Abdomen extra-plat (7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Scuze de sintaxa frazei, scriu de pe mobil si nu prea vad ce scriu. De regula ma exprim omeneste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Istoric vorbind am discopatie. Daca reuseam sa merg drept fara sa plang sigur nu deranjam. Dr, care a decretat ca i se pare si curbata coloana gen scolioza. Drept care mi-a taiat orice sport si m- a trimis la fizioterapie si kineto.M-am gandit sa-l ascult de data asta ca'l ignor de ani buni si e prima data cand ajung sa plang de durere. Nu am ajuns inca la kineto, sunt curioasa ce miscari recomanda si dupa aia vad eu cu ce sport se pupa:)


Marina


am avut la colegiu o profesoara care avea o scolioza avansata (isi oferea corpul pentru studiu studentilor, spre deliciul nostru, cind faceam tot felul de assessments) si pot sa spun ca m-am uimit prima data cind am vazut-o in short and bra...coloana ei era un fel de "S"
Ei, aceasta profesoara, facea tot felul de sporturi, calarea chiar, era activa si spunea ca in momentul in care inceta sportul o apucau durerile.
E o teorie gresita ca scolioza trebuie "menajata" dar e adevarat, trebuie sa stii ce faci si cum faci!

trebuie sa plec acum dar revin ca mai am de spus

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Oho, pai eu am dubla scolioza si fara sport as fi moarta de durere. E drept ca intai am facut ceva gimnastica medicala ca sa-mi intareasca muschii spatelui, apoi liber la sporturi. Si cred ca cel mai mult mi-a ajutat Pilates, care intareste core-ul (cum s-o zice in ro la asta) si ca atare ajuta fix la problema asta.

Marina, Conchita a slabit binisor se pare, daca citesti parca la capitolul trecut explica acolo plina de exuberanta ce a reusit si ce bine ii este.

Allure, Deus, se pare ca noi ne armonizam la fel cu luna

Ieri am zacut, azi ma ocup de spate, piept (mai putin flotari) si brate). Sunt evident sugar free...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

se poate ca pe termen lung sa nu fie o restrictie, momentan omu' a fost destul de categoric, asa ca il ascult.
Cum e gimnastica medicala, e aceiasi cu kineto? cam ce tipuri de exercitii au?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Nu stiu cum e kineto. Gimnastica medicala am facut sub indrumarea unui fizioterapeut si am facut in principal de intarire a abdomenului (abdomene de toate felurile) si musculaturii lombare (gen stat pe burta si ridicat trunchiul in diferite feluri).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

sunt la ciclu, putin racita, am musafiri, sta sa ploua si este frig, umblu in fiecare zi la spitale cu socrii sorei mele la analize...nu am timp nici sa mor! o sa revin!

Va

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi
www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

http://community.webshots.com/user/Deusphoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

declar oficial ca ciclu si PMS ma termina psihic!
M-am saturat pana peste cap! Si stiu ca aici nimeni nicioadata nu o sa prescrie un tratament real ci o sa spuna sa fac un tratament la gramada ca toata lumea: "faceti sport, mancati fara sare, luati vitamine, dormiti suficient, faceti plimbari, etc" dar noi le facem pe toate astea si degeaba.
Allure pe la tine prin tarile civilizate ce se aude de hormonii bioidentici? Am vazut niste articole/emisiuni in care se pune mult accentul pe individualitatea fiecarei femei, nu este posibil sa prescriem la toata lumea acelas lucru fiindca nu toate avem acelas corp. Aici daca merg la medic imi prescriu AC si fac experiente pe mine in functie de cum ma simt.
Am observat ca doar la unul din ovare fac urat, adica tot la doua cicluri sunt foarte rau (la fel Carolinah si la mine dupa sarcina), sunt balonata, constipata, nervoasa, fata se face ca fundu, parul nu-mi sta...Acuma mi-a venit ciclu si m-am dezumflat dar stiu ca peste doua luni am sa fiu la fel! Ce sa fac ce sa beau? Am incercat cu soya, cu vitex angus, cu zmeur, cu marar, cu vitamine, cu sport, somn, sunatoare, plimbari...
1/4 din viata noastra este compromisa daca stam sa ne gandim!

Apropo m-am gandit sa ma detoxif dupa saptamana asta de balonare si de constipatie si sa fac o cura cu struguri - doar struguri. Piata este plina, sunt buni si de toate felurile:-)

M-am intins ca o baba plangacioasa:-)

Sport 0 mare ca la ciclu nu pot nimic si inainte de ciclu am fost ca o bomba cu ceas riscam sa ucid pe cineva la sala.


„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi
www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

http://community.webshots.com/user/Deusphoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Ai dreptate Deus, am observat si eu ca de multe ori doctorii dau tratamente generice, nu tin cont prea mult de individ si cazul lui particular si daca te intorci si ii spui ca te simti mai rau sau la fel iti da altceva ..te simti ca un fel de cobai, dar pe undeva ii inteleg si pe ei, nu le pot sti pe toate, e imposibi omeneste. De aceea cind am o problema o sucesc pe toate partile, caut informatii pina ma ustura ochii, intreb in stinga-dreapta pina ma lamuresc ce si cum. Uneori ies singura din impas, alteori nu.

Despre bioidentical hormones am auzit (nu am studiat amanuntit)...dar stiu ca ei se folosesc pt a contracara efectele menopauzei. La PMS nu am auzit sa fie administrati. Posibil dar nu stiu. Ce stiu este ca sint pusi sub semnul intrebarii ca orice terapie noua, una lume zice ca are side effects, alta lume se jura ca le-a schimbat viata. O mare promotoare a lor in America este Suzanne Sommers care arata super la vrsta ei (si cica are si viata sexuala torida cu barba-su inca ) datorita acestei terapii. DAR...ea este intradevar customizata pe nevoile clientului, se fac analize amanuntite si se dau doze precise nu la intimplare. Are si o carte despre asta, nu am citit-o ca inca nu am probleme...in afara de artzagosenie alte simptome nu mai am. Nu am avut niciodata dureri sau probleme la ciclu, singura chestie ce am avut-o (a inceput de pe la 30 ani) dar am scapat de ea de cind m-am apucat de sport regulat au fost durerile de sani si tumefierea lor cu aprox o sapt. inainte. Intr-un fel era misto ca stiam exact cind imi vine si ca imi vine acu nu mai stiu nimic...vine fara semnale, ma ia si pe nepregatite.

O chestie naturala de care am auzit citind Formula As este tinctura de branca ursului. Cica femeilor care intrasera la menopauza le-a revenit ciclul...inteleg eu ca regleaza cumva hormonii? Poti sa dai o cautare si sa afli detalii mai multe (folosinta exacta si contraindicatii ca precis sint si de alea). Eu am ramas cu impresia ca e o chestie super potenta. Poate ajuta.

Eu sint pe ultima suta de metri cu ciclul. Azi am facut sport de dimineata, ma simt in forma. Am mincat de dimineata un milk shake cu blueberry, flax seeds, protein powder, la prinz orez cu pui, broccoli, ardei gras si un mar cu migdale mai tirziu. Seara nu stiu ce o sa execut, probabil niste zacusca fiindca am in cap sa fac ceva cu vinetele din frigider. Cu piine putina, promit.

Vremea s-a porcait de tot, e un vint rece de nu stii unde sa te ascunzi! Am scos haina de iarna din dulap. In Ro vad ca e cald inca.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

se poate ca pe termen lung sa nu fie o restrictie, momentan omu' a fost destul de categoric, asa ca il ascult.
Cum e gimnastica medicala, e aceiasi cu kineto? cam ce tipuri de exercitii au?

Marina


Kineto si gimnastica medicala e acelasi lucru.
Exercitiile nu sunt grele , se fac extensii , se lucreaza cu minge mica...cam atat imi amintesc Daca vrei il intreb pe prietenul meu , ca el cu asta se ocupa.
Oricum , se face un program individual in functie de cat de avansata e scolioza.
La discopatie lombara nu se recomanda efortul.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

am reusit performanta sa rup banda (tubul mai bine zis) de cauciuc cu care faceam "lat pull down" si multe alte chestii
ce nervi am! si abia o cumparasem...sa vad daca mai am chitanta ca le-o duc inapoi sa se spele cu ea pe cap.

noroc ca mi-am terminat exercitiile pe ziua de azi.

cine, ce mai face? unde ati disparut toate?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

Mergi la inceput