Complicatii ale cezarienei: granulom si cheloid

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

nu stiu cum sta treaba cu granulomul, insa despre cheloide stiu ca daca esti predispusa la asa ceva inseamna ca orice taietura/ rana vei avea, corpul va produce mereu acelasi gen de cicatrice: si anume cheloida. E pur si simplu un exces de colagen pe care corpul il produce in procesul vindecarii. Nu se poate trata, modifica intr-un fel...asta e corpul tau. De obicei persoanele de culoare (negrii) sint predispusi foarte tare la asa ceva dar nici "albii" nu sint scutiti.

p.s. - acum vad ce zice Vilma ca la ea s-a estompat dupa a doua cezariana...hm! or mai fi si exceptii!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

Depinde mult si de tehnica chirurgicala, de ac si ata folosita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns momy spune:

si eu am facut o cezariana acum 5 luni si am ramas cu un cheloid pe care incerc sa il tratez. am incercat cu contractubex+advantan dar nu s-a imbunatatit nimic. doctorul dermatolog mi-a recomandat injectii diprophos dar imi e teama sa le fac. stie cineva un tratament care sa fi dat rezultate ptr cheloid?

multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns momy spune:

Dragelor, eu am gasit un tratament naturist ptr cheloid. Dupa doar 2 saptamani de tratament cheloidul meu s-a diminuat, mancarimile au disparut si s-a decolorat (acum este roz, inainte era rosu-visiniu). Tratamentul este facut de dr. Ardeleanu care a tratat cu succes cazuri muuult mai grave decat cheloid pe cezariana- a tratat cheloid format dupa arsuri pe corp, cazuri ff grave). Nr de tel al doctorei Ardeleanu este 021/637.39.02.

Sanatate va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Marilena, acum am vazut mesajul tau. Multumesc pt atentionare, hai sa-ti zic prin ce am trecut. Furunculul acela (flegmon i-a zis asistenta), n-a trecut de nici un fel, am ajuns la chirurgie, 2 saptamani am fost zilnic pt a curata rana, mi-au iesit vreo 3 ate chirurgicale infectate. Dupa acele 2 saptamani, rana parea curata, se aplatizase si nu mai era rosie, dar cam intr-o saptamana s-a umflat din nou, a facut infectie again, s-a spart singura, a curs, s-a aplatizat din nou, dupa o saptamana iar s-a umflat...si uite asa, de atunci o tin intr-una. N-am mai fost la chirurgie, in acest moment este un pic umflata, dar nu ma doare.
Nu-mi imaginez ca o sa treaca asa, de la sine, o sa trebuiasca sa ajung la cineva la chirurgie pt o incizie mai adanca, sau ....nu stiu, pur si simplu m-a disperat.
O sa incerc in perioada cand intru in concediu sa-mi pun in fiecare zi rivanol acolo, poate am noroc si trece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dry_votka spune:

Cicatricile cheloide nu trec cu nimic; eventual se mai pot diminua putin - am inteles ca e bun Cimeosilul si nu costa asa mult. Dar sa nu aveti asteptari spectaculoase. Nici operatia estetica nu face mare lucru - doar o estompeaza.
Iar in privinta granuloamelor - incercati sa nu amanati prea mult, e pericol de o infectie mai grava, tot acolo ajungeti.

http://verze.ro
simtul umorului inca nu a murit
femei cu simtul umorului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redeea spune:

Am si eu cateva cicatrici cheloidale pe piept si pe umeri si am fost la mai multe tipuri de doctori, de la dermatologi si esteticieni, pana la cei cu tehnici mai... originale. Esteticienii nu prea se baga la operatie, din cauza sansei mare de recidiva, iar dermatologii iti recomanda gelurile pe baza de silicon, ce "opreste cresterea, in cel mai bun caz". Am incercat Cimeosil(doar gelul, nu si plasturii), nu e foarte ieftin, un tub de 14ml ajunge pe la 200 lei. Am facut tratamentul si am simtit o anume ameliorare din perspectiva faptului ca pe mine ma cam dor unele cicatrici si simt o mare sensibilitate a pielii in jurul lor, iar in perioada folosirii nu ma mai dureau asa de tare. Am stopat tratamentul din cauza raportului foarte mic efect/pret, cam dupa 2-3 luni de utilizare(un tub si jumatate). Probabil pe cheloide mai mici si recente are efect mai vizibil. Alt tratament care a avut efect doar pe moment a fost un soi de peeling chimic. Am fost la un medic din Buzau ce imi ardea primul strat de piele cu un acid, cam la 3 saptamani, iar intre timp dadeam cu un unguent hidratant. Nu recomand... e invaziv, iar pe termen lung e posibil sa creasca si mai tare in incercarea tesutului sa se refaca tot sub forma de cheloid.
Daca mai aveti si alte experiente, bune, rele... scrieti.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

Citat:
. E pur si simplu un exces de colagen pe care corpul il produce in procesul vindecarii


Aoleuu! De la colagen zici? Mie de ieri mi s-a cam umflat/intarit operatia inauntru si nu inteleg, de ce? La mine e a doua taietura, la prima n-am avut nimic. O fi din cauza suplimentului de la colagen pe care-l beau, luni ma duc la medic, normal ar fi maine dar nu pot ca le-a promis sotul copiilor ca-i duce la un hotel-resort, pisicineala , topogane cu apa etc..
Cred ca mine ma ia salvarea de acolo, mama zic sa nu ma duc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstela spune:

Am revenit la subiect pentru a va relata noutati.
In primul rand,cam dupa 2 ani de la cezariana, S-A ESTOMPAT cheloidul (cum bine spunea marutzu),nu am dat cu nicio crema pe taietura..arata bine acum taietura,dar numai jumatate, a doua jumatate fiind "invadata" de asa-numitul granulom.
Deci,nu am facut nimik pana acum in aceasta directie,dat fiind ca nu s-a complicat situatia,si am sperat totusi ca se va absorbi....cert e ca am amanat momentul,am evitat sa ajung iar la operatie.
Insa,se pare ca e vorba de un nodul endometriozic de fapt,care nu a incetat sa ma jeneze si care se inflameaza si doare ceva mai tare in functie de CM.
So,in cateva zile,sunt programata sa-mi deschida "jumatatea de taietura cu nodul" pentru a scoate nodulul..va trebui curatat bine locul,totul se va face sub anestezie..nu trebuie sa mai fie lasat pentru a nu cauza complicatii..Va voi tine la curent.

mami de TEA

Nu exista vreun pictor care sa fi surprins cu adevarat sentimentele unei mame pentru copilul sau.

Mergi la inceput