad la program scurt? Noi abia de o luna am inceput programul lung, abia asteptam (eu) si acum ma plictisesc fara el atata timp...

Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Buna dimineata, va invit la

Felicitam fetitele aniversate in acest weekend, ieri Eva si azi Patricia-Ioana, La multi ani!

Noi suntem bine cu totii, Alberto a avut o saptamina de vacanta cu multe activitati, a participat la un circuit de fromula 1 pentru copii, a fost la 2 parcuri de distractii indoor, a participat la activitati sportive de vacanta organizate de scoala.
Am vazut ca ati scris despre desenat/pictat, la acest capitol in cazul lui Alberto s-a ocupat sotul de el de cind era mai micut, sotul avind ca pasiune pictura, astfel ca si Alberto e pasionat de desen/pictat. In ultima vreme ii place sa deseneze roboti, ii reusesc destul de bine si aici numai cu sotul seamana caci mie nu mi-a placut nicodata sa desenez/pictez!

Va dorim o duminica placuta si salutari de la noi.

Dana Lucia si scolarul Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Buna dimineata!

Cge, nu ne-ai spus cum s-a adaptat Victor la noua scoala.

Dana, ce frumoasa vacanta ati avut! Felicitari pentru noua clasa!

Stiti ca aveam probleme cu Sa cu adormitul, nu mai vroia sa doarma, am rezovat mutandu-l cu Dinu in camera. Eu mai am inca aparat (baby phone sau cum se cheama) din ala de bb, si aseara ii ascultam. Sa: nu pot sa dorm! Dinu: gandeste-te la ce-ai facut azi. Sa: am alergat. Dinu (enervat ca nu tace Sa): nu tare, in gand, e secretul tau!
Pana la urma au adormit.

In rest, nimic nou, am stat mai mult in casa in weekendul asta, am iesit doar la tenis si un pic afara. Dinu e intr-o faza "creativa", ne scrie biletele de dragoste, construieste tot felul, face din hartie avioane, barci doar ca...nu mananca si nu bea cand e asa prins. Nu vrea sa ia pauza si chiar m-am suparat, ieri n-a mancat mai nimic din cauza asta si nici sambata nu a stat mai bine. In plus la gradinita zice ca uita sa manance, ca se concentreaza si cand isi aduce aminte e deja tarziu, sfarsitul programului (marcat de inceperea unei muzici).

Dintre cadourile de ziua lui, de mare succes este si roata olarului. Va recomand jucaria, chiar functioneaza, am consumat ieri tot lutul, am facut cu ei cam 7-8 vase mici ca de papusi, le-am bagat la cuptor 10 minute si s-au uscat si acum pot fi pictate. E super frumos si relaxant, mai ca m-as inscrie eu la o activitate din asta.

O saptamana buna va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Salutare,

La multi ani piticilor ce s-au sarbatorit zilele acestea .

Carmi il duc la program scurt deoarece in perioada asta sunt tot libera = fara servici. Si daca tot am ocazia asta vreau sa profit.

Tonnia ce fain ca se culca copii singuri. Eu inca n-am pierdut de tot speranta ca va face si Vlad asta, doar am mutat-o cam... spre 10 ani.

Noi am fost la munte in WE. A fost vreme foarte frumoasa si peisaje de vis. Am urcat cu Vlad cele 1480 de trepte pana la cetatea Poienari. Pe drum eu il tot laudam ce baiat mare e... bla... bla.. la care Vlad: "si eu ma mir de mine ca pot sa urc atata!".
In schimb la baraj la Vidraru a declarat "eu urasc lacul asta!". Inca nu m-am prins de ce.

Irina, mami de Vladut (26.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Buna dimineata!

Tonnia ce haiosi sunt baietii tai si ce imi faci tu mie cu roata olarului , ieri Vlad a vazut reclama pe un post de desene si a zis ca vrea si el sa faca cescute, asa ca am hotarat, o cumparam !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Haha, Irina, ce haios Vlad!

Alinam, da, ia-o, merita! Procedezi ca in instructiuni. Singura chestie de care nu m-am prins daca e Ok e ca vasele, uscate fiind, sunt cam casante, adica...daca scapi una pe jos...se sparge sigur. Poate am gresit ca le-am uscat la cuptor, poate trebuia sa le las sa se usuce natural.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Buna dimineatza!
Tonnia, tare haiosi sunt baietii tai!
Irina, frumoasa plimbare ati facut! Ma intreb de ce nu i-o fi placut lui Vladut lacul.
O sa luam si noi roata olarului, i-am mai dat tarcoale pana acum dar n-am achizitionat-o. Tonnia, merci de pont, clar o cumpar. Mai ales ca Ana a primit de ziua ei un set cu un vas de lut si cu acuarele de vopsit, l-am vopsit (mai mult eu ), am lipit pe el margele colorate, l-am umplut cu pamant, am sadit floarea (o violeta roz) si acum sta la loc de cinste pe pervaz. Asa ca avem antrenamentul facut.
Fi-mea ma innebuneste cu rozul, vrea totul roz, de la chiloti la masina.


Mergi la inceput