Strumfi de iul-aug 2007 (159)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

ati mai vazut vampiri si ziua? ete ca a rasarit soarele si acum am facut si eu ochi.... asa-i ca va ofticati ca dorm pana tarziu si voi nu?

am uitat sa zic aseara ca imi pare rau ca ai trecut printr-o asemenea sperietura musso; de curand am fost si eu avertizata intr-un bloc unde mergeam la o prietena ca sa intru eu prima in lift ca li s-a mai intamplat acolo sa intre un copil in lift si mama tinand usa, liftul a plecat cu usa deschisa mai sus pt.ca greutatea copilului a fost insesizabila iar la cat sunt de defecte lifturile noastre ceausiste nu stii niciodata; mi s-a facut frica instantaneu atunci si cu toate ca stiu ca liftul e un pericol pentru noi toti, nu doar pentru copil, imi fac curaj de fiecare data si tot cu liftul circulam; oricum se pare ca trebuie sa avem mare mare atentie cum intram in lifturi si mai ales in ce ordine.... mai bine cu ei de manuta! nu am inteles daca Mihnea s-a speriat cat a fost singur in lift.. sper ca sunteti amandoi mai bine azi! of!

si am mai uitat sa va zic si ca da Adeluta a cam scapat de pampers, adica de huggies, de happy mai nou .... doar ca eu n-am scapat de frica ca va face candva la un moment nepotrivit pe ea; cand suntem acasa sau la altcineva spune absolut mereu si mergem la olita sau la wc (acasa nu am luat reductor, dar sta pe wc tinuta de mine, sot sau matusa sau cine doreste ) si noaptea de vreo luna se suceste, se invarteste, striga dupa noi pana ne trezim si cere la pipi; a avut in prima saptamana o faza cand se trezea si plangea fara sa zica ce vrea, nu ne prinsesem decat in a 2-3-a zi.. ca ea de fapt voia sa faca pipi; asa ca am rezolvat si problema asta; in rest e foarte fericita si nu mai are accidente; problema e cand iesim pe afara cu orele, stam in parcuri si pe frigul asta unde sa scoti hainele si sa o dezbraci sa faca pipi.... o rog frumos sa ii dea drumul in pampers cu promisiunea ca ii schimb pampersul cand ajungem acasa; oricum de 2-3 ori am procedat asa, astfel sper sa nu ii cauzeze la bunul obicei de a spune ca vrea sa faca una alta. Cam acestea sunt detaliile despre mersul lucrurilor la noi cu olita/pampersul.


pupici speciali Ingridutzei mici si frumoase!

si fetelor tale valen... sunt 2 fete la buchet frumoase si cu trasaturi foarte rafinate... stii bine ca Sarah era febletea mea nr.1 dar acum le-am facut buchet pe amandoua; deci pupici si lui Ines! ..

si mai am de pupacit si pe fetele tale Timi mai ales ca i-am auzit ieri glasciorul la micutzica ta asa cum ii zici tu si tare frumos ii mai zici ... sa stii ca am facut-o de cacao cu sunetul aseara, pt.ca incercand impreuna cu sotul sa instalam alte drivere pt.placa de sunet am dat-o in bara cu o versiune mai veche si s-a dus de tot sunetul.... azi nici nu mai am iconita cu difuzor pe ecranul laptopului.. o rezolvam azi, dar ti-am zis ca sa stii; pe urma ghici unde am gasit cutia cu unt.... cu toate ca la intrebarea "adeluta unde ai pus untul? uite capacul e pe masuta, ce-ai facut cu cutia? unde ai pus-o?" ea se indrepta foarte hotarata spre comoda cu haine! dar n-am gasit nimic; era in frigider! si acolo am cautat ultima data! deci va dati seama ca intai si-ntai am banuit-o pe Adeluta de shotii nicidecum de copil deprins cu regulile casei! pupa-o-ar mama pe ea de fata desteapta si harnica!


mai vin eu pe aici, sa vedem ce fac azi de mancare si pe unde mai umblam.... ca daca iar ma prinde miezul noptii cu postatul sa stiti de ce..




karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Vivela cand ai programare? stiu ce greu trece timpul in primele 10 saptamani de sarcina. Te-au apucat greturile?

Monicabo bifam o victorie: nu a facut DAria pisu pe ea in somn, insa nu as putea declara si razboiul castigat pentru ca nu a dormit decat o ora si facuse pipi la culcare.

MIchiDaria nu vroia sa vada olitza inainte de a o duce la gradi. A inceput sa stea pe ea din prima saptamana de cresa. Conteaza sa vada pe alti copii ca fac asa. Adu si tu un copil de face la oala sa se joace cu el o zi. Pe de alta parte ma gandesc la Jadi ca Dodo il are pe Vlad si nimic. Ei ii recomand (ce tare sunt ) sa-l lase in chilotei sa faca o zi doua, sa rada Vladutz de el ca-i bebe si cred ca va reactiona pozitiv.

Ioana ma bucur pentru Smaranitza ta.

Eu folosesc skincode,e f buna, fina si totusi cu efect eficient. Chiar trebuie sa-mi iau una ca, momentan, ma dau cu aia de la Daria - Klorane, ca ei i-am luat de la sebamed acum, recomandata de medic.

La bataia data de strumfi, nu merge sa le ziceti ca va face buba, ca va doare si sa va faceti ca plangeti, bla, bla... La dAria asta merge.

V-am pupat. Ma duc sa gatesc ceva ca acum trebuie sa ma duc sa o iau pe Daria si n-am nimic pentru ea.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Karli felicitari pentru scapatul de pampers. Eu nu o mai pun in pampers deloc, nici afara, si umblu cu schimburi dupa noi. Mi-e frica insa ma gandesc ca daca ii zic "azi fa pe tine ca e ok" iar a doua zi sa nu faca, devine confuza. Asa ca ma risc la accidente.

Intrebai de noroi aici, nu e noroi pe strada, normal, insa in parcuri pe unde mergem noi, prin paduri, este. Asa ca acolo mergem in cizme de cauciuc si prin oras la plimbare in alea frumoase.

Dana la noi nu tine, adica daca ma fac ca plang ma pupa si cum ma opresc imi da iar una ca devine joc, ii place cand mami miauna.

Bine acum sa nu intelegeti ca mereu musca si zgarie, insa cand e foarte frustrata sau agitata o face.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

am o intrebare culinara: ce pot sa fac cu un piept de pui, fiert in prealabil pt o supa cu galusti? . daca ii fac sos, parca e prea fad........

*zambeste, ieri a fost mai bine!!*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

mychydutza mi-l dai mie ca sunt la regim!

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Dana, marti dupa-amiaza ma duc la doctor si da, au inceput greturile, in unele zile mai nasoale, in altele mai domoale. dar au venit la pachet cu o durere groaznica de cap, ca fiindu-mi greata, nu mai pot sa ma bucur de cafeluta de dimineata. iar eu, daca nu beau cafea, sunt ca drogatii in sevraj. astept sa-mi treaca - sper eu pe la 12-13 sapt. sa pot sa-mi reiau bunul obicei (am tensiune mica si doctorul chiar m-a indemnat sa beau din cand in cand).

nu merge nici la noi cu "ma doare, uite, mami plange"... chiar acum vreo 2 zile am facut asta si el isi vedea de ale lui, si vazandu-ma ca tot nu-l bag in seama si "plag" a venit la mine si m-a luat la rost: "mai mami, mai, nu mai plange!!!", dar fara urma de compasiune, ci doar cu repros in glas .

chiar asa, Ioana, pe cand o surioara pentru surioare?

Luna, si cum procedezi cu schimburile daca se intampla accidentul? ca acum e deja frig, copiii sunt mai infofoliti...vara era mai simplu, jos pantalonasii-sus pantalonasii. dar acum, jos geaca, jos pantalonii, jos ghetele, jos sosetele (ca na, gravitatia nu iarta).

_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + 6+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Neata fetele :),

Am o veste traznet :) asteptam inca un ingeras in viata noastra care va sosi prin iunie :)
4-5 saptamani.
Inca nu am fost la doctor dar am facut o groaza de teste si toate pozitive. Saptamana viitoare voi merge la un control.

Stefania mamica Buburuzei Catarina
www.flickr.com/photos/balexandre/" target="_blank">Poze Catarina
O romanca in Danemarca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Luna si mie mi-e frica de acelasi aspect tocmai de aceea am zis ca o s-o fac prin exceptie... dar chiar au fost niste zile ingrozitoare pe aici, cu vant si ploaie din ceata asa, astfel incat mi-a fost frica s-o dezbrac sa faca pipi afara... oricum azi vad ca a aparut soarele; iar eu degeaba ma gandesc ce gatesc, ca mi-am gasit de facut o vizita! pana diseara sper sa ne jucam f.frumos cu Dariuca! .... asa ca dana fii atenta ca venim!



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Stefania, felicitari!!!! Sarcina usoara si bebe sanatos si voios!
Ce ma bucur ca o sa fim colege de odisee .

_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + 6+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Stefaniaaaaaaaaaa, ce vesteeeeeeeeee.... Te pup de o mie de ori, cred ca esti in culmea fericirii Sa-ti dea dumnezeu o sarcina usoara si un bebelus sanatos si frumos!

Mergi la inceput