Frumuseti in miniatura (Toddlers & Tiaras)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Petaluda a surprins foarte bine esenta fenomenului.

Citat:
citat din mesajul lui petaluda
Poate exagerez dar eu vad in toata treaba asta o obiectificare a femeii,inculcata de la varsta frageda chiar de parinti.


Problema e, intr-adevar, obiectificarea femeii, transformarea ei intr-un obiect de privit (si nu intr-un subiect care priveste). Si, ma rog, femeia matura n-are decat sa poarte padded bras si sa se cocoate pe stiletto heels daca asa pofteste pofta ei (numai ca nu e numai pofta ei, dar asta e alta poveste). In ceea ce priveste fetitele, situatia e complet diferita. O fetita obisnuita cu trebile astea va 'intelege' de foarte devreme ca societatea e sensibila la maimutareli lady-like si se va purta in consecinta.

Eu am un baiat si din fericire, concursurile de mister Absurdistan sunt relativ rare. E frumos din cale-afara, e ca un soare (pe cuvant de cercetas, nush cu cine seamana). Dar nu l-as duce la concursuri de-astea in ruptul capului. As avea mai putin de mascuit si frezat dar:
1. vreau sa stie (sa stie sigur) ca frumusetea e skin-deep si ca nu e o treaba cu care sa-i mani.pu.lezi pe ceilalti
2. vreau sa stie ca daca e frumos, nu-i nici meritul lui, nici al meu, nici al lu' ta-su.
3. vreau sa stie ca daca alti copii or fi mai putin frumosi, iarasi n-are de ce sa se impauneze cu treaba asta.
4. vreau sa stie ca frumusetea nu se judeca asa, in sine, dupa niste parametri si canoane; ca degeaba ai trasaturi simetrice si par bogat daca sufletul care ti le poarta e amorf.

Sigur, o sa stie el toate astea mai tarziu un pic. Doar un pic. Are un an si cinci luni


Trouve avant de chercher





Noe, ai sintetizat tare bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Voi vreti sa spuneti ca fetita de culoare din ultimul clip, imbracata in cow-boy care isi roteste fundul e de varsta cu fiica-mea? E dezgustator...

A spus cineva mai sus ca aceste mame paraziteaza viata copiilor - asa e. Nu pot sa cred ca cineva gaseste ceva benefic in aceste concursuri pline de vulgaritate.


J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Din nou, nu pot sa fac legatura intre pozele atat de minunate ale Annei Geddes si grotescul pageant-urilor de fetite.

Io nu vreau sa "poop on your parade" Buflea, sincer, dar nu pot sa gasesc asemanari si pace.
Din cate am vazut in pozele Annei sunt mereu alti bebei ceea ce inseamna ca ea lucreaza cu un bebe cateva ore si gata( nu stiu daca parintii bebelui respectiv mai fac si alte shootig-uri) si pozele ei au alta insemnatate decat frumusetea superficiala, eu prin pozele ei inteleg frumusetea copilariei, a maternitatii, a bucuriei de a avea copii...pageant-urile imi inspira tristete...

Pai legatura era ca EU am citit biografia ei si povesteste acolo cum se desfasoara sedintele foto si cum isi selecteaza copiii ... cum se comporta bebelusii / copiii in conditii de reflectoare, decor, costumatie, regie ...etc. Si se comporta diferit - unii sunt ca la ei acasa, rad cand vad un bec si aud o voce straina, se baga singuri intr-un pantof si de acolo fac cu mana, aplauda si ei cand aud aplauza in jur ... altii cum se aprinde becul se pun pe plans si se ascund dupa fusta mamei, unii "follow directions" fara nici o problema, sunt curiosi si confortabili in orice pozitie i-ai pune, pentru altii e nevoie de o intreaba sceneta in spatele camerei doar ca sa se uite la vecinul lui. Adica unii au in ei aceasta "naturalete" ...


nu exista comparatie.
ce face Anne Gedes se cheama arta...bebelusii aia nu sint sexualizati, vopsiti, impinsi sa faca chestii nenaturale...

aici e buba: transformarea unui copil nevinovat intr-o mascarada de balci

pina la urma fiecare cu parerea lui...nu putem noi impune nici unei mame sa-si vada copilul altfel decit si-l vede singura.
fiecare pasare pe limba ei piere.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Bebeii lui Annes nu sint modificati prin procese chimice (depilat, decolorat, vopsit, bronzat si imbracati in haine de prostituate din anii 60), e imortalizata frumusetea corpului omenesc nu sexualizarea copilariei.

Ca tot vorbeam de abuz, barem todlerii aia stau pe scena, dar Duggars aia de au 19 copii, baiatul de 5 ani spala zilnic 16 masini de rufe, desparte ciorapii si chilotii de fete/baieti pune in saci separati etc, dupa spalat, uscat impacheteaza...etc. Asta numai ptr maica-sa crede ca are menirea sa umple pamintul si toate garurile vulcanice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Eu inca n-am vazut la Anne Geddes copii plini de farduri, bronzati cu spray tan (cred ca asa ii spune), cu gene false, unghii false, suvite false, zambete false, epilate etc. Cum sa machiezi un bebe de doi ani?!?! Era o fetita in filmuletul de pe celalalt forum care tot intorcea capul si mama ei tot tragea de ea .
Si daca atata apreciaza mamele lor frumusetea de ce nu se baga ele frumusel la o cura de slabire? Ca din cate vad in filmulete, la majoritatea nu le-ar strica .

De fetita mulatra in roz mi s-a rupt sufletul. Ea era speriata si necajita si maica-sa ii zicea sa nu planga ca o sa strice rochia .

De Duggars nici nu mai zic, parerea mea necenzurata despre ei merita cartonas!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Doamne, ce mi-au putut vedea ochii ! Mame frustrate ! saracutii copilasi...

"Copilul rade:
Intelepciunea si iubirea mea e jocul!"


Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui eloise

Le fura viata copilelor, traiesc prin ele. Nefericitele alea de mame incearca sa-si dea valoare lor insele parazitind copiii si obtinind recunoasterea si aprecierea de care ele probabil n-au avut parte. Copilul in sine nu conteaza, cu atit mai putin sentimentele lui.


Pe langa alea care traiesc prin copiii lor, multe mame au fost ele insele in concursuri, de aia zic ca acolo unde exista cultul concursurilor de frumusete, de obicei in sudul US, copiii vor participa.
E o fala pt ei, ca si cand iti iei masina de lux ca sa faci ciuda vecinului, astia nu isi permit masina dar tranforma copiii in obiecte de lux(sa dai pana la $2000 pe o rochita la 2 ani e ceva, ati vadut ca isi mai iau un cate un job ca sa poata participa la concursuri).

Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Cred ca un aspect care nu a fost inca discutat, referitor la motivatia parintilor acestor fetite, este reprezentat de castigul financiar. Si vorbesc nu de cel prezent, care este foarte mic sau chiar cheltuielile sunt mult mai mari decat castigurile. Este vorba despre viitor, despre visul american, de care am auzit cu toatele vorbindu-se.
Mai, parintii astia asta vor: nu urmaresc un trofeu de doi bani pentru bebelusul lor de 1 an, urmaresc VIITORUL.

Ati vazut vreodata documentare despre copilaria lui Britney Spears, Beyonce, Cristina Aguillera, Ricki Martin (si probabil multi altii, dar nu-i stiu eu), ca sa nu mai vorbim despre Michael Jackson? Exact pe acelasi tipar, au fost impinsi de parinti din frageda pruncie (imediat ce au realizat existenta unui talent muzical) spre, lectii, cursuri, repetitii si MAI ALES nenumarate concursuri de profil. Munca, munca, munca, nici un fel de copilarie. De ce toate astea? Ca sa-i faca cunoscuti, sa ajunga treptat de la o televiziune locala la una nationala si sa ajunga in final.......ACOLO UNDE AU AJUNS.

Hai sa vedem cine a inceput prin a castiga concursuri de miss: Meg Ryan, Sharon Stone, Halle Berry, Vanessa Williams (Miss America )- si astea sunt numai numele pe care le stiu eu, fara sa caut in mod special. Pana si Sarah Palin a fost pe locul 3 la Miss Alaska si a ajuns guvernator. Nu mai zic de vedetele care au inceput facand reclame din stadiul de bebelus (de exemplu Brooke Shields).

Si nu e vorba numai de a ajunge vedeta superfaimoasa si bogata. E suficient sa castigi, in adolescenta, un concurs de frumusete la nivel local si in premiu sa fie inclusa si o bursa de studii la colegiu. Asta inseamna enorm, fetelor, enorm pentru o tanara care altfel nu are posibilitati sa-si continue studiile.

Vi se mai pare nebun taticul care a facut planul sa-si trimita fiica nenascuta la concursuri de miss? Daca ar exista chiar si o sansa de 1 la 1 milion, n-ati vrea si voi sa ajunga copilul vostru asa?
Noua, evident, ni se pare hidos (ceea ce si este) si FARA SENS, pentru ca intr-o tara ca Romania asemenea concursuri nu au absolut nici o finalitate. Dar in SUA, vedeti bine, scopul final exista si merita urmarit.

Asa ca eu cred ca PRINCIPALUL MOTIV pentru care parintii fac asta, lasand la o parte toate celelalte motivatii psihologice, mai mult sau mai putin freudiene, sunt BANII.

Ce nu inteleg eu este cum e posibil ca, intr-o tara in care daca dai o palma copilului poti sa-ti pierzi drepturile de parinte, sa se permita o astfel de aberatie.

Oricum, pe mine ma trec fiorii cand vad imagini cu acele fetite.

Bedrosmart

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Dar cati din toti cei mentionati au studii peste liceu? unii nici pe ala nu l-au terminat.E foarte inaltator sa ai scuza asta, sunt manechin de la 2 ani ca sa merg la colegiu dar cele mai multe fete nu vor merge.
Vor invata ca a fi frumoasa e tot ce conteaza mai ales ca fac bani grei din asta.
(exemplul Sarah Palin, nu e bun :)), eu nu as vrea-o pe ea ca role model)


Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Bebeii lui Annes nu sint modificati prin procese chimice (depilat, decolorat, vopsit, bronzat si imbracati in haine de prostituate din anii 60), e imortalizata frumusetea corpului omenesc nu sexualizarea copilariei.

Ca tot vorbeam de abuz, barem todlerii aia stau pe scena, dar Duggars aia de au 19 copii, baiatul de 5 ani spala zilnic 16 masini de rufe, desparte ciorapii si chilotii de fete/baieti pune in saci separati etc, dupa spalat, uscat impacheteaza...etc. Asta numai ptr maica-sa crede ca are menirea sa umple pamintul si toate garurile vulcanice.



Wow, ce trist...efectiv se cheama sclavie, sa pui un copil sa munceasca de seara pana dimineata, nu ma vad eu pe mine sa spal atata intr-o zi plus restul, in loc sa se joace.

Cat despre subiect, hm, Noe a zis bine.

Pe mine m-ar ingrozi sa-mi expun copila in asemenea costumatie...vorba cuiva sa se uite dup-aia tot felul de perversi pe net sau la tv...brrrrr.

eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)

Mergi la inceput