Guvernul Boc a cazut - what is next?

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

www.realitatea.net/idei-de-campanie--antonescu-vrea-un-tandem-presedinte-patriarh-pentru-regenerarea-morala-a-romaniei_644792.html" target="_blank">Antonescu vrea un tandem presedinte-Patriarh pentru regenerarea morala a Romaniei.
Cum sa pupi moastele prin interpusi sau ca'n filmul ala, cum ii zicea President Evil

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

www.realitatea.net/idei-de-campanie--antonescu-vrea-un-tandem-presedinte-patriarh-pentru-regenerarea-morala-a-romaniei_644792.html" target="_blank">Antonescu vrea un tandem presedinte-Patriarh pentru regenerarea morala a Romaniei.
Cum sa pupi moastele prin interpusi sau ca'n filmul ala, cum ii zicea President Evil

Come to The Dark Side ... we have cookies!



Dupa un mai vechi obicei al meu , am citit si articolul de sub acest titlu pompieristic.

Si am aflat ca Antonescu a spus: "in opinia mea, in spatele tuturor crizelor romanesti - politica, economica, institutionala - sta o uriasa criza morala. Biserica majoritara este o institutie care trebuie sa asume un rol mult mai activ in regenerarea morala a Romaniei. Desigur, la fel si celelalte culte si, desigur, si alte institutii precum Academia, de exemplu. Patriarhul este un lider spiritual pentru cei mai multi dintre romani si poate actiona in conlucrare cu presedintele Romaniei in acest sens. Mijloacele sunt diferite, scopul poate fi comun."
Aceste afirmatii au fost facute de Antonescu in cadrul intilnirii on-line cu cititorii Hotnews, ca raspuns la intrebarea nr. 13: "Ati declarat ca prima actiune īn calitate de presedinte va fi sa va īntālniti cu Patriarhul Daniel. De ce?" (http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6310903-crin-antonescu-intalnirea-online-cititorii-prezenta-lui-bogdan-olteanu-postul-viceguvernator-este-nepotrivita.htm)

Nu vad nimic deplasat in afirmatiile lui Antonescu.
da, e o criza morala in societatea de azi. da, biserica ar trebui sa se implice mai mult in rezolvarea ei, in special pentru acea parte a societatii care recunoaste in patriarh un lider spiritual.

(Ca si Academia, de altfel, ca si ea a fost enumerata de Antonescu la institutii care tre' sa se implice.:)))). Sa fiu rautacioasa si sa intreb daca nu cumva Institutele Academiei s-au simtit jignite de faptul ca au fost bagate, indirect, in seama, si puse la treaba? )


Si ma amuza cit de scandalizat e Xeno, care a inghitit pina acum cu multa seninatate exagerarile pro-religioase ale D-lui Presedinte (inca) in functie, alea cu crestinarea romilor, cea cu parteneriatul dintre BOR si putere, afirmat mai ieri la inaugurarea bisericii de la Cotroceni, + inghesuitul la orice intronizare s-a ivit la orizont.

Ce simpatica e dubla asta masura cu care judecam totul, asa-i, dragul meu Xeno?





Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

aveti vreun link catre ultimile sondaje de opinie pt. prezidentiale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Si am aflat ca Antonescu a spus: "in opinia mea, in spatele tuturor crizelor romanesti - politica, economica, institutionala - sta o uriasa criza morala".


Uriasa criza morala? O URIASA CRIZA MORALA? Asta credeati voi ca e radacina relelor in Romania. Nu orice fel de criza morala ci una URIASA? Salut pe aceasta cale instaurarea Sfintei Treimi Crizate in romania. Avem o criza politica, una economica, una morala si daca nu'i iese lui Crin manevra vom avea in curand si una de nervi.

Ma deranjeaza teribil noua "amenintare" care se vantura zilele astea: "suprapunerea unei crize politice peste una economica". Parerea mea: sa'ti faci griji in timpul unei asemenea crize economice ca mai ai si una politica e ca si cum inecandu'te cand te'ai duce la fund ti'ai aduce aminte ca mai ai si o eczema pe el.

Citat:

Si ma amuza cit de scandalizat e Xeno, care a inghitit pina acum cu multa seninatate exagerarile pro-religioase ale D-lui Presedinte (inca) in functie, alea cu crestinarea romilor, cea cu parteneriatul dintre BOR si putere, afirmat mai ieri la inaugurarea bisericii de la Cotroceni, + inghesuitul la orice intronizare s-a ivit la orizont.

Ce simpatica e dubla asta masura cu care judecam totul, asa-i, dragul meu Xeno?


Tu ce parte din fraza pe care ti'o spun de un an nu o intelegi: Crin Antonescu nu e altfel. Ca sa mai insist putin.


Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Tu ce parte din fraza pe care ti'o spun de un an nu o intelegi: Crin Antonescu nu e altfel. Ca sa mai insist putin.

Eu de inteles, am inteles-o din prima, ca-s fata isteata.
Numai ca nu-s de acord cu ea. Cu fraza propozitia. Eu zic ca Antonescu e (destul de) altfel. Nah, ce-mi poti face?...Sue me :))).

Mai, scuze, nu pot fi serioasa si demna in acest moment, pentru ca tocmai mi-am imaginat, rizind cu lacrimi, cam ce va face Antonescu de indata ce va deveni presedinte: intii se va duce la patriarh, sa-i zica sa se implice in rezolvarea crizei morale, p-orma se va duce la Academia Romana, cu aceeasi doleanta, iar dupa aceea va lua institutele Academiei la picior.
Xeno, iti zic eu, tre' sa fugi in munti!

Iti raspund eu si serios, da' mai incolo...


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

M-am interesat ce ar fi putut provoca criza politica de la noi si am aflat urmatoarele : Boc a incercat sa il schimbe abuziv pe ministrul de interne al PSD pt a-l pune pe unul de la PD-L. Ca protest, PSD-ul si-a retras din functii toti ministrii. Si iaca-ta criza politica !
Manaria papusarului/jucator Basescu a fost contracarata cu propriile lui arme si chiar mai mult de atat.

Edit : ambitiile unora au declansat criza politica ?



allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Citat:

Si ma amuza cit de scandalizat e Xeno, care a inghitit pina acum cu multa seninatate exagerarile pro-religioase ale D-lui Presedinte (inca) in functie, alea cu crestinarea romilor, cea cu parteneriatul dintre BOR si putere, afirmat mai ieri la inaugurarea bisericii de la Cotroceni, + inghesuitul la orice intronizare s-a ivit la orizont.

Ce simpatica e dubla asta masura cu care judecam totul, asa-i, dragul meu Xeno?


Tu ce parte din fraza pe care ti'o spun de un an nu o intelegi: Crin Antonescu nu e altfel. Ca sa mai insist putin.


Come to The Dark Side ... we have cookies!



Apropo de diferenta intre manifestarile pro-religioase ale lui Basescu (descrise anterior) si cele ale lui Antonescu (pe care nu l-a vazut nimeni inghesuindu-se prin altare cu prilejul sarbatorilor religioase transmise in direct la TV).

Stii cum e? Cind unul sare, poate, masa (Antonescu), altul sare, precis, casa (Basescu).

Serios, optica lui Antonescu asupra problemei e chiar in bunul-simt al lucrurilor, raportat la structura societatii noastre, fara exagerarile populiste basesciene.
Dap, omu' chiar e altfel.

In plus, eu cred ca Antonescu chiar este credincios in sinea lui, varianta soft, adica ne-practicant. Nu ma scandalizeaza cu nimic acest lucru. Si mai cred ca nici n-avea cum depasi, raminind cu mintea intreaga, incercarile la care l-a supus destinul, fara a ajunge la acest liman.


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Bai, voi va dati seama ce discutam noi acuma? O tumba de a lui Geoana!
Veneau alegerile, trebuia neaparat sa se distanteze de PD-L asa ca a facut pe dracu in patru sa iasa din guvern. Asta au hotarat'o in zilele in care au acceptat sa intre la guvernare.

Mai aduceti'va aminte si de precedenta cascadorie electorala a lui Geoana. Aia din mijlocul zilei alegerilor europarlamentare .

LE: Pentru cei ingrijorati de criza politica pentru ca asa e cool si trendy la tv: mai uitati'va putin si in jurul vostru. Nu foarte departe. Inteleg ca nu aveti unde sa vedeti stiri externe in romania deoarece antenele si realitatea le fac cu filmulete de pe youtube.

Uitati'va la Polonia unde i'a pus ma'sa pe unu' presedinte si pe alalalt prim'ministru dupa care tot ce au facut a fost sa hartuiasca Germania.
Uitati'va la Cehia, culmea umilintei, careia i'a cazut guvernul pe jos FIX in momentul in care detineau presedintia UE. Uitati'va la presedintele ei Vaclav Klaus - un retrograd cu mentalitati tribaliste care tine in sah o intreaga Europa. Belgia, Italia...samd

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

LE: Pentru cei ingrijorati de criza politica pentru ca asa e cool si trendy la tv: mai uitati'va putin si in jurul vostru. Nu foarte departe. Inteleg ca nu aveti unde sa vedeti stiri externe in romania deoarece antenele si realitatea le fac cu filmulete de pe youtube.

Uitati'va la Polonia unde i'a pus ma'sa pe unu' presedinte si pe alalalt prim'ministru dupa care tot ce au facut a fost sa hartuiasca Germania.
Uitati'va la Cehia, culmea umilintei, careia i'a cazut guvernul pe jos FIX in momentul in care detineau presedintia UE. Uitati'va la presedintele ei Vaclav Klaus - un retrograd cu mentalitati tribaliste care tine in sah o intreaga Europa. Belgia, Italia...samd

Come to The Dark Side ... we have cookies!




Daca vorbesti cu mine, , te intreb : ce legatura are ce se intampla in alte tari cu ceea ce se intampla la noi in tara ?



allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

O tumba de a lui Geoana!
Veneau alegerile, trebuia neaparat sa se distanteze de PD-L asa ca a facut pe dracu in patru sa iasa din guvern. Asta au hotarat'o in zilele in care au acceptat sa intre la guvernare.

Si, ca sa dam si nota de esoterism care-i vine ca turnata unei teorii a conspiratiei care se respecta, sa precizam ca aceasta turnura a lucrurilor a fost intrezarita, inca din iunie, in globul de cristal, de catre o Mama Omida apropiata Cotroceniului: http://www.cotidianul.ro/udrea_prevesteste_iesirea_psd_de_la_guvernare-88270.html


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput