Fulguleti de nov - dec 2006 (221)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chinico spune:

RAMSAN felicitari, sa-ti traiasca Tudorica!
4 kg, fara epidurala??? mai, esti curajoasa tare, tare...saryta cred scria ca a mers repede, 2 ore..2 ORE!!!! FARA EPI!!! ui.
Si zi. Fu fain la nunta?
Cand ai timp si chef scrie-ne sa ne pove de Tudor. Seamana cu Rares?

Roxanica iote! nu-ti fa griji, o sa fie bine cu Maria, si daca tot nu vrea si nu vrea sa renunte la esarfa cine stie, poate te hotarasti sa faci cezariana. Sau nu vrei? Vrei neaparat sa nasti pe cale naturala? Oricum decizi, stii tu, important e sa ai incredere. In D si in Maria.

Lavinia ma bucur ca s-a terminat cu bine, e greu sa-i vezi ca din ghemotoace de energie se transforma in carpe...Da-i un mare lui Mihaita.

De cura cu oua de prepelita am auzit si eu, si sincer, daca as avea aici o sursa demna de incredere ar face-o si Bea.
Asa, fara prepelite cunoscute ne limitam la suc de portocale proaspat, la miere de albine..si cam atat. Ma gandesc sa incep sa-i dau si polen, combinat cu mierea de albine e si el bun.
Nu sunt inca hotarata daca va face anul asta vaccinul antigripal, stau inca in cumpana, o sa ajungem la controlul de 3 ani acusi la doc si o sa intreb din nou, desi am mai intrebat o data si omul m-a asigurat ca si-a vaccinat propriile odrasle in fiecare an..
A. si oscillo. inca nu, dar pe la mijlocul lui octombrie, sub forma de vaccin.

Flore imi pare rau sa aud de Alessuca. La Jurj am si eu de gand sa ajung cu Bea in iarna. Am pricipit ca de la grupa mica s-au retras deja 5 copii...acum ca's mai putini poate o sa aiba timp "doamna" sa se uite mai bine la ei..

Yagmur capul sus! Cand ai concediu?

Doniachestii faine face Cristinelul!! Ati inceput deja sa masacrati dovlecii? La noi am vazut deja munti prin parcari....imi vine sa fac un strudel

Mda. Maine e si pentru noi ziua x. da, da, ne-am rehotarat, mergem la gradi. Impreuna, cel putin maine si poimaine.


Dia pacat ca n-ai ajuns si bine ca ai ramas acasa , cred ca-ti faceai la infinit reprosuri daca se imbolnavea Oana si tu nu erai langa ea, plus ca n-ai fi savurat nici macar o secunda de stat pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Off, off ca n-am chef de munca....
Azi am "chiulit" de dimineata si l-am dus pe Luca la gradi; am vazut-o si eu pe "prietena" lui careia deja trebuie sa-i cumpar un cadou (m-a rugat mult Luca intr-o seara sa-i cumpar cartea cu Thomas si Bertie). Vai de mine ce ma asteapta cu Luca cuceritorulul .
Donia, nu toata lumea lucreaza asa, dar la mine in department da... asa ca trebuie sa raman; pare incredibil dar anul asta sau cel tarziu in ianuarie dam drumul la trafic pe 42 km, apoi mai raman niste km amarati neterminati; insa pe sectiunea Oradea ar da bine sa se intample la fel; deci: daca nu ma dau afara pot scapa de mine daca ma trimit acolo, cazare in camp etc, etc... deci cumva sa ma faca sa-mi dau demisia . Sa zicem ca merg, dar ce fac cu Luca? Alta gradi, alta dadaca , alta casa brr.. nici nu vreau sa ma gandesc..
Lacramioara, Luca a stat vreo cateva secunde cu Coryzalia in gura dar nu suge mult, o inghite... oare mai are efect asa? Ca nu se sparge si praful nu se asimileaza..
Chinico, de Craciun incepe vacanta si sint sanse sa dureze vreo 5 luni . Vin la voi cu
Dia, ce aparat de aerosoli aveti? Ma gadeam sa cumpar si eu dar habar nu am de unde sa o apuc

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006) varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

yagmur, avem un ap de aerosoli LAICA MD6026, il poti vedea pe site-ul laica punct ro, la ap de aerosoli ... eu am incercat vreo 5 aparate de aerosoli (imprumutate) inainte sa-l iau pe asta si asta chiar face toti banii, nu se compara cu omron sau altele ... e fff silentios (ca eu ii faceam cand dormea) si f eficace, adica subst. o evapora in 10 min, iar alte aparate acceasi cant de subst o "abureau" in 45 min ... deci eu sunt f multumita de ap asta de aerosoli, chiar il recomand cu caldura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salutari mamici.

sorry ca nu am mai intrat, adica va citesc, dar mai rar cu scrisul. sunt amarata si nu am vrut sa va supar si pe voi. bineinteles ca motivul si cauza vin de la dani. si de la gradi. nu reusim sa ne acomodam. adica plange in fiecare dimineata ceva de speriat. cica peste zi isi mai revine, se joaca, are deja 5 buline la activ pentru ca a invatat toate poeziile, a dansat si a cantat. dar, si peste zi, plange dupa noi. doarme ffff putin, adica ieri a fost recordul ... 20 min. regula e sa stai in pat pana se trezesc si ceilalti copii, va dati seama ce chin e pe dani sa stea in pat cate 1h1/2, el care ar topai toata ziua. nu stiu ce sa zic, sa fac, m-a enervat teribil una dintre educatoare ... ca cica e plans de alint si ca trebuie sa vb cu parintii (i-a spus bonei). ce naiba sa vb cu noi, ce as putea sa ii fac copilului??????? ca slava Domnului, i se explica zilnic ce si cum e cu gradi, ca vine geta si il ia si il aduce acasa, unde ne gaseste pe noi, ca se joaca, mananca si doarme si dupa aceea vine geta. in fiecare seara promite ca nu mai plange ... a doua zi o ia de la capat. ma doare sufletul. si nu as vrea sa intrerup gradinita, ca stiu ca am lua-o de la capat la anul. ii place doamna, da pupic in fiecare zi la plecare, ii plac copiii ... dar plange. ma rog ... sper sa se acomodeze si el la un moment dat, ma asteptam sa planga, dar deja e a treia saptamana si totul e exact la fel.
in schimb, ca sa ma laud , educatoarele sunt extaziate de el, de cat e de inteliget, ce bine vorbeste, ce repede invata (aude poezia si gata ... a invatat-o), ce converatii poarta cu ele, etc. imi povestea una din doamne cum incearca sa o vrajeasca si cica intr-o zi au discutat cam asa:
dani: vreau sa vina mami.
doamna: nu poate, ca e la munca.
dani: vreau sa ma duc eu la mami.
doamna: nu se poate, ca nu stim unde lucreaza mami.
dani: stiu eu, in copou, vreau sa ma duc.
doamna: e departe copoul, nu avem cum sa mergem.
dani: ba da, cu tramvaiul sau taxiul. si tot asa. la orice ii spunea doamna, dani avea replica. pana la urma, cand a vazut ca nu are succes, a spus: nu pot sa ma duc la mami, o astept pe geta, hai sa ne jucam pana atunci.

m-am bucurat tare mult ca bb tudor a venit sanatos si grasunel. sa fie sanatos si norocos.
m-am bucurat din nou cand am citit ca mihaita a fost curajos si a trecut cu bine peste anestezie si interventie. refacere usoara!
m-am intristat cand am auzit de copiii bolnaviori si m-am infuriat cand am citit de cei loviti. eu l-am invatat pe dani sa fie paracios, sa ii spuna copilului ca nu e frumos si nu se mai joaca cu el si apoi sa mearga la adultul cu care e si sa ii spuna. dani nu loveste, dar pe stefi, doar pe ea, o musca periodic. cred ca asa isi manifesta dragostea.
forfecelul nu i l-am da, decat atunci cand ii tai unghiile, le taie si el la ursuleti . dar inca nu am inceput sa ne jucam cu el. poate la iarna. a tinut-o perfect intre degete de prima data si stie f bine sa faca miscarea de taiere. cred ca a observat si a invatat, ca nu i-a aratat nimeni.

si cam atat. pup.


Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:


a! am uitat. am descarcat si eu pozele de la mare dupa o luna, asa ca, cine are chef sa ne vada, ne gaseste aici

pup.


Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dia1609

lizzy, as avea emotii cu ouale crude, m-as gandi numai la salmonella .. eu oricum n-as avea de unde sa le iau de altundeva decat din magazin ... banuiesc ca daca i le dau gatite, nu-si pastreaza proprietatile, nu?

Dia de Oana 29.11.06

"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez



banuiesti bine gatite nu e totuna.
si eu am ghimpele cu salmonella. le iau de la producator autorizat, saptamanal, proaspete. imi asum totusi un anume risc, stiu...
si faptul ca-l duc pe marc la gradi e un mare risc. trebuie sa incerc insa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

eu m-am amuzat www.animalutul.ro/mamifere-mari/bovine/curiozitati-despre-vaci/234/" target="_blank">curiozitati despre... vaci

bune de povestit la copiii curiosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

desi e complet off-topic, special pt voi, sa va mai descretiti fruntile, cea mai tare explicatie data de o mama pt 'virgin' (acusi ne vine si noua randul sa raspundem la intrebarea asta ) aici
ps: recomand urmarirea cu sonor :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lavinia_P

DoniA,
cum de ne scrii asa mult?


Asa s-au aliniat astrele zilele astea
Daca pun eu poze, pui si tu?

iulia-stefy, ce mi-a placut de harnicuta ta Mai poti, mai poti?

Dia, cand Cristinel a facut laringita urata, de am fost la urgente si internati, i-au dat doar adrenalina pe masca si doar o doza de cortizon (nici nu mai stiu, sirop? injectabil?) cu eliberare continua care tinea 3 zile.
Eu sunt cam contrariata cu ACC, doar tusea e uscata, nu? Si asta e pentru fluidificare, dar ce sa fluidifice?
Ce draguta e Oana cu Tinkerbell, pana la urma a primit vreo surpriza?

Laura, ce faine sunt pozele de la mare, mi-au placut baietii cu jucarii identice pe plaja si voi toti sunteti foarte frumosi!
Imi pare rau de Dani, cu plansul, cred ca ti-e tare greu.
Dar regula aia cu statul in pat e aberanta de-a dreptul, cum sa ii ceri unui copil sa fie tintuit in pat daca nu poate sa doarma? Aici cei care nu dorm se joaca in liniste cu jucarii care nu fac zgomot, nici macar nu sunt in alta incapere, ci doar la o parte de zona cu paturi.

chinico, nu ne-am apucat de dovleci inca, dar ma gandesc si eu sa cumpar vreo cativa sa decorez casa. De mancat... imi plac copti la cuptor, altfel nu sunt mare amatoare.
Succes maine la gradi!

lizzy, chiar e amuzant site-ul, nu stiam ca daca se slobozesc vacile, contribuie la efectul de sera



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Yagmur, cand Stefy nu sugea pastilutele, i le pisam si i le puneam cu putin ceai.... aparatul meu de Aerosoli e Omron.... si sunt multumita de el. Pe Stefy nu o deranjeaza zgomotul pe care il face, de fapt nici nu e cine stie ce... Si de transformat solutia in aerosoli, se intampla relativ repede... Asta e modelul:http://www.medishop.ro/product--Aerosoli-Omron-C28--120.html
Mai nu stiu ce e cu baietii astia? Ca Stefy a venit zilele trecute cu un sirag de margelute de la un coleg de cresa...

Lavinia, nu toate mamicile isi bat capul cu copiii... Si eu m-am lovit de indiferenta sau rautate cand am spus ca daca nu se acomodeaza ar fi bine sa i-a copilul la pranz.... sau si mai devreme daca e cazul...

Dia, multa sanatate Oanei. Si Stefy la repriza de laringita cand s-a sufocat, la un an si vreo 4 luni... i-a pus la aerosoli dexa+ser+ACC si a fost ok. Stefy isi face singura de atunci aerosoli, ca a vazut singura ca ii fac bine...

chinico, multa bafta la gradi.

Laura, nu ar putea bona sa il i-a la pranz o perioada, pana nu mai plange dimineata si apoi sa il duci la program intreg? La noi asa a fost la inceput... Acomodare treptata....


Lacramioara si Stefania Iulia

Mergi la inceput