Bebelusul din burtica: Primele batai de inima

Raspunsuri - Pagina 56

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

Citat:
citat din mesajul lui luys

Ramonapep,ai depistat pana la urma ce sunt acele miscari din col?
Hai sa-ti spun ce banuiesc eu ,adica ce inteleg eu din ce-am patit.
La ultimul control,mi sa depistat colul scurt si deschis.Dr. mi-a dat sanse 50% - 50% ,din cauza faptului ca-mi iesise saculetul prin col,iar la cerclaj putea sa-l intepe si sa pierd copiii.
Am riscat ,n-am avut ce face,iar acum scriu din spital,deocamdata sunt bine,cerclajul a reusit,dar dr nu-mi garanteaza nimic.
Asa ca...mare grija la col.




Sunt momente in viata, in care oricum ar sta corpul, sufletul e in genunchi !



ma bucur ca ai trecut cu bine peste aceasta incercare!!!poate ca parcursul sarcinii este unul fff greu, incat d emulte ori sauntem pe pct de a claca dar knd ne tinem puii in brate , nimic din toate acestea nu mai au importanta!!!
asha ac fii cuminte si asculta indicatiile dr, si acusi-acusi o sa ai langa tine micutile comori!!!!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011

bebe strumph

bobocel de 6 luni


Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapep spune:

buna luys,
imi pare rau ca esti in spital, dar totul e spre bine. Crezi sa fie vreo legatura intre colul deschis si acele mici pulsatii? ca ma sperii si eu acum. Eu planuisem urmatorul control peste vreo 2 saptamani, dar parca imi vine sa ma duc mai repede. Ieri am fost la medicul de familie la vizita lunara si pt ca vroia sa imi prescrie calciu, i-am explicat de pulsatiile astea, dar s-a uitat doar la mine, nu a comentat nimic si a zis ca nu imi mai da calciu.
Acum, eu avand si doua cezariene, uterul fiind cusut de doua ori este posibil sa fie putin micsorat si pt ca acum de mareste poate ca de aici vin. La ultimul ecograf nu s-a vazut nimic nelalocul lui...sper sa fie bine.
Iti doresc si tie numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luys spune:

Ramonapep,citeste ce a scris si Iulia7,si ea tot la cerclaj a ajuns.
La mine, de fiecare data cand am facut eco,nu sa vazut nimic,colul era ok.Cand m-a urcat pe masa...surpriza...col deschis si micsorat rau.Ca sa mi-l poata coase,pe masa de operatie m-au tinut cu capul in jos,in primul rand ca sa-mi plece punguta dintre picioare,sa n-o intepe,si-n al doilea rand,sa aiba de unde apuca,sa aiba ceva col de prins firul.
Ramona,incearca un eco care are sonda vaginala,si intreaba de starea colului.Mai bine previi,decat sa vindeci...!

Iulia7,am 23 sapt,gemeni, fetita si baietel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapep spune:

luys...deja ma gandesc sa merg azi la cabinet...speram sa auzim numai de bine.
Cum a fost cerclajul, ti-a facut o anestezie locala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulia7 spune:

Ramonapep, eco transvaginala e cea mai recomandata pentru masurarea colului. La transabdominala sau control pe masa lucrurile nu sunt foarte exacte. Daca ai cea mai mica banuiala ca ceva nu este in regula, mergi la doctor, te rog eu. Pulsatii din acelea eu am avut dupa cerclaj, nu inainte, iar la eco colul chiar se mai lungise, era inchis, totul ok. Mergi la doctor totusi, pentru linistea ta. Sincer, nu as vrea sa mai ajunga nimeni de aici sa faca cerclaj; desi e total nedureros, este foarte stresant dupa, stai cu grija la fiecare miscare, numeri saptamanile si zilele (da, azi am 26 saptamani si 6 zile, nu ma pot abtine sa nu stau cu ochii pe calendar, s-a transformat intr-o obsesie).
luys, inteleg ca deja a trecut o zi de la cerclaj si sunteti ok toti trei. Hai ca o sa fie bine, o sa vezi! E super ca doctorul a reusit sa puna firul. Dupa ce trece si perioada asta critica de cateva zile post-cerclaj sansele de a ajunge la termen cresc considerabil.
PS: baietel si fetita, ce poate fi mai frumos?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

buna fetelor, va doresc multa sanatate si sper sa nu mai apara complicatii, sa vina bebeii sanatosi!!
luys insanatosire grabnica si sa iesi cat mai repede din spital
ramona si kmy imi pare rau ca va raspund asa traziu, dar in ultimile zile dorm foarte mult ... imi pun utrogestan zilnic si stau in pat cuminte pana adorm... apoi cand vine al meu acasa stam la povesti despre bebe ... e tare fericit si el
fetelor aveti dreptate bebe e cel mai important si nu trebuie sa astept daca e ceva in neregula cu mine.. sper sa nu-mi mai apara scurgeri...
si da ne-a vazut dl doctor la ecorgaf, si uite asa avem si prima poza cu bebe .. defat cu casuta lui ca e inca foarte mic...
la mine e prima sarcina, am mari emotii
va pup dulce si sa va aud numai de bine

Anca 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luys spune:

Ramonapep,anestezie generala.N-am simtit nimic,am dormit tun,nu sunt dureri dupa,decat un mare stres.
Vorba Iuliei,numeri zilele,saptamanile,etc.
Eu inca sunt in spital,marti am facut cerclaj-ul,de 3 zile sunt pe antibiotic si litice,iar dr vrea sa ma mai tina sub supraveghere pana sapt viitoare cand vrea sa-mi scoata liticele ,si sa vada cum se comporta colul,daca am contractii fara ele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

fetele,am si eu o problema:
sunt gravida in o luna jumatate si am niste arsuri groaznice la stomac.cum scap de ele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

MULTUMESC MULT!


PUP TOATE MAMICILE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luys spune:

Nu scapi,sunt normale si trec singure.Eu am 23 sapt,iar de 2 sapt am arsuri de-mi vine sa vomit.Ca sa scap de senzatie,beau de fiecare data cate o gura de lape sau apa.Dar...le stapanesc pe moment.


Mergi la inceput