Burtici de prunci pretiosi de Mar-Apr 2010 (30)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

vladimirescu, te.ai gandit la nume? :) calatorie placuta si bafta la amnio, oricum sigur vor fi vesti bune

bine ai venit denisa

cori, iti tin pumniisa.ti dea concediu medical

roxana 15+ arturo si ivan (2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Rebiana ma bucur ca esti mai optimista.O sa fie ttotul bine sunt convinsa.

Delia se cheama neuron de gravida.

Oanka sa porti sanatoasa hainutele.

Cori sigur la mama e mai bine ca la munci.Imi plac mult numele Elisa Valentina.

Vladimultumesc de cuvintele frumoase.Abia asteptam vesti de la amino, desi sunt sigura ca va fi bine. Multumesc de sfaturile cu hainutele. Ce fac cu hainutele pe care scrie 60 de grade la spalat? Le pun totusi la 90?

Denisa welcome back.

Noi am fost la concert la Cleopatra si Pavel Stratan si i-am mai luat lui bebe un set de 7 bodyuri pt 3-6 luni cu zilele saptamanii. Sunt asa haioase. Gasiti poze la semnatura.
Noapte buna si o saptamana frumoasa.


Oana 20+ Erick Nicholas
Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Bebe mic




Daca n-ar fi speranta, inima s-ar frange!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia13 spune:

Salutare burticute!Am zis sa va scriu scurt ca am de studiat si nu prea pot sa stau.Vroiam sa va intreb dk voua a inceput sa va curga din sani lichid ( colostru presupun) eu maine intru in 18 sapt si acum seara m-am trezit cu cateva picaturi de la sanul drept si eram curioasa dk la voi a inceput.Imi aduc aminte de o colega ca si ei incepuse sa-i curga da nu mai stiu din a cata luna.Burtoiu e si mai tuguiat pe zi ce trece si maree multe se mira si zic ca parca as fi in 5,6 luni,dar kg nu am pus prea multe, zic eu ca sunt bine( ma mentin la +3kg). Trec la studiu si poate mai trag cate un ochi sa va ce ati scris.VA pe toate.

Delia13 17+ David Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Dayanara - foarte bine ca ai fost la spital, important e sa fii tu linistita. O sa fie totul ok.

Eu am comis-o zilele trecute, cand am facut comanda la Trattoria (sper sa nu se considere reclama, ca chiar nu e), si mi-au trimis pastele cu smantana dulce expirata (sau tinuta in conditii improprii, cum o fi fost). Mi s-a parut mie ceva ciudat, dar gustul era destul de vag, asa ca am zis ca poate mi se pare.
Insa dupa 2,5h am varsat tot, si mi-a fost rau toata seara si toata noaptea.
Norocul meu ca am varsat, pt ca eu fac 40 la toxiinfectiile alimentare. Asa ca ieri, desi ma simteam mai bine, tot am dat fuga la dr sa intreb daca trebuie sa mai fac ceva. M-a asigurat ca la bb n-a ajuns, si ca totul va fi bine, numai sa am grija.

Babyangel - frumos nume, sa va bucurati de pici (ambii)!

Rebiana - sa stii ca si eu m-am speriat cand mi-a zis medicul de cerclaj atunci, dar ti-am zis, pana la urma nu e nimic de care sa-ti fie teama, nu te va durea nimic - priveste-o doar ca o masura de precautie, si mai ales, ceva care il va ajuta pe bb sa stea in burtica pana la termen (sau macar cat mai aproape).
Oricum, cred ca stii si tu ca chiar si asa, depinde foarte mult de tine, dar eu sunt sigura ca totul va fi cu bine la sfarsit.

Oanka80 - eu am descoperit pe la 21 de sapt ca-mi curge putin lichid. Eram foarte stresata in perioada aia (v-am spus ca mi se faceau tot felul de mizerii la servici), si m-am dus noaptea la urgenta, mi-era sa nu fie lichid amniotic.
Acolo dr mi-a zis ca cel mai probabil nu e lichid amniotic, dar m-a anuntat ca am colul scurtat. Asta era parca miercuri.
Luni m-am dus la dr mea la control, si mi-a zis ca am orificiul extern intredeschis, si mi-a pus problema cerclajului, urmand sa ne hotaram saptamana urmatoare. Dupa alte 3 zile m-am dus la alt control la Medsana unde aveam abonament, si acolo dr mi-a zis ca orificiul meu extern nu mai e intredeschis, e deschis de-a binelea.
Peste 3 zile faceam cerclaj ca sa nu pierd fetita. Cum ziceam, as fi facut orice, numai sa fie totul bine.
Si a fost bine .

La mine a fost pe fond de stres foarte mare (mi-a aparut si psoriazisul in perioada aia, in forma maxima), dar banuiesc ca poate fi si de la efort plus alti factori, pe care cel mai bine ti-i poate spune medicul.
Eu sper sa nu mai aud de col scurtat inainte de 38 sapt, acum stau linistita ca are vreo 4,2cm.

Vladimirescu - bafta maxima la amnio, desi banuiesc ca o sa ne mai scrii pana atunci!

Delia - asa repede?? Eu m-am verificat chiar azi, si nici urma . Si sincer nici nu ma astept inainte de 7-8 luni. Vezi sa nu te apuci sa te "distrezi" cu chestia asta, am inteles ca poate da contractii (mai ales mai incolo).

A fost dragut la botez, normal ca m-am enervat ca nu ma mai incap hainele frumoase, am incropit ceva acolo ca sa ma pot prezenta onorabil, dar asta e.
Va las, ma duc in pat, mai citesc nitel si ma culc. Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Buna dimineata la toata lumea!

Poftiti la cafeluta de minineata si la un mic dejun copios.

Eu in weekendu asta am cam comis-o cu mancarea:am avut chef sa imi fac pizza de casa, si am facut inclusiv aluatul ! A fost delicioasa
Apoi, (vineri) am facut budinca in 2 culori, cu biscuiti..
Ieri , am mancat veo 3 ciorchini de struguri, si apoi am avut chef de gomboti(galuste) cu prune..
Si colac peste pupaza, aseara a venit la mine draga mea surioara, cu un "kurtos colac" ca au fost la noi zilele recoltei...

Bineinteles ca nici urma de tupeu sa ma cantareasc in dimineata asta, ca nu vreau sa vad rezultatul!

Si acum ce credeti? Am papat restul de kurtos, si acu sant la cafeluta mea cu lapte si scortisoara!

Anca
18+ sau
si mami de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle_sf spune:

Buna dimineata, fetelor. Multumesc mult pentru gandurile bune. Ieri am ajuns si eu acasa de la spital. Tot mi se mai intareste burtica din cand in cand dar mi-a zis doct sa nu imi fac griji daca sunt la distanta mare una de alta. Am facut perfuzii cu gynipral si injectii. M-a prins si o raceala superba in spital, asa ca acuma stau in pat, cu ceai si multe servetele pentru nas... Sotul meu nu ma mai lasa sa fac nimic, se chinuie el saracul si cu mutatul in casuta noua. Cred ca nu o sa mai pot de ras cand o sa vad ce amenajare o sa imi traga in bucatarie

Nu mi-a trecut frica chiar de tot, dar sunt totusi optimista ca o sa fie bine pana la capat.

O saptamana frumoasa sa aveti, bafta la amniocenteza, la cerclaj (am citit un pic ce ati mai scris) si sa veniti numai cu vesti bune

cu bebica de 14+
cum creste bebelusul meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Michelle,
Iti recomand sa iti faci intr-o canuta un amestec de zeama de la 1 lamaie, cu 3-4 linguri de miere, si optional cateva picaturi de tinctura de propolis.
Si sa iei 2-3 lingurite la fiecare ora. Te ajuta mult la starea generala , si iti intareste organismul, contra racelii...Asta ar fi pe langa ceaiuri multe.

Cat dspre amenajari, fi seioasa, ca le aranjezi tu cand te simti in stare, sau incel mai bun caz, stai planton in mijlocul bucatariei si dai indicatii pretioase.


Anca
18+ sau
si mami de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Neata!

Incerc sa raspund din ce imi mai amintesc.
Oana- merci pt poza explicativa. Imi place camasuta, si culoarea si utilitatea. Am vazut si body-urile lui bebe , tare dragute si cu maneca scurta. Eu nu prea am vazut cu manaca scurta.
Nu rade de burta mea ca e ocolo si se vaita ca nu mai incape in hainele vechi. Ma urc in masina , deschid nasturele la blugi, ma dau jos il inchid , si tot asa toata ziua....
Vladi- Iti tinem pumnii la amino, cu siguranta va fi bine.
Cu hainutele... chiar la 90 sa le spalam, dar unde stau hainele de au asa bacterii rezistente pe ele? Pe unele hainute scrie 40 de grade, clar daca le bag la 90 nu cred ca mai ramane ceva de ele. De calcat cu siguranta o sa le calc. Sper ca bebe sa mosteneasca sistemul meu imunitar si sa nu aiba probleme cu micoze, raceli si asa mai departe.
Cu hainutele albe ai dreptate, desi eu iubesc culorile..

Ma duc sa-mi fac ceva de mancare si sa ma apuc de munca. Revin mai tarziu

Denisa, 15 + cu kinder-el Eric - Andrei
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bordeancavio spune:

neata fetele,

merci de cafeluta babyangel. vin acu, ca suna fff bine. e innorat si ploua afara, deci macar o gurita de cafea sa ne mai revenim.
eu in weekend am avut multe comisioane si obligatii, si in rest am incercat sa ma mai odihnesc un pic, ca am o perioada mai aglomerata la birou. m-am si simtit cam obosita si somnoroasa. plus ca greturile continua sa-mi mai dea de furca. abia astept sa scap odata de ele.
vladi, bafta multa la amnio. iti tin pumnii sa iasa bine si ai grija de tine. sa te odihnesti.
rebiana, te si sa dea DD sa fie totul bine. sa-t treaca grijile si perioada asta mai "delicata".
mai citesc, ca am ramas putin in urma, si mai scriu.

o sapt frumoasa la toate lumea.


vio asteptand pe bebe 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Neata burtici!

Anca multumim de cafea si mic dejun copios. Dar ce festin culinar ai avut in weekend.

Andira acum ma speriati cu pierderi de lichid, scurtare de col si alte alea.La mine tamponul e mereu ca si cum ar fi ud, iar burtica e tare seara de la atata stat pe scaun.
Si bineinteles ca dra mea nu m-a urcat pana acum pe masa sa imi zica cum stau cu colul. Pai acum ma gandesc la tot felul de tampenii, mai ales ca nu ma lasa durerile de bazin si alt celea.Maine merg la o dra la CMU sa imi dea trimitere la analize si o rog pe ea sa ma urce pe masa sa imi ia si o secretie si sa vada cum e cu colul. Offff...toata sarcina o sa fie un stres continuu????!!!!

Michelle stai linistita in patut, ca sigur sotul iti stie gusturile si va iesi bine.

Denisa din Real am luat setul de 7 bodyuri si am dat 30 de lei pe ele.Cum ai petrecut in weekend?

O saptamana frumoasa si fara stres sa aveti.

Oana 20+ Erick Nicholas
Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Bebe mic




Daca n-ar fi speranta, inima s-ar frange!

Mergi la inceput