Burtici de prunci pretiosi de Mar-Apr 2010 (31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Acum s-ar putea sa se vada pozele.

Cristina +12 si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marsy_baby spune:

Bine ai venit Miria_cristina, sarcina usoara si multa sanatate pt bebele din burtica si pt fetita.
Cum e vremea pe la voi gravidutelor?
Rebiana- imi pare rau pt tine k nu te simti prea bn, si eu ma confrunt cu probleme k ale tale, am stat in spital si km 1 luna in pat, am luat duphaston si injectii gynypral.Sapt viitoare am din nou control la medic si sper k totu sa fie bn.sa revii cu vesti bune

DARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

marsy aici nu e nici frigt nici cald, sunt vreo 23-24 de grade, oricum mai bine, ca in weekend a fost destul de cald
vad ca in romania deja ninge

roxana 16+ arturo si ivan (2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Multumesc pentru primire, fetele!

Nu stiu ce sa povestesc despre noi...
acuma stau acasa, nu mai merg la servici deoarece nu prea am cum sa impac burtica si cu activitatea de acolo. In schimb, ma ocup intens de alte activitati placute. Damiana merge la gradi, este in grupa mare, astepta cu nerabdare o surioara si spunea la toata lumea cum are mami surioara in burtica, iar acuma a fost un pic cam derutata ca nu va fi fetita ca ea , ci baietel. Chiar si tatal, cu toate ca s-a bucurat cand l-a vazut la eco pe bebe, parca arfi vrut sa mai fie fata ca are priza la fete si si-ar fi dorit sa stranga mai multe la piept. Eu, insa, sunt fericita pe deplin si nu mi-a venit sa cred cand dr. mi-a aratat putza la 12 saptamani.

REBIANA - Imi pare rau pentru tine. Eu am pierdut o sarcina anul trecut si nici acum nu sunt vindecata complet. Dar ce ai tu, chiar daca te ingrijoreaza, sigur are solutie si mai sunt atatea fete care duc sarcina pana la capat si nasc copii sanatosi cu toate ca la inceput trec prin emotii.
Sanatate si incearca sa nu intri in panica usor! Totul va fi bine pana la capat!

Cristina +12 si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Rebiana stai linistita.Pt contractii ia no-spa si totul va fi ok.Ideea e sa tii legatura stransa cu dr tau.
Miria bun venit.Sa va traiasca fetita si musafirul din garsoniera ta.E frumos sa aveti pereche.Si eu stau acasa in medical asa ca nu esti singura.Inca o data bine ai venit.

19+George-Theodor

Eu si bebe il iubim pe tati !

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle_sf spune:

Buna seara, gravidute! Eu m-am mutat de ieri in casuta mea, inca e debandada pe aici dar suntem "acasa". Azi a fost si preotul si am sfintit parterul, am stat la masa, noroc de mama mea ca a fost si m-a ajutat ca eu nu am voie sa stau prea mult in afara.. patului. Azi ne-am pus si net, si v-am putut citi si eu, ca mult se mai scrie la noi aici... Burtica nu mi se mai intareste, dar mi se pare ca a mai crescut considerabil.

Imi pare rau, Rebiana (sper ca am retinut bine numele) ca ai probleme si ca te simti rau. Stiu ca e greu, toata lumea te incurajeaza, si tu ca mamica incerci sa fii optimista, dar sunt cateva clipe in care nu poti sa nu te gandesti si la mai rau... Cum ziceau si alte fete, daca exista varianta cerclajului si asta va face sa stea bebe la tine in burtica 9 luni, inseamna ca sunt solutii si trebuie sa luptati amandoi.

Si la noi e vreme urata, a plouat mult si acum e un noroi de iti raman papucii acolo daca nu ai grija...

Va pup, sa aveti o seara frumoasa

cu bebica de 15+
cum creste bebelusul meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

michelle sa va bucurati de casa, fericiti si sanatosi toti 3
cum a mobilat sotul bucataria pana la urma?



roxana 16+ arturo si ivan (2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Seara buna!

Bun venit, Miria, sarcina usoara in continuare! Mai sunt sanse sa ai inca o fetita, la 12 saptamani nu e sigur 100% ce este. Oricum, conteaza sa fie sanatos.

Rebiana, nu stiu daca mai stii, eu am probleme cu colul, e scurt, am contractii f des, uneori la 15 min, plus o placenta praevia centrala (care inca sper sa urce ). Din cauza contractiilor dr nu-mi poate face cerclaj, exista risc de ruptura de col.
Asa ca stau in pat cat de mult pot, evit stress-ul si efortul de orice natura si iau tratament (Utrogestan, NoSpa, Gynipral si magneziu). Seara imi fac injectabil, iar o data la 2 saptamani merg in spital pt. tratament i.v.
La sarcina cu Andrei am patit la fel (doar ca placenta era sus situata) si am nascut la 36 sapt si 2 zile (mi s-au rupt membranele). Aveam colul scurtat si deschis din sapt. 24.
Te inteleg perfect si nu pot sa-ti spun decat sa ai grija de tine si sa stai cat poti in pat.
Vorbeste cu medicul tau si cere-i un tratament mai puternic. Trebuie sa ai incredere in tine si in Dumnezeu si vei putea aduce pe lume minunea, cu bine si cat mai aproape de termen.

Daca te pot ajuta cu ceva, nu ezita. Eu va citesc destul de des, insa nu prea am avant la scris.


Diana 21+ , mami de Iulia si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Fetele, multumesc! Mie imi convine de minune baietoi, ca vreau sa fiu mama de baiat. In plus, am facut o ecografie 4D la dr. Albu, asa ca, nu prea mai vad eu pasarici de acum in colo pe monitor.
Vad ca si Dami vorbeste frumos despre viitorul fratior si deabia asteapta sa-i cante Uta Uta.

Cristina +12 si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Bun Miria, sarcina usoara si bebelus sanatos!
Diana, stiind ce inseamna, imi pare asa rau ca experimentezi a doua oara problemele ce ma framanta si pe mine! La ultimul control, atat anatomic cat si ecografic, colul se scurtase si speram ca el sa ramana la aceeasi dimensiune sau chiar sa se lungeasca in urma odihnei din fiecare dupa-amiaza (dimineata inca merg la scoala) si avand in vedere faptul ca nu am mai depus nicio urma de efort fizic. Ramane de vazut daca sperantele mele prind contur insa dupa intepaturile de astazi si dupa scurtele contractii inclin sa cred ca n-am norocul sperat. Stiu ca nu se face cerclaj daca am contractii, motiv pentru care traiesc o incertitudine in legatura cu ce va fi.
Fetele pentru suportul vostru!

Mami de + !



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput