Bebelusul din burtica: Primele batai de inima

Raspunsuri - Pagina 57

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Maine implinim 5 saptamani de sarcina si ne pregatim sa intram in sapt 6. Momentan sunt bine, am avut pe miercuri niste dureri si ceva contractii, dupa ce am descoperit cele 2 liniute. Ma gandesc ca e un pic psihologica treaba(sau nu). Oricum noaptea de miercuri spre joi am adormit extrem de greu si am avut vreo 2-3 contractii foarte dureroase dar scurte. Din fericire nu am sangerat. Am luat un no-spa in fiecare seara de atunci. Ideea e ca simt din cand in cand uterul(zic eu), asa ca o greutate in abdomen sau asa ceva. Alteori ca si cum n-ar fi nimic. Inca n-am simptome de-astea super nasole gen greturi sau varsaturi. Oare am sanse sa scap daca n-au aparut pana acum?

Sarcina usoara tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Si eu sunt in saptamana a 5-a de sarcina si mai am dureri de burtica noaptea, dar schimb pozitia si imi trec. Ce ma deanjeaza pe mine e faptul ca adorm foarte greu, ma trezesc de cateva ori pe noapte si cateodata ma trezesc transpirata in jurul gatului. S-a mai confruntat cineva cu aceste transpiratii nocturne?
In ceea ce priveste greturile apar rar, in general dupa mese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Draga Elena, si eu adorm cam greu si dorm oarecum iepureste. Plus ca ma trezesc cu o ora mai devreme decat de obicei. O fi stresul hormonal de vina. Eu ca sa dorm mai linistita iau seara un No Spa ca sa fiu macar convinsa ca n-o sa am contractii care sa ma trezeasca sau sa ma panicheze. Dupa ingrozitoarea noapte de miercuri mi-e cam frica sa ma culc fara No-Spa. Transpiratii n-am si nici greata inca. O sa-mi permit sa te adaug la prieteni tinand cont ca suntem in aceeasi faza de sarcina. Am putea sa ne sustinem reciproc.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

aever accept cu mare placere invitatia ta si sper sa avem si noi si celelalte mamici sarcini cat mai usoare si bebei sanatosi. Bine ca ai adus in discutie No-spo...ar trebui sa cumpar si eu o cutie...sa fie in casa. Eu prefer sa beau cate o canita de ceai de tei seara sa ma ajute cu somnul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

buna dimineata aever si elena in primul rand sarcina usoara si bebei sanatosi!!!
am vazut ca sunteti la a5a saptamana si vreau sa va intreb de ce nu mergeti la subiectul Fluturasi si Floricele de Mai-Iunie 2012?
cred ca undeva in iunie veti naste.. iar la subiectul asta sunt toate fetele care vor naste in mai si iunie, la fel ca si mine (gasiti subiectul pe pagina la odiseea sarcinii in 40 de saptamani pag 2)
aever ma bucur ca si tu esti din bucuresti, nu am vazut foarte multe fete de aici
va pup si sa va aud de bine

Anca 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

fetele vreau si eu o parere....sau mai multe:)
sunt insarcinata in 5saptamani.de fapt nu stiu exact 5 sau 6,ma rog uni aflu exact.sotul meu este plecat din tara de 2 saptamanisi se intoarce la sfarsitul lui noiembrie.ce sa fac?le spun parintilor si socrilor k vor fi bunici sau nu?dupa calculele mele ar trebui sa am cam 11 saptamani cand se intoarce sotul,se vede burtica pana atunci?



sarcina usoara si bebelusi frumosi si sanatosi tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

buna addya, sarcina usoara si multa sanatate!!!
si eu sunt la inceput, in saptamana a6a, dar e prima sarcina si nu stiu sa iti spun exact daca se vede burtica in saptamana 11...stiu doar ca atunci cand am fost la ginecolog era o gravida in saptamana 18 ( dupa spusele dl dr..) si eu chiar nu am vazut nici o burtica la fata aceea...
cat despre sa dai de veste... eu una de-abia astept sa spun tuturor... dar ma abtin pt ca inca nu am auzit inimioara bebelusului, defapt nici bebe nu se vede inca la ecograf... doar casuta lui...iar dr a fost foarte rezervat mi-a dat de inteles ca e inca devreme pt a fi siguri de sarcina...
nu vreau sa te sperii, pt ca atat timp cat nu ai dureri la burtica si nici scurgeri cred ca e totul ok
imi pare rau ca sotul tau e departe pt ca ar fi bine totusi sa ai pe cineva alaturi cu care sa vb sau sa te insoteasca la dr... o prietena, o sora...nu stiu...poate mama ta
sau poate gasesti o burtica din sinaia pe siteul asta...daca nu, eu te sustin de la distanta

Anca 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Buna 2liniute,
Multumesc frumos pentru sustinere!chiar nu am pe nimeni cu care sa merg la doctor! si la mine e prima sarcina,si sincera sa fiu imi e greu sa nu spun nimanui....as opri pana si strainii pe strada k sa le spun ,dar totusi as vrea sa pastrez secretul pana vine sotul meu acasa!adica este copilul nostru si merita si el sa poata privi chipurile celor dragi cand le dam vestea,merita si el sa aiba parte de bucuria asta.
Doctorita mea nu ma poate primi decat pe 24.10.,crezi ca e vreo problema atata timp cat am ceva dureri de mijloc si undeva in zona ovarelor,binenteles si arsuri la stomac.ma cam ingrijoreaza asta dar nu as vrea sa merg la alt medic.u ce zici?


sarcina usoara iti doresc,si un bebic frumos si sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Buna tuturor!
Sunt noua pe DC dar citesc cu mult interes toate subiectele abordate aici.
Am urmarit cu mult interes subiectul dezbatut de Luys si Ramonapep in legatura cu acele pulsatii in zona inferioara a uterului.
Sunt in a 20-a saptamana de sarcina si de doua saptamani ma confrunt cu acele pulsatii neregulate.
La ultima ecografie la 18 saptamani dna. doctor mi-a zis ca e totul ok cu colul, doar placenta e putin cam jos.
Eu una am atribuit pulsatiile pozitiei placentei.
Oricum mi-ati dat de gandit iar la controlul de saptamana viitoare voi insista la dna doctor pentru a afla ce e cu aceste pulsatii.

Multa sanatate la toate gravidutele..!
20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

off addya, nu te-a vazut deloc dr. pana acuma?
eu din cate am inteles... citez dintr-o revista de la Regina Maria: " ai crampe abdominale. sunt asemanatoare celor de la menstruatie, dar sunt cauzate de uter, care se pregateste sa sustina sarcina."... asa ca unele dureri sunt normale.. doar sa nu fie prea ascutite cum spunea o burtica pe aici "ca o gheara"...daca nu ai scurgeri rozali sau maronii... cred ca e ok...
in cazul meu au fost unele dureri ascutite, vro 3 ... si am avut scrugeri maronii .. tot asa aveam programare de-abia peste o saptamana, dar de frica am fost la spital si am cerut sa fiu vazuta de urgenta de un dr... eu am avut noroc ca era in timpul acela chiar dr la care vreau sa nasc.. si mi-a spus ca e ok.. mi-a dat tratament si o sa ne vedem pe 25...
aa si in foaia de investigatii de preconceptie care o am scrie asa, citez : " gravida se va prezenta de urgenta la camera de garda in caz de: febra, frisoane, sangerare, dureri abdominale sau contractii uterine, cefalee, edeme importante, tulburari tranzit intestinal sau urinar, alteratea starii generale, absenta miscarilor fetale (dupa 20 sapt. de sarcina)"
dar nu stiu sa iti spun cat de periculoase sunt toate aceste simptome, pt ca de ex dureri de cap si eu am si citez: " sunt tot o urmare a schimbarilor hormonale"
acuma eu sper ca esti bine si tu si bebe, te pup

Anca 6+

Mergi la inceput