Burtici de prunci pretiosi de Mar-Apr 2010 (30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mishi spune:

Buna fetelor!
Si eu am "crescut" tot pe DC! Nu sunt o mamica in devenire, sunt o mamica ce are deja 2 flacai (unu de 3 si unu de 1 an).
Pe scurt, daca ati auzit de patutul de la Graco Contour Electra Deluxe care e vreo 10 milioane la magazin cu toate accesoriile posibile, am postat un mesaj la publicitate ca sa-l dau doar cu 3 mil, asta in caz ca auziti pe cineva ca are nevoie sau nu aveti timp sa va uitati la sectiunea aceea!

Sarcini usoare si nasteri usoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Vroiam doar sa va salut si sa raspund putin repede, azi avem botezul unor prieteni si in curand plecam la party

Alina - sa va traiasca fetitele si sa vina pe lume sanatoase!

Ate - felicitari pentru baietel!!
Desi nu mai e cazul (cel putin probabil nu la sarcina asta ) ma bucur ca-ti place Irina, si noua ne-a placut tare mult - asa o cheama pe prima dintre minunile noastre.
Ca tot intrebai - dr Albu e unul din cei mai buni medici pe morfo, daca nu cel mai bun. Daca n-ai aflat inca pe unde il gasesti, ma uit eu maine la servici (parca imi notasem pe undeva), si-ti raspund.
Te rog frumos, ma treci si pe mine cu data nasterii 25.10.'75? Inca o scorpie
Multumesc frumos!

Babyangel - mie imi place varianta 4, daca mai pot sa-mi dau cu parerea . Codrin imi place foarte mult.

Dayanara - nu cred ca e nici o problema cu lovitura pe care ai luat-o, dar eventual poti sa-l intrebi si pe dr ca sa stai tu linistita.
Nu-ti mai spun ca eu am cazut fix in fund cand eram in 8 luni (deci copilul deja angajat, cu capul in jos), pe gresie acasa - am alunecat ca de-abia spalasem pe jos. Am zis ca innebunesc, dar bine ca a fost totul ok.
Sanatate!

Vladimirescu - perfect de acord cu tine!

Rebiana - eu am avut cerclaj, facut cam de urgenta, la 22 saptamani.
Eu am stat dupa aceea numai in pat, insa cand l-am facut eu colul meu nu mai era scurtat, ci aproape deschis (de fapt orificiul extern complet deschis), si copilul angajat sa iasa. Eu una as fi stat si in cap restul sarcinii, numai sa-i fie bine copilului si sa vina sanatos.
Am stat cuminte in pat, si bb a venit la 38 de saptamani si 5 zile, deci fara absolut nici o problema. Mai micuta, nu grasuna ca sora mai mare , dar totul s-a terminat cu bine.
Cerclajul l-am facut cu anestezie generala, si am stat o zi in spital. Mi l-a scos la 35 saptamani pt ca firul era deja in tensiune (la o consultatie normala, n-am simtit absolut nimic), dar culmea ca mi-a fost mult mai bine dupa ce mi l-a scos. Si daca nu ma agitam eu de mama focului cu o zi inainte, cred ca bb chiar mai statea in burtica.
Cu mine in salon mai era o graviduta cu colul scurtat, dar stiu ca ea nu facea cerclaj, dr i-a spus sa stea cuminte si sa nu faca efort.

Mai cere o parere, si stai linistita, ca nu e un capat de tara. Am auzit si de alte gravidute care dupa cerclaj n-au avut nici o problema, unele chiar s-au dus la servici. Eu zic sa nu exagerezi, si sa te odihnesti cat mai mult, e doar o masura care sa te ajute si mai ales, sa-l ajute pe bb.


Hai ca am zis ca sunt rapida si tot m-am intins...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

andira, am fost pana la urma la spital, si mi.era asa un pic sa zic domne mi s.a nazarit sa fac eco, asa ca am zis ceva de dureri , mi.au facut cu ocazia asta si analiza de urina pe loc,apoi le.am zis pe bune ca vreau sa vad daca bebe e bine si au zis ok si m.au trimis la eco, oricum super de treaba, au spus ca stiu ca asa sunt mamicile si ca ei imi fac cate eco vreau, nevasta unui doctor si.a facut vreo 32 :)) asa ca nu.i mai mira nimic
eu deja am fost la ei in primul trimestru de vreo 9 ori in afara de programarile normale si de aia mi.era jena chiar daca nu aveam motive sa.mi fie, deoarece mereu mi.au facut controale si analize care nu intra in munca lor de urgenta

distractie placuta la botez

roxana 15+ arturo si ivan (2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Citat:
citat din mesajul lui andira





Babyangel - mie imi place varianta 4, daca mai pot sa-mi dau cu parerea . Codrin imi place foarte mult.



Sa stii ca si sotului i-a placut mult Codrin, dar inca ne luptam pentru al 2-lea nume

Deci probabil va fi Codrin Fabian.

Anca
18+ sau
si mami de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Roxana, Andira Incerc sa reduc efortul la minim, la fel si ridicatul din pat insa este f greu avand in vedere ca-s doar cu Luca cea mai mare parte a timpului si el are nevoie f des de mine.
Andira, la fel mi-a spus dr ca va proceda; imi va face anestezie generala si voi sta o zi in spital in cazul in care nu apar te miri ce complicatii. Eu sper din suflet, insa, sa scap fara cerclaj.. dar daca nu se va putea voi face absolut orice pt copilul meu!
Roxana, la finalul saptamanii ce vine merg din nou la control.
Doamne ajuta sa fie bine!

Mami de + !



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Io nu stiu pe ce lume sunt -- stateam in pat si imi faceam tema la Bible Study si dintr-o data ma loveste asa ca maine am programare la doctor. Ma gandeam ca lunea viitoare, dar nici gand, maine e 12, maine am programare. Sunt de coma!!! Si acu de juma de ora, caut disperata carticica mea de gravida, pe care mi-au facut-o prima data cand ammers la consult si in care scriu de fiecare data tot. Nu reusesc sa o gasesc si pace, o sa cobor sa ma uit in masina, ca in rest am cautat-o peste tot. Parca a intrat in pamant. Of of unde mi-o fi capul mai fetelor!

Va pup si sa aveti o seara linistita!

18+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

dupa discutiile voastre legate de cerclaj indraznesc sa va intreb si eu care sunt cauzele ce duc la deschiderea colului si cum v-ati dat seama de acest lucru?
noi crestem pe zi ce trece si am mai simtit abia aseara noi miscari de-ale fluturasului meu, ceva ca si cum ar fi sutat o minge spre poarta sau asa am comparat eu miscarea caci ma uitam cu coada ochiului si la TV sa vad cum se descurca ai nostri la meciul de aseara, dar cred ca stiti raspunsul .
un inceput de saptamana minunat sa aveti. eu ies la o plimbare spre centru caci zilele acestea la noi se sabatoresc zilele orasului, peste tot fiind miros de crizanteme si busuioc, un furnicar de pelerini veniti din toata tara sa se inchine la moastele sfintei parascheva. an de an sunt impresionata de smerenia acestor oameni. va poop pe toate si sa aveti grija de voi.
am mai indraznit sa-mi cumpar ceva hainute de graviduta pt cat timp voi merge la servici si in sfarsit sunt multumita ca nu ma mai strang hainele la burta. am gasit si dresuri medica de care sunt f incantata.
gata cu vorbaria. o seara minunata!


"Cand traiesti cu Dumnezeu gasesti fericire si in nenorocire"-Sfantul Tihon Zadon
19+ - Maria-Emilia
*mamica unui fluturas*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CoriMami spune:

Buna seara dragutzelor,
va salut si eu, refugiata fiind la mama :)
Vineri am simtit ca nu mai pot si cu renovare si cu servici, asa ca iubi al meu m-a adus la mama la Galati, si tineti-mi pumnii pt maine cand voi anunta un medical la servici.
Intre timp, am intrat si noi in saptamana 18 si tot nu simt nici o miscare, in schimb sunt plina de sunculitze in plus..
Cand o sa simt oare si eu bebelina?
Si o ultima intrebare, ce parere aveti de nume Ionescu Elisa Valentina? E o noua idee in loc de Rebecca sau Antonia.
Va pup si va iubesc!

18+
Mami si tati o asteapta pe printesica lor cu drag!
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=CoriMam&year=2010&month=3&day=18&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

Salutari tuturor burticilor!
Intru doar sa va zic ca-s bine. Va multumesc tuturor celor care m-ati certat si tras de urechi, aveti dreptate, sint o toanta. Marti scap de prima tura de stres si cred ca atunci o sa pot sa-mi iau iarasi inima in dinti sa revin pe drumul del drept !
Am inceput de citeva zile sa-l simt pe dragalasul meu de baietel, parca face tumbe, nu stiu ce face acolo inauntru...
N-am nici un chef de amniocenteza, mi se pare ca risc aiurea, pur si simplu nu pot sa-mi pun problema serios ca ar putea fi ceva in neregula cu bebe si de aia trebuie musai sa-mi bag un ac in burta... sincer, o fac din datorie, ca altfel ar zice sotul, soacra etc ca sint complet iresponsabila etc. Deci saptamina cealalta pe 21 plec la Geneva la amniocenteza, am programare pe 22 oct, dar dupa amnio stau 2 zile si jumatate sa ma odihnesc inainte de a urca iar in avion, jur sa stau in casa in pat (am inchiriat un apartament mare si dragut de la particulari, e la acelasi pret pe noapte cu o camera hotel 3 stele, dar macar e mare, nu ma sufoc in 15mp timp de 3 zile in pat)... Si inteleg ca am internet wifi acolo, asadar o sa pot intra si o sa va spun cum a fost, daca sinteti curioase :)
Pina atunci insa e posibil sa nu mai apuc sa intru sa scriu (dar sper sa pot citi tot, ca si pina acum) pt ca urmeaza o sapt grea pt mine, apoi pregatire de Geneva,copil de trimis la bunici (ca plec si eu si sotul in acelasi timp, in tari diferite, nu-s cum s-a nimerit...) etc, etc. Va pup pe toate fara exceptie!

OANAIACOVITA: ce burta grozava ai!!! Si ai o fatza asa fericita... tare imi place de tine! Si bravo tie, ai numai burta, la picioare nu te-ai ingrasat, arati perfect! Tine-o tot asa, cu toate! PS - ai grija la bodyuri, care sint primul strat pe piele - pt primele luni cauta fara absolut nici o broderie, ca zgirie, eventual si fara imprimeu, ca e cu vopsea chimica - simple si albe sau in culori f deschise sint super, ca e bine sa le speli la 90 grade cit e mic. Si evident nu uita sa tai toate etichetele, sa speli si sa calci fiebinte toate hainele cind te pregatesti de nascut, niciodata sa nu dai copilului ceva nou nespalat, nici caciula, nimic... hai ca iar te-am umplut de sfaturi!

mami de vladimir (4 ani, bun si dragastos)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Hello !
Am revenit si noi.
Am intrat decat sa va salut. Imi este greata, reactie normala pt mine la revenirea in Bucuresti.
Va pup

Denisa, 14 + cu kinder-el Eric - Andrei
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

POZE

Mergi la inceput